Як знайти своє покликання

Як знайти своє покликанняЖити в гармонії з самим собою – це одне з найбільших благ, яких може досягти людина. І багато в чому володіння цим благом залежить від того, чому вона присвячує своє життя, час і сили; чи щаслива вона, займаючись цим.

І з якого б боку ми не подивилися на цю проблему, вона в будь-якому випадку приведе нас до пошуку призначення. Навряд чи, звичайно, ми запропонуємо готовий спосіб, як знайти своє покликання, але все ж ми впевнені, що роздуми та поради з цієї статті дозволять вам краще зрозуміти себе і відповісти хоча б на частину тривожних питань.

Чому ми шукаємо себе

Сьогодні є безліч статей і матеріалів, присвячених тому, як знайти своє покликання в житті, професії і т. д. Є навіть спеціальні тести на цю тему, наприклад, відомий тест на тип особистості по Майерс-Бріггс. Якісь поради та рекомендації більш ефективні, якісь менше. Але, як би там не було, будь-які міркування про сенс життя зводяться до того, що пошук свого покликання – це природний стан людини.

Думаючі люди не сумніваються в тому, що має бути якась глобальна справа життя, якій з задоволенням можна буде віддатися з головою; заради якої легко буде прокидатися о 6 ранку і нестися стрімголов кудись щось робити; на яку не буде шкода витрачати свій час і сили. Подібна діяльність здатна стати сенсом існування людини.

Саме ця передумова вказує на те, що для здобуття щастя і задоволеності необхідно шукати своє покликання. Воно повинно відповідати прагненням, талантам і здібностям. До того ж, у багатьох випадках справа життя дозволяє заробляти засоби до існування, причому досить комфортному. Однак пошук призначення може виявитися досить важким, про що свідчить звичайний життєвий досвід – багато людей так і не знаходять його за все своє життя.

Чого ви хочете?

Труднощі в пошуку свого призначення, всупереч поширеній помилці, пов’язані не з везінням, кармою або тим, що людині не пощастило знайти заняття, що відповідає її прагненням, потребам і бажанням. Проблему слід шукати набагато глибше, хоча відповідь, по суті, лежить на поверхні.

Як би дивно це не звучало, але майже ніхто не запитує себе, навіщо взагалі шукати призначення. Люди просто беруть ідею цього пошуку як даність, вірячи в те, що обов’язково потрібно стати підприємцем, вченим, політиком, лікарем, актором і т. д., а потім присвятити цій професії все життя.

Іншими словами, спеціальність прирівнюється до покликання. Але віра, що мета життя полягає у пошуку і знаходженні покликання, якраз і служить серйозною перешкодою на шляху до визначення. Давайте трохи розберемося в тому, що це значить.

Більшість людей не можуть знайти свого покликання через неправильну постановку головних питань. У них вони виглядають приблизно так: «Яка соціальна роль більшою мірою відповідає моїм здібностям і талантам?», «Яка соціальна роль підійде мені більше всього?», «Яка роль дозволить мені самореалізуватися?» і т. д. Відповіді на ці питання знайти нелегко, бо вони неправильні.

Щоб знайти улюблену роботу чи справу життя, необхідно ставити питання інакше, а саме: «Чого я хочу в житті і що мені потрібно зробити, щоб цього досягти?», «Чи є яка-небудь соціальна роль, яка допоможе мені досягти моєї мети?», «Якщо немає такої ролі, за допомогою чого ще я можу домогтися свого?».

Ставлячи собі такі питання, ми вже не ставимо соціальну роль у главу кута, а орієнтуємося на свої бажання. Причому ми можемо не тільки підпорядкувати роль своїм цілям, але і в разі необхідності взагалі від неї позбутися. Саме тому є сенс трохи поговорити конкретно про цілі.

Важливість життєвих цілей

Невелика розмова про цілі допоможе нам краще зрозуміти суть сказаного. Наприклад, ви вже знаєте, чого хочете від життя. Ви любите життя, прагнете розвиватися і пізнавати нове. Ви хочете бути незалежними і вільними, тому для вас важливо жити і отримувати задоволення від життя, пізнавати себе, спілкуватися, подорожувати і вивчати світ навколо. Ви хочете, щоб ваші дії хоча б трохи зробили світ краще.

Такі ваші життєві цілі. Але що ж ви можете зробити, щоб їх реалізувати? Яка соціальна роль вам підійде: письменника, педагога, психолога, режисера? Яка професія і яке діло відповідають вашим головним потребам? Як ви і самі бачите, відповідь дати складно. Але що якщо спробувати самим придумати професію, яка підійде? Що це за професія?

По-перше, ваша робота не повинна з’їдати весь час. Ви заведете сім’ю і у вас з’являться діти, і, природно, вам захочеться проводити більше часу з коханими. Тому ваше покликання повинно залишати вам більше часу, ніж те, яке дозволяє звичайна робота. Крім того, у вас є бажання приділяти свій час і на хобі і захопленням, таким як саморозвиток, походи, читання книг, спорт, кіно, музика, спілкування з друзями і т. д.

У вас зовсім немає бажання «прив’язуватися» до робочого місця, і проводити там 5-6 днів в тиждень з ранку до вечора, приходити додому злим і втомленим, мати два жалюгідних тижні відпустки за 6 місяців нескінченної праці. Ваша улюблена робота або справа життя повинні дозволяти вам насолоджуватися кожним днем, регулярно відпочивати, відкривати нові місця і спілкуватися з родиною. Виходячи з цього, джерело заробітку краще зробити віддаленим і автономним, хоча б частково.

Але ви не ставите в пріоритет незалежність і свободу, і цілком готові приділяти покликанню стільки часу і сил, скільки потрібно. Але це так лише в тому випадку, якщо заняття дозволяє вам реалізовувати свої задуми, отримувати натхнення і віддачу. Тому краще за все, щоб справа, якою займаєтесь,  належала вам, якщо ж це не так, вона в будь-якому випадку повинно давати вам свободу, про яку ви мрієте.

Ви, напевно, помітили, що поки що ми думаємо лише про умови праці, але її зміст залишається під питанням. Так чим конкретно вам зайнятися? Можна стати програмістом або копірайтером (або вибрати інший напрям фріланса), а можна і почати розвивати свій бізнес. Найголовніше тут – щоб це справа дозволяла заробляти і залишатися вільним.

Але як же особисті уподобання і принесення користі людям? І тут криється хитрість – насправді ніхто не говорить про те, що це залежить від роботи. Подумайте самі: почавши займатися ідеальною справою, що дає вам свободу і достаток, ви отримаєте багато часу, який зможете приділяти тому, що вам цікаво.

Безумовно, було б добре, якби джерело доходу само по собі вже дозволяло це робити, але, по-перше, сьогоднішні реалії такі, що такої «роботи» дуже небагато, а по-друге, це не обов’язково. Наприклад, ви можете стати письменником і постаратися монетизувати цю справу, щоб досягати своїх цілей. Але разом з цим можна освоїти мистецтво фотографії і почати продавати свої послуги фотографа. Заради цього, звичайно, теж потрібно попрацювати, але зате потім у вас буде час залишатися на письменство.

Розвивати сказане можна дуже довго, але вже зараз ми можемо зробити один принциповий висновок: покликання в обов’язковому порядку повинно бути підпорядковане життєвим цілям. І тут особливої уваги заслуговує питання вибору цього покликання, як у житті, так і в професії.

Вміння вибирати

Спосіб заробітку зовсім не зобов’язаний відповідати вашим талантам або покликанням, але він повинен дозволяти досягати вам цілей. Повернемося до наших прикладів: цілком імовірно, що ви не володієте чуттям фотографа, фотографування немає у вас в крові. Але погодьтеся: хіба ви не стали б займатися професійною фотозйомкою, якщо б вона дозволяла вам бути незалежним і вільним, мати багато часу на улюблені справи і робити світ краще, привносячи в нього красу? Швидше за все, ви були б не проти такої роботи.

Кожен з нас потребує в засобах до існування – це правда життя. Нехай ви і не літаєте в хмарах від щастя, бігаючи навколо женихів і наречених зі своєю «фоторушницею», але якщо це справа не вимагає постійної зайнятості та дозволяє непогано жити, то чому б і ні, не так?

Безліч людей працюють по 6 днів на тиждень, і як було б чудово, якщо б така робота була їм в кайф, адже вони практично живуть на ній. Однак це зовсім не так, але все ж вони працюють, хоча це і не їх вибір в повному розумінні цього слова. Незважаючи на це, шукаючи покликання, вони намагаються зробити своє життя краще, щоб необхідність у ненависній роботі відпала назавжди.

І тут якраз заходить мова про вибір: в пошуку свого призначення люди починають міняти одну роботу на іншу, одного роботодавця на іншого, один шестиденний або п’ятиденний графік на інший.

А чи є в цьому сенс?

Не буде перебільшенням, якщо ми скажемо, що тут немає сенсу, оскільки це біг по колу. Було б наївним вважати, що, будучи продавцем, ми, змінивши один торговий зал на інший, знайдемо своє покликання. Продажі – просто приклад, але він стосується будь-якої сфери.

Бути може, є здорове зерно в тому, щоб взагалі змінити профіль? Але і тут можна загнати себе в ту ж пастку: ось ви вже не продавець, офіс-менеджер, а ось ви уже й не менеджер, а IT-шник у великій конторі, але що змінилося? А не змінилося нічого – ви всі так само встаєте вранці, мчитеся на роботу і робите щось, що потрібно кому завгодно, але тільки не вам, продовжуючи мріяти, що коли-то пошук призначення увінчається успіхом.

Займаючись будь-якою діяльністю, яка не наближає вас до досягнення намічених цілей, ви даремно витрачаєте свій час. Роблячи вибір між різними формами однієї і тієї ж діяльності, ви ніколи не знайдете свого покликання, адже вибираєте там, де вибору просто не існує. І це є друга основна проблема, яка заважає знаходити своє призначення. І вже звідси випливає ще один основоположний висновок: покликання може полягати в абсолютно різних речах.

Спираючись на це, потрібно розширювати зону свого комфорту і освоювати нові сфери діяльності. Тобто якщо ви усвідомлюєте, що, працюючи на звичайній роботі, ви ніколи не станете щасливим і не зможете реалізуватися, потрібно як можна швидше зрозуміти, яка ж область дозволить вам наблизитися до бажаних результатів. Зробити це ви зможете, задаючи собі спеціальні питання для пошуку сенсу і щастя, а також, якщо будете знати особливості типу своєї особистості.

Але не варто думати, що розглянуті нами проблеми вичерпують питання пошуку улюбленої роботи або справи життя. Є і ще кілька не менш важливих речей, які ускладнюють пошук призначення.

Обмеженість і рутина

Буває так, що людина ніби знаходить своє покликання, але воно, всупереч логіці, стає джерелом її щастя, а каменем спотикання. Постарайтеся усвідомити важливу думку: знайшовши в життя те, що вам подобається і те, чому потрібно буде віддавати всього себе, ви ризикуєте позбутися свободи і незалежності. Нове заняття може просто обмежити вас, і, через деякий час радості, ви усвідомлюєте, що знову загнали себе в кут.

Знайти улюблену роботу чи справу життя не значить знайти нове колесо, в якому потрібно бігати, немов білка. Варто зберігати обережність, з головою вдаючись у нові захоплення і роблячи на них «всі ставки». Завжди повинен залишатися простір для маневру, і це означає, що не потрібно себе обмежувати чимось одним. Як ми і сказали, покликання може полягати в різних речах, але щоб їх знайти, потрібно мати простір для пошуків.

До всього іншого, практично будь-яке заняття завжди включає в себе елемент рутини, і від будь-якої роботи, навіть самої творчої, можна просто втомитися. Знайти справу, яка до кінця життя буде приносити задоволення, звичайно ж, можна, але дуже і дуже нелегко, і велика ймовірність, що від колишнього запалу через пару років не залишиться і сліду.

У пошуках призначення потрібно завжди тримати в голові думку, що з часом щось знову захочеться змінити.

Бажання змін – це нормальний для людини стан, а тому ми в черговий раз говоримо, що не потрібно втискувати себе в рамки якогось одного заняття або однієї професії. Вважати, що сенс життя полягає в чомусь одному, в корені неправильно.

З усього цього можна укласти, що потрібно намагатися шукати кілька напрямів, що відповідають життєвим цілям, і займатися тим, чим в даний момент хочеться. І все-таки як знайти такі речі? Це питання абсолютно доречне, адже говорити і думати – це одне, а робити – абсолютно інше.

Пошук правильного напрямку

Визначити правильний напрямок для руху непросто, адже треба знайти те, що буде відповідати поставленим цілям. Думаємо, ви погодитеся з нами, що будь-яка людина прагне до щастя – це природна потреба. Але способи досягнення цього стану в кожному окремому випадку будуть відрізнятися.

Ми (і не тільки ми) вже не раз говорили, що по більшій частині стан щастя обумовлено внутрішнім станом людини, а не зовнішніми чинниками.

Щастя – це внутрішня гармонія, правильна самооцінка, адекватне сприйняття навколишнього світу, але ніяк не наявність машини і заміського будинку або статус директора великої компанії.

Якщо людина нещасна всередині свого єства, ніякі матеріальні блага не змінять ситуацію. Може бути, іноді їй буде здаватися, що вона щаслива і все в житті прекрасно, але ці моменти настільки короткі, що будуть зникати, коли стане проходити радість від володіння чимось. В результаті прийде розуміння того, що і це не щастя, і весь кругообіг почнеться спочатку.

Ми хочемо сказати, що не зовсім вірно ставити перед собою мету досягнення певних матеріальних благ. Найважливіше – відшукати щастя в собі самому, і вже після цього прийде розуміння того, до чого прагнути в житті, чому її присвячувати, в чому полягає призначення.

Життєвий досвід величезної кількості людей каже, що ніякі духовні і життєві пошуки не приносять успіху, якщо людина не знає, що саме робить її щасливою. Люди змінюють професії і роботи, переїжджають з місця на місце, сподіваючись, що ось зараз все стане інакше. Але радість так і не приходить, все повторюється заново, і приходить розчарування і депресія.

Так от весь сир-бор і полягає в тому, що ці люди не змогли знайти своє внутрішнє джерело щастя. І щоб ситуація не погіршилася, потрібно запитати себе: «А чому я нещасний? У чому причина моїх страждань? Йду я по вірному шляху або намагаюся відкрити ті двері, які назавжди залишаться для мене залишили?»

Ні, ми не станемо сперечатися, що на внутрішній стан дуже сильно впливає і те, чим ми займаємося, і стан забезпеченості, і володіння матеріальними благами. Але це не головна причина, і розуміння того, що проживаєш своє життя не даремно, ні в якому разі не повинно залежати ні від грошей, ні від машин-квартир-айфонів, ні навіть від досягнення цілей. Щастя повинно бути всередині, а інакше навіть знайдене призначення нічого не змінить.

Шукати улюблену роботу чи справу життя, займатися пошуком призначення і визначенням своїх життєвих цілей і пріоритетів необхідно, починаючи з себе. А що робить вас щасливим? Відповісти на це питання можете тільки ви самі, і щоб знайти відповідь, треба, знову ж, спитати себе:

  • Що я хотів би змінити в цьому світі?
  • Що я хочу змінити у своєму житті?
  • Чим мені подобалося займатися в дитинстві?
  • Про що я мріяв, коли був маленьким?
  • Чим мені подобається займатися і в чому я міг би стати кращим?
  • Чим я міг би займатися протягом багатьох років?

Пройдіть цей своєрідний тест, запишіть відповіді на запитання, а потім виберіть час і докладно їх обміркуйте. А ще згадайте про те, що життя швидкоплинне, і чим старше ми стаємо, тим швидше плине час.

Займалися б ви тим, чим займаєтеся зараз, якщо б раптом дізналися, що жити залишилося півроку або максимум рік? Якщо відповідь на це питання негативна, подумайте, що б ви стали робити, якби така ситуація сталася, і чому ви взагалі займаєтеся тим, що для вас не має значення?

У більшості випадків люди завжди знають, чого хочуть від життя. Але з віком багато прагнень і бажань «затираються», мрії здаються нездійсненними, реальність стає необхідністю виконувати якісь справи, вирішувати проблеми, заробляти гроші. Життя перетворюється в дорогу в нікуди. Але це можна змінити, якщо почати пізнавати себе, ставити собі правильні питання, взяти відповідальність за себе і свої бажання, прийняти ідею часу і вибудовувати дії відповідно з усім цим.

Підсумок роздумів

На початку нашої статті ми говорили, що навряд чи зможемо запропонувати готовий метод пошуку свого призначення. І це дійсно так, тому що пошук покликання – справа суто індивідуальна, навіть в деякій мірі інтимна. Тут немає шаблонів або технік, які можна просто виконати, і все вирішиться, як за помахом чарівної палички.

Але все ж ми думаємо, що наші роздуми про сенс життя і щастя зможуть направити ваші думки (і майбутні дії) в потрібне русло. Щоб зрозуміти, що вам потрібно, відзначайте ті моменти, коли до вас приходить відчуття гармонії, спокою і того, що все добре.

Можна роками сидіти в офісі, а одного разу, піддавшись на вмовляння друга, через силу стрибнути з парашутом і зрозуміти, що це те, про що ви мріяли все життя. Можна кидати коробки на складі, а в один прекрасний день написати від нічого робити невелику розповідь і зрозуміти, що саме цим ви хотіли займатися з дитинства. Можна поїхати у відпустку і, валяючись на пляжі, перейнятися ідеєю віддаленої роботи, щоб мати можливість пізнавати світ, і, в підсумку, прийти до дизайну інтернет-сайтів.

Загалом, відповідь на питання, як знайти своє призначення, полягає, крім іншого, у тому, щоб мати сміливість і зухвалість піти на поклик своїх бажань і мрій; в тому, щоб дати волю своїй фантазії; в тому, щоб зрозуміти, що ваше щастя у ваших руках.

Вивчайте себе, визначайте свої глибинні потреби, спілкуйтеся з цілеспрямованими і захопленими людьми, розширюйте власні кордони, міркуйте про життя, пробуйте нове, приділяйте час тому, що для вас важливо, тому, що подобається, а не потурайте своїм слабкостям і звичкам. Це і є те, що дозволить вам знайти своє покликання.

Ми щиро сподіваємося, що наш невеликий філософсько-аналітичний нарис прояснив для вас якісь моменти про пошук свого покликання, і ви зможете знайти заняття по душі, улюблену роботу чи справа життя. Бажаємо вам удачі і вірності собі!

Оцініть статтю
Додати коментар