З чого почати вести здоровий спосіб життя?

pochaty-vesty-zdorovyj-sposib-zhyttyaБагато читачів згодні з фактом, що вести здоровий і активний спосіб життя потрібно. Саме усвідомлення цього факту – вже добре, але, на жаль, без практичних дій будь-яка хороша ідея залишається всього лише ідеєю. У цій статті я хочу докладніше розповісти про те, з чого почати вести здоровий спосіб життя.

Як би це не було дивно чути, але на світі є безліч людей, які знають, що потрібно піклуватися про своє здоров’я, знають, що для цього треба робити, але зовсім не уявляють, з якого боку до цієї справи підступитися.

Здоровий спосіб життя зараз в трендах, в цьому ви легко можете переконатися, підійшовши до газетного кіоску або увімкнувши телевізор з ранку у вихідні. Інша справа, що тренд залишається трендом, а на ділі в широких масштабах зараз мало хто займається популяризацією фізкультури, спорту і правильного харчування.

І людина, яка бажає почати вести здоровий спосіб життя, просто губиться: а з чого починати? Навколо стільки методик, які обіцяють за п’ять хвилин в день зробити вам сталеві м’язи, пружну попу або кубики на пресі. Кроссфіт, зумба, воркаут, пілатес, калланетика, йога, цигун, тайбо – очі розбігаються.

Звичайно, найпростіше піти і купити (або завантажити з торрентів) який-небудь навчальний диск або книгу, благо в інтернеті цього добра навалом. Позайматися і, якщо сподобається, позайматися ще. Потім кинути, бо набридло.

Ще більш простий, але більш дорогий спосіб – відправитися у фітнес-клуб, оплатити індивідуальні заняття з тренером і виконувати все, що той скаже.

На жаль, це теж не самий вірний шлях.
По-перше, дуже часто тренера в клубах починають вас ганяти по тренажерам, не даючи і половини тих навантажень, які потрібні для того, щоб «розхитати» ваш організм.
По-друге, заняття протягом години в спортзалі, нехай і кожен день, не зроблять вас здоровим, якщо весь інший час ви сидите за комп’ютером і тріскаєте булки і печиво. Про марність таких годинних занять з погляду здоров’я я писав у статті «Активний спосіб життя», прочитайте її, якщо хочете, щоб виникло правильне розуміння.

Але що потрібно для того, щоб почати вести здоровий спосіб життя?
Для того, щоб залишатися здоровим, з моєї точки зору, потрібно дотримуватися п’ять принципів:

  • Активно рухатися
  • Харчуватися здоровою їжею
  • Очищати і зміцнювати свій організм
  • Культивувати здорове мислення і розвивати силу волі
  • Прагнути до отримання нових знань про своє здоров’я

Як ви можете бачити, наведений вище приклад з тренером лише почасти відповідає принципу №1 і абсолютно не враховує інші принципи. Відповідно, більш здоровим від таких тренувань ви не станете. Дівчата, які сідають на дієту для того, щоб стати стрункими і менше хворіти, але при цьому відмовляються від тренувань і загартування, точно так само помиляються, хоча, при належному старанні здатні внести в свою фігуру деякі позитивні зміни.

Отже, ви вирішили зайнятися своїм здоров’ям і хочете почати вести активний і здоровий спосіб життя. Не заглиблюючись у тренувальні системи, не заморочуючись при виборі найкращої методики, ви вже зараз можете закласти міцний фундамент.
Завдяки цьому фундаменту ви не будете сумніватися в тому, що робите правильно чи неправильно, зможете вибрати те, чим вам подобається займатися, і зосередити свої зусилля на цьому.


ruhАктивний рух

Вольтер свого часу сказав фразу, яка через багато років стала девізом всіх спортсменів і фізкультурників:

Рух – це життя!

Дійсно, багато філософів, вчених і медиків з часів античності визнавали, що людина створена для руху і чим більше вона рухається, тим довше і щасливіше буде жити. У наші дні, коли комп’ютер з інтернетом став кращим другом і помічником людини, працювати, спілкуватися і розважатися можна, не встаючи з-за столу або з дивана.

Тим часом, малорухливість робить нас слабкими і хворими.

Логічно, що потрібно більше рухатися, але як?

Почніть робити ранкову зарядку. Звичайна зарядка, що складається з махів руками і ногами, стрибків, нахилів триває всього десять-п’ятнадцять хвилин, заряджає енергією, розминає і розтягує затерплі і мляві після сну м’язи, готуючи їх до денного навантаження, розганяє кров, що дозволяє наситити всі органи і тканини тіла киснем.

Дуже важливо, щоб зарядка приносила радість. Розсуньте штори, щоб кімната наповнилася світлом, включіть улюблену музику, загалом, зробіть все, щоб вам було весело. І чудово, якщо ви будете робити зарядку не тільки вранці, але і ввечері, тільки не займайтеся цим перед сном – погано спати будете.

Присвятіть частину дня тренуванням. Це якраз згадані тренування в спортзалі, домашні силові або кардиотренування, заняття йогою, гімнастикою і т.п. Нехай це буде основною частиною вашої активності протягом дня – з цього часу ви повинні витягти максимум користі. Головне, не забувайте, що при інтенсивних навантаженнях потрібно давати м’язам відпочивати день-два. Втім, все залежить тільки від вашого організму.

Протягом дня уникайте простих малорухомих способів зробити щось, якщо можна це зробити «активно». Замість ліфта піднімайтеся по сходах. Якщо їздите на громадському транспорті, виходьте на зупинку раніше і частину шляху проходьте пішки. Гуляйте в обід, ввечері. Якщо у вас сидяча робота, то вставайте час від часу і ходіть, зробіть кілька присідань або віджимань там, де ніхто вас не побачить. Якщо можна щось притягти, підняти, допомогти донести – робіть це. Шукайте будь-який привід порухатися. Якщо ви весь день ходите, не заморочуючись на іншому, ви цим йдете в плані активності в великий плюс.

Проводьте активно вільний час. Знайдіть активне захоплення, займіться спортом. Катайтеся на роликах, бігайте, плавайте. Підбивайте своїх друзів і родичів на активне проведення часу – турпоходи, гра у футбол, бадмінтон, настільний теніс. Взимку – лижі і ковзани. Не сидіть вдома перед комп’ютером або телевізором, коли є стільки можливостей порухатися.

Займайтеся бігом. Просто влаштовуйте собі регулярні пробіжки і марафони. Тут є одне обмеження – якщо у вас є зайва вага або ж ви – людина у віці, то до пробіжок потрібно ставитися з обережністю. Проконсультуйтеся з лікарем, можливо, вам будуть більш показати не біг, а ходьба або плавання.


zdorova-izga.jpgПочати вести здоровий спосіб життя

Теоретично правильне харчування – досить просте завдання. Відомо, яка їжа організму однозначно корисна і яку приймати не рекомендується. Є також ряд спірних продуктів.

Здавалося б, складай меню на основі наявних даних про користь того чи іншого блюда і їж в своє задоволення. Проблема полягає в тому, що дуже часто не вистачає сили волі змусити себе змінити звичне нездорове (а у переважної більшості українців воно саме таке) харчування на корисне. Втім, це вже окрема тема – як змусити себе їсти корисне замість шкідливого.

Все, що пов’язано зі здоровим харчуванням, легко узагальнити в одному простому правилі: можна їсти натуральні продукти, тобто те, що коли небудь росло на землі, або пересувалося по землі.

Це фрукти, овочі, ягоди, горіхи, м’ясо, риба, морепродукти, молочні продукти, яйця і так далі. Зараз ведуться різні дослідження, які намагаються довести або спростувати користь деяких з перерахованих вище продуктів, але в цілому натуральна їжа є набагато кращим паливом для вашого організму, ніж ненатуральна. Тому почніть їсти здорову натуральну їжу, а надалі розберетеся самі, наскільки корисним і здоровим для вас є хліб, м’ясо чи молоко.

І, навпаки, потрібно звести до мінімуму вживання в їжу штучних продуктів, а так само натуральних продуктів, що містять хімічні штучні добавки.

Це напівфабрикати, газовані напої, усілякі хімічні сирки і йогурти, синтетичні соки, ковбаси та сосиски, майонез і інші приправи, бульйонні кубики, готові сніданки, «фастфуд» і багато іншого.

99% всіх добавок використовується для того, щоб продовжити термін зберігання продукту, зменшити його собівартість і поліпшити його смак і зовнішній вигляд. Це вигідно виробникам продуктів, які прагнуть отримати максимум прибутку від продажу, але абсолютно невигідно нам, бо організм до такого виду палива не пристосований. Спробуйте заправити машину соняшниковою олією замість бензину. Далеко виїдете? А ми регулярно заправляємося хімією і живемо, втрачаючи форму, хворіючи і вмираючи.

Деякі ентузіасти натурального харчування дотримуються наступного правила: якщо у складі продукту більше п’яти компонентів, їсти його не можна.

Варто додати, що вживання алкоголю в їжу, нехай навіть не для того, щоб попити, а для того, щоб відтягнутися, теж суперечить здоровому способу життя, але ви й так про це знаєте. Втім, це вже більше відноситься до наступного розділу.


 

oshishennyaОчищення й укріплення організму

Важливий крок на шляху до здорового способу життя – це дотримання правил гігієни. Тут під гігієною я розумію не загальноприйняте – «мити руки перед їжею», а турботу про свій організм і підтримання його нормального функціонування. Сприймайте це як доповнення до правил рухової активності та харчування.

Найголовніше і очевидне – відмова від шкідливих звичок. Про шкоду куріння і алкоголю (не кажучи вже і про більш сильні наркотики) знають всі, хоча в народі часто ходять приказки на кшталт «Вчора вів бій з пияцтвом, пияцтво перемогло» або «Хто не курить і не п’є – той здоровеньким помре».

Сигарети, пиво і горілка – це вже не просто наркотики, що руйнують людей і прив’язують їх до себе, це вже частина нашої національної культури, на жаль. І якщо ви хочете вести здоровий спосіб життя, то просто зобов’язані відмовитися від куріння і звести вживання алкоголю до мінімуму, наприклад, тільки по святах, та й то небагато. Втім, вирішувати  тількі вам, моя справа – лише нагадати.

Велику користь вашому здоров’ю принесе загартовування. У більшості людей загартування асоціюється з обливанням холодною водою, купанням в ополонці і прогулянками босоніж по снігу. Однак зовсім не обов’язково відразу ж кидатися в такий екстрим, до того ж, це буде не корисно, а шкідливо для непідготовленого організму. Почніть з прийому ранкового контрастного душу і подальшого обтирання рушником. Контрастний душ – це чергування потоків холодної та теплої води, наприклад, хвилину ви стоїте під теплими струменями, а потім десять секунд під холодними. Цикл повторюється кілька разів і згодом час прийому холодного душу збільшується.

Ще одна корисна річ – це лікувальне голодування і пости. Існує думка, що християнські пости були придумані спеціально для того, щоб дати можливість людям очиститися від фізичної нечистоти і стати чистішими як тілом, так і душею. Незалежно від свого ставлення до релігії ви теж можете практикувати пости і, повірте, це зможе дати організму перепочинок та можливість для відновлення. Влаштовуйте собі дні, під час яких будете харчуватися найпростішою їжею – хлібом і овочами, а якщо ваш організм молодий і міцний, то практикуйте одноденні голодування – це вам не зашкодить і принесе тільки користь.


 

pozityvРозвиток здорового мислення і вольових якостей

Здорове мислення, в моєму розумінні, – це таке ставлення до навколишньої дійсності, яке не приносить шкоди здоров’ю і виключає появу деструктивних емоцій і станів, таких як образи, гнів, жалість, стрес тощо.

Кожен момент свого життя ми перебуваємо в контакті з оточуючими нас людьми і цей контакт викликає різні емоції, як позитивні, так і негативні. Буває, що в якійсь ситуації нас просто захльостують негативні «отруйні» емоції, які продовжують свою дію протягом декількох годин і навіть днів. Будь-яка така сильна емоція негативно позначається на нашому фізичному і духовному стані, заподіюючи нам біль і підриваючи здоров’я.

Існує два способи звільнення від негативних емоцій – це культивування позитивних емоцій і позитивного ставлення до світу і прагнення до повної відмови від будь-яких емоцій.

У другому способі є своя правда, але залишимо його для тих, хто шукає баланс та гармонію, свідомо відмовляючись від радощів навколишнього нас життя. Якщо ви тільки встали на шлях активного та здорового способу життя, то вибирайте перший спосіб.

Сила волі – не менш важливий помічник у житті і всім відомо, що вольові і наполегливі люди завжди домагаються більших успіхів, ніж слабкі і схильні до зміни своєї думки. Міцна воля дозволить вам не зійти зі шляху здорового способу життя і знаходити в собі сили долати всі виникаючі перешкоди.


znannyaОтримання нових знань про здоров’я

Ніякі практичні зусилля не зможуть дати вам відчутних результатів ні в тренуваннях, ні в дієті, ні в будь-якій іншій справі, якщо ви не розумієте, як працює ваш організм і чим обґрунтовані ті чи інші його реакції.

Чому від віджимань ростуть м’язи? Чому жир відкладається на талії і на стегнах? Чому важка вага ростить силу, а велике число повторень тренує серце? Чому вам так важко підніматися на п’ятий поверх? Чому після бігу коле в боці?

Для того, щоб знаходити будь-які відповіді на виникаючі питання, а також самому складати плани дій і вибирати, що для вас буде корисним, а що – ні, потрібна хороша теоретична база.

Звичайно, науки про здоров’я поки не в змозі пояснити безліч процесів і явищ, і все ж на світі є сотні тисяч книг і фільмів, завдяки яким ви дізнаєтеся про своє тіло багато нового і зрозумієте, як воно працює. Купуйте і качайте книги, відеоролики, подкасти, відвідуйте семінари, обговорюйте ті чи інші питання з друзями, колегами та вчителями. В інтернеті є безліч соціальних мереж і форумів, на яких ви можете ділитися своїми результатами і обговорювати все, що відноситься до теми здорового способу життя.

Оцініть статтю
Додати коментар