Як стати добріше до себе і перестати постійно критикувати

Як стати добріше до себе і перестати постійно критикувати

«Ви так довго критикували себе і це не спрацювало. Спробуйте себе похвалити і подивіться, що з цього вийде»
Луїза Хей

У прагненні відшукати всередині любов до себе я пройшла курс психотерапії, прочитала купу книг з серії «Допоможи собі сам» і записалася на курси особистісного розвитку, сподіваючись, що любові до себе можна навчитися також просто, як бухгалтерського обліку.

Це все принесло плоди, але, все ж, з часом я зрозуміла, що в своїх пошуках я зайшла в глухий кут.

До цього моменту я навіть не усвідомлювала, що при розмові з собою я постійно використовувала слова з негативним відтінком. Завжди лаяла себе першою, була своїм найсуворішим критиком.

Хоча це допомогло мені здолати деякі фізичні і розумові бар’єри, внаслідок чого я досягла того, що раніше вважала неможливим, наприклад, пробігла всю дистанцію на змаганнях з триатлону Ironman, також мені підкорився і сверхмарафон. Але ці моменти стали для мене винятком, а не правилом.

Я виправдовувала свою жорстку самокритику тим, що це мотивувало мене, але це лише віддаляло мене від самої себе. Мої так звані вагомі причини не дозволяли мені змінити своє життя і полюбити себе, що дало б мені можливість відчути себе більш щасливою і повноцінною людиною.

Зрештою, я усвідомила, що була так жорстока з собою тільки тому, що страждала від неймовірно низької самооцінки.

Я намагалася відповідати власним високим, нереалістичним стандартам, відповідаючи яким, як я вважала, я змогла б заслужити любов, схвалення і розуміння з боку оточуючих. Але моє деструктивне ставлення до своєї особистості насправді позбавляло мене того, чого я дійсно потребувала, тобто любові до самої себе.

Мені необхідно було поміняти манеру розмови з самою собою, і зробити це потрібно було дуже швидко!

Я зрозуміла, що ця манера поведінки сформувалася в результаті свідомих і несвідомих рішень, які я брала в минулому. І якщо мої думки про себе виходили з тих виборів, які я робила тоді, то сьогодні у мене була така ж влада приймати рішення, що формують людину, якою я стану в майбутньому.

Ось деякі способи та інструменти, які я використовувала для подолання своїх проблем з самооцінкою, а також для того, що почати спілкуватися з собою більш лояльно.

1. Вести щоденника

За деякий час до того, як я почала змінювати манеру спілкування з собою, я почала вести щоденник, щоб висловити на папері свої думки і почуття. І читати мені його було дуже боляче. Звичайно, серед негативних записів зустрічалися і описи позитивних подій, але їх затьмарювали болючі спогади і думки.

Коли після завершення старого, я придбала новий зошит, то вирішила зосередитися лише на тих подіях і словах, якими могла б проявити любов і доброту до себе.

Так, наприклад, якщо я відчувала себе товстою і вважала, що мої стегна занадто широкі, я писала, що вдячна за це, так як лише сила моїх товстих стегон мені дозволяла подолати марафонську дистанцію.

І ви теж помітите, що після того, як ви будете робити такі записи протягом декількох днів, ваші думки про себе знайдуть позитивне забарвлення.

2. Виключити зі свого лексикону слів повинна / зобов’язана / потрібно

Я перестала використовувати ці слова і замінила їх більш щадними виразами, наприклад, «я вибираю це», оскільки я виявила, що фрази «повинна», «зобов’язана зробити» і «необхідно» змушують мене відчувати непотрібну провину.

Коли я ставлю будильник, то замість того щоб сказати: «я повинна встати раніше і зайнятися спортом», я кажу