Зворотна сторона медитації

Зворотна сторона медитації
Багато психологів і психотерапевтів підносять медитацію як прекрасний спосіб розслабитися і взяти під контроль свої емоції. Але мало хто знає, що у неї є і зворотна сторона. У деяких випадках замість умиротворення медитація здатна привести до переживань і навіть спровокувати спалах гніву.

У сучасній літературі з психології ви навряд чи знайдете згадки про настання глибокої психологічної кризи на тлі інтенсивних занять медитацією, але між тим у буддистських традиціях згадок про таких проблемах чимало і всі вони задокументовані. Багато буддистів переконані, що якщо під час медитації ви не зіткнулися зі страхом і болем, значить ще не почали по-справжньому медитувати. Адже переживання як раз і є дорогою до просвітління.

Справедливості заради варто відзначити, що сучасна медитація давно відокремилася від буддистської. Сьогодні це щось на зразок “гімнастики” для розуму, яка визнана не просто нешкідливою, але і корисною. І найчастіше, коли ви розслабляєтеся, повільно дихаєте і занурюєтеся у власні думки, нічого поганого і правда не відбувається.

Американські вчені, що займаються вивченням цієї теми, опитали 100 осіб і з’ясували, що майже кожна з них відчувала під час медіатації той чи інший важкий стан. Це могла бути повна втрата фізичних відчуттів, відчуття тривоги, боязнь світла, деперсоналізація і т. д. Причому подібні побічні ефекти часто зберігалися на протязі декількох місяців після завершення курсу медитації. Крім того, такі проблеми виникають у абсолютно здорових в психологічному плані людей і іноді для цього зовсім не потрібно медитувати довго і часто.

В сучасному світі людина, яка хоче зайнятися медитацією, має величезну кількість можливостей. Починаючи від спеціальних центрів і закінчуючи книгами і навіть мобільними додатками. Постійно і звідусіль ми чуємо, що медитація заспокоює і приносить радість, тому і опиняємося не готові до можливих побічних ефектів.

Набагато правильніше сприймати медитацію, як засіб для детального дослідження власного розуму, а не просто для самозаспокоєння. Фахівці розповідають, що медитація може бути глибокою і поверхневою.

Перша допомагає осягнути природу свого «Я» і навіть змінити деякі його характеристики, а друга – розслабить після важкого трудового дня і навчить краще концентруватися на поточних завданнях. Але межа між двома цими типами досить крихка, тому багато і можуть випадково або навмисно її перетинати. Глибоку медитацію і зовсім краще практикувати тільки під наглядом фахівця.

Психологи поки не можуть сказати, кому саме медитація може нашкодити з більшою ймовірністю, але вже відомо, що і «погано» і «добре» роблять одні і ті ж механізми.

Нейрофізіологи встановили, що в процесі медитації в мозку зміцнюється префронтальний відділ, який контролює увагу і роботу лімбічної системи. В результаті людина починає краще відчувати і розуміти свої емоції. Але якщо контроль стане занадто сильним – є ризик і зовсім перестати відчувати емоції.

Крім того, медитація провокує додатковий викид серотоніну, який задіяний у багатьох системах організму. Зазвичай він приносить відчуття задоволеності і щастя, але іноді його надлишок може призводити до сильної незрозумілої тривоги.

Сучасні психологи розробляють спеціальні програми медитації, кожна з яких враховує особливості психіки людини. Правильна медитація в поєднанні з психотерапією може допомогти в лікуванні багатьох психічних розладів. Важливо розуміти, що це не просто спосіб розслабитися і відволіктися від проблем, а потужний інструмент, який здатний навіть змінювати психіку людини. І те, як поведе себе цей інструмент в невмілих руках, передбачити досить складно, тому не варто наражати себе на небезпеку.

Якщо вам дійсно необхідно познайомитися з усіма тонкощами медитації, знайдіть для цього професійного провідника.

Оцініть статтю
Додати коментар