Як успішні люди перемагають стрес.

uspishni-lyudy-peremagayut-stresЄ два типи людей в цьому світі: ті, хто вірять, що вони можуть контролювати те, що відбувається, і ті, хто вважає, що події відбуваються поза їхньою можливістю на щось впливати.

Перші переконані в тому, що результат їх життя і кар’єри більш-менш в їх руках, і вони б не добилися таких результатів іншим шляхом. Другі практикують підхід Форреста Гампа: вони сидять без діла і чекають автобуса, який їх куди-небудь відвезе.

Психологи університету Флориди, показують, що в переважній більшості люди, які відчувають, що контролюють події свого життя (принаймні більше, ніж події контролюють їх), впевнені в своїх здібностях і в кінцевому підсумку виступають краще майже на будь-якому етапі. Вони в цілому демонструють і більш високу продуктивність праці.

Як показують дослідження, ці люди (назвемо їх «рішучими») роблять наступне:

1. Продають більше, ніж інші співробітники
2. Більш якісно обслуговують клієнтів
3. Швидше пристосовуються до нових завдань
4. Заробляють в середньому на 50-150% більше

Звичайно, в хороші часи ми всі віримо, що зможемо обскакати весь світ. Що робить «рішучих» особливими в дослідженнях  – це те, що де б вони не працювали, в підвальному магазинчику або першими особами компанії, – вони не губляться, коли стає нелегко.

«Рішучі» відчувають підступаючу тривогу, якщо наступають погані часи, але просто цю тривогу вони використовують інакше. Оскільки рішучі люди вірять, що здобули контроль над власним життям, їх тривожність перетворює всі негативні почуття в повну протилежність: жалість до самого себе перетворюється в активність, наснага перемагає відчай, завзятість замінює трепет.

Якщо рішуча людина стикається з тим, що доходи її підрозділу різко впали, якщо результати її роботи страшно розкритикували або якщо їй відверто відмовили в новій роботі, вона не викидає білий прапор. Вона просто подвоює свої зусилля.

Ось як це працює

Тривога – це абсолютно необхідна емоція. Якщо ви думаєте, що не переживаєте її, ви просто не розумієте цього почуття. Наш мозок так влаштований, що нам важко здійснювати якісь дії, поки ми не відчуємо якийсь рівень тривоги. На ділі пік продуктивності, який настає після максимальної активації мозку, якраз супроводжується помірним рівнем тривоги.

Хитрість в тому, щоб керувати своєю тривогою і утримувати її на оптимальному рівні, щоб досягати максимальної продуктивності. Якщо ви не маєте під рукою важелів, які допомагають тримати тривогу під контролем, коли вона зростає, ви ніколи не реалізуєте себе по максимуму.

Можна навчитися краще управляти своєю тривогою, яку ви неминуче відчуваєте в складних і невизначених ситуаціях. Вам просто треба слідувати крокам, які успішні і рішучі люди використовують для того, щоб не піддатися тривозі.

Ось як це робиться

Крок 1. Чекайте і готуйтеся до змін

Люди змінюються і бізнеси переживають припливи і відливи. Цей факт навіть «рішучі» люди не можуть контролювати. Вони так само, як і всі, виявляються без роботи, або їх компанії зазнають краху в важкі часи. Різниця в тому, що такі люди вірять, що повністю здатні впоратися з наслідками, змінами і домогтися чогось позитивного.

Іншими словами, вони ментально готові до змін, – і ви теж цілком можете до них підготуватися.

Якщо ви не чекаєте змін природним чином, вам необхідно іноді дивитися на те, що відбувається з боку, і краще робити це досить регулярно. Або щотижня, або раз в два тижні складайте список важливих змін, які можуть відбутися у вашому житті. Мета такого списку – не передбачення кожної зміни, з якою ви можете зіткнутися. Швидше це відкриє ваше свідомість і активує вашу здатність реагувати на майбутні зміни. Навіть якщо події в вашому списку ніколи не трапляться, досвід передбачення та підготовки до них дасть вам відчуття, що ваше майбутнє – у ваших руках.

Крок 2. Фокусуйтеся на свободі, а не на обмеженнях

У нас всіх в голові стара мантра про те, що життя несправедливе, яку забили в наші голови ще в дитинстві. Ця мантра – голос тривоги і відчаю, пасивного існування і бездіяльності. Хоча ми і правда іноді стикаємося з тим, що наші можливості запобігти якимсь негативним подіям обмежені, але реакція на ці події цілком залежить від нас.

У вашому листі можливих змін після кроку 1 записуйте все позитивні ходи і дії, які ви можете зробити у відповідь на кожну зміну. Ви здивуєтеся, наскільки ви вільні вибирати свою реакцію на обставини, що здаються безконтрольними .

Крок 3. Перепишіть свої поведінкові сценарії

Третій крок, напевно, виявиться найскладнішим, тому що він вимагає від вас змінити спосіб мислення, до якого ви звикли протягом усього свого життя. Згодом у всіх нас виробляються ментальні сценарії, які запускаються в наших головах і визначають те, що ми відчуваємо і як поводимося в певних обставинах. Ці сценарії диктують нам все аж до того, що говорити і як діяти в різних ситуаціях. Щоб стати по-справжньому рішучою людиною, ви повинні переписати їх.

Щоб зробити це, згадайте лихоліття, яке вам довелося недавно пережити. У що ви вірили в тих обставинах, що заважало вам зробити більше або відреагувати більш ефективно?

Випишіть цей сценарій і назвіть його «невдалим».

Заднім числом куди легше зрозуміти свої невдачі, тому рухайтеся далі і напишіть більш ефективний і переконливий ментальний сценарій, якому вам хотілося б наслідувати в наступний раз. Це буде «рішучий сценарій», який ви будете використовувати замість свого невдалого способу дій.

Помістіть свої записи так, щоб їх можна було легко витягти і повторити, коли ви зіткнетеся зі стресом або з почуттям сильної тривоги. Коли ви дістанете ваші раніше записані сценарії, то порівняйте з ними ваше поточне почуття. Це змусить вас бути чесніше по відношенню до себе і дозволить наблизити своє поточне відчуття ближче до вашого ефективного зразка поведінки.

Таке періодичне повторення в кінцевому підсумку повністю перепише ваші сценарії і дозволить вам реагувати на ситуацію тільки ефективним способом.

Крок 4. Припиніть займатися самоосудом

Великий крок в управлінні своєю тривогою – вчасно вміти зупиняти внутрішні розмові з самим собою. Чим більше ви віддаєтеся негативними думкам, тим більше сили ви їм даєте.

Велика частина наших негативних думок, – це всього лише думки, але зовсім не факти. Якщо ви відчули, що вірите в негативні і песимістичні сценарії, хай ваш внутрішній голос скаже вам: саме час зупинитися і виписати їх на папір. Справді: треба припинити те, що ви робите, і виписати те, що ви думаєте. Як тільки ви витратите час, щоб знизити негативний імпульс, що виходить від ваших похмурих думок, ви будете куди раціональніше і зможете ясніше оцінювати їх достовірність.

І напевно, коли ви використовуєте слова «ніколи», «гірше» або «завжди» – найчастіше це неправда. Якщо ваші твердження все ще виглядають як факти, але вже виписані на папері, покажіть їх друзям або колегам, яким ви довіряєте, і подивіться, чи погодяться вони з вами чи ні. Тоді правда напевно виявиться.

Коли вам здається, що щось завжди з вами відбувається або, навпаки, ніколи не трапляється, пам’ятайте: це просто природа вашого мозку і відбувається його схильність роздувати  і підкреслювати жахи буття. Зрозумійте, що ваші думки – всього лише думки і треба вміти відокремлювати їх від фактів. Це допоможе вам уникнути зайвого негативу і тривожності.

Крок 5. Цінуйте наявне

Виділяти час, щоб випробувати подяку – це не просто правильно – це знижує тривожність, тому що зменшує виділення гормону стресу кортизолу.

Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті, показали, що люди, які щодня культивують відчуття подяки, покращують собі настрій, збільшують енергію і знижують свій рівень тривоги через більш низький рівень кортизолу.

Паралізуче занепокоєння і впевненість – взаємовиключні емоції. Кожен раз, коли вас долає тривога, що обмежує вашу продуктивність, необхідно лише дотримуватися перерахованих п’яти кроків, щоб додати собі почуття впевненості і відновити самоконтроль.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар