Як стрес може стати вашим другом.

Як стрес може стати вашим другом.Є тисяча способів боротися зі стресом. Проте так чи він страшний, як прийнято вважати? Існує альтернативна думка, висловлена Іеном Робертсоном, нейропсихологом з Техаського університету в Даллласі (США), автором книги «Тест на стресостійкість і ефект переможця» («The stress test and the winner effect», Bloomsbury, 2012). Він розкриває  позитивну сторону стреса. Виявляється, стрес може бути не тільки ворогом.

Як це відбувається? Як стрес може стати вашим другом?

У вас болить шия, голова, горло або спина? Погано спите, не можете згадати, про що розмовляли хвилину тому, і вам ніяк не вдається зосередитися? Це ознаки стресу. Але він корисний у тому, що пов’язано з когнітивною функцією (пізнавальною функцією). Саме стрес вивільняє гормон норадреналін (норепінефрін), який у незначних дозах сприяє збільшенню ефективності роботи мозку.

Рівень норадреналіну при нормальному функціонуванні організму знаходиться в певних рамках. Це означає, що в стані спокою мозок працює упівсили, так само як і пам’ять. Оптимальна ефективність мозку досягається, коли різні його частини починають краще взаємодіяти завдяки активній участі нейромедіатора норадреналіну.

Коли всі ділянки вашого мозку працюють подібно хорошому оркестру, ви відчуваєте, як підвищується продуктивність і покращується пам’ять.

Під час стресу наш мозок працює ефективніше

Пенсіонери, які піддаються впливу стресу з-за сімейних конфліктів або хвороби партнера, зберігають пам’ять на кращому рівні протягом двох і більше років, ніж літні люди, які живуть спокійним, розміреним життям. Ця особливість виявилася при вивченні впливу стресу на розумову активність людей з різним рівнем інтелекту.

Люди з інтелектом вище середнього виробляють більше норадреналіну, коли їм пропонують вирішити складну проблему, ніж володарі середнього інтелекту. Підвищення рівня норадреналіну діагностувалось з розширенням зіниці, ознакою норадреналиновой активності.

Як стрес може стати вашим другом?

Норадреналін може виступати в якості нейромодулятора, стимулює ріст нових синаптичних зв’язків по всьому мозку. Цей гормон також сприяє утворенню нових клітин в певних ділянках головного мозку.

Як визначити «дозу стресу», під впливом якої наша продуктивність буде оптимальною?

Два способи використовувати стрес для підвищення ефективності:

1. Відзначте симптоми збудження

Перед хвилюючою подією, такою як нарада або презентація, промовте вголос: «Я хвилююся». Такі ознаки, як посилене серцебиття, пересохлий рот і підвищена пітливість, виникають як при радісному хвилюванні, так і при підвищеній тривожності. Називаючи свої відчуття, ви на крок наближаєтеся до суперпродуктивности, тому що усвідомлюєте, що зараз рівень адреналіну в головному мозку підвищується, а отже, мозок готовий діяти швидко і чітко.

2. Зробіть два глибоких повільних вдиха і видиха

Вдихніть, повільно рахуючи до п’яти, потім так само повільно видихніть. Ділянка головного мозку, в якій виробляється норадреналін, називається блакитним місцем (лат. locus coeruleus). Вона чутлива до рівня вуглекислого газу в крові.

Ми можемо регулювати вміст вуглекислого газу в крові за допомогою дихання і підвищувати або знижувати кількість вивільненого норадреналіну. Оскільки норадреналін запускає механізм «біжи або бийся», можна контролювати рівень занепокоєння і стресу за допомогою дихання.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар