Запахи.

zapahНюх зв’язує людину із зовнішнім світом. Запахи виходять від обстановки, одягу, тіла, та й все існуюче в природі має свій запах – камені, метали, дерево. Зверніть увагу на те, як багата палітра ароматів, яку описали літератори: солодкий, сумний, хвилюючий, дурманний, відштовхуючий, пряний, рідний, чистий, тривожний, нав’язливий, нудотний, вкрадливий, спекотний…

Треновані люди можуть описати і назвати від тисячі до двох тисяч відтінків запахів. У тибетських монастирях таких людей виховували з дитинства. Вони могли не тільки визначити по запаху вік, стать, характер людини, діагностувати захворювання, але і виявити спорідненість окремих людей.

Знання про вплив ароматів йдуть далеко в глибину століть. Відомо, що печерні люди з метою захисту просочували свої одягу димом багаття, так як запах гару завжди породжує відчуття паніки, тривоги (палаючий ліс!) і цим відлякує диких тварин. При археологічних розкопках знайдені ароматичні речовини, які приготовані 5 тис. років тому. У Стародавньому Єгипті знали, що кожна частина тіла виливає свій запах, і засоби для їх змащування готували окремо. Знання про запахи були в Стародавній Індії і у стародавніх арабів.

В африканських племенах чоловіки розтирали деякі трави та речовини і вдихали їх, готуючи себе до бою або до любовної зустрічі. Від матері до дочки передавалися секрети ароматів, за допомогою яких жінка, насильно видана за нелюба, змушувала його відмовитися від себе. Один аромат змінював інший і ось та ж сама жінка приводила в захват бажаного чоловіка. Відомо, що жриці кохання при храмах володіли цим мистецтвом досконало.

Сучасні наукові дослідження довели, що одні запахи здатні збільшити м’язову силу – аміак, наприклад. Інші можуть стимулювати органи дихання – це характерно для ароматів берези, липи, чебрецю, лимона, евкаліпта, материнки. Можуть, навпаки, пригнічувати їх, діючи подібно запахам тополі, бузку, валеріани.

Аромати глоду, зубрівки, бузку, тополі, камфори, а також в літній час сосни і ялини стимулюють серцево-судинну систему, підвищуючи частоту пульсу і артеріальний тиск. Сосна і ялина взимку заспокоюють пульс, знижують тиск. Нормалізують роботу серцево-судинної системи запахи дуба, берези, ванілі, меліси, валеріани. При кольках допомагають аромати фенхеля, майорану, меліси. Запахи чорного перцю, кардамону, жасмину стимулюють потенцію. Цитрусові, розмарин і герань покращують зір, а погіршують його неприємні запахи гниючих рослин.

Наш настрій піддається впливу ароматів не менше, аніж фізичний стан. Приклад тому – дія лаванди, камфори, герані: їх аромати бадьорять, вселяють оптимізм, знижують депресію. Кожен знає, який сильний прилив почуттів може викликати запах рідного дому, як перевертає душу не тільки вид, але й аромат речі, що належить ушедшему дорогій людині.

Багато релігійних обрядів супроводжуються впливом ароматів. У православній церкві – це ладан. У буддійських храмах ароматичні речовини використовуються не тільки в приміщенні, але і при виході вручають кожному невеликий пакетик із зеленим порошком: варто підпалити його – і з дому переносишся в атмосферу храму.

Враження від постійних ароматів неусвідомлено, але надовго вкарбовуються у пам’яті. Саме тому в зрілому віці жінці небезпечно міняти духи – це може затьмарити відносини з чоловіком.
Сприйняття запахів у чоловіків і жінок різне. Жінки сприймають запахи гостріше, але влада запахів над чоловіками сильніше.
Багато хто впевнений, що парфумерія здатна вбивати неприємні природні запахи, а значить, робити нас більш привабливими. Це не зовсім так. Передусім не треба забувати, що причини неприємних природних запахів різні. Це не тільки наслідок нехтування правилами догляду за тілом, неохайності, але часто і показник неблагополуччя нервової, травної систем, нирок.

Запах з рота сигналізує, як правило, про захворювання зубів або про збої в травленні, запах з носа вказує на поганий стан гайморових порожнин, слизової носа. Жоден дезодорант, ні одні духи не усунуть причини, що призвела до хвороби або недотримання правил гігієни, хоча деколи жінка, щоб «перебити» неприємні запахи, не шкодує парфумерії і тим самим робить велику помилку. Так вже влаштований організм, що запах з синтетичними компонентами сигналізує мозку про «неполадки» в навколишньому середовищі, а це викликає мимовільну роздратування по відношенню до тієї ж «добре» надушеної жінки. Тому хочу дати пораду жінкам: якщо ви збираєтеся в ліс, а особливо до річки, водоймища, не зловживайте духами. Їх запахи на тлі природних будуть виглядати досить грубо.

Шкода, що багато хто з нас не знають і не враховують роль запахів у спілкуванні. Тим часом запахове «спілкування» так само широко поширене серед людей, як і в тваринному світі, починаючи з метеликів і кінчаючи ссавцями. Запахи, які виділяються одними тваринами для впливу на поведінку іншого, носять назву феромонів. Особливо потужно діють так звані статеві атрактанти, мета яких – привернути особин протилежної статі, і репеленти – речовини, що викликають почуття тривоги, паніки, дискомфорту.

Багато ще невідомого в науці про запахи – одорології. Однак ясно, що влада запахів тим сильніше, чим менше ми їх відчуваємо, усвідомлюємо. Запах, що виходить від людини, ми сприймаємо несвідомо. Нам подобаються її посмішка, хода, інтелект, але ми й не підозрюємо, що ця привабливість багато в чому обумовлена ​​біологічним, запаховим впливом. Підкреслюю, репеленти і атрактанти не мають відчутного запаху, вони діють на рівні підсвідомості, що посилює їх вплив на поведінку людини.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар