Жироспалювачі, БАДи і ліки для схуднення

Жироспалювачі, БАДи і ліки для схуднення

Цілі вітрини в аптеках віддані під таблетки для швидкого схуднення. БАДи і ліки для жироспалювання — один з найприбутковіших бізнесів, який потрапляє в бажання багатьох схуднути швидко і не особливо напружуючись.

Ця галузь на 99% заповнена продуктами, які приходять і йдуть з ринку без якого б то не було ефекту — серед них вичавки, екстракти та сполуки рослин, які показують ефективність тільки в неграмотно проведених дослідженнях, які фінансують самі виробники.

Але є препарати, які допомагають худнути за допомогою різних механізмів. Це не чарівна таблетка, і жоден з них не потрібно для втрати жиру і не може зробити більше, ніж дієта і тренування.

Блокатори калорій

Ці препарати блокують засвоєння жирів або вуглеводів, через що організм засвоює менше калорій з їжі.

Блокатори жирів

Препарати гальмують вивільнення ферменту ліпази, за допомогою якої харчові жири розпадаються для подальшого засвоєння. Близько 25-30% жирів не всмоктуються і залишають організм зі стільцем в непереробленому вигляді.

Тут є свої побічні і не дуже веселі ефекти: «масляний» стілець, метеоризм, часті позиви в туалет, які важко контролювати. Може так само розвинутися дефіцит жиророзчинних вітамінів – А, D, Е і К.

Блокатори жирів допомагають худнути, але втрата ваги — більш ніж скромна для таких побічних ефектів. Мета-аналіз 11 досліджень показав, що блокатор жирів орлістат може збільшити втрату всього на 2,7 кг порівняно з групою, що приймала плацебо. Причому, дієта без таблеток, але з низьким вмістом вуглеводів виявилася настільки ж ефективною, як прийом орлістату.

Блокатори вуглеводів

Ці препарати блокують ферменти, необхідні для засвоєння крохмалю з вуглеводів. Неперероблені вуглеводи (крохмаль) потрапляють в товстий кишечник і не дають організму калорій. Все це дозволяє продавати ці препарати, як добавки для схуднення з посилом, що тепер можна їсти так багато вуглеводів, як хочеться, і не товстіти.

Але блокатори вуглеводів позбавляють від всмоктування тільки невеликий відсоток вуглеводів, і це залежить від їх типу. Одне дослідження показало: незважаючи на те, що препарат може інгібувати 97% ферментів, це не дало засвоїти лише 7% вуглеводів.

Це може статися тому, що блокатори вуглеводів працюють тільки на крохмалі зі складних вуглеводів. Глюкоза і фруктоза не потрапляють під їх дію. А харчування людини з ожирінням частіше складається з простих вуглеводів — цукрів в оброблених продуктах.

На скільки можна схуднути?

Різні дослідження тривалістю 4-12 тижнів показують, що приймаючі препарати люди втратили на 0.95-2.5 кг більше, ніж контрольні групи з плацебо. Не самий приголомшливий результат.

Додає і те, що більшість з цих досліджень — маленькі, погано контрольовані і оплачуються за рахунок компаній-виробників. А це означає, що результати можуть бути не надійними.

Блокатори вуглеводів вважаються порівняно безпечними, хоча і можуть викликати різні проблеми в товстому кишечнику — здуття живота, метеоризм, розлад шлунку, спазми.

Блокатори калорій змінюють харчову поведінку в гіршу сторону: людина звикає більше їсти, адже половина не засвоюється. Тому при скасуванні відбувається швидкий набір ваги, тому що людина не придбав корисних і здорових харчових звичок.

Стимулятори-термогеники

Термогеники підвищують витрату калорій в організмі, змушуючи його виробляти більше тепла. Сподіватися на шалене прискорення обміну речовин не доводиться.

Витрата енергії збільшується всього на 5-10%, в залежності від типу препарату. Без змін в дієті і щоденної активності вони не мають сенсу.

Так, 600 мг чистого кофеїну витрачає додаткові 100 калорій, а це 10 чашок кави в день. А якщо врахувати, що люди п’ють каву з молоком і вершками, всі переваги зникають.

Практично всі термогеники притупляють відчуття голоду і тут вони можуть бути корисними для контролю апетиту. Кофеїн так само підвищує фізичну силу і витривалість, а ще збільшує концентрацію катехоламінів в крові — стресових жироспалюючих гормонів (але діє тільки разом з тренуваннями).

Більшість термогеників-стимулятори ЦНС, тому мають побічні ефекти: нервозність, збудження, тривожність і навіть панічні атаки, тремор в руках, проблеми зі сном, почастішання пульсу, підвищення тиску. До них розвивається звикання, а це означає, що ефект буде знижуватися, поки повністю не пропаде, якщо доза не буде збільшуватися. Жорстким може бути і ефект скасування.

Серед інших термогеников — екстракт зеленого чаю, ефедрин, синефрин (речовина з шкірки гіркого апельсина, подібна ефедрину, але слабкіше).

Всі жироспалювачі в спортисному харчуванні  – це термогеники з додаванням різних інгредієнтів, ефективність яких не доведена.

Бувають і приховані в складі речовини. Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (USFDA) на своєму сайті, в офіційному оголошенні від 28.02.2015 р. повідомляє, що в популярному жироспалювачі «Oxy ELITE Pro Super Thermogenic», лабораторний аналіз FDA виявив зміст антидепресанту флуоксетину. Це один з основних представників групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну. Антидепресивна дія поєднується у нього зі стимулюючою. Покращує настрій, знижує напруженість, тривожність і почуття страху, апетит. Використовується для лікування депресії, булімії, обсесивно-компульсивне розлади, панічних розладів.

Йохимбин

Алкалоїд з кори дерева йохимбе. Сам по собі не є термогеником і не підвищує витрату енергії на вироблення тепла. Але у нього є потенційні плюси для дуже струнких людей (менше 18% жиру у жінок), які хочуть знизити відсоток жиру ще більше.

Йохімбін допомагає мобілізувати жир з проблемних зон. Жир в цих важких зонах має багато альфа-2-рецепторів, які блокують його мобілізацію. Йохимбин блокує дію цих рецепторів (блокує блокувальника), і жири простіше надходять з клітин в кровотік.

Йохімбін зовсім не для всіх.

По-перше, він для ефективний тільки для дуже струнких людей.

По-друге, він працює тільки на голодний шлунок.

По-третє, обов’язкова кардіо-тренування через 30-60 хвилин після його прийому, інакше мобілізований жир відправиться назад на зберігання.

По-четверте, він часто має неприємні побічні ефекти — тремор, збудження, тривожність, підвищення ЧСС.

Аноректики – регулятори апетиту

Це лікарські препарати для лікування серйозного ожиріння, які діють на рівні головного мозку. Одні з них стимулюють центр насичення в головному мозку, інші — пригнічують центр голоду.

Вони мають величезну кількість протипоказань та побічних ефектів, тому застосовуються тільки під контролем лікаря і тільки коли ризики для здоров’я від ожиріння вище ризиків від прийому препарату. Деякі з цих ліків викликають ушкодження клапанів серця і серцеву недостатність, а так само фіброз міокарда.

Стимулятори щитовидної залози

Широкий спектр добавок для поліпшення функції щитовидної залози» доступний у вільному продажу. Деякі з них — екстракти з рослин або подрібнені трави. Інші-капсули з висушеною і подрібненою щитовидною залозою свиней або корів.

Вчені перевірили десять найпопулярніших добавок. П’ять з них містили щитовидні залози тварин в якості основного інгредієнта. Дев’ять з десяти мали в складі гормон T4. Чотири з них мали його дозування від 8,6 до 91,6 мкг. Типова добова доза рецептурного Т4 — від 50 до 150 мкг щодня.

Дев’ять з десяти добавок мали ще один гормон – трийодтиронін T3, і п’ять з них містили більше 10 мкг в денній порції. Це більше половина того, що організм виробляє сам щодня.

Якщо аналізи на гормони щитовидної залози показують норму, то розганяти її додатково не потрібно і небезпечно. Якщо є проблеми, то їх вирішує лікар, призначаючи відповідну терапію.

Втручання в роботу щитовидної залози без показань викликає збій в її роботі може привести до вторинного гіпотеріозу, тобто орган перестане виробляти гормони через постійну стимуляцію. Це загрожує серйозними порушеннями обміну речовин.

Діуретики – сечогінні

Діуретики виводять рідину з організму і перший час вага знижується на кілька кілограмів, радуючи рельєфом.

Велика кількість жінок, котрі худнуть на діуретиках, не можуть припинити їх використовувати. У них порушений водний баланс організму і самостійно виводити рідину він стає нездатний. Як тільки прийом діуретиків припиняється, з’являються сильні набряки.

Побічні дії: зниження тиску і серцевий колапс, підвищення в’язкості крові, в результаті виникає небезпека тромбозу, особливо при варикозі.

Якщо ви страждаєте від набряків, зверніться до лікаря, щоб дізнатися їх причину.

L-Карнітин

Не прискорює жироспалювання. Окрема стаття про нього — тут.

Висновок

Бути скептиком у всьому, що стосується легкого і швидкого схуднення, – краще рішення. Жоден з існуючих і працюючих препаратів не забезпечує “значної втрати ваги”, тобто схуднення більш, ніж на 2 кг щодо контрольної групи.

Більшість людей з надмірною вагою повинні спробувати схуднути за допомогою дієти і фізичних вправ.

«Таблетки для схуднення» використовуються тільки у важких випадках, людина має серйозні ризики для здоров’я, пов’язані з зайвою вагою або ожирінням. Всі препарати призначає лікар як доповнення до дієти і тренувань, а не як заміну їм.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар