Як заспокоїти нерви і зняти стрес в домашніх умовах

Як заспокоїти нерви і зняти стрес в домашніх умовахЗ кожним із нас протягом дня трапляються різні дрібні неприємності, що змушують нас нервувати. На щастя, великі, тобто ті, що доводять нас до нервового стресу, трапляються не так вже часто. Однак невміння заспокоїтися і щоденне перебування в напруженому стані рано чи пізно закінчаться неврозом.

Злість, образа, невдоволення, обурення, обурення та інші подібні почуття заводять нас до такої міри, що хочеться негайно щось розбити, штовхнути, а то і комусь дати стусана. І далеко не всім вдається утримати себе від такої спокуси. І не важливо, що  потім доводиться шкодувати про зроблене, – напруга вже спала. Та почуття, що змусили людину вибухнути, далі змінюються каяттям, жалем, сльозами. Деякі люди в стресових ситуаціях хапаються за сигарету, чарку або ж «заїдають» стрес, спустошуючи холодильник.

Чи можна заспокоїтися, не завдаючи шкоди своїй репутації і здоров’ю?

Психологи вважають, що можна, і пропонують скористатися кількома рекомендаціями.

1. Поставитися до нервової напруги або стресу усвідомлено

Для цього потрібно більше дізнатися про механізм стресу.

Саме слово «стрес» у наш побут увійшло порівняно недавно. Під ним ми зазвичай маємо на увазі підвищене психологічне напруження у відповідь на вплив несприятливих чинників. Навряд чи хтось з нас замислювався про те, що відбувається в нашому організмі в моменти, коли ми з якоїсь причини починаємо сильно нервувати.

Коротко це можна описати так: реагуючи на стресовий чинник — стресор, маленька залоза під назвою гіпофіз, яка знаходиться в основі мозку, підключає до роботи гормональну систему. Щитовидна залоза викидає підвищену кількість гормону під назвою тироксин — і ми стаємо дратівливими і напруженими. Наднирники виробляють адреналін — гормон тривоги, завдяки чому стрімко підвищується обмін речовин, активізується серцево-судинна система, посилюється серцебиття. Вони ж виділяють гормон норадреналін, який готував мозок і тіло до відповідної реакції на подразник і адаптував організм до стресу.

Таким чином, в момент сильного нервового напруження з мозку надходить команда на приведення всього організму в тонус і це забезпечує гормональна система. Завдяки гормонам посилюється фізична активність, напружуються м’язи, адже при небезпеці, про яку сигналізує стрес, людина повинна або нападати, або тікати.

Саме тому вона і не може швидко заспокоїтися. Організму потрібно спочатку «відпрацювати» гормони стресу. Слова оточуючих кшталт «Негайно заспокойся!» найчастіше викликають ще більше обурення.

2. Використовувати, «відпрацювати» гормони стресу допоможе фізична активність

При фізичних навантаженнях відбувається фізична розрядка: гормони стресу, які встигли виробитися у відповідь на стресовий фактор, «спалюються» і в той же час виробляються гормони щастя — ендорфіни. Ось чому при нервовому напруженні варто зробити кілька інтенсивних фізичних вправ. Якщо дозволяє час, варто відправитися в тренажерний зал (кажуть, що найбільш ефективні в даному випадку будуть силові вправи), в басейн, на пробіжку, прогулянку. І навіть помити вікна або прибрати квартиру.

Для зняття нервового і м’язового напруження можна зробити кілька гімнастичних вправ:

1) Дотягуємося до зірок

Встанемо прямо, ноги поставимо на ширині плечей. Роблячи повільний глибокий вдих, витягуємо руки вгору і потягуємося так, немов хочемо дотягнутися до стелі. На видиху опускаємо руки;

2) Розтягуємо плечі

Займаємо таке саме вихідне положення, як у першій вправі, тільки руки кладемо на плечі. У момент вдиху піднімаємо лікті рук якомога вище, а голову запрокидуємо назад. На видиху повертаємося у вихідне положення;

3) Обхоплюємо ноги

Сідаємо на стілець, ноги притискаємо до себе. Пальці ніг знаходяться на краєчку стільця, підборіддя — між колінами. Обхоплюємо ноги руками і як можна міцніше притискаємо до грудей. Через 10 секунд різко послаблюємо хватку;

Ці вправи потрібно повторювати кілька разів. Вони розслабляють м’язи плечей, спини, шиї.

Прекрасний засіб для зняття стресу — секс. Під час інтимної близькості виділяються ендорфіни — гормони щастя, які впливають на нервову систему лікувальний ефект і сприяють емоційному розвантаженню.

Фізичні навантаження не тільки дозволяють заспокоїтися, але ще й розвивають стресостійкість. Скандинавська ходьба з палицями, плавання, їзда на велосипеді та ін — способи, доступні кожному для профілактики неврозів і стресів.

Але що робити, якщо потрібно розслабитися швидко?

3. Зробити дихальні вправи

Дихальні вправи допоможуть відновити емоційну рівновагу.

Робимо:

1) Повільні вдихи і видихи

Протягом 4 секунд повільно вдихаємо повітря, на 5-6 секунд затримуємо дихання і протягом наступних 4 секунд робимо повільний видих. Повторюємо цю вправу до 10 разів;

2) Дихаємо животом

Займаємо положення сидячи, підборіддя злегка піднімаємо і робимо глибокий повільний вдих, спочатку наповнюючи повітрям живіт, а потім — грудну клітку. На кілька секунд затримуємо повітря і робимо повільний вихід, звільняючи від повітря спочатку грудну клітку, а потім втягуємо живіт. Повторити 10-15 разів;

3) Робимо вдих і видих по черзі через ліву і праву ніздрі

Приймаємо будь-яку розслаблену позу і закриваємо очі. Закриваємо ліву ніздрю і робимо вдих через праву, затримуємо дихання. Потім праву закриваємо і видихаємо через ліву. Після чого робимо вправу навпаки. Повторюємо його кілька разів.

Якщо першу дихальну вправу рекомендують робити перед сном, щоб заспокоїтися і швидше заснути, то останнім перед сном робити не варто.

4. Вдатися до ароматерапії

«Втекти від стресу» можна з допомогою деяких ефірних масел. Вони продаються в аптеках і їх цілком можна тримати про всяк випадок у робочому столі, сумочці або вдома. При необхідності кілька крапель антистресової олії наносять на віскі або зап’ястя рук.

Знімають нервове і м’язове напруження, відновлюють енергетику і покращують настрій масло апельсина, лаванди, м’яти, меліси, кедра, бергамоту.

Для створення умиротвореної атмосфери в квартирі стане в нагоді керамічна аромалампа, в бічний отвір якої вставляється свічка-таблетка. У верхню частину лампи потрібно налити 5 — 10 мл води, куди капнути кілька крапель свого улюбленої антистресової ефірної олії (на 10 кв. м кімнати — 4 краплі олії).

5. Скористатися народними засобами

Зміцнити нерви допоможе трав’яний настій з чебрецю. Кладемо столову ложку чебрецю в банку, заливаємо 0,5 л окропу, щільно накриваємо кришкою і настоюємо протягом 40 хвилин. Ділимо отриманий настій на три порції і приймаємо їх протягом дня.

Настій не рекомендують пити більше двох-трьох разів на тиждень, так що на вихідних цілком можна спробувати підлікувати розхитані нерви цим способом.

6. Зайнятися медитацією

Люди недооцінюють важливість медитації в розслабленні свідомості і тіла. Одним здається, що це несерйозно, іншим — що це заняття виключно для тих, хто займається йогою. І тим не менше, її користь для психічного здоров’я підтверджують численні наукові дослідження.

Спробуємо вгамувати нерви найпростішою медитацією: просто сядемо так, як нам зручно, закриємо очі і протягом 10 хвилин зосередимо свою увагу на чомусь одному, наприклад, на рахунку, на полум’ї свічки, намагаючись не відволікатися ні на які інші думки. З часом давати таким чином короткий перепочинок своїм нервам і заспокоювати розум буде все легше.

7. «Годувати» свої нерви правильно

Під час нервової напруги організм особливо потребує в поживних речовинах, особливо в білку, вітамінах Е, А, С і вітамінах групи В. Наприклад, при важкому стресі потребу організму у вітаміні С зростає в 75 разів!

При їх нестачі стресостійкість значно знижується, адже вони необхідні для нормального функціонування гіпофіза. Таким чином, здатність долати нервове напруження у чималому ступені залежить від того, наскільки повноцінне наше харчування.

8. Виробити правильне сприйняття будь-якої ситуації

Ситуації, коли неможливо не переживати і не нервувати, трапляються не так вже часто. Зазвичай ми робимо це по дрібницям, не вартим уваги. Пам’ятаємо: «Неважливо, що навколо мене відбувається. Важливо те, як я до цього ставлюся» — і постараємося ставитися до неприємностей філософськи.

Оцініть статтю
Додати коментар