Як влитися у новий колектив?

novyj-kolektyvВи тільки що отримали посаду своєї мрії на новій роботі! Який же прекрасний у вас настрій. Ви добре знаєте, що краще вас з цією роботою не впорається ніхто. У вас є не один, а відразу два дипломи, атестати про закінчення курсів і багато іншого. Здавалося б, що жодних проблем виникнути не повинно.

Але не тут то було.

Вас чекають проблеми там, звідки їх, як правило, не чекають – від ваших нових колег. Адже вам належить працювати з людьми, яких ви абсолютно не знаєте.

Які у них інтереси? Які погляди вони сповідують? Що у них на думці, врешті-решт?

Отже, перед вами стоїть завдання – з мінімальними втратами нервових клітин влитися в новий колектив, і, навіть якщо не знайти там друзів, то хоча б побудувати з колегами сприятливі відносини, які не будуть заважати нормальній роботі. Ваш перший робочий день. Ви сповнені оптимізмом, зібралися на роботу і вийшли з дому. Уявляєте, як побачите нових колег і дуже хвилюєтеся.

Стоп! А ви про все подумали? Хіба ви забули фразу «зустрічають по одягу, проводжають по А уму?». До чого ми хилимо?

До того, що ви повинні подивитися на себе, як ви виглядаєте. Справа не тільки у вашій охайності (нормальної зачіску, макіяж і т. Д.), А у вашому одязі.

Правило номер один – ви повинні дотримуватися ділового стилю одягу.

Завжди. Ви не можете знати напевно, який стиль одягу вітається в компанії. Можливо, там модно ходити в джинсах або взагалі голим – вас це не повинно хвилювати, адже ви зобов’язані справити сприятливе перше враження на начальство і колег.

Якщо у вас немає пристойного костюма, рекомендуємо їм обзавестися. Ніякі ухилення щодо того, що немає грошей, або ви мені спершу заплатите, а я потім куплю класний костюм – всі вони не працюють. Ваш зовнішній вигляд – це виключно ваші проблеми і ваш головний біль. Не вистачає коштів придбати діловий костюм у фірмовому магазині? Не біда, у вашому місті 100% знайдеться кілька стокових магазинів, в яких ви знайдете пристойний одяг за низькими цінами. Було б бажання, а решта додасться.

Правило номер два – посміхайтеся.

Якщо ви зайдете в кабінет з «похмурої міною» і тихо сядете за своє робоче місце, про вас створиться враження нечемнї людини, якій плювати на людей.

Як же бути?

Все просто – зайдіть в кабінет і посміхніться. Нехай це не буде саркастична «гримаса», а мила і добродушна посмішка. Ви раді бачити нових колег і з нетерпінням хочете з ними познайомитися. Ви впевнені – тут ви зустрінете нових друзів і заведете приємні знайомства.

Звичайно, бути кар’єристом допустимо, але неможливо думати виключно про роботу. Ви не можете ефективно працювати, маючи погані відносини з колегами, адже ви просто зобов’язані з ними взаємодіяти. Навіть якщо не хочете, вам доведеться це робити. Тому, мила усмішка і позитивний настрій – важливі фактори, які допоможуть влитися в новий колектив.

Правило номер три – підлаштовуватися під існуючий порядок.

Можливо, прийнятий на роботі порядок для вас неприйнятний і навіть дикий для розуміння, але не можна ходити в чужий монастир зі своїм статутом. Цілий колектив і керівництво компанії ніколи не стане підлаштовуватися під вас (хіба що ви самі не станете директором компанії), тому ви повинні будете прийняти правила, прийняті в колективі. Можливо, ви щось звикли робити інакше, і ви будете робити це, як тільки увіллєтеся в колектив і створите сприятливі взаємини.

Коли колеги будуть позитивно ставитися до вас, вони зможуть зрозуміти ваші особливості і це не викличе негативної реакції.

Простий приклад – ви звикли обідати поодинці, а весь колектив під час обіду їсть у їдальні. Не пишаєтеся і пообідайте в їдальні разом з усіма.

Прийнято скидатися на дні народження?

Ви повинні бути одним з першим, хто здасть гроші в «общак». Правда, є й винятки з правил. Припустимо, з усього колективу не палите тільки ви. Що ж, на пропозицію колективу вийти на перекур ввічливо подякуйте і скажіть, що не палите. Є й альтернатива – ви можете постояти разом з усіма в курилці, але не курити, а просто підтримати розмову.

Правило номер чотири – не критикуйте існуючий в колективі порядок.

Фрази на кшталт «Досить ляскати дверима», «Зробіть тихіше музику» і «Вимкніть кондиціонер» гарантовано зроблять вас ізгоєм. Ведіть себе скромніше. Природно, якщо кондиціонер дме прямо вам в спину, нерозумно терпіти і чекати, поки ви захворієте.

Що ж робити?

Ви можете або пересісти на інше робоче місце, або, якщо такий варіант виключається, ввічливо попросіть вимкнути кондиціонер, не забувши аргументувати ваше прохання.

Правило номер п’ять – намагайтеся уникати коаліцій.

У кожному колективі існують декілька коаліційних формувань, які спілкуються один з одним і більше ні з ким, проводячи Більше 50% часу разом. Вони сповідують певні погляди і не сприймають іншої думки. Перше завдання коаліцій по прибуттю в компанію новачка – схилити його на свій бік і зрозуміти, чим він «дихає». Ні в якому разі не переходьте на бік однієї з груп, навіть якщо вам здається, що її учасники виявляють до вас абсолютну лояльність.

Перші дні своєї роботи не розділяйте колектив на своїх і чужих, спілкуйтеся з кожним співробітником, після чого зможете прийняти рішення – примкнути до однієї з груп або залишитися частиною всього колективу.

Чому небезпечно вливатися в коаліції?

По-перше, вас почнуть сприймати як співробітника, який легко піддається впливу ззовні, а по-друге, далеко не факт, що вам сподобається бути в якісь конкретній групі людей. Ви захочете примкнути до іншої – але поїзд вже піде, вас будуть сприймати як частину деякої групи і не дозволять примкнути до іншої.

Правило номер шість – сміливо розповідайте про себе.

Чому це так важливо?

Тому, що до новачка в колективі підвищена увага. Всі хочуть дізнатися, звідки ви, перебуваєте у шлюбі, чи є діти, які у вас звички і хобі і т. д. Набагато краще, якщо ви розкажіть про себе від першої особи.

Якщо ж ви не зробите цього, про вас почнуть ходити різні чутки. Колеги самі додумають про вас відсутню інформацію і поширять її. Деяка з них може і зовсім шокувати вас. Тому, не замикайтеся в собі. Коли ви підете на обід з колегами, постарайтеся розповісти їм про себе. Це не тільки зблизить вас, але і вбереже від «зіпсованого телефону».

Правило номер сім – попросіть  про допомогу і задавайте питання.

Якщо ви будете відмовчуватися, вас можуть вважати гордовитою особистістю, яка віддає перевагу самотністі. Запам’ятайте – будь-яка робота любить ініціативних людей, які здатні не тільки допомогти, але й самі попросити про допомогу. Скромність ніколи не вважалася позитивною якістю в питаннях входження нового співробітника в колектив. Та й хто, як не діючі співробітники зможуть розповісти вам про існуючі правила і звичаї колективу, які вам буде дуже корисно знати і дотримуватися. Не бійтеся задавати питання. Як показує практика, кожен діючий фахівець із задоволенням відповість на нього і надасть підтримку.

Чому? Та тому, що він теж зацікавлений у хороших взаєминах з вами.

Правило номер вісім – не дозволяйте користуватися своїм часом.

У компанії, напевно, знайдуться люди, які люблять перекладати свої обов’язки на новачків. Не дозволяйте собою маніпулювати. Як тільки прийдете в компанію, відразу з’ясуйте, хто є вашим начальником і попросіть ознайомитися зі своїми службовими обов’язками.

Дійте виключно відповідно до посадової інструкції і не виходьте за її рамки. Навіть коли ви допоможете колезі, уточніть, що робите це лише через наявність у вас вільного часу.

Правило номер дев’ять – уникайте спогадів про те, як вам було добре чи погано на минулій роботі.

У кожному з випадків це може бути сприйнято вашими колегами як скарги на адресу компанії. Якщо ж ви будете розповідати про те, як вам було важко і який у вас був начальник самодур, колективу стане зрозуміло, що точно також ви будете говорити про їх компанію, якщо доля накаже поміняти місце роботи.

Правило номер десять – пам’ятайте про те, що перший час ви завжди будете на увазі, тому намагайтеся не брати участь у конфліктах і не лізти в чуже життя, якщо вас про це не попросять.

Постарайтеся нікого не ображати, але й самі не «спускайте справу на тормозах», якщо ваш колега відпустив на вашу адресу необережний жарт.

Правило номер одинадцять – пам’ятайте про те, що адаптація в колективі триває в середньому 2-3 тижні.

Навіть якщо зараз ваша адаптація проходить не так, як ви розраховували – не біда, нехай мине небагато часу і все налагодиться. Не поріть гарячку.

Але як бути, якщо ви стараєтеся, а колектив наполегливо вас не приймає?

Перше, що необхідно зробити в даній ситуації – відкинути паніку і нерви. Якщо колектив не приймає вас, на те повинні бути свої причини. Знаючи ці причини, ви зможете знайти правильне рішення.

Отже, неприйняття колективом може бути викликано однієї з наступних причин:

Ви не сподобалися неформалу, а решта слухняно зайняли його позицію і не спілкуються з вами. Вам необхідно зрозуміти, чим саме ви не сподобалися неформалу. Якщо причину усунути не вдасться, вам доведеться викликати його на відверту розмову. Можливо, він зробив по вам невірний умовивід, зарахувавши вам якості, яких в реальності немає.

Ви потрапили в милість начальству. Якщо керівник виявляє до вас свою симпатію, це може дратувати колектив.
Що ж робити? Найкраще буде поговорити з керівництвом, подякувати за лояльне ставлення, але пояснити, що через це колектив не дружний з вами. Керівник, напевно, зрозуміє вас і перестане демонструвати своє особливе ставлення до вас у присутності колективу.

Ви зайняли чиєсь місце. Можливо, на вашу посаду претендувала людина, що є душею колективу. Що ж, тут нічого не виправити, ви ж не навмисне підсиділи його, зайнявши незаконне місце. Якщо ви не в змозі виносити кпини колег, зберіть колектив разом і скажіть, що ви з радістю станете його частиною, якщо колеги дозволять цьому статися. Скажіть, що ви бажаєте колегам і компанії лише добра.

Але як же бути, якщо ви перепробували всі способи влитися в колектив, але нічого не допомагає? На жаль, таке теж буває. Можливо, ви просто потрапили не туди і слід пошукати компанію, колектив якої буде до вас більш прихильний і доброзичливий.

Оцініть статтю
Додати коментар