Загартовування. Принципи і методи.

zagartovuvannyaЗагартовування – це спеціальні заходи, спрямовані на підвищення здатності організму протистояти несприятливим умовам, метеорологічним чинникам, атмосферному тиску і хвороботворним організмам. Тому користь таких гігієнічних процедур важко недооцінити. Втім, процес загартовування досить складний і вимагає чіткого плану як для дорослих, так і для дітей.

Існує кілька принципів, котрі обов’язкові для виконання при загартовуванні:

Правило 1. Моральна готовність

Початкове правило і, мабуть, найголовніше – вирішити для себе: чи дійсно потрібно себе загартовувати, аби холод вам не зашкодив. Адже  основна мета – підвищити стійкість і зміцнити здоров’я, а не підірвати імунітет і функціонування організму. Якщо ви дійсно готові, не тільки фізично, а й духовно, то приступайте до загартовування. Психологічний настрій набагато важливіше фізичних можливостей організму.

Правило 2. Звикаємо до загартовування

Перетворіть загартовування в звичку. Якщо ви будете робити процедури регулярно, щодня, систематично, без пропусків (ми ж вмивалися, чистимо зуби – щодня), то користі від них буде більше, адже тоді виробляються спеціальні рефлекси.

А якщо хоч раз пропустити процедуру, то всі ваші зусилля підуть нанівець, навіть, якщо ви загартовуєтеся не один рік! Не дозволяйте слабкості взяти над вами верх, візьміть всю силу волі в кулак і дійте.

Правило 3.Загартовуваємся покроково

Третє правило – рухайтеся крок за кроком. Не потрібно відразу обливатися крижаною водою, почніть з трохи тепленької, потім перейдіть до кімнатної температури, а коли організм вже звикне до процедури, то можна перейти до більш холодної води.

Правило 4. Враховуємо індивідуальні особливості

Не менш важливо й облік індивідуальних особливостей вашого організму. Адже всі ми різні, не схожі один на одного як зовні, так і внутрішньо. Тому враховуйте це під час процедур, адже одні люди перепади температур під час процедур сприймають нормально, а для інших такий градус може перетворитися на величезний стрес. Такі особливості залежать від віку, статі та фізичної підготовки.

Так, діти під час перебування у воді на 10% швидше охолоджуються, ніж дорослі, а чоловіки – на 10-18%, ніж жінки. А ось люди з розладами нервової системи гірше реагують на охолодження, ніж врівноважені. Тому, ефект загартування буде формуватися довше.

Правило 5. Загартовуваємся комплексно

Всі засоби хороші. Тому, використовуйте все: і воду, і сонячне тепло, і повітря при загартуванні. Адже комплексне загартовування ефективніше. Тому, коли настане весна і літо, потрібно приймати сонячні ванни, але, звичайно ж, не зловживати ними.

Правило 6. Враховуйте клімат вашого регіону

Постійно враховуйте температурний режим і кліматичні умови вашого регіону. Адже, для Африки і Аляски загартовування дещо відрізняється.

Правило 7. Здоровий спосіб життя

Режим дня і відмова від шкідливих звичок. Тому, для кращого результату, правильно і збалансовано харчуйтеся, спіть не менше 8 годин на день, займайтеся спортом. Все це покращує ефект загартовування. Не вживайте алкоголь і не паліть! Адже це ускладнить процес формування звичок загартовування.

Так, наприклад, алкоголь розширює судини, тим самим збільшує віддачу тепла, що може призвести до хвороб, травм і навіть летальних наслідків. А от куріння порушує кровообіг і підсилює охолодження. Після того, як ви викурите одну сигарету, ваша температура кінцівок знижується на 1 градус.

Емоційний настрій теж важливий, адже, якщо ви зі скептицизмом візьметеся за загартовування, результату не буде. А ось позитивні емоції допоможуть впоратися з перепадом температур.

Основні методи загартовування організму

Методи загартовування організму розташовані у зростаючому порядку, тобто від щадящих процедур, які слід використовувати для новачків, до більш “жорстких”.

Повітряні ванни – цю процедуру використовують як в лікувальних, так і в профілактичних цілях. Даний спосіб рекомендований докторами. Принцип методу полягає у впливі природного повітря на повністю оголене тіло. Також повітряні ванни є одним з ефективних методів в аеротерапії.
Сонячні ванни – вплив прямих сонячних променів на тіло людини для її оздоровлення та профілактики. Як правило, для загартовування використовують сонячні та повітряні ванни в комплексі.
Прогулянки босоніж – починають такі прогулянки ще в теплу пору і тривають вони цілий рік (навіть взимку). Час прогулянки також поступово зростає, в холодну пору вони спочатку скорочуються за часом, після звикання – зростають. Місце для прогулянок слід вибирати уважно, щоб не було стекол, гострих каменів та інших предметів, які можуть поранити стопи. Можна також починати і з піску.
Контрастний душ – переваги цього методу полягають у тому, що ви самі можете регулювати температуру холодної води. Він являє собою процес обливання холодною та гарячою водою (по черзі). Робити такі процедури слід кілька разів, вранці завершувати контрастний душ холодною водою (для неспання), а ввечері – теплою (для сну).
Баня (сауна) – після відвідування якої, необхідно пірнати в прохолодний басейн. Така процедура також дуже добре релаксує організм людини.
Холодний душ – не більше 1-го разу на день.
Обтирання снігом – починати слід поступово, можна навіть для першого разу виваляти рушник в снігу і їм відбиратися, а потім – безпосередньо снігом.
Купання в ополонці – для самих загартованих людей. Починати слід з обливання крижаною водою, потім слід переходити до поступового, але швидкого зануренню у воду, (для першого разу достатньо кількох секунд). До купання слід переходити тільки в тих випадках, коли Ви знаєте реакцію свого організму на низькі температури.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар