Як вибрати пульсометр і для чого він потрібен?

Як вибрати пульсометр і для чого він потрібен?

Пульсометр – пристрій, що відстежує частоту серцевих скорочень (ЧСС), що дозволяє визначати допустимий рівень фізичних навантажень, зону пульсу і не виходити за межі допустимих показників. Гаджет може запам’ятовувати показник для того, щоб порівнювати його з попередніми або подальшими вимірами.

В яких випадках необхідний пульсометр?

Пульсометр може стати в нагоді в різних ситуаціях:

1. У повсякденному житті. Багато хто не розуміє, навіщо даний пристрій потрібно в повсякденному житті, адже можна просто прикласти два пальці до променевої артерії і шляхом нескладних підрахунків визначити ЧСС.

Але пульс не завжди відображає реальну картину серцевих скорочень, до того ж завжди можна збитися.

Важливо! Люди, які страждають різними захворюваннями серця, повинні постійно відстежувати свій пульс, відповідно, пульсометр-необхідний пристрій для таких людей.

2. Для занять спортом. За допомогою пульсометра можна дотримуватися оптимального рівня фізичних навантажень. У процесі тренування частота пульсу збільшується і може досягти максимальної позначки (220 ударів).

Тренуватися з таким пульсом небезпечно для здоров’я, тому так важливо використовувати пульсометр, щоб не нашкодити собі в гонитві за спортивними результатами і стрункістю. Нижче опишемо докладніше пульсові зони для заняття спортом.

Пульсові зони

Відразу варто відзначити, що показники дещо усереднені і в більшості випадків потрібно орієнтуватися на відчуття, спираючись при цьому на показники пульсометра.

Зона 1. Аеробна зона (зона здоров’я)

Рівень пульсу повинен становити 50-60% від граничного. Тривалість тренування може становити від 20 хвилин і більше. За відчуттями це має бути слабке навантаження. У даній зоні слід працювати тим, хто тільки почав займатися спортом.

Зона 2. Зона жироспалювання (зона фітнесу)

Швидкість пульсу становить 60-70% від граничного. Тренування повинно тривати від 40 хвилин. При цьому ви повинні відчувати вільне дихання, помірне навантаження на м’язи і невелике потовиділення.

Зона 3. Зона силової витривалості (зона фітнесу)

Частота пульсу – 70-80% від граничного, тривалість навантаження 10-40 хвилин, все залежить від підготовки. Повинна відчуватися м’язова втома і вільне дихання. За рахунок того, що інтенсивність тренування вище, організм починає активно витрачати жирові запаси.

Зона 4. Зона вдосконалення (важка)

Рівень пульсу – 80-90% від граничного, час навантаження – від 2 до 10 хвилин. Відчуття: втома і скрутність дихання. Актуально для спортсменів «зі стажем».

Зона 5. Зона вдосконалення (максимальна)

Рівень пульсу – 90-100% від граничного, час – не більше 2-5 хвилин. Тіло працює на межі можливостей, тому актуальна для професіоналів. Найчастіше ритм дихання збивається, серцебиття прискорене, підвищене потовиділення.

Як правильно розрахувати свій діапазон пульсу

Перед тим як почати використовувати пульсометр, потрібно визначити цільову зону ЧСС.

Зона ЧСС = 220 – ваш вік.

Отриманий результат і буде максимальним для вас, за межі якого під час фізичних навантажень виходити не рекомендується.

Рахувати потрібно в залежності від виду тренування. Наприклад, для схуднення формула буде такою: (220 – вік – пульс спокою*0,6) + пульс спокою.

Класифікація пульсометрів

Виробники випускають різні моделі пульсометрів і класифікують їх за:

 • способом кріплення;
 • типом передачі сигналу;
 • набором функцій.

Зазначені параметри класифікації вважаються основними, але є і другорядні, наприклад, дизайн і вартість.

Як вибрати пульсометр з урахуванням типу датчика

Конструкція пульсометра залежить від типу датчика. Він може бути нагрудний, зап’ястний, пальцевий або вушний.

Нагрудний пульсометр є найбільш точною моделлю. У нагрудний ремінь монтується електрод, який передає показники на фітнес-трекер, що надягають на зап’ястя.
Зап’ястний пульсометр кріпиться на зап’ясті. Вважається незручним, так як займає велику площу, та й показники видає з похибками.
Навушний пульсометр кріпиться на вусі або на пальці. Моделі невеликих розмірів, що відрізняються високим рівнем точності, але передають результат із затримкою в кілька секунд.

За способом передачі сигналу розрізняються:

Бездротові. Всі сучасні моделі бездротові. Показники передаються по радіоканалу, але через відсутність проводу можливі похибки. Ідеально підходять для тих видів спорту, які вимагають постійної зміни положення тіла.

Важливо враховувати, що якщо в межах досяжності сигналу знаходяться люди, що використовують подібний гаджет, в роботі вашого пристрою можуть виникати перешкоди.

Проводові. До них відносяться пристрої, в яких датчик і приймач з’єднані дротом. На роботу таких пристроїв радіоперешкоди не роблять ніякого впливу, але їх експлуатація зручна далеко не всім.

Провід, який з’єднує браслет і датчик, на перший погляд, може заважати тренувальному процесу, але у такого пульсометру є незаперечна перевага – під час роботи він буде реєструвати тільки ваші показники. При цьому показник завжди точний і стійкий. Його можна рекомендувати людям, які хочуть знати точний пульс.

Як вибрати пульсометр за додатковими функціями

Вибирати пульсометр рекомендується в залежності від вашого виду активності. Крім функції підрахунку пульсу добре мати і додаткові функції, наприклад:

 • Для бігу та фітнесу – вбудований GPS, крокомір, можливо, лічильник калорій.
 • Для плавців – аналогічний набір функцій, плюс можливість занурення під воду на глибину до 10 метрів.
 • Для велосипедистів – датчик педалювання, відстеження маршруту.
 • Для альпіністів – барометр і компас.

Оптимальний вибір

Перед покупкою переконайтеся в тому, що:

 • на дисплеї правильно відображається інформація;
 • немає зайвих функцій (підвищується ступінь зручності);
 • є звуковий сигнал;
 • точність пульсометра досить висока;
 • хороша автономність акумулятора.
Оцініть статтю
Додати коментар