Запальність у відносинах.

zapalnist-u-vidnosynahСтворення сім’ї є метою багатьох людей, адже мало кому з нас приємно постійно перебувати в гордій самоті.
Людина відчуває потребу в спілкуванні, прагне бути зрозумілою, отримувати підтримку у важку хвилину.

Та потрібно розуміти, що сімейне життя – це як будинок, який необхідно побудувати, потім облаштувати і постійно за ним доглядати. Сімейні відносини вимагають, щоб кожен партнер вкладав у них щось позитивне, робив усе для підтримки гармонії у відносинах, оберігав їх.
Дуже важливо, щоб партнери йшли один одному на компроміс, щоб кожен з них будь-яку конфліктну ситуацію намагався вирішити мирним шляхом. На жаль, лише у небагатьох пар це виходить.

Дуже часто відносини руйнуються внаслідок наявності у одного або обох партнерів такої якості, як запальність. Запальність є рисою характеру людини, яку дуже важко сприйняти іншим людям. Якщо людина запальна, люди підсвідомо будуть прагнути уникнути спілкування з нею або, якщо це не представляється можливим, – максимально скоротити спілкування з такою людиною.

Чим запальні люди відрізняються від людей спокійних і врівноважених?

Коли перед людиною, яка вміє зберігати спокій у важкій ситуації, виникає необхідність вирішити якусь проблему, вона спершу проаналізує її, оцінивши всі факти, подумає над різними варіантами вирішення проблеми, після чого обере найбільш відповідний варіант вирішення проблеми.

Запальна людина, зіткнувшись з проблемою, починає “виходити з себе” від люті, стає надмірно збудженою, пробує застосовувати на практиці всі можливі варіанти вирішення проблеми, навіть ті, які свідомо приречені на провал (бо запальна людина не здатна дати чітку оцінку кожного з варіантів ).

Чому оточуючі прагнуть уникати спілкування з запальними людьми? Як правило, ці люди є вкрай ненадійними, на них не можна покластися.

До того ж взаємини з запальною людиною нагадують життя на пороховій бочці – ніколи не знаєш, коли вона вибухне. Ці люди в спокійному стані нічим не відрізняються від інших людей, однак якщо під впливом стресової ситуації запальні люди втрачають над собою контроль – можуть незаслужено наговорити співрозмовнику різних гидот, кричати на них без всякої на те причини, бігати, стрибати і навіть битися – і це ще одна причина, по якій спілкування з запальними людьми намагаються обмежувати.

Особливо болісно запальні люди реагують тоді, коли хто-небудь не поділяє їхню точку зору, коли для них це вкрай важливо. Проте ніде більше так сильно не відчувається руйнівний вплив запальності, як в сімейному житті. Коли одна людина схильна до запальності, а її партнер, навпаки, спокійна і урівноважена людина, останньому доведеться докласти максимум зусиль і багато чим пожертвувати заради того, щоб зберегти гармонію у відносинах або просто зберегти сам союз.

Якщо ж обидва партнери є запальними людьми, то ймовірність зберегти відносини, звичайно, є, проте ці відносини кожному з партнерів будуть в тягар. Ніхто з запальних партнерів не побажає пожертвувати своїми принципами і піти на поступки, кожен буде наполягати на тому, що він – правий.
Проте існує ще одна форма відносин між партнерами, при якій двоє запальних людей будуть прекрасно почувати себе в компанії один одного, і називається ця форма – “духовний мазохізм”. Сенс духовного мазохізму полягає в тому, що кожен з партнерів не тільки легко переносить сварки, а й отримує від них задоволення. Людині починає подобатися, коли на неї кричать, вона підвищує рівень адреналіну в організмі, випробовуючи справжній кайф.
Тим не менше, подібні приклади духовного мазохізму – швидше виняток з правил, а тому розглядати таку форму відносин між партнерами, як “духовний мазохізм” не має сенсу.

Найстрашніше у запальності те, що людина, проявивши запальність одного разу, починає проявляти її в подібних ситуаціях знову і знову, бо запальна модель поведінки закарбовується в пам’яті людини і вона починає несвідомо слідувати їй. Запальними людьми не народжуються – ними стають, регулярно відчуваючи нервову напругу і не даючи організму можливості відпочити.
Дуже багато людей недооцінюють вплив нервового напруження на свій організм, бо воно може виражатися не тільки у раптових спалахах люті, агресії і нестриманості людини у висловлюваннях, але навіть стати основою багатьох захворювань.

Якщо рівень нервового напруження людини близький до максимуму, людина втрачає здатність спокійного аналізу ситуації, яка відбувається, будь-яка, навіть сама незначна дрібниця здатна вибити людину з колії. Якщо двоє партнерів, які створили сім’ю,   планують прожити в гармонії і в щасті один з одним все своє життя, вони зобов’язані поважати і цінувати партнера, рахуватися з його правами і виконувати свої обов’язки, не допускати прояви агресії і чуйно ставитися до почуттів партнера.

Тому найкращий спосіб досягти сімейного благополуччя – не допускати запальності по відношенню до партнера. Отже, розглянемо основні поради, які допоможуть позбутися від запальності, замінивши її на іншу рису характеру – спокій і врівноваженість:

1. Спалахніть бажанням змін.

Запальну людини ніщо і ні за що не змусить позбутися звички агресивно реагування на стрессовикликаючи фактори, якщо вона сама у своєму серці не буде бажати змін.
Для того, щоб позбутися від запальності, людина повинна записати позбавлення від неї в список своїх цілей під номером один, щоб цей список завжди був перед очима людини і вона про нього не забула. Ну а для того, щоб у людини з’явилося бажання позбутися запальності, вона повинна чітко розуміти, до яких негативних наслідків призводить запальність.
І, як правило, запальній людині за конкретним прикладом наслідків запальності не треба далеко ходити, оскільки в її житті, напевно, були випадки, коли запальність брала верх можна легко згадати, до яких наслідків вона приводила.

2. Геть негативні емоції.

Наш світ сповнений негативу і дуже часто людина за своє життя випробовує на собі безліч його проявів. Але що більш парадоксально – людина здатна з власної волі впускати своє життя негатив і продовжувати протягом тривалого періоду часу відчувати на собі його наслідки.
У цих умовах абсолютно не дивно, що раніше спокійна і врівноважена людина здатна перетворитися на запального і надмірно емоційного невротика. Якщо ви визначили для себе, що готові за всяку ціну позбутися запальності, вам слід, наскільки це тільки можливо, захистити себе від негативних емоцій. І найголовніше – не слід викликати всередині себе штучний негатив, не заснований на жодних зовнішніх обставинах.

Вчіться в кожній ситуації, навіть на перший погляд виключно негативній, бачити що-небудь позитивне і з часом ви, самі того не помічаючи, будете концентруватися на тому, що приносить вам радість, а не тому, що приносить у ваше життя додатковий дискомфорт. Не відмовте собі в задоволенні з’їздити на природу, перечитати свою улюблену книгу або послухати приємну музику (тільки в жодному разі не важкий рок). Робіть більше справ, які приносять вам задоволення і радість, і тоді у вас не буде приводу проявляти свою запальність.

3. Повноцінний сон.

На превеликий жаль, лише незначна кількість людей приділяють повноцінному сну належну увагу і дуже даремно, оскільки саме уві сні людина відновлює свої життєві сили, що дозволяє зберігати нервову систему в нормальному стані.
Людину, яка часто жертвує часом свого сну, дуже легко впізнати серед інших людей – вона реагує на зовнішні подразники трохи загальмовано, абсолютно не виявляє ніякої ініціативи, однак варто сказати що-небудь в її адресу, як вона тут же у відповідь закочуює скандал без всякої на те серйозної причини. Не дивно, що інші люди прагнуть уникнути спілкування з такою людиною, бо таке спілкування не приносить нічого, крім негативу.

Для того, щоб протистояти запальності і підтримувати з іншими людьми нормальні дружні відносини, людині дуже важливо спати хоча б сім-вісім годин в день. Якщо ви змушені жертвувати сном заради збереження звичного режиму дня, то вам набагато простіше скорегувати цей режим дня. Ні в якому разі не жертвуйте часом сну, бо, крім запальності, що плавно переходить в агресію, ви отримаєте ще цілий ряд хвороб, бо ваш імунітет через недосипання ослабне і стане сприйнятливим до захворювань.

Спіть стільки, скільки вистачає для вашого повноцінного відпочинку, і тоді в складних ситуаціях ви будете спокійні і впевнені в собі, не будете панікувати і скаржитися на злий рок.

4. Займайтеся спортом.

Спорт дуже допомагає людині позбутися негативних емоцій і агресивної енергії, які і здатні викликати запальну поведінку. Займіться бігом, боксом, важкою атлетикою. Дайте вихід надлишковій нервовій напрузі, займайтеся активним спортом. До того ж, спорт формує в людині силу волі, прагнення до перемоги і витримку.

5. Коли ви відчуваєте, що ваші нерви на межі і ви ось-ось “вибухнете”, ні в якому разі не стримуйте себе, але спробуйте дати своїм емоціям який-небудь нешкідливий варіант виходу, при якому жодна людина, яка знаходиться поряд з вами, не постраждає.

Якщо ви – жінка, то ви можете зламати старий олівець, який давно хотіли викинути, або зім’яти і порвати аркуш паперу. Для чоловіків також є кілька непоганих варіантів – наприклад вдарити кулаком по столу або в стіну (тільки щоб не одержати травму) або можна зайти в кімнату, в якій вас ніхто не почує, і кричати що є сили.
Проте досвідчені люди давним-давно обзавелися боксерською грушею і рукавичками, адже це, мабуть, найкращий метод безпечного позбавлення від емоцій.

6. Якщо ви досить часто проявляєте свою запальність, зриваючись на найближчих людях, вам слід спробувати зайнятися аутотренінгом.

Завдяки аутотренінгу ви не тільки станете більш терпляче ставитися до подій вашого життя, але і підвищите власну самооцінку. До того ж цей спосіб дуже простий у застосуванні і все, що вам необхідно – сам аутотренінг та півгодини-годину вільного часу на день. Повірте, їх варто виділити, навіть якщо у вас щільний робочий графік. Отриманий від аутотренінгу ефект набагато більший.

7. Якщо ви вкрай запальні і ваші родичі вже встигли вдосталь настраждався від вашої запальності, то перестаньте, нарешті, не помічати проблеми і не виправдовуйте все своїми генами, мовляв, у мене в сім’ї і дід, і прадід запальними були.

Якби все в нашому житті залежало виключно від того, які гени переважають у людини, ми б нагадували роботів, однакових в діях з покоління до покоління. Докладайте всіх можливих зусиль, щоб позбутися звички прояви запальності, поки ця запальність всерйоз не зіпсувала ваше життя.

8. Витримуйте паузу.

Дуже часто людина вихлюпує свої самі негативні емоції протягом перших 10-15 секунд, а далі настільки “поглинається” цим процесом, що не в силах зупинитися. Саме тому дуже важливо, коли хто-небудь викликав в вас негативні емоції і ви відчуваєте, що зараз все висловите кривдникові – зупиніться і витримайте паузу, триваючу 5-10 секунд, – просто подумки долічіть до десяти. Саме за час цієї паузи ваше роздратування вщухне і бажання у що б то не стало висловити все кривдникові в самій грубій формі, почне слабшати.
Застосовуйте цей метод на практиці, і він дасть вражаючі результати.

9. Ще одним відмінним способом позбавлення від постійних проявів запальності є запис цього прояву на диктофон або відеокамеру.

Якщо ви дуже хочете стати менш запальним, але ви в критичних ситуаціях не здатні стримувати себе – попросіть свого друга, щоб при наступному прояві вашого гніву у нього в руках був диктофон або відеокамера і він записав весь процес вашого гніву. Далі ви повинні кілька разів переглянути запис і уявити, як вашу запальність бачать люди з боку – напевно після цього вам стане соромно і ви, застосувавши вищевикладені поради щодо позбавлення від запальності, кинете їй справжній виклик.

10. Згадайте про своє здоров’я.

Якщо навіть біль, яку ви завдаєте близьким людям, не спроможна змусити вас бути менш запальним, то подумайте, хоча б, про власне здоров’я. Напевно далеко не всі запальні люди знають, що запальність вкрай негативно впливає на серце, надаючи на нього велике навантаження та перешкоджаючи його нормальній роботі.
Адже як відомо, у запальних людей на 10% частіше, ніж у людей стриманих, проявляється розширення порожнин передсердь і на 25-30% частіше відбувається порушення серцевого ритму. Більше того, запальні люди на 10% частіше піддаються ризику раптової смерті, що вже є вагомим доводом для того, щоб постаратися взяти себе в руки в критичних ситуаціях і перестати нервувати.

11. Виявивши причини своєї запальності, візьміть ручку і аркуш паперу і запишіть їх, після чого розірвіть лист на дрібні частини і розвійте за вітром або спаліть.

Немає причин запальності – немає і самої запальності.

12. І остання порада – якщо ви перепробували всі вищенаведені поради, але нічого не рятує вас від нападів запальності і агресії – бути може, причина вашої запальності лежить не в психологічній, а в медичній площині, і допомогти вирішити вашу проблему вам допоможе тільки висококласний невропатолог або психіатр.

У такому разі не займайтеся самолікуванням, а зверніться за порадою до професіоналів. Бажаємо вам, щоб запальність якомога рідше давала про себе знати, а у вашому житті завжди панував спокій, гармонія і душевна рівновага.

Оцініть статтю
Додати коментар