Як знайти роботу до душі.

yak-znajty-robotu-do-dushiРобота … З дитинства наші батьки так любили повторювати нам: “Ось ти вивчишся і підеш працювати…”, а далі називалися професії, які являються престижними з погляду батьків – депутат, директор великого підприємства, лікар, космонавт і т.п.

Так чи інакше, результат один – працювати потрібно. Більш того, сучасне життя часом змушує людину приділяти на роботу не звичні вісім, а всі дванадцять-шістнадцять годин на добу.
Правило одне: “Хочеш жити? Умій “крутитися”, що означає займайся пошуком більш високооплачуваної роботи.
Більшість людей працюють по 40-50 років на одній роботі і навіть не замислюються про те, щоб змінити роботу. Вони абсолютно впевнені в тому, що саме ця робота (завгосп, зварювальник, автомеханік і т.д.) є їх справжнім покликанням.

Дана стаття буде корисна тим людям, які сумніваються в тому, чи правильну роботу вони вибрали, котрі хочуть виявити свої справжні переваги і дізнатися, як знайти свою роботу. Свою, – значить, до душі, роботу, яка буде приносити задоволення, яку хочеться виконувати, а не яку просто треба виконувати.

На превеликий жаль, до 90% людей змушені працювати на роботі. На тій роботі, яка не приносить їм ніякого морального задоволення, і робити це виключно для того, щоб бути здатними прогодувати свою сім’ю. Вони відмовляються від того, що їм дійсно подобатися, заради отримання матеріальної винагороди.

Але хіба має сенс працювати на роботі тільки заради грошей?

Звичайно, бувають випадки, коли людина починала працювати на роботі, після чого робота ставала їй дуже цікавою і виявляла найкращі професійні якості, але, на жаль, ці випадки поодинокі. Основна проблема того, що люди роками займаються нелюбою справою, криється ще на етапі отримання ними вищої освіти.

Якщо ви маєте вищу освіту, згадайте, як ви вибирали, на якому факультеті вчитися, яку професію отримувати. Більшість майбутніх студентів просто губляться серед величезного списку професій, з яких їм доводиться вибирати.
І багато хто просто боятися зізнатися самим собі, що не знають своїх уподобань.

Що цьому виною? А ви подивіться на сучасну систему загальношкільної освіти і все зрозумієте. Які предмети ви вивчали в школі? Напевно ви відповісте: “Як це, які? Ну, як і всі – математика, геометрія, фізика, хімія, література, фізкультура і інші предмети “.
Саме так! Школярів з абсолютно різними здібностями і захопленнями навчають одному і тому ж. Так, це було ефективно за часів радянської влади, коли шкільні вчителі масово готували токарів, слюсарів, швачок, трактористів, шоферів. І готували, до слова, чудово – не дарма сьогодні кращим виробничим робітникам далеко за 40 років.

Однак часи міняються, а система освіти докорінно не змінилася – у школах всіх учнів навчають одного й того ж. Точно так раніше було і в країнах Західної Європи, проте там давно зрозуміли, що до чого, і почали створювати спеціалізовані школи. Так, у Швеції тривалість загальної середньої освіти – 9 років, після чого учень може влаштуватися на роботу і … продовжувати освіту.
Середня школа передбачає близько 26 варіантів вибору програм навчання: однорічні професійно орієнтовані програми, дворічні технічні програми та трирічні академічні програми.
Кожен з типів програм пов’язані між собою, а самі учні мають абсолютно необмежені можливості переходу з одних програм в інші.
Таким чином, коли в країнах СНД школяр закінчує через 11 років середню освіту і намагається визначитися з тим, куди йому далі йти, яку професію здобувати в університеті, школяр у Швеції вже має досвід роботи і точно знає, в якій області він хоче отримувати знання.

Отже, як ви зрозуміли, проблема подальшого вибору професії людьми, що закінчили школу, дуже актуальна на сьогоднішній день, бо у разі вибору напрямку освіти, не відповідного істинним бажанням і задаткам людини, остання ризикує марно втратити п`ять дорогоцінних років свого життя.
І, якщо після здобуття вищої освіти людина знайде роботу за фахом, така робота не принесе людині ніякого задоволення, і кожен новий ранок буде схожим на тортури, війну між небажанням йти на нецікаву роботу і необхідністю йти на неї з метою отримання матеріальної винагороди.

Чому так важливо, щоб робота приносила задоволення?

Просто порівняйте два випадки, коли людині подобається те, чим вона займається, і коли терпіти не може свою роботу.

Якщо робота приносить людині моральне задоволення, вона:
1. Не помічає за роботою, як швидко проходить час;
2. Прагнути рости в улюбленій ним сфері професійно, постійно підвищувати кваліфікацію;
3. Працює ефективніше, швидше досягає поставлених цілей;
4. Після роботи має ще багато сил для заняття іншими важливими справами;
5. Мотивує інших людей працювати ефективніше, постійно підвищувати свій рівень;
6. Зберігає позитив протягом усього робочого дня, що найкращим чином відбивається на його здоров’ї.

Але якщо людина ненавидить свою роботу, вона:
1. Постійно дивимося на годинник в очікуванні скоріше піти з цієї ненависної роботи;
2. Не має жодного бажання оволодіти новими знаннями, не прагне до професійного росту;
3. Не має жодних цілей, пов’язаних з роботою. Коли людина не має мети, будь-яка її справа приречена на провал;
4. Приходячи з роботи людина фізично і емоційно “вичавлена”, нічого не хоче, крім як сісти в крісло перед телевізором і розслабитися (знайома ситуація, чи не так?);
5. Є для людей, що люблять свою роботу, прикладом того, як працювати не треба;
6. Постійно всім незадоволена, не забуває говорити щогодини про те, як же “дістала” ця робота і з якою б радістю вона звільнилася.

Так як же допомогти майбутньому студенту вибрати правильний шлях?
Відповідь проста – за допомогою профорієнтації.

Профорієнтація – це система заходів, що мають наукове обгрунтування, головною метою яких є допомога молодим фахівцям у виборі професії з урахуванням особливостей їх особистості і сформованої соціально-економічною ситуацією на ринку праці.

Профорієнтація включає в себе:

1. Професійне просвітництво – ознайомлення учнів з різноманітними видами трудової діяльності, з потребами компаній в кадрах, з вимогами, яким повинна відповідати людина для заняття тим чи іншим видом трудової діяльності, з психофізіологічними і соціально-економічними особливостями різних професій, з можливостями вдосконалення та професійного зростання в процесі трудової діяльності. Метою професійного освіти є формування у молоді професійних намірів, які засновані на усвідомленні людиною своїх психофізіологічних можливостей і соціально-економічних потреб.

2. Професійне консультування – надання допомоги учням в їх професійному самовизначенні, а також складання рекомендацій учням щодо направлення професійної діяльності, яка найбільшою мірою відповідає їх фізіологічним, психологічним і психофізіологічним особливостям, які визначаються в результаті проведення спеціальної діагностики.

3. Психологічна підтримка. Дуже важливий етап, бо у світі конкуренції ринок далеко не завжди надає учням сприятливі можливості для реалізації їх здібностей і вони, усвідомлюючи це, здатні впасти у відчай і зневіру.
Фахівці, які проводять профорієнтацію, повинні за допомогою сучасних методів психологічної підтримки знизити рівень напруженості і страху учня перед вибором професії, допомогти формуванню у нього впевненості у власних силах і позитивного психологічного настрою.

Якби кожен майбутній студент, перш ніж вибирати напрямок свого подальшого навчання, проходив професійну орієнтацію, у нашій країні не було б так багато робочих, незадоволених своєю професією. На щастя, навіть якщо людина вже вивчилася на електрика, але не отримує ніякого задоволення від своєї роботи, профорієнтація доступна для неї, бо не має вікових обмежень (ну практично не має, якщо людина пропрацювала 50 років слюсарем, то профорієнтація навряд чи їй допоможе, бо основний час у житті, призначений для самовизначення, упущено).

Саме тому, якщо людина не визначилася, ким вона хотіла би стати, не знає своїх можливостей або хоче змінити роботу – професійна орієнтація саме те, що їй потрібно. На сьогоднішній день в країнах СНД існує безліч центрів, що допомагають зробити людині, можливо, найважливіший вибір у своєму житті – вибір своєї професії і цим слід скористатися.

Отже, розгляд однієї важливої ​​частини проблеми ми завершили, тепер прийшла пора поговорити безпосередньо про те, як знайти свою роботу. Це означає знайти таку роботу, від виконання якої людина отримуватиме глибоке задоволення, бо всі фактори будуть абсолютно її влаштовувати.

Факторами вибору людиною тієї чи іншої роботи є: відносини в колективі; матеріальна винагорода (заробітна плата); можливість придбання нового досвіду і знання, підвищення своєї кваліфікації; перспективи кар’єрного зростання в організації; виконувані на посади обов’язки; графік роботи; можливість прояву ініціативи; надійність компанії і її імідж.

Коли всі фактори разом присутні в роботі, людина із задоволенням її виконує і навіть не думає про зміну роботи. Коли відсутній один з факторів, людина говорить собі: “Ну, нічого, зате в компанії є …” і виділяє інші чинники, які повною мірою компенсують відсутність одного з факторів.

Коли відсутня два фактори, людина вже придивляється, чи немає на ринку компанії, яка готова запропонувати йому кращі умови. Якщо ж не вистачає більше двох факторів, людина не отримує задоволення від роботи, не відчуває, що робота підходить їй, і далі починається все те, що ми описували в пункті статті “якщо людина ненавидить свою роботу”.

Правда слід згадати один виняток – матеріальна складова роботи. Часом нестача одного лише цього фактора не здатні компенсувати ніякі інші.
Приміром, якщо людина має кредити в банках, і їй необхідно щомісяця повертати чималу суму грошей в рахунок погашення заборгованості, дружний колектив як компенсуючий фактор навряд чи стримає її від зміни роботи.

Як же знайти свою роботу? Нижче подаємо перелік рекомендацій, які допоможуть вам знайти якщо не роботу вашої мрії, то вже точно роботу, яка принесе вам задоволення.

1. Перегляньте свої цілі.

Як, у вас ще немає цілей? Ви не замислювалися про це? Тоді сміливо змішайте цей пункт на позицію № 2, а під № 1 запишіть: “Визначити свої життєві цілі”. Людина без мети – як капітан корабля в океані без карти і компаса.
Навіщо ж ви тоді працюєте? Тільки для того, щоб платити за рахунками? Або щоб не бути безробітним? Платити за рахунками – це не життєва мета, так ви будете концентрувати увагу на рахунках і до кінця життя з них не вилізете.
Мета обов’язково повинна бути у людини і це справедливо не тільки щодо її роботи. Метою може бути створення міцної і дружної сім’ї або вчинення кругосвітньої подорожі.

Головне пам’ятайте – мета повинна бути конкретною, вимірної, досяжною і терміновою. Цілі, що не відповідають цим критеріям, як правило, ніколи людиною не досягаються і відносяться скоріше до розряду фантазій. Приклад: Купити машину. Це погана мета, адже незрозуміло, коли, яку, і в який період часу. Набагато краще мету: “Купити Mercedes-Benz S-класу W-140 чорного кольору не пізніше 16 жовтня 2018”. Ось це і є приклад вдалої мети. Таким чином, щоб знайти роботу, яка буде приносити задоволення, переглянете свої цілі. Якщо ваша мета: “до 01 січня 2017 році стати заступником директора великої фінансової компанії”, навряд чи ви коли або її досягнете, працюючи продавцем на ринку. Висновок: необхідно шукати таку роботу, яка дозволить вам накопичити знання і досвід, що наближує вас до наміченої мети.

2. Почніть шукати роботу.

Ви скажете: “Ха-ха, це як – щоб знайти роботу – почніть її шукати? Хіба це не очевидно? “. Як показує практика, далеко не завжди це очевидно. Проблема в тому, що потуги багатьох людей в пошуку своєї роботи обмежуються банальними бажаннями і не супроводжуються конкретними діями.

Люди просто чекають, поки робота сама їх знайде. Вони вічно виправдовують свою бездіяльність різними причинами – мовляв, зараз нормальної роботи немає, а ось у вересні … або я хочу працювати в великій компанії, але у них зараз немає вакансій. Всі ці відмовки пов’язані з одним: людині просто комфортно в тому статусі, який є у неї і вона боїться залишати свою зону комфорту, нерідко приносячи в жертву свої цілі і зовсім забуваючи про них.

Отже, з чого почати пошук? Для початку складіть резюме. Якщо резюме вже у вас є, розмістіть резюме на сайтах пошуку роботи, складіть список компаній, які ви можете відвідати і залишити там своє резюме, а заодно і дізнатися про відкриті вакансії. Ваші дії не залишаться непоміченими.

Якщо ви на даний момент не працюєте, то нехай пошук роботи і стане вашим “місцем роботи”. Звертайтеся в компанії, пропонуйте себе, ходіть на співбесіди і обов’язково виділяйте час на підготовку до них, щоб більше дізнатися про ту компанію, в яку ви йдете на співбесіду.

3. У круговороті пропозицій від роботодавців орієнтуйтеся виключно на власні бажання.

Нерідко буває так, що людина шукає роботу три або шість місяців, а потім у неї опускаються руки і вона згодна влаштуватися на будь-яку із запропонованих робіт, яка більш-менш обіцяє перспективи і заробіток. Цим часто користуються недобросовісні роботодавці, які обіцяють на співбесіді “золоті гори, прекрасний колектив і прекрасні перспективи зростання”.
Ніколи не втрачайте пильність. Не дозволяйте вашому розпачу взяти верх над прагненням досягти своїх цілей. Точно знайте, чого конкретно ви хочете, і не звертайте з наміченого шляху. Зрозумійте, у світі тисячі людей, які,проживши кілька десятків років, так і не зуміли зрозуміти, чого конкретно вони хочуть від роботи і від життя в цілому, а ви це знаєте. Ви – щасливчик! Зберігайте вірність своїй меті і ви обов’язково досягнете результату.

4. Не піддавайтеся на сторонні переконання.

Сьогодні з екранів телевізора можна нерідко почути про “кризу” і про те, що нормальних робочих місць днем ​​з вогнем не знайти. Насправді, криза реально існує, але існує він в головах людей. Впливові люди через ЗМІ маніпулюють свідомістю людей, навмисне викликаючи у них панічний стан, почуття приреченості.

Відкиньте убік все, що ви чуєте по телевізору, від інших людей, які так і не змогли знайти собі роботу, а тому постійні скарги увійшли в них у звичку, і тверезим поглядом озирніться навколо – робочі місця є, і вони чекають, поки їх займе такий професіонал, як ви. І не дивіться новини – там-то ви точно не почуєте нічого позитивного.

5. Поміняйте своє оточення.

Як це пов’язано з вашою роботою? Та напряму! Більш вам скажу – це стосується всього вашого життя. Якщо ви не знайшли роботу своєї мрії і вас постійно відвідують тривожні думки з цього приводу, швидше за все у вашому колі спілкування бракує успішних людей. Коли людина спілкується з успішними людьми, вона “спалахує” ентузіазмом, стає схожою на них, кожен день для неї – джерело нових можливостей. Саме тому, якщо хочете знайти роботу своєї мрії, безжально рвіть зв’язки з неуспішними людьми, які тільки й вміють, що скаржитися і звинувачувати у своїх невдачах всіх, крім самих себе.

6. Дізнайтеся про роботу ваших колег з інших організацій.

Якщо ви чітко визначили для себе, в якій зі сфер ви хочете працювати, вам, перш ніж “рубати кінці” з поточним роботодавцем, слід дізнатися у колег з інших організацій вашої сфери про їхню роботу – дізнайтеся про умови роботи в організації, про виконувані ними функції, в ідеалі – про рівень оплати праці (хоча далеко не кожен зважиться розповісти про це). Тим самим ви “вб’єте двох зайців” – отримаєте необхідну інформацію про умови роботи в інших організаціях, що працюють в обраній вами сфері, а також зможете порівняти ці умови з тими умовами роботи, які маєте ви на поточному місці.

Нерідко виявляється, що людина, яка скаржиться на свого роботодавця, не розуміє, що її умови роботи – просто рай порівняно з умовами роботи, пропонованими іншими роботодавцями.

7. Якщо вам не подобається ваша поточна робота, у вас є два шляхи – звільнитися і знайти нову роботу або змінити своє ставлення до поточної роботи.

Перш за все, спробуйте друге – подумайте в першу чергу над тим, що вам подобається у вашій нинішній роботі, і тільки після цього звертайте увагу на недоліки, а краще і зовсім не концентруйтеся на них. Ви і лише ви формуєте своє ставлення до навколишнього світу і до своєї роботи.
З боку завжди може здаватися, що в інших людей робота цікавіша, більш прибутковіша, їм більше пощастило з начальством і т.п., але реальність така – іншим людям не легше, ніж вам, вони також можуть бути незадоволені своєю роботою і з радістю зайняли б вашу посаду.

Змініть своє ставлення до роботи. Замість звичної утрішньої думки: “Знову потрібно йти на цю роботу!” подумайте: “Чудово, що настав новий день. Упевнений, він принесе мені багато хорошого “. І нехай протягом дня ваші колеги скаржаться на роботу, начальство, умови і т.д. – це їхні особисті проблеми.

Ви самі вирішуєте, яка ваша робота – хороша чи погана. Якщо ж змінити ставлення до роботи не вдалося, що ж – тоді звертайте увагу на інші вакансії, бути може там вам пощастить більше.

8. Пам’ятайте: найкраща робота – це високооплачуване хобі.

У кожної людини є хобі – хтось уміє вишивати хрестом, хтось – прекрасний рибалка, ну а у хтось пише прекрасні романи. Перш ніж шукати роботу подумайте, чи можливо ваше хобі зробити вашою роботою.

Якщо ви любите фотографувати, спробуйте реалізувати себе в цій області. Дуже багато фотографів працюють на весіллях і урочистостях, заробляючи дуже значні гроші.

Любите писати вірші? Випустіть свою збірку. Якщо хочете, щоб вас впізнавали – надсилайте свої роботи на конкурси і вас помітять.

Добре знаєте іноземні мови? Багатьом сьогодні потрібні перекладачі, так використовуйте цю можливість.

Ось такі от поради. Головне правило в пошуку своєї роботи – займатися тим, що вам до душі, при думці про таку роботу ви повинні буквально заводитися з півоберту і бути готовим згорнути гори. Якщо ж ви в душі не любите свою роботу, ніяка фінансова винагорода не допоможе вам її полюбити.

Оцініть статтю
Додати коментар