Як використовувати знання. 

yak-vykorystovuvaty-znannyaЗараз модно відвідувати лекції з саморозвитку і читати бізнес- літературу. Чим більше, тим краще. Але вигода вимірюється не отриманими, а використаними знаннями.

Марк Морлі, лектор освітнього онлайн-проекту «Курсера», де викладачі університетів світу проводять безкоштовні вебінари на різні теми, підрахував, що з усіх записавшихся на курси абітурієнтів  тільки 3% доходять до кінця навчання. Здати іспит і застосувати отримані знання в житті може лише половина з цих трьох відсотків.

Якщо ви тоннами ковтаєте бізнес-книги, знаєте, як і що робити, але не робите, ця стаття для вас.

У пошуках знань

Дуже розповсюджена точка зору : чим більше ми читаємо, тим досвідченіше стаємо.

Це не зовсім так. Книги розширюють кругозір, але, наприклад, для мотивації менеджерів нам навряд чи стане в нагоді знання про життя вухатих їжаків.

Перш ніж записуватися на всі курси поспіль і закуповувати гори літератури, треба визначити, за яким напрямком не вистачає знань.

Допоможе в цьому ССМЗ-аналіз (англ. SWOT), розроблений професором Гарварду Кеннетом Ендрюсом. Цей метод, називаємий методом стратегічного планування, складається з чотирьох пунктів:

 • сильні сторони – особливості компанії, що дають переваги перед конкурентами;
 • слабкі сторони – фактори, що ослабляють компанію;
 • можливості – зовнішні умови розвитку;
 • загрози – зовнішні проблеми, що ускладнюють досягнення мети.

Метод допомагає зрозуміти, яких знань не вистачає. Після аналізу треба вирішити, як слабкі сторони перетворити на сильні, якими ресурсами скористатися, щоб скоротити зовнішні загрози (докладніше про метод SWOT-аналізу читайте в нашій статті – Як провести особистий аналіз SWOT).

Подивимося, як цей метод працює на практиці.

Підприємець продає ноутбуки. Він вирішив поліпшити бізнес і розписав таблицю.

Для оцінки зовнішніх чинників цей підприємець використовував звіти співробітників, дані по вузьким сегментам бізнесу за минулий квартал, графіки фінансових сплесків і спадів. Сильні і слабкі сторони компанії він виділив, грунтуючись на відгуках клієнтів, партнерів, інвесторів, співробітників.

Ось що у нього вийшло:

Сильні сторони:

 • дружний колектив;
 • злагоджена робота відділів.

Слабкі сторони:

 • співробітники працюють погано;
 • відділи витрачають багато часу на наради.

Можливості:

 • магазин розташований у великому торговому центрі недалеко від входу і відразу помітний покупцям.

Загрози:

 • криза:
  – ціни у постачальників виросли;
  – покупці не поспішають витрачати гроші на нову техніку.

Підприємець побачив, в яких питаннях йому потрібна допомога, і знайшов рішення.

Співробітники працюють погано – їм не вистачає мотивації. Через кризу він не може підвищити їм зарплату, але як інакше мотивувати працівників не знає. Він шукає інформацію про нематеріальні способи заохочення.

Наради забирають багато часу тому, що проводять їх неправильно. Підприємець вивчив досвід великих компаній і застосував кілька методів на практиці. Тепер він проводить наради стоячи і в першій половині дня. Час нарад скоротилося.

Складніше з кризою. Боротися з зовнішніми обставинами неможливо, це зрозуміло. Підприємець звернувся до інтернету. Знайшов статтю, як обернути кризу на свою користь, і застосував поради з неї. Він вклав гроші в рекламу і вмовив торговий центр знизити оренду на майбутній рік.

З результатів ССМЗ-аналізу ясно, які питання бізнесу потрібно вирішити і які знання для цього потрібні. Починається пошук правильних книг і статей. Але корисні поради недостатньо знайти, треба зуміти їх прочитати.

Правильне читання

Читати бізнес-літературу модно: дорослі, як школярі, змагаються, хто прочитав за рік більше. Але гонка не допомагає засвоювати знання. Ключ до правильного вивчення інформації – осмислене читання. Читати на одному диханні можна художню літературу, але не бізнес-видання.

В одній компанії співробітникам роздали книгу Джоша Кауфмана «Сам собі Ем-бі-ей» – історія про те, як правильно займатися самоосвітою і отримувати знання без «корочок».

Одна працівниця прочитала книгу за місяць: особистий досвід Джоша в самоосвіті здався їй захоплюючим, як пригодницький роман.

Інша співробітниця поралася з книгою довше. Вона склала конспект корисних ідей: виписала страхи, які заважають самоосвіти і гальмують просування по кар’єрних сходах. Прочитавши ще кілька статей, вона знайшла спосіб боротьби зі страхами.

Перша не змогла застосувати жодне з прочитаних правил, а друга отримала премію за успіхи в роботі.

Завдання читача – «прожити» прочитане. Зрозуміти текст просто: можна виділити потрібне місце маркером, розшифрувати його суть і забути через пару годин. Прожити – значить приміряти на себе, «помацати» метод.

Перший крок для цього – короткий конспект від руки. Потрібно обміркувати прочитане і записати своїми словами на папері, автоматично приміряючі метод на себе.

Норвезькі вчені Анна Менген і Жан-Люк Віла підтвердили, що під час конспектування від руки задіяно більше ділянок мозку, ніж під час друкування на клавіатурі. А канадський психолог Аллан Пайв запропонував робити конспекти за системою подвійного кодування: записувати нову думку і одночасно замальовувати асоціації, які ця думка викликає. Досліди Пайва довели, що застосовувати обидва способи в два рази корисніше, ніж просто конспектувати основну думку.

Бізнес-література рясніє ліричними відступами – це дратує. Хочеться економити час і читати тільки найважливіше. Але так засвоїти інформацію не вийде. Фахівці Медичної школи Фейнберг в США визначили, що довгі тексти допомагають краще запам’ятовувати інформацію. Мозок сам вибирає, що для нього корисніше. У коротких змісту і маленьких новинах кожне речення здається важливим. Це створює труднощі для запам’ятовування.

Тому не варто лаяти авторів бізнес-літератури за словоблуддя: вони намагаються заради нас. Але й не варто ставитися до освітніх видань, як до Святого Письма і зазубрювати викладені в них правила. З книгою треба сперечатися, її треба обговорювати і перевіряти прочитане на практиці.

Осмислення навчання

Прочитати, зрозуміти і одного разу застосувати на практиці не означає навчитися новому методу. Його потрібно довести до «гнучкого» автоматизму – коли не замислюєшся над діями, але зміна умов або послідовності не збиває з пантелику.

Радянський психолог Петро Гальперін довів, що будь-яка розумова діяльність формується в п’ять етапів:

 • мотиваційний – створення особистого ставлення до матеріалу;
 • схематичний – складання послідовності виконання роботи;
 • практичний – виконання дії самостійно;
 • усний – промовляння послідовності вголос;
 • уявний – виконання дії з промовляння про себе.

Гальперін довів, що мовне промовляння допомагає усвідомлювати дії і краще запам’ятовувати інформацію. Неможливо завчити текст англійською без розуміння сенсу. Можна зазубрити інформацію і забути через пару днів, а можна вникнути в суть, зрозуміти механізм роботи методу і запам’ятати на все життя.

Вдумливе навчання допомагає самому знаходити відповіді на виникаючі питання. Людина не просто знає, як зробити, а розуміє навіщо. Бізнес ніколи не надає ідеальних умов: нова задача буде відрізнятися від попередньої. Але вирішити її можна в рамках отриманих знань. Важливо не просто вислухати теорію, важливо вміти її застосувати на практиці.

Практичне застосування

Учитися про запас – марно. Теоретичні знання нічого не варті, якщо не використовувати нові методи в роботі. У 2000-х роках американські вчені довели: якщо протягом 72 годин після отримання нової інформації людина не застосувала її на практиці, то навчання пройшло даремно.

На курсах першої допомоги Червоного Хреста учням видають сертифікат, який дійсний тільки три роки. Через три роки власник повинен прослухати курс лекцій заново і повторно здати практичні іспити. Курс без постійної практики втрачає цінність, але надавати першу допомогу щодня, на щастя, немає необхідності. Тому через три роки знання потрібно освіжити.

Знання треба постійно практикувати. Інакше вони швидко вилетять з голови, як формула дискримінанту у гуманітаріїв. Практика – це не завчена послідовність, а вміння застосовувати корисні поради в різних ситуаціях.

Якщо добре засвоїти урок, знаєш не тільки як ним скористатися, але і коли від нього відмовитися. Деякі намагаються перетворити нові методи в звичку. Це корисно, якщо не доходити до крайнощів.

Звичка формується через 21 день.

Це вперше сказав пластичний хірург Максвелл Мальц. Під час практики він зауважив, що мінімум стільки днів треба пацієнтам, щоб звикнути до нового носі або відсутності ноги. Максвелл не стверджував, що 21 день – контрольна кількість днів для формування звички. Але виникша омана сильно вплинула на теорії з самонавчання.

