Звукотерапія.

zvukoterapiyaОдним з найбільш поширених і популярних видів терапії, що допомагає не тільки справлятися з життєвими труднощами, але і відновлювати життєву енергію, заспокоює нерви систему, вносити гармонію в наше життя, надавати  зцілюючу дію на організм людини є вплив звуком.

Мова йде про звукотерапію – комплекс психосоматичної регуляції властивостей людського організму, заснований на використанні звуку в лікувальних цілях.

Якщо раніше вважалося, що звукотерапія робить позитивний вплив на здоров’я людини при прослуховуванні музики, то тепер прихильники звукотерапії в один голос заявляють про те, що при регулярному прослуховуванні музики організм людини здатний запустити механізм самозцілення. Якщо розглядати дане припущення як достовірне, то людина здатна виліковуватися від багатьох хвороб навіть без безпосереднього прослуховування музики, просто наспівуючи собі під ніс улюблену мелодію.

Незважаючи на те, що вищесказане є всього лише припущенням, заперечувати значення звукотерапії для здоров’я людини навряд чи доводиться.

Вважається, що метод звукотерапії був винайдений давним-давно в Стародавньому Китаї, де використовували його для лікування хворих, причому лікування відбувалося завдяки звукам, видаваним самим хворим.

Доведено, що при розмові або співі всього лише 20% всіх звуків йдуть в зовнішнє середовище, інші 80% залишаються в організмі, поглинаються внутрішніми органами людини і виробляють вібрації.

Первісні люди вірили в те, що сила звуку здатна об’єднувати енергію землі і небес, тому великою популярністю у них користувалися шаманські бубни, флейти і тріскачки. Розглянемо більш детально головну складову звукотерапії, завдяки якій і виявляється чудодійний вплив на психічне, емоційне і фізичне здоров’я людини, а саме звук. Звуки оточують нас з усіх боків, куди б людина не відправилася – хоч на край світу, вона постійно буде чути звуки. Навіть у пустелі Сахара людина чує звуки вітру.

Звуки можуть бути приємними для людини, нейтральними і неприємними. Кожен з цих видів звуків, крім нейтральних, здатний безпосередньо впливати на людське здоров’я! Не вірите? Тоді отримаєте конкретні приклади:

1. Уявіть на секунду, що ви повернулися ввечері з роботи дуже злим і роздратованим, вас все настільки дістало, що ви не бажаєте нікого бачити. Для того, щоб хоч трохи розслабитися, ви вирішуєте побалувати себе прийняттям розслаблюючої ванни із застосуванням ефірних масел. Для того, щоб підсилити ефект релаксації, ви приносите в ванну кімнату свій улюблений диск під назвою “Звуки природи” – дійсне джерело релаксації. Через п’ять хвилин після початку процедури ви помічаєте, що геть забули і про злого, пошарпавшого вам всі нерви начальника, і клієнтів, що норовлять принизити ваше людську гідність, і про водія, який сидів на передньому від вас сидінні, який всю дорогу курив сигарети, хоча ви не терпите сигаретний дим і тисячу разів просили його викинути сигарету… Нічого цього більше не існує для вас, ви цілком піддалися чаруючому співу птахів і шуму Атлантичного Океану. Ви абсолютно розслаблені душею і тілом, завдяки чому ви дозволяєте відпочивати своїм нервовим клітинам і наповнюватися енергією вашому тілу.

2. А тепер уявіть собі людину, яка проводить гострим металевим предметом по склу. Внаслідок контакту металу зі склом утворюється неймовірний скрегіт, здатний вивести з рівноваги навіть самого стресостійкого індивіда. Якщо скрегіт буде тривати протягом тривалого часу, це здатне призвести до нервового зриву.

Сподіваюся, тепер ви переконалися в силі звуку. Як же діє звук на людину? Основний принцип дії звуку полягає в механічному коливанні хвиль, що поширюються в пружному середовищі і наступному сприйнятті цих коливань органами почуттів людини. Хвилі в середовищі спершу стискаються, а потім розріджуються, перебуваючи в постійному коливанні. Органи слуху людини сприймають дію звукових хвиль з частотою діапазоном від 16 до 20 Гц 000. Звукові коливання частотою менше 16 Гц, звані інфразвуком, і вище 20 Гц 000 (ультразвук) не сприймаються органами слуху людини, проте вони здатні надавати біологічний вплив на організм.

Саме цей факт пояснює, чому, коли людина чує тиху повільну музику або мелодійний спів птахів, вона, сама того не бажаючи, починає засинати. І, навпаки, при прослуховуванні музики в стилі “хардкор” або”метал”, сон людини як рукою знімає, а іноді у неї починається психічне роздратування.

Музика – найбільш поширений спосіб прояву звуку в звукотерапии, саме за допомогою музики відбувається позбавлення людини від багатьох хвороб. У недавньому минулому багато людей називали це не інакше як “феномен музики”. У більш широкому сенсі музика представляє собою набір звукових сигналів, особливим чином організованих в часі, що сприймаються головним мозком людини і впливають на неї за допомогою звукових коливань.

Сила впливу музики на людину пояснюється тим, що при прослуховуванні музики у людини задіюються обидві півкулі мозку – ліва відповідає за ритм, а права відчуває мелодію і тембр. Ритм має безпосередній вплив на організм людини при проведенні сеансів звукотерапії, бо частота ритмів музичних творів знаходиться в діапазоні 2,1 – 4,0 коливань в секунду, що практично рівносильно частоті дихання людини.

Підлаштовуючись під музику, у людини підвищується працездатність, поліпшується настрій, підвищується загальна опірність організму, здатність протистояти хворобам, нормалізується серцебиття і дихання людини.

Як ви думаєте, чому один напрямок музики є для людини улюбленим, викликає  безліч позитивних емоцій, дарує спокій і душевну рівновагу, а інша музика не викликає нічого, крім злості і роздратування? Ви напевно бували в ситуації, коли під час поїздки в маршрутному таксі водій включав радіо, чим викликав невдоволення деякої частини пасажирів. Люди пояснюють небажання слухати певний напрям музики тим, що вона їм не до душі. Насправді ж частота ритмів музики даного напрямку значно нижче або вище частоти дихання і серцебиття людини, от і все.

Уявіть на хвилиночку себе, сидячого в ресторані з шикарною супутницею. Ви дивитеся один одному в очі, ваші серця б’ються в унісон, вами заволодіває романтичний настрій, ви готові милуватися один одним годинами. І раптом ведучий вечора оголошує: “Зараз для вас виступить Серьога Жиган зі своїм новим хітом” зів’яли троянди в саду у нашої зони “… Б’юся об заклад – вам навряд чи сподобається дана композиція. У кращому випадку ви просто встанете і підете.

Музика без перебільшення здатна керувати вашим настроєм – коли ви слухаєте композицію, що володіє ритмом 2,2 коливань в секунду, ваше дихання починає сповільнюватися, а ви починаєте занурюватися в думи, вас охоплює смуток, а часом навіть апатія (хоча це крайній випадок). Дуже часто подібна музика сприяє релаксації, тому, якщо ви не планували підвищену активність на сьогодні, а, навпаки, відчуваєте необхідність у відпочинку, то розслаблююча музика саме для вас. До розслаблюючої музики можна віднести звуки природи, інструментальну музику (особливо композиції, виконані на піаніно), класичні твори (Моцарт, Бах, Верді, Чайковський).

Розслаблююча музика чудово допомагає при безсонні, головних болях, підвищеній збудливості, м’язовій напрузі, невизначеності життєвих цілей. Нехай останній пункт не вводить вас в оману, оскільки багато людей розпізнавали власні здібності і справжні бажання саме під час релаксації.

Вважається, що під час прослуховування подібної музики людина приводить в порядок свої думки, бере контроль над своїми емоціями і бажаннями. При прослуховуванні динамічної музики з ритмом під 4,0 коливань в секунду відбувається зворотний ефект, у порівнянні з прослуховуванням розслаблюючої музики – активність людини різко підвищується, серцебиття частішає, людині хочеться летіти, бігти, плисти… та все, що завгодно, тільки аби не сидіти на місці.

Гучна динамічна музика здатна примножити резерв енергії людини в кілька разів, позбавити від депресії і тривожних переживань. Крім всіх перерахованих вище симптомів звукотерапія також ефективна при:

 • захворюваннях нервової та серцево-судинної системи;
 • запальних захворюваннях;
 • психічних розладах;
 • інсультах;
 • склерозах;
 • післяпологових наслідках.

Результати сучасних наукових досліджень стверджують про існування лікувальних властивостей вимовлюваних людиною звуків, створюються конкретні реєстри їх впливу. Найбільш яскраво вираженими цілющими властивостями володіють наступні звуки і співзвуччя:

 • звук “І” – допомагає при очних захворюваннях, покращує носове дихання;
 • “ОМ” – знижує кров’яний тиск;
 • звуки “Щ”, “К”, “І”, “Ц” – для профілактики вушних захворювань;
 • звук “У” – зміцнює голосові зв’язки, лікує захворювання горла;
 • звуки “М”, “Н”, “В”, “Е” – покращують роботу головного мозку;
 • “АТ”, “ІТ”, “АП”, “АМ”, “УТ” – виправляють мову;
 • звуки “Х”, “Ч”, “У”, “И” – сприяють поліпшенню дихання;
 • звуки “А”, “С”, “О”, “М”, “І” – лікують захворювання серця;
 • “АЙ”, “ПА” – профілактика серцевих захворювань.

Незважаючи на те, що прийоми звукотерапии можна успішно використовувати самостійно, людина повинна пам’ятати, що в даному випадку звукотерапія є засобом профілактики хвороби, а не її лікування. Для ефективного застосування звукотерапії як засобу лікування кожного конкретного захворювання людині слід звернутися до психотерапевта, який, після проведення експертизи, зможе призначити пацієнтові кваліфіковану терапію.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар