Запасний варіант: як працює екстрена контрацепція

Запасний варіант: як працює екстрена контрацепція
Всі дорослі люди знають про необхідність використання контрацепції. Але бувають ситуації, коли з тих чи інших причин трапився незахищений секс. Що ж можна зробити в цьому випадку і наскільки ефективними виявляться вжиті заходи?

По-справжньому дієвих варіантів у вас всього два: термінове встановлення спіралі або прийом гормонального препарату для екстреної контрацепції (як правило, там міститься гормон левоноргестрел у великій дозі). Таблетку рекомендують прийняти в перші 72 години після незахищеного статевого акту, але чим раніше ви це зробите, тим краще. Левоноргестрел запобігає виходу яйцеклітини з яєчника і перешкоджає її зустрічі зі сперматозоїдом. Таблетку ви можете купити і прийняти самостійно, а ось для установки спіралі доведеться звернутися до лікаря, в термін до 5 діб.

Навколо таблеток для екстреної контрацепції чимало міфів, їх звинувачують в абортивній дії і тому, що вони можуть геть підірвати весь гормональний баланс організму. Левоноргестрел не провокує аборт, а лише перешкоджає настанню вагітності. Якщо вона вже сталася, він не призведе до викидня.

Доза гормону в одній таблетці насправді немаленька (при звичайному прийомі оральних контрацептивів ви отримуєте її за 10 днів), але це не настільки небезпечно. Головні побічні ефекти: позаплановий початок менструації, нудота, чутливість грудей. Важливо: приймати більше однієї подібної таблетки за один менструальний цикл заборонено через можливість передозування. Саме тому використовувати такі препарати на постійній основі небезпечно для здоров’я. Набагато правильніше підібрати довгостроковий контрацептивний засіб, щоб уникнути несподіваних ситуацій.

Внутрішньоматкова спіраль (інакше її ще називають внутрішньоматковим пристроєм) найчастіше застосовується у вигляді довгострокової контрацепції і встановлюється планово на термін до 5 років. Ефект здійснюється за рахунок того, що мідь в складі спіралі провокує всередині матки легкий запальний процес, в результаті цього падає життєздатність яйцеклітин і сперматозоїдів і знижується ймовірність запліднення. Але якщо воно все-таки і трапиться, то запліднена яйцеклітина загине, оскільки їй просто нікуди буде прикріпитися (все місце в матці займає спіраль). Саме тому спіраль часто називають «абортивним контрацептивом, але численні дослідження цього не підтвердили. Найчастіше запліднення у жінок зі спіраллю просто не настає.

Думка про те, що подібні контрацептиви показані тільки народжувавшим жінкам також помилково. Протипоказаннями до установки спіралі служить вже настала вагітність або деякі серйозні захворювання.

Оцініть статтю
Додати коментар