Як удосконалити мову Вашого тіла.

yak-udoskonalyty-movu-vashogo-tilaБудь-яку свою фразу ми підкріплюємо мімікою та жестикуляцією, використовуючи таким чином мову тіла або мову рухів тіла. Мова тіла ― це невербальні знаки і сигнали, які посилає тіло під час спілкування, це – мова підсвідомості. Американський психолог Ф. Селже в ході експериментів з’ясував, що інформація на 7% сприймається завдяки словам, на 38% ― інтонації і 55% ― жестам і міміці. Французький психолог Ален Брассер сказав: «Не так важливо, що ми кажемо іншим, як те, як ми це робимо. … Людина може говорити що завгодно. А ось очі і руки її обов’язково видадуть, вони нічого не можуть приховати і розкажуть набагато більше, ніж слова».

У 1872 р. була видана книга англійського натураліста Чарльза Дарвіна, який створив теорію еволюції, ― «Про вираження емоцій у людини і тварин», яка мотивувала вчених почати вивчення мови тіла. Але найбільш серйозні дослідження на цю тему відносяться до другої половини 20 століття. З їх допомогою було виділено більше тисячі таких невербальних сигналів. Тоді ж виникла і наука під назвою «кінесіка» (від грец. kinesis), що вивчає цю мовчазну мову ― мову жестів, міміки і поз людини.

До речі, в епоху німого кіно актори користувалися саме мовою рухів тіла, тому їх можна назвати родоначальниками невербального спілкування. Тим не менше, більшість людей не тільки її не розуміють, але і не здогадуються про її існування, хоча, спілкуючись один з одним за допомогою слів, вони мимоволі подають невербальні сигнали, які видають їх справжні думки і почуття. Радість, здивування, байдужість, гнів, смуток, розчарування і т. д. ― міміка і жести видадуть людину, навіть якщо вона намагається приховати свої емоції.

Знати мову рухів тіла варто кожній людині. Це знання стане в нагоді як в особистому житті, так і в професійній діяльності. Наприклад, вміння розшифрувати міміку і жести партнерів під час ділових переговорів дозволить зрозуміти їх справжні наміри.

Знання мови тіла дає можливість контролювати власну міміку для того, щоб інші не могли прочитати наші думки. Наприклад, оволодівши нею, ми зможемо «тримати обличчя» так, щоб воно виражало доброзичливість, а не непривітність або байдужість.

Останнім часом особливо популярною стала така наука, як іміджологія ― вміння подати себе так, щоб провести якомога більше сприятливе враження на інших людей, мистецтво самопрезентації. Серед послуг, що надаються іміджмейкерами (по дизайну одягу, мистецтва, мови та ін), ― є і оволодіння мовою тіла.

Як можна поліпшити мову тіла?

1. Займаємося плаванням, танцями, фітнесом, шейпінгом, аеробікою або іншими спортивно-оздоровчими системами фізичних вправ

Французький філософ Франсуа Де Ларошфуко писав, що «витонченість для тіла ― це те саме, що здоровий глузд для розуму».

Можна мати гарну фігуру, але при цьому сутулитися і бути незграбним. Психологи кажуть, що хода людини може багато розповісти знаючим людям про її характер. Наприклад, дрібні кроки характерні для людей педантичних і малоспілкуючихся. Той, хто ходить танцюючою ходою, не відрізняється серйозністю і має схильність не виконувати свої обіцянки. Розмірена хода притаманна людям спокійним і серйозним.

Однак незважаючи на те, що всі ми ходимо по-різному, кожна хода насамперед повинна бути красивою, а значить, легкою і пружною ― естетичною.

Ми самі не можемо побачити себе зі сторони, щоб оцінити критично. Тому варто було б домовитися з кимось, хто зняв би нас на камеру ― бажано тоді, коли ми цього не знаємо. Можливо, виявиться, що ми представляли себе зовсім інакше. Але не варто засмучуватися і додавати до інших комплексів ще один. Володіти своїм тілом ― триматися легко і невимушено, мати гарну поставу, рухатися граціозно допоможуть фізичні вправи.

Є і така думка: постава дуже залежить від самооцінки ― чим вона нижча, тим більше людина сутулиться і впевненіше її хода. Змінити поставу в кращу сторону можна, якщо при ходьбі дивитися на верхівки дерев, а не собі під ноги, як роблять багато людей.

Щоб зняти м’язові затиски, що сковують рухи, можна виконати деякі вправи. Для них не потрібно виділяти спеціального часу ― їх можна виконувати, просто пересуваючись по квартирі і представляючи себе:

  • лялькою з незгинаючимися руками на незгинаючихся ногах;
  • балериною;
  • пушинкою, яку подувом вітру відносить в різні сторони;
  • людиною, чиї ноги під час ходьби прилипають до чогось грузлого.

2. Спостерігаємо за своїми жестами і аналізуємо їх

Роль жестів ― рухів рук посилити сказане, переконати співрозмовника. Вони тісно пов’язані з емоційним станом мовця і погано піддаються контролю з його боку. Спостерігаючи за жестикуляцією людини і знаючи, який жест як пояснюється, легко скласти про неї перше враження.

Існують жести-паразити, від яких, як і від слів-паразитів, потрібно позбавлятися, адже у нас «не буде другого шансу справити перше враження».

Які жести відносяться до жестів-паразитів? Спостерігаємо за собою:

– не переминаємося під час розмови з ноги на ногу;
– не розмахуємо руками (що характерно для людей закомплексованих і нервових);
– не хапаємо співрозмовника за рукав (не ляскаємо по плечу);
– не поправляємо на собі час від часу одяг (не смикаємо себе за вухо, не гладимо потилицю, не риємося в кишенях);
– не барабанимо по столу пальцями (не хрустим пальцями, не гриземо ручку);
– не маємо звички показувати на людей або предмети пальцем і т. д.

Про жести-паразити ми повинні взагалі забути, але існують і інші жести, наприклад позитивні, виражають вдячність, радість, злагоду і т. п. Є і негативні жести, які говорять про невдоволення, страх, загрозу і т. д. Якщо ми перестанемо жестикулювати, наша мова стане нудною, малоемоційною. Однак, користуючись такими жестами, важливо не переборщити: жестикуляція повинна бути стримана, без різких помахів руками.

3. Розвиваємо інтуїцію і спостережливість

Видатний комік світового кіно Луї де Фюнес відомий і як жестикулюючий актор. «Коли я був ще невідомим, ― говорив він, ― я намагався підкреслити мімікою, жестами маленькі ролі, які мені доручали». Для розвитку спостережливості можна подивитися який-небудь фільм з його участю, звернувши увагу на його жести, і визначити, які почуття герої Луї де Фюнеса висловлювали з їх допомогою.

Залишившись наодинці з самим собою, можемо потренуватися у вираженні емоцій та почуттів за допомогою міміки і жестів: зображуємо незгоду зі співрозмовником, неповагу до нього, сумнів у його словах, схвалення, співчуття, увагу і т. д. Робимо це перед дзеркалом.

4. Вивчаємо жести, які допоможуть завоювати прихильність співрозмовника

Наприклад, психолог з Австралії Даррен Берк зауважив, що на співрозмовника буде простіше зробити сприятливе враження за допомогою звичайного нахилу голови ― трохи вперед по відношенню до мовця. За допомогою такого жесту слухач як би говорить: «Мені цікаво, я весь увага». Особливо цей жест «працює», коли його використовують жінки, які хочуть сподобатися чоловікові.

У чоловіка ж більше шансів сподобатися представниці протилежної статі, якщо при розмові його голова злегка відкинута назад, а підборіддя трохи підняте.

Цікаво ще одне спостереження і воно стосується дотиків. Його зробив Ален Брассер ― автор книги «Самовчитель мудрості. Підручник для тих, хто любить вчитися, але не любить, коли його вчать». Суть цього спостереження полягає в тому, що не можна торкатися до сердитого, але потрібно ― до щасливого. Чому? Тому що бажаючи заспокоїти людину, у якої поганий настрій, і торкаючись до неї, ми закріплюємо в її свідомості цей жест як пов’язаний з дискомфортом. І в подальшому, коли вона вже буде перебувати в гарному настрої, наш дотик нагадає їй про колишній стан. І навпаки.

Психолог Е. Цвєтков у книзі «Таємні пружини людської психіки» пише, що такий прийом можна використовувати в ході ділових переговорів ― як один із способів зробити їх успішними. Він радить перед зустріччю запросити потенційного партнера, наприклад, на вечірку, де створити йому комфортні умови. І в найсприятливіший момент ненароком торкнутися його руки, а потім це ж дотик відтворити в діловій обстановці. Воно викличе у партнера ті позитивні емоції, які він мав у неформальній обстановці, завдяки чому він стане доброзичливіше та прихильніше.

5. Читаємо книги про мову рухів тіла

Мова тіла різноманітна і дуже цікава. Більш докладно дізнатися про неї допоможуть книги.

Опублікована в 1970 р. книга Джуліуса Фаста «Мова тіла. Азбука людської поведінки» ― одна з перших, присвячених невербальним формам спілкування. Нині ж знати і володіти мовою тіла в країнах Західної Європи зобов’язані знати всі менеджери середньої та вищої ланки.

Кращим і докладним посібником з його вивчення є книга Алана Піза «Мова рухів тіла. Як читати думки оточуючих по їхніх жестах», яка вже стала світовим бестселером і була перекладена на 37 мов світу, в тому числі і на українську. Крім глав, де розповідається, які думки ховаються під якими жестами, у ній є і такі, як «Можливість підробити мову рухів тіла», «Як сказати неправду не розкривши себе», «Способи прийняття або неприйняття людини в своє коло» та ін.

P.S. Купити книжку  Алана Піза «Мова рухів тіла. Як читати думки оточуючих по їхніх жестах» Ви можете  тут

Прочитати або скачати основні тези  книжки Алана Піза «Мова рухів тіла. Як читати думки оточуючих по їхніх жестах» Ви можете тут

 

ГАРМОНІЯ
Додати коментар