Як залишатися продуктивним в умовах сильного стресу.

yak-zalyshatysya-produktyvnym-v-umovah-sylnogo-stresuНа жаль, кожен з нас стикається з ситуаціями, які виходять за рамки буденності і провокують сильний стрес. Цей стрес може бути пов’язаний з роботою, а може бути пов’язаний з особистими або сімейними проблемами.

Якою б не була стресуюча ситуація (хвороба, розрив відносин, невдала гра на біржі або просто погана успішність дитини в школі), вона робить наше життя більш складним.
І так, інтуїтивно всі ми прекрасно розуміємо, що неприємності трапляються з кожним. Але тривога і неспокій у поєднанні з усвідомленням того, що ми повинні продовжувати робити свою справу, тільки посилюють рівень стресу.

«Подібного роду ситуації вимагають від вас вміння схоплювати на льоту і зібратися з силами, щоб бути здатним робити все, що від вас потрібно», — говорить клінічний психолог, професор Аліша Кларк.

І ось кілька стратегічних порад, які допоможуть вам впоратися зі своєю роботою навіть в умовах екстремального стресу.

Визначте те, що ви можете контролювати

Частково почуття тривоги, яке переслідує нас під час переживання стресових ситуацій, пов’язане з відчуттям втрати контролю над подіями. Тому відразу ж постарайтеся визначити те, що ви як і раніше можете контролювати. Це приведе в порядок ваші почуття.

Якщо хтось із ваших родичів захворів, ви, швидше за все, не можете контролювати хворобу і процес лікування, але ви можете контролювати свою участь в цьому процесі і свою реакцію на події.

Крім того, в більшості випадків ви можете управляти своїм робочим часом. Якщо ви можете перенести важливі зустрічі і дзвінки на більш спокійний час, змініть свій розклад. Якщо ви можете якийсь час працювати з дому, скористайтеся цим.

Управляйте тим, чим можете керувати, щоб пристосувати своє життя до зміни ситуації на той час, поки це актуально.

Необхідний мінімум

У всіх нас є завдання, які потрібно вирішувати в першу чергу.

«Але високопродуктивні професіонали, стурбовані власною ефективністю, зазвичай виходять далеко за межі простої необхідності, у звичайній ситуації це і робить їх високопродуктивними професіоналами», — говорить Кларк.

Проте в стресовій ситуації потрібно визначитися з необхідним мінімумом завдань. Для цього задайте собі наступні питання:

  • Де я можу заощадити енергію?
  • Як я можу заощадити час?
  • Які завдання я можу відкласти на потім без особливих наслідків?

Наприклад: чи потрібно мені їхати у відрядження в Київ зараз або поїздку можна відкласти на кілька тижнів? Або: я точно повинен крім Київа поїхати ще і в Тернопіль або це можна відкласти до наступного разу?

Як тільки ви зрозумієте, на що саме потрібно витратити час, ви можете скласти список пріоритетів, щоб бути впевненим, що від вашої потерпілої від стресу уваги, не вислизне щось дійсно важливе.

А вже потім ви будете вирішувати, чи є сили і час на виконання завдань понад необхідного мінімуму.

Прийміть принцип «досить добре»

Стрес — це той самий час, в якому немає місця перфекціонізму. Якщо ви хочете зберегти здоров’я і продуктивність, переходьте тимчасово на принцип «досить добре», говорить Кларк.

Це може бути непросто, якщо ви звикли робити свою роботу так, щоб був привід пишатися нею.

Але іноді принцип «досить добре» необхідний для того, щоб вивільнити енергію, яка потрібна вам для вирішення стресової ситуації, і для того, щоб уникнути професійного вигоряння.

Не розганяйтеся

Сильний стрес впливає на те, як ми приймаємо рішення.

Почуття тривоги робить сильний вплив на префронтальну кору головного мозку, яка відповідає за рішення завдань і регулює наші емоції. У спокійному, повсякденному житті ми постійно стикаємося з повторюваними стресовими ситуаціями.

Наприклад, вночі на нас може стрибнути кіт, вранці ми боїмося спізнитися на роботу, вагон метро або водій автомобіля, що стоїть попереду, можуть різко загальмувати, начальник прийде в поганому настрої (у нього теж є коти, діти і машина), підлеглі туплять, в корпоративній їдальні несподівано скінчився ваш улюблений компот, ввечері місто постало в восьмибальній пробці — і так до нескінченності.

І ми вміємо справлятися з такими дрібними і минущими неприємностями. У нормі нам вистачає часу на те, щоб відновитися.

Сильний або нескомпенсований стрес — інша справа, він не дає нам можливості швидко відновити свої сили і душевний спокій. І це негативно позначається на механізмі прийняття рішень.

Знаючи це, приділіть більше часу прийняттю рішень — не поспішайте, навіть, якщо вам здається, що ви віддаєте собі звіт в своїх діях.

Можливо, це не зовсім так — можливо, це ілюзія, викликана дією кортизолу (гормону стресу) на вашу префронтальну кору. Просто пам’ятайте про це.

Діліться своїми проблемами вибірково

Ще одне рішення, яке потрібно прийняти, — це те, що ви повинні або не повинні ділитися з оточуючими вас людьми. В першу чергу з колегами і керівництвом.

Чи потрібно говорити начальнику, що ваш свекор серйозно хворий? Повинні ви ставити його і колег до відома щодо свого розлучення і т. п.?

Це питання, які не мають якоїсь загальної відповіді і кожен раз вони вирішуються індивідуально.

Якщо життєва ситуація вимагає зміни вашого робочого графіка, тоді пояснення з начальством і колегами може бути дійсно гарною ідеєю. Але краще обмежитися загальним описом і не вдаватися в подробиці.

«Для більшості з нас колеги — не кращий ресурс для підтримки в стресовій ситуації. Швидше навпаки: зайва поінформованість товаришів по службі може підвищити рівень стресу», — вважає експерт.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар