Жалість до себе: що це таке і як з цим боротися?

Жалість до себе: що це таке і як з цим боротися?Жалість людини до себе по повному праву вважається однією з найбільш негативних руйнівних для неї емоцій. І ця емоція руйнує все не тільки всередині неї, а і навколо. Крім цього, жалість є причиною негативного мислення, яке нічого доброго в собі не несе. І, навіть, якщо людина не ідентифікує свій стан як жалість до себе, існувати цей прояв може, незалежно, тобто автономно.

Людина, яка хоча б раз піддається жалості до себе, дає їй всі шанси на постійне управління своєю поведінкою і свідомістю. І з плином часу цій емоції вже будуть не потрібні ніякі зовнішні обставини для того, щоб «працювати», оскільки джерелом її дії будуть тривожність, страхи та невпевненість.

Людина, яка страждає жалістю до себе, перестає вірити в себе, втрачає здатність ефективно взаємодіяти з світом, вирішувати проблеми, будучи переконаною в тому, що не в силах подолати важкі ситуації і перепони. Думки про безсилля роблять її ще більш слабкою, адже від думок залежать і наміри людини і її поведінка.

Моменти жалості до себе безпосередньо пов’язані з неусвідомленістю і тим, що людина йде за своїми переживаннями. Те, що мало для неї якесь значення, стає байдужим та вже неактуальним. А це призводить до ще більшої жалості до себе, нагадуючи порочне коло, з якого немає ніякої можливості вирватися.

Незважаючи на те, що в такому стані дуже важко адекватно оцінювати свою поведінку і контролювати її, кожен, хто хоче впоратися з жалістю до себе, повинен зробити зусилля для того, щоб увійти в стан усвідомленості. Але, перш ніж ми приступимо до способів боротьби з цією недугою, давайте розглянемо основні її  причини, а також ознаки.

Причини жалості до себе

З точки зору психології, можна виділити дві основні причини жалості до себе.

Перша причина полягає в тому, що людина опиняється в ситуації безвиході та стані безсилля, коли приходить розуміння, що для зміни положення вона не здатна нічого зробити. В якості прикладу можна назвати ситуацію, коли людина розлучається з тим, кого дуже любить, але не в силах нічого зробити, щоб залишитися разом. Або протистояння з більш серйозним, сильним або ерудованим противником, який перевершує людину-жертву за всіма показниками, не даючи ніякої можливість дати здачі, відбити нападки, привести вагомі аргументи і т. д.

Другою причиною служить недооцінка людиною своїх власних сил і можливостей. Кажучи іншими словами, така людина відчуває себе беззахисним, вразливим і крихким створінням, якому легко зашкодити і яке просто образити. І саме такі думки про себе і відповідні переконання не дають можливість людям спокійно переживати серйозні труднощі, складні випробування і т. д. Тут грає роль звичайна установка: якщо я вважаю себе сильним і здатним на щось, значить, я сильний і здатний на це, а якщо я впевнений, що я слабкий і беззахисний, значить, і це теж є правдою.

До причин жалості до себе можна також віднести і більш прості пояснення: фізичний біль, образу, несправедливість, недбале та зухвале ставлення з боку оточуючих, приниження, сором, тугу, докори сумління і т. п.

Але, навіть знаючи причини жалості до себе, люди нерідко не помічають цього, вважаючи, що така їхня натура, або просто такий період, хоча в реальності все зовсім інакше. І важливо і потрібно вміти визначати цей згубний стан.

Ознаки жалю до себе

У більшості випадків жалість до себе знаходить вираз у знайомому кожному з нас прояві – звичайних сльозах. Адже, згадайте, коли ви були маленькою дитиною, якою звичайною реакцією була відповідь на відчуття болю, образи, досади? Практично завжди це були сльози.

В даний час сльози вважаються чимось непристойним, проявом слабкості, тим, що ніхто не повинен бачити, і про що нікому не можна розповідати. Проте, в тій чи іншій мірі боляче буває кожному з нас. Відмінність полягає лише в тому, як ми цю біль переносимо, що говоримо самі собі в стресових ситуаціях, як сприймаємо їх і чим пояснюємо свій стан.

Крім сліз, жалість до себе може проявлятися в поганому настрої, апатії, небажання займатися улюбленими справами, образі та інших деструктивних психічних станах. І якщо жалість до себе не намагатися нейтралізувати, то може проявитися і на фізичному плані – у вигляді хвороб і нездужань.

Отже, якщо вам цікаво дізнатися про те, як позбавитися від жалості до себе, то читайте далі. Пропонуємо кілька дієвих методів.

Як побороти жалість до себе

Майте на увазі, що для максимальної ефективності наведені нижче кроки слід виконувати почергово, враховуючи всі деталі і нічого не відкидаючи.

1. Визначтеся з причиною жалості до себе і задавайте правильні питання

Перший крок передбачає усвідомлення проблеми. Перейдіть до конкретних практичних дій і подивіться на ситуацію максимально об’єктивно. Що змушує вас жаліти себе? Що ви робите зазвичай, коли стикаєтеся з серйозною проблемою? Бути може, ви чекаєте, що все налагодиться саме собою, і пасивно очікуєте змін?

Ви повинні навчитися брати на себе відповідальність за свої вчинки і віддавати собі повний звіт у тому, що робите. Важливо усвідомити, що ви і ніхто інший – є творцем свого життя. А така позиція виглядає вже трохи інакше. Запитайте себе про те, що ви робите неправильно? Яким чином ви можете якось впливати на ситуацію? Що можна зробити, щоб стан речей змінився на вашу користь? Отримані відповіді поставлять напрямок для подальших дій, адже ви поставите себе в головну позицію – позицію людини, яка сама у відповіді за свій нинішній стан.

2. Аналізуйте і формуйте нове бачення

Після того, як ви усвідомили, що причиною ваших невдач і жалості до себе є ви самі, а також відчули, що відповідальні за кожен свій невірний вчинок або крок, ви перестанете відчувати себе жертвою – тим, проти кого весь світ і всі люди в ньому.

Проведіть аналіз свого життя на предмет того, що можна в ньому змінити, які сфери потребують доопрацювання, щоб воно стала краще. Вам потрібно побачити плацдарм для дій, скласти план і визначити, за допомогою чого ви почнете досягати поставленої мети.

Запам’ятайте раз і назавжди, що відсутність жалості до себе передбачає велику відповідальність, і бути людиною, не жаліючою себе, здатний тільки той, хто тримає себе в руках і готовий сам творити свою долю. Формуйте позитивне мислення, робіть те, що буде дарувати вам позитивні емоції, тренуйте волю і розвивайте впевненість у собі.

3. Список переваг

Жалість до себе дуже підступна, але слід усвідомити, щодо неї схильні тільки невдахи і ті, у кого мало майна або багатств. Жалість до себе – ворог тих, хто постійно чогось вимагає, кому постійно чогось мало.

Погляньте на себе критично. Нехай у вас немає трьох машин останньої моделі, немає коштів, щоб ви могли дозволити собі безтурботне життя, немає величезного гардеробу або купи всяких гаджетів і брязкалець, які говорять про ваш статус. Але хіба в цьому справа? Невже це привід не любити себе і своє життя?!

Візьміть аркуш паперу і приготуйтеся до серйозної роботи: напишіть список всіх своїх переваг та позитивних якостей, всього того, чим ви можете пишатися. Відзначайте свої здібності, таланти, навички, знання, перемоги, успіхи, покупки та інше. Наприклад, ви добре знаєте англійську мову, хоча не вчили її – відмінно – записуйте! Ви володієте гострим мисленням і читаєте багато книг – вписуйте в список! Нещодавно ви купили собі не дуже дорогий, але новий ноутбук, а вчора вам вдалося класно пожартувати в незнайомій компанії – це теж підходить – заносьте в список!

Зрозумійте, ви в будь-якому випадку є унікальною людиною. Немає ніякого сумніву, що ви володієте якимись навичками та якостями, яких немає у інших. У списку повинно входити не все най-найкраще, що тільки можна відшукати, а, навпаки, значиме для людей як можна менше, але значуще для вас.

Як ви вважаєте, така людина, якою ви побачили себе сьогодні, потребує у тому, щоб її постійно шкодували? Невже вона жалюгідна і слабка? Швидше вона гідна поваги і похвали, а жалість до себе – це всього лише маска, яку ви раніше носили.

Шкодуючи себе, ви робите себе слабкіше, формуєте мислення жертви обставин, залучаєте в життя погані події, проявляєте неповагу до себе.

А хто буде вас поважати, якщо ви самі цього не робите? Так що, тактовно, послідовно, холоднокровно і, головне, безжально знищуйте жалість до себе.

Як тільки ви позбудетеся, і навіть як тільки почнете це робити, ви побачите, що все набагато краще, ніж ви собі уявляли, і ваше життя почне змінюватися, ставати яскравішим і щасливішим. І ніхто і ніщо не в силах змусити вас знову жаліти себе.

Будьте стійки і цінуйте себе!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар