Як запам’ятати що завгодно: 6 способів налаштувати мозок на нове

Як запам'ятати що завгодно: 6 способів налаштувати мозок на нове

Конкурентоспроможність на ринку праці передбачає регулярне освоєння нових умінь, незалежно від сфери їх застосування, будь то технології, іноземна мова або просто якийсь просунутий навик.

Вміння швидко запам’ятовувати інформацію може дати вам величезну перевагу. Науково доведено існування 6 способів, що допомагають людині прискорити запам’ятовування і поліпшити зберігання інформації.

1. Знайдіть собі учня (або зробіть вигляд, що когось вчите)

Якщо ви уявите собі, що повинні навчити когось матеріалу або завдання, які вам належить вивчити самому, то впораєтеся з ним набагато швидше. До такого висновку прийшли вчені з університету Вашингтона в Сент-Луїсі.

Як вважає доктор психологічних наук і дослідник Джон Нестойко ( John Nestojko), даний підхід змінює спосіб мислення людини, внаслідок чого вона знаходить більш ефективний спосіб засвоєння інформації, ніж у тих, хто просто запам’ятовує інформацію, наприклад, для успішної здачі іспитів.

За словами Нестойко, при підготовці до проведення уроку викладачі намагаються виділити основні моменти і додати матеріалу цілісність. Результати проведених досліджень показали, що учні схильні використовувати ту ж стратегію, якщо їм належить навчити когось іншого.

2. Зменште тривалість занять

Вчені з Центру академічної успішності при державному університеті Луїзіани вважають, що тривалість одного заняття має займати від 30 до 50 хвилин. На думку співробітника кафедри стратегічного навчання Еллен Данн, тривалості менше півгодини недостатньо для засвоєння матеріалу, а все, що перевищує 50 хвилин, навантажує мозок великою кількістю інформації, чим він може обробити за один «підхід». По закінченню 50 хвилин необхідно зробити 10-хвилинну перерву, після чого можна продовжити займатися.

Керівник-наставник курсу в університеті Уестерн Говернорс Ніл Старр теж згоден з тим, що короткі, але часті заняття набагато ефективніше, ніж тривалі і нерегулярні (Уэстерн Говернорс є неприбутковим вищим навчальним закладом, де студенти отримують ступінь бакалавра в середньому за 2-2,5 роки).

Старр радить займатися в кілька нетривалих етапів, а найскладніші моменти слід вручну записувати на окремих картках.

3. Робіть позначки від руки

Незважаючи на те, що зробити позначки за допомогою ноутбука можна набагато швидше, використання звичайної ручки і паперу допоможе вам краще зрозуміти і вивчити матеріал. Вчені з університету Прінстона і в Лос-Анджелесі (Каліфорнія) довели, що студенти, які роблять записи від руки, більш уважно слухають викладача і можуть при цьому виділяти найважливіші моменти в лекції. А ті, хто воліє робити це на ноутбуці, вдаються до бездумного записування, постійно відволікаючись (наприклад, на вхідні листи по електронній пошті).

Професор психології Прінстона і співавтор досліджень П. Мюллер пише: «Після проведення трьох різних досліджень ми визначили, що студенти, котрі записують усе на ноутбуки, гірше орієнтуються в концептуальних питаннях, ніж ті, хто воліє писати від руки. У той час як велика кількість приміток приносить останнім користь, любителі лептопів більш схильні до бездумного машинного набору тексту, що шкодить процесу засвоєння інформації».

4. Використовуйте силу ментального простору

Хоч це і звучить парадоксально, але ви може вчитися швидше, якщо станете використовувати спосіб розподіленого або «просторового» навчання. У своєму інтерв’ю газеті New York Times письменник Б. Кері (Benedict Carey) порівнює процес навчання з поливом галявини. Ви можете безперервно поливати її один раз на тиждень 1,5 години або ж три рази в тиждень, але по півгодини. Розподіляючи полив на кілька днів, ви тим самим підтримуєте траву зеленою.

Щоб засвоїти новий матеріал, Кері рекомендує переглянути його ще раз через два дні після першого ознайомлення. Одна з його теорій полягає в тому, що нетривалим навчальним сесіям мозок приділяє менше уваги, ніж якщо б людина повторювала вивчене через якийсь час (від 2 до 7 днів). Повторення посилає мозку сильний сигнал про те, що він повинен зберегти отриману інформацію.

5. Відпочивайте або спіть між заняттями

Відпочинок відіграє важливу роль в запам’ятовуванні матеріалу, а нетривалий сон між заняттями допомагає згадати вивчене навіть через півроку після знайомства з новою інформацією. Про це свідчать представлені в журналі Psychological Science результати дослідження.

Під час експерименту, який проводився у Франції, учасникам було запропоновано вивчити 16 слів рідної мови в перекладі на мову суахілі. Члени «ранньої» групи проходили перше заняття на початку дня, а друге – увечері, в той час як представники «пізньої» групи починали ввечері, потім лягали спати, а вранці продовжували.

Учасники, чиї заняття поділяв нічний сон, запам’ятали в середньому 10 слів, а ті, хто проходив навчання в межах одного дня, згодом змогли згадати лише 7,5 слова.

Психолог С. Мацца (Stephanie Mazza) з Ліонського університету каже, що чергування навчання та сну несе в собі подвійну перевагу: скорочення часу на повторне вивчення матеріалу і поліпшення довгострокового його запам’ятовування.

Попередні теорії говорили про користь сну після занять, але сьогодні стає очевидним, що сон в проміжку між навчальними «сесіями» значно доповнює та покращує цю теорію.

6. Видозмінюйте спосіб навчання

Змінюючи техніку навчання, ви тим самим швидше засвоїте знання чи вміння. До такого висновку прийшли вчені з медичної школи при університеті Дж. Хопкінса. Учасникам їх експерименту належало отримати певний комп’ютерний навик. Ті з них, хто використовував при цьому видозмінену техніку навчання, виявилися успішнішими тих, хто практикував один звичний метод.

Зроблене відкриття дозволяє розглядати реконсолідацію (коли існуючі спогади відновлюються в пам’яті, а потім модифікуються за допомогою нових знань), як ключовий фактор у навчанні, наприклад, водіння автомобіля. Так вважає старший автор дослідження і професор в області фізіотерапії і реабілітації Пабло Чельник (Pablo A. Celnik). Йому і його колегам вдалося з’ясувати, що якщо людина трохи змінює суть самого завдання, то може засвоїти навичку набагато швидше, ніж якщо б вона постійно повторювала одне і теж.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар