Як знайти сили після невдачі.

yak-znajty-syly-pislya-nevdachiЩо таке поразка? Антонімом слова «поразка» є слово «перемога». Кожна, або майже кожна, людина прагне до успіху – перемоги, будь-то навчання, робота чи особисте життя. І зрозуміло, кожному хочеться, щоб зусилля, докладені для цього, виявилися не марними. Перемога і успіхи окриляють людину, підвищують її самооцінку і підносять в очах інших. Про переможців кажуть, що у них і рани не болять.

Про поразку ж можна сказати зовсім протилежне. Вона, образно кажучи, валить людину з ніг, вибиває з колії. Самооцінка знижується, здається, що свідки поразки дивляться з жалістю, поблажливістю, а то і презирством. Людина знову і знову прокручує ситуацію в думках, намагаючись зрозуміти, де зробила помилку. Через побоювання, що така дія знову закінчиться поразкою, вона починає тупцювати на місці.

І, звичайно ж, песимістичний настрій сприяє подальшим невдачам, тому що перемога любить тих, хто впевнений у своїх силах.

Правда, не всі згодні з такою думкою. Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері помічав, що «… перемога послаблює народ, а поразка пробуджує в ньому нові сили».

Так чи варто після поразки опускати руки і займатися самокатуванням? А після перемоги спочивати на лаврах в упевненості, що тепер вона буде супроводжувати нас завжди?

Є стара притча. У ній розповідається про людину, яку почали переслідувати невдачі: робота була втрачена, здоров’я розладналося, близькі засмучують. Мудрий старий порадив не засмучуватися, а повісити в будинку на чільне місце табличку з написом: «Так буде не завжди». Людина послухалася, а згодом і життя налагодилося: робота знайшлась краща за попередню, здоров’я покращало, та й близькі перестали доставляти клопоти. І ось довелося цьому чоловіку знову зустрітися зі старим, і він йому похвалився, як все стало чудово. А старий йому у відповідь: «Ти тільки табличку не знімай…».

Якби ми не знали, що таке зло, то ми не цінували б добро. Якби не знали гіркоти поразок, то не відчували б радість перемог. Чорна смуга в нашому житті змінюється білою, а поразки – перемогою. Як говорив британський прем’єр-міністр сер Уїнстон Черчілль, а вже йому довелося пережити і те, і інше, – «Успіх – це ще не крапка, невдача – це ще не кінець; єдине, що має значення, – це мужність продовжувати боротьбу».

Як знайти в собі «мужність продовжувати боротьбу»?

1. Якщо не можете змінити ситуацію, змініть своє ставлення до неї

Поразка вже трапилася, вона в минулому, і, як би ми не хотіли, змінити ситуацію не зможемо. Тому витрачати час на думки на кшталт «ось якби …, «треба було …» або «не треба було …»  – марно. Психолог і бізнес-тренер Джим Рон каже, що він довго сподівався, поки його життя зміниться на краще, поки нарешті не зрозумів, що єдиний спосіб змінити своє життя – це змінитися самому. А Уїнстон Черчілль зауважив: «… змінюючи свою свідомість, ви самі змінюєте свій Всесвіт».

Поразку чи невдачу варто сприймати як одну із сходинок сходів, що ведуть до перемоги.

Американський винахідник Томас Едісон, якого називають не інакше, як великим, ставився до невдач вельми оптимістично: він говорив, що кожна з них наближає його до успіху. Перш ніж Едісон винайшов всім відому лампу розжарювання, він провів більше десятка тисяч дослідів. Будь-хто інший, але не він, назвав би їх невдалими, і опустив руки задовго до того, як їх кількість зрівняється з тисячею. Але Едісон говорив, що він не знав невдач. Досліди, що не принесли очікуваного результату, він назвав успішним способом визначення варіантів, які нікуди не годяться.

У 67 років Едісон пережив пожежу власної фабрики. Вона була справою його життя, до того ж в неї було вкладено чимало грошей, а страховка покривала лише третю частину збитків. Чи це не катастрофа і привід засмутитися?! Але Едісон дивиться на ситуацію з іншого боку і каже, що бували випадки і гірше, він ще не занадто старий, щоб почати все спочатку, до того ж будівництво нової фабрики позбавить його від нудьги. Очевидці події зазначають його незвичайне самовладання під час пожежі: він велів покликати своїх дружину і сина, тому що навряд чи коли ще у них з’явиться можливість побачити таке яскраве видовище. На питання, чому він такий спокійний, Едісон відповів, що пожежа дозволила йому позбутися від купи старого мотлоху. Звичайно ж, там був не тільки мотлох, а й документи, дороге обладнання, але будь-яка інша поведінка була безглуздою і не могла врятувати фабрику. Замість безплідного жалю він вчинив певні дії і вже через рік фабрика стала працювати і принесла прибуток, набагато перевищивший збитки.

Томасу Едісону вторить Соічіро Хонда, який заснував компанію Honda. Він каже, що робота – це подолання повторюваних невдач і постійний самоаналіз, успіхом же увінчується всього лише 1% роботи.

2. Перестаньте вважати себе пораженцями і невдахами

Є категорія людей, які називають себе «невдахами по життю», «хронічними невдахами». Вони пливуть за течією життя туди, куди воно їх несе. Свої поразки вони виправдовують тим, що «так карти лягли», «так зірки зійшлися». І нічого не роблять, щоб змінити ситуацію: навіщо, якщо все визначено і на роду написано.

Психіка людей, і особливо вразливих, так влаштована, що якщо людину сто разів назвати свинею, то на сто перший вона захрюкає. Таким чином, якщо постійно повторювати собі: я невдаха, у мене нічого не вийде, то невдачі посиплються як з рогу достатку.

Змінивши ж мислення на позитивне, запрограмувавши себе на позитив, ми змінимо своє життя в кращу сторону. Кажуть же, що думки матеріальні. З нами трапляється те, про що ми думаємо, тому що наші дії слідують за нашими думками. Наприклад, якщо ми сядемо на велосипед і почнемо думати, що зараз неодмінно вріжемося в стовп, то так воно і станеться, так як вся наша увага зосередиться на цьому стовпі.

Отже, замість «я знаю, що у мене знову нічого не вийде, адже я невдаха» говоримо собі: «все буде добре!».

3. «Ніколи не здавайтеся!»

Хто не чув притчу про двох жаб, що впали з глечик з молоком! Одна з них чи не відразу змирилася з поразкою і пішла на дно, сказавши: «Все одно нам звідси не вибратися …». Друга ж вирішила, що померти вона завжди встигне, так чому б ще не поборотися за життя, поки є сили. Вона працювала лапками і борсалася до тих пір, поки з молока не збила масло, а потім вистрибнула з глечика. Так і люди: більшість здаються набагато раніше, ніж настане поразка.

Зазнавши поразки, потрібно не зациклюватися на ній, а постаратися розглянути світло в кінці тунелю і рухатися до нього. Як то кажуть, з будь-якої ситуації є, як мінімум, два виходи ( «… і особливо якщо вас з’їли», – продовжили жартівники). Поки «не настав вечір» і людина жива, вона може робити скільки завгодно спроб перетворитися з невдахи в переможця.

«Багатий і знаменитий» британець Річард Бренсон, крім того, що він володіє 5-мільярдним статком, відомий ще своїми ризикованими починаннями в бізнесі, причому деякі з них завершилися невдачами. Крім того, на його рахунку кілька спроб встановити світові рекорди, і серед них є і невдалі, коли йому довелося вдатися до допомоги рятувальників. За його словами, головний урок, який йому дало життя – «намагатися, намагатися і знову намагатися – але ніколи не здаватися!».

4. Не звинувачувати інших у своїй поразці

Деякі люди схильні до самобичування, і в будь-якому ураженні відразу звинувачують себе, навіть якщо це не так. Інші ж, навпаки, ніколи не визнають своєї провини: в їх невдачах завжди винен хтось інший. Як правило, це важкі часи і уряд.

Звинувачувати інших і займатися самовиправданням – дуже неконструктивно. Це самообман, тому що так ми ніколи не дізнаємося справжню причину нашої поразки, не зможемо зробити висновки і рухатися далі, а назавжди загрузнемо в болоті з’ясування відносин і зведення рахунків. Постарівши, ми будемо згадувати, що колись були здатні або навіть талановиті, але не змогли реалізувати себе, тому що народилися не в той час, не в тому місці і не у тих батьків.

То чи не краще не витрачати час на пошуки винних у наших невдачах, а подивитися в дзеркало, щоб побачити головного винуватця?

5. Поразки допомагають нам краще пізнати себе

Поразка може послужити нам ще одну службу: завдяки їй ми зрозуміємо, що насправді сильніше, ніж про себе думали.

Часом нам здається, що поразка – це тупик. Після нього у нас не вистачить сил не тільки, щоб йти далі, але навіть піднятися. Однак ми відлежуємося, зализуємо рани, збираємося з думками – і ось вже готові до нових звершень, тільки подорослішали і помудрівші. Як сказав німецький філософ Фрідріх Ніцше: «Все в житті, що мене не вбиває, робить мене сильніше».

Якби ми не зазнавали поразок, ми так би ніколи і не дізналися себе справжнього.

6. Завдяки поразкам ми набуваємо досвіду

«За одного битого двох небитих дають», говорить народне прислів’я. Деякі західні компанії, відповідно до цього принципу, при прийомі на роботу нових менеджерів віддають перевагу тим, хто вже колись зазнав поразки. Невдача служить свого роду паливом для ідей, які в подальшому можуть буквально перевернути всю галузь і принести величезні прибутки. Один бізнес-консультант зауважив, що з нагоди невдач варто проводити вечірки, а не шарахатися від них.

У деяких успішних компаніях (наприклад, Coca-Cola) щорічні збори акціонерів починаються з того, що її генеральний директор перераховує спіткавші компанію невдачі. Очевидно, цим же принципом керувався і знаменитий американський «автомобільний король» Генрі Форд, який ставився до невдач як можливості почати спочатку, але вже «більше розумно».

Цікаво, що в деяких сучасних компаніях навмисно створюються ситуації, які ведуть до невдач. Це робиться для того, щоб активізувати творчий потенціал співробітників. Адже психологи, як не дивно, вважають, що чим частіше люди роблять помилки і терплять невдачі, тим швидше і успішніше вони на них вчаться і набувають досвіду. До такого висновку вони прийшли на підставі багатьох експериментів. Зокрема, в процесі навчання співробітників компанії новій комп’ютерній програмі одній групі вони дозволили робити помилки, а другий заборонили. В результаті ті, хто освоював програму методом проб і помилок, зробили це набагато швидше і якісніше.

«Досвід – син помилок важких», писав О. Пушкін ще в далекому 19 столітті. Без помилок не буде досвіду, а без досвіду – перемог. Значить, поразка – повчальніше перемог. Американський письменник, а в минулому військовий, Джефф О’Лірі зауважив, що «перемоги вчать наївних, а поразки – мудрих». З поразок можна витягти одну тисячу уроків, в той час як з перемоги – одиниці. Не тікати від поразок, а вивчити їх і зробити висновки – ось що цінно.

Оцініть статтю
Додати коментар