Тільки в 2009 році році в Університетському коледжі Лондона спростували усталену думку. Під наглядом вчених 96 учасників обрали для себе корисні звички і викладали звіти по їх виконанню. Висновки однозначні: для появи автоматизму учасникам потрібно було від 66 до 254 днів.

Звичка хороша в тайм-менеджменті, в особистій дисципліні. Але не кожна звичка корисна.

Якщо менеджер звик з ранку відповідати на відгуки в мережі, а після обіду малювати презентацію, то при поломці інтернету він не почне з презентації, а піде пити каву і скаржитися на життя. Звичка змушує його чекати можливості почати звичний ритуал.

Знання треба вміти застосовувати в будь-яких умовах і коригувати завчені послідовності в залежності від ситуації.

Навчання дорослих

Засвоєння сучасних методик – необхідна умова розвитку. Але люди з досвідом і сформованими цінностями складніше приймають зміни. Одні вважають, що їм не потрібні нові знання, інші не хочуть виглядати нерозумно «за партою».

Дорослих не поставиш в кут. Над нами все дитинство стояли з погрозами ременя і поганих оцінок. Тому треба дати можливість співробітникові отримувати знання по любові.

Навчають дорослих людей по моделі психолога Девіда Колба. Щоб навчити досвідчену людину новому, треба провести її через чотири стадії:

отримання досвіду

аналіз минулого

створення теорії

підтвердження експериментом

Працівник одержує безпосередній досвід, беручи участь у новому процесі. Обмірковує ситуацію, аналізує ефект, розбирає, що і як влаштовано. Щоб запам’ятати, він подумки переказує відбувається, використовує асоціації та абстрактні поняття. Після сам повторює дію, щоб переконатися що зрозумів все правильно.

Корисний трюк – попросити співробітника-учня пояснити новий метод іншому учаснику. Коли людина пояснює, вона спрощує, наводить приклади і сама запам’ятовує краще. Це довели в 1980-х роках у США: лекції ефективні на 10%, передача досвіду іншим – на 90%.

Керівник повинен з розумінням ставитися до тих, хто працює на компанію давно, і не нав’язувати нові методики. Це не принесе результату: працівники будуть неусвідомлено чинити опір і не побачать переваг.

Але впроваджувати нові знання необхідно. Просто треба правильно підійти до питання навчання і перетворити його в гру.

Відкритість знанням

Процес навчання – вічний рух вперед. Можна рухатися похапцем, книга за книгою, і залишатися на місці. А можна вдумливо йти від одного до ыншого, застосовувати потроху нові знання та на голову випереджати конкурентів. У цьому допоможуть наступні поради.

 • Шукайте відсутнє. Не розпиляйтеся на кілька напрямків відразу. Не можна одночасно вчити три мови – в голові буде каша. Вибирайте те, що вам потрібно зараз. «Знання про запас» не можна застосувати на практиці, значить, їх легко забути.
 • Читайте правильно. Читайте і перечитуйте, намагайтеся зрозуміти, а не прочитати похапцем. Виписуйте корисні думки і міркуйте над тим, з чим не згодні. Якщо не вдається зрозуміти з першого разу, поверніться до питання пізніше і погляньте по-іншому на основі отриманого досвіду.
 • Вчіться у інших. Ми звикли задавати питання Яндексу і Гуглу, але запитати експерта особисто набагато корисніше. Експертом може стати колега або гість на професійній конференції. Жива людина дасть не суху теоретичну інформацію, а вже переварену і перевірену.
 • Практикуйте нове. Намагайтеся не використовувати одні й ті ж схеми. Розвивайтеся, експериментуйте, пробуйте впоратися із завданням кожного разу по-новому. Не перетворюйте роботу в рутину або щоденну звичку. Тоді в нестандартній ситуації ви не заблукаєте і вирішите будь-яку проблему.
 • Вчить інших. Спробуйте пояснити важкий матеріал людині, яка не пов’язана з вашою професією: другу або дитині. Чим простіше і доступніше ви перекажите нове знання, тим зрозуміліше воно стане для вас.

P.S. В цій статті згадується книга Джоша Кауфмана «Сам собі MBA. Самоосвіта на 100%». Ви можете прочитати на нашому сайті статтю про цю дійсно корисну для особистісного саморозвитку книгу, перейшовши по ссилці – Джош Кауфман, “Сам собі МВА”.

Оцініть статтю
Додати коментар