Як відповідати на незручні питання?

Як відповідати на незручні питання?

Протягом усього життя нам ставлять величезну кількість незручних питань. Іноді нас про щось запитують просто нетактовні люди, іноді провокатори, які спеціально намагаються збентежити нас і вивести з рівноваги.

У будь-якому випадку ви повинні вміти відповідати на них, адже позбавитися від самих питань не можна, але позбутися від сорому і збентеження при відповіді – посильне завдання. Дана стаття покликана пояснити, як це можна зробити.

Підміна тези

Якщо вам незручно відповідати на будь-яке питання – відповідайте на інше. Тільки робити це потрібно акуратно і непомітно. Краще розглянути підміну тези на прикладі:

— Скільки ви заробляєте?

— Після підвищення помітно більше! Я дуже радий, що наша компанія дає умови для кар’єрного зростання і заохочує тих, хто дійсно багато працює. В іншій компанії мої зусилля могли не помітити, але тут кожен отримує те, що заслуговує.

Приблизна схема цього прийому виглядає так:

 • Відповідаємо на запитання, але не даємо жодної конкретної інформації. У відповіді повинна бути порушена тема, яку згодом можна буде розвинути.
 • Плавно переходимо на іншу тему, яка не має відношення до початкового питання, але випливає з початку нашої відповіді.

Дуже майстерно цим прийомом користуються політики. Подивіться якусь передачу, де вони відповідають на питання, і ви побачите, як ефективно і непомітно можна використовувати цей дієвий спосіб піти від незручного питання.

Зустрічне питання

Не хочете відповідати на незручне запитання – задайте своє. Ви або виграєте час і щось придумаєте, або, при вмілому використанні прийому, змусите  запитуючу людину перетворитися в відповідаючу.

Щоб уникнути відповіді на питання за допомогою цього виверту, потрібно намагатися видати своє питання за доречне і дійсно потрібне. Уникайте закритих запитань (на які можна відповісти «так» або «ні») запитань, на які можна швидко і легко відповісти.

Приклад:

— Куди ви їздили на відпочинок цього літа?

— Спочатку розкажіть, де встигли побувати ви самі!

Якщо співрозмовник відповідає сухо, по справі і без зайвих подробиць, ставте уточнюючі питання.
Для описуваної ситуації це, наприклад, можуть бути наступні питання:

 • А де ви були в минулому році? Вам там більше сподобалось чи навпаки? Чому?
 • З яких варіантів ви обирали? Не шкодуєте, що з’їздили саме туди, а не в інше місце?
 • Хотіли б з’їздити туди ще раз? Чому?
 • Які у вас плани на наступну поїздку? Вже вирішили куди підете?

Якщо співрозмовник не хоче «розговоритися» або вперто не забуває, що задав питання, і наполягає на ньому, можете поєднати цей прийом з попереднім:

— Ой, знаєте, а мій друг недавно їздив до Греції. Розповідає, що …

Злам сценарію

Коли вам задають незручні питання з метою спровокувати, вивести з рівноваги або збентежити, як правило, задаюча питання особа заздалегідь припускає, як будуть розвиватися події.

Але ви в змозі переписати цей сценарій. У свою користь, звичайно. Подумайте, навіщо вам задали певне питання і якої реакції від вас чекають. Ведіть себе не так, як планував провокатор. Зламайте його сценарій своєю відповіддю.

Приклад:

Припустимо, ви вже тривалий час перебуваєте у відносинах з інших людиною. Навіть плануєте весілля, але ви зі своєю другою половинкою хотіли б влаштувати пишне свято, а грошей, на жаль, на це не вистачає.

Провокатор знає або здогадується про фінансову сторону справи і публічно задає питання: «Коли ми вже на вашому весіллі погуляємо? Чого відкладаєте?». Очевидно, він чекає, що ви винувато зізнаєтеся, що у вас не вистачає грошей, або придумаєте якусь безглузду відмовку, але в обох випадках дуже смутитесь.

Зламайте сценарій! Скажіть, що це найважливіший день у вашому житті, ви хотіли б відсвяткувати його на широку ногу і вже скоро заробите необхідну суму. Злам у тому, що провокатор очікує, що ви засоромитесь і  приховаєте справжню причину, або відчуєте себе невпевнено і винувато. Якщо ж ви відповідаєте впевнено і спокійно, всупереч планам провокатора, його словесна атака приречена на невдачу.

Найчастіше провокатори чекають саме вашого збентеження, але як тільки ви показуєте, що спокійно реагуєте на це питання  – ви здобуваєте перемогу.

Відстрочка питання

Якщо ви не можете підібрати відповідь на незручне запитання, ви можете його відстрочити. Таким чином, ви дасте собі час на обдумування відповіді і ваших подальших дій взагалі.

Використовуйте фрази:

 • Ви трохи випереджаєте події, я відповім на ваше питання трохи пізніше.
 • Перед тим як дати відповідь на це питання, потрібно звернути увагу на такий аспект…
 • Знаєте, ви задали дуже цікаве питання, мені потрібен час, щоб відповісти на нього.
 • Дуже гарне питання! Давайте ми зараз розглянемо деякі деталі, а вже потім сформулюємо відповідь на нього.
 • Цікаве питання, але перш я б хотів сказати ось про що…

В особистій бесіді цей прийом може спрацювати не завжди, під час публічного виступу цей виверт – ваш рятувальний круг. Навряд чи хтось із слухачів почне сперечатися з вами і наполягати на негайному відповіді.

Але якщо це станеться, вдамося до наступної хитрощі: запросіть автора питання на сцену і запропонуйте подискутувати на цю тему. Зазвичай, коли людина перестає бути частиною натовпу, вона вже не така смілива, вона не відчуває підтримку інших слухачів.

До цього запитуючий  був один з багатьох, зараз же він сам за себе. Якщо ж у вас досить високий авторитет, ви справили враження своєю попередньою промовою або дотепно викликали цього провокатора до себе, то аудиторія вже буде скоріше на вашій стороні, і автор незручного питання це відчує. Він зволіє уникнути подібного обговорення і погодиться на відстрочку питання.

Якщо відтермінували питання на кінець виступу, можете взагалі на нього не відповідати, поки вас не попросять. Багато глядачів, у тому числі автор незручного питання, могли просто забути про те, що ви обіцяли відповісти в кінці. І вас теж не будуть картати за це – адже ви теж могли просто забути.

Згадайте останні незручні питання, які вам задавали. Спробуйте придумати відповіді на них, користуючись цими прийомами. Вийшло? Сподіваюся, що ви відповіли «так», і надалі вони не будуть ставити вас у глухий кут.

Бажаю успіхів!

Оцініть статтю
Додати коментар