Як відпочивати, щоб краще працювати. Сучжон-Кім Пан

Як відпочивати, щоб краще працювати.  Сучжон-Кім ПанДля успішної праці необхідний відпочинок — секрет у тому, що відпочивати можна більш і менш продуктивно.
Про це багато знає Алекс Сучжон-Кім Пан — американський психолог і дослідник штучного інтелекту, який працює консультантом в Кремнієвій долині і запрошеним дослідником в Стенфордському університеті. Остання книга Сучжон-Кім Пана називається Rest («Відпочинок») і розповідає про те, як відпочивати, щоб зробити свою роботу ефективною.

Здавалося б, чого тут складного — не працювати і так всі вміють. Однак справи з відпочинком йдуть трохи складніше.

Перед тим, як розслабитися, треба подолати як мінімум два потужних фактора опору: зовнішній і внутрішній. З одного боку, уявлення про сучасному успішну людину передбачає, що та постійно зайнята, і відхилятися від «лінії партії» багатьом незручно. З іншого боку, навіть опинившись в легітимній відпустці, ми часто просто не знаємо, як вибратися з невротичного стану та дозволити собі розслабитися.

НЕ ЗГОРІТИ НА РОБОТІ

Про причини, що спонукали його написати книгу на цю тему, Алекс Сучжон-Кім Пан розповідає так. Після 15 років роботи в Кремнієвій долині він став відчувати емоційне вигорання. Справлятися з завданнями так ефективно, як раніше, більше не виходило.

Що в першу чергу робить діяльна людина в такій ситуації?

Прагне вмістити в робочий день якомога більше завдань. Так вчинив і Сучжон-Кім Пан, однак результату це не принесло — працювати стало тільки важче. Зате під час творчої відпустки в Кембриджі, розмірковуючи і неспішно прогулюючись кожен день, він виявив, що йому вдалося зробити більше корисного, ніж під час «справжньої роботи, а головне, це принесло більше задоволення.

Це навело Алекса Сучжон-Кім Пана на думки про те, наскільки несправедливо ми ставимося сьогодні до відпочинку, вважаючи 80-годинний робочий тиждень головним засобом досягнення успіху. Компанії-гіганти в області високих технологій створюють думку, що, якщо ви не працюєте стільки годин щотижня, ви нероба. Проте останнім часом приходить розуміння, що відпочинок — це не тільки приємно, але і корисно для виконання робочих завдань.

Такі компанії, як Basecamp і Treehouse стали виводити з практики вечірнє листування з питань поточних проектів і скорочувати тривалість робочого дня. Сто років тому Генрі Форд показав, що можна продуктивно працювати 8 годин на день замість 10. А ці сучасні компанії доводять, що ми не зобов’язані бути онлайн цілодобово.

ВІДПОЧИНОК ТА РОБОТА У РІЗНИХ КРАЇНАХ

В Європі свята історично довше, а робочий день коротший, ніж у США, де був узятий більш потужний курс на технологічний розвиток. В європейських країнах багато магазинів закриті по суботах і неділях або працюють тільки в першій половині дня. Сьогодні, розмірковуючи про робочу культуру, американці схильні визнавати, що Європа була права. Сучжон-Кім Пан зазначає, що в Мексиці та Південній Кореї, де більше робочих днів, ніж в Скандинавії, Франції і навіть Німеччині, більш низькі показники продуктивності.

Зате в Японії і зовсім виділяють ціле явище смерті від переробки — кароса. Навантаження в Японії дуже високі — під час роботи над великими проектами японські службовці просто не встигають повернутися додому і користуються послугами капсульних готелів, розташованих неподалік від бізнес-центрів. Як правило, причиною смерті надміру працездатних японців стають інфаркти, інсульти, а також раптові загострення хронічних захворювань на грунті стресу. У 2000 році перенапруження стало причиною смерті тодішнього прем’єр-міністра країни Кэйдзо Обути. За два роки на посаді він брав лише три вихідних, а працював не менше 12 годин на добу.

Словом, через невміння відпочивати нам загрожує, як мінімум, втома та зниження ефективності, а як максимум — кароса в японському стилі.

Ось які поради, що допомагають уникнути такого результату, дає Алекс Сучжон-Кім Пан.

1. РІВНЯЙТЕСЯ НА ВЕЛИКИХ

За його словами, багато відомих вчених, громадськіх діячів та митців «присвячували своїй роботі життя, а не дні і вечори». Вивчаючи їх повсякденність, можна зауважити наступне: роботою, яку ми вважаємо найбільш важливою для їх спадщини, вони займалися лише кілька годин в день. Решту часу вони мандрували, зустрічалися і спілкувалися з друзями і віддавалися безлічі інших приємних справ.

Ось як виглядав, наприклад, робочий день Чарльза Дарвіна. Щодня з восьмої ранку він працював у кабінеті півтори години. В 9:30 приступав до читання ранкової пошти та відповідей на листи. В 10:30 знову повертався до більш серйозної роботи, іноді вирушаючи в теплиці або до вольєра з тваринами, де вів спостереження і проводив експерименти.

Опівдні Дарвін задоволено оголошував: «Я виконав сьогодні хорошу роботу» і відправлявся на довгу прогулянку по своїй улюбленій стежці, що йде від його маєтку Даун Хаус, розташованого неподалік від Лондона. Повернувшись, він відповідав ще на кілька листів і віддалявся для того, щоб поспати. Потім знову гуляв по околицях і повертався в свій кабінет, щоб в 17:30 приєднатися до сім’ї за вечерею. Ось і весь робочий день.

За таким графіком Дарвін написав 19 творів, включаючи «Походження видів» — книгу, яка досі впливає на наше сприйняття людини і природи, а то й викликає полеміку.

Джон Лаббок, британський громадський діяч і дослідник, який займався, здається, всім на світі (у його послужному списку — політика, банківська справа, археологія, біологія, літературна творчість), пропагував відпочинок. Як політик, він у 1871 році подарував британцям додаткові дні національних вихідних (Банківські канікули). Займаючись справами, Лаббок ділив свій день на півгодинні блоки і постійно перемикав увагу. Після фінансів він цілком міг поміркувати над проблемою партеногенезу в біології. Також він багато часу проводив на відкритому повітрі, грав у крикет і гольф.

Сучжон-Кім Пан зазначає, що і в Дарвіна, і у Джона Лаббока було щось спільне: обидва жили повним життям, не зациклювалися на одному роді діяльності і в той же час залишили значну спадщину.

2. ВІДПОЧИВАЙТЕ АКТИВНО

Відпочинок, за Сучжон-Кім Паном, це більше, ніж просто відсутність роботи. Багато найбільш розслаблюючих і результативних видів відпочинку (тобто таких, після яких ми дійсно відчуваємо себе відпочилими), є активними. Фізичні вправи, прогулянка або улюблене хобі зроблять для вас більше, ніж перегляд телевізора на дивані.

Відпочивати, просто валяючись на дивані, теж іноді просто необхідно. До речі, нічого не робити — теж непросте заняття, близьке до медитативної практики. Як правило, ми підміняємо «нічого» фоновим переглядом серіалів, бездумним хитанням по дому і непродуктивними діями. Так що зайнятися справжнім байдикуванням ще треба вміти. Це заняття дарує внутрішній спокій, в той час як активний відпочинок дає більше нових ідей.

Про користь активного відпочинку говорив і Бертран Рассел, пропонуючи скоротити кількість робочих годин в день.

У сенсі відпочинку Сучжон-Кім Пан пропонує рівнятися на греків, які спортивні заняття цінували в тій же мірі, що і мудрі бесіди на бенкетах. Класичну грецьку модель, що передбачає гармонію тіла і розуму, донині багато визнають найбільш вдалою.

3. ДОБРЕ ВИСИПАЙТЕСЯ

Якщо на роботі вам рекомендують забути про сон, краще поставитися до такої роботи з обережністю. Якийсь час організм може існувати в режимі постійної напруги, але скоро цей ресурс закінчиться. Сон допомагає нам вирішувати проблеми, над якими ми розмірковуємо в безсонному стані. Саме тому кажуть «ранок вечора мудріший» і «переспи з цією думкою». Цілком покладатися на народну мудрість ми б не радили, але в даному випадку за нею ховаються здорові ідеї. Під час сну мозок сортує інформацію і створює стійкі спогади.

У доелетрифікаційну епоху люди рано вставали і рано лягали спати. Працювати було вигідніше під час світлового дня, інакше свічок не напасешся. Тепер умови змінилися, а разом з ними змінилися і наші циркадні ритми. Однак яскравий білий світ (такий, який виходить від екранів комп’ютерів і смартфонів) наш організм досі сприймає як сигнал до активного дня. Саме тому для повноцінного нічного відпочинку рекомендується розлучатися з гаджетами за півгодини-годину до сну.

4. НЕ ЧЕКАЙТЕ НАТХНЕННЯ

Алекс Сучжон-Кім Пан каже, що під час роботи над книгою повністю змінив ставлення до творчості. Передусім воно було схоже на романтичні уявлення в дусі XIX століття — ніби творчість — це якась сила згори, яка оволодіває людиною спонтанно, а нам залишається лише чекати біля моря погоди (а точніше, музи). З часом Сучжон-Кім Пан зробив висновок, що люди з довгим творчим життям просто починають працювати, і тоді натхнення приходить. Якщо чинити так кожен день, можна викликати музу постійно, в потрібний вам час.

Пропозиція «більше відпочивати», щоб бути як Дарвін, може викликати закономірне почуття протесту. Сучасному жителю України доводиться багато працювати, щоб чогось досягти — а то й просто щоб звести кінці з кінцями.

Особливо, якщо ви студент з двома підробітками, самотня працююча мама або отримали рідкісну і складну спеціальність, у рамках якої важко реалізуватися і отримувати гідну зарплату. Тим не менше, всі ми регулярно відпочиваємо і в наших силах зробити цей відпочинок менш пасивним і більш дієвим.

Робота, яка дійсно заслуговує на повагу інших людей, не існує окремо від людини, яка її здійснює.

Успішна інтелектуальна та творча діяльність — продукт зусиль особистості. Як раз для розвитку особистості і потрібен продуктивний відпочинок — тобто діяльне проведення часу, роздуми, спорт, саморозвиток і спілкування з надихаючими людьми. Все це стає паливом для нашого інтелекту і конвертується в рух творчих сил. Під час відпочинку ви не працюєте — але в той же час збираєте багаж, який обов’язково стане в нагоді для роботи.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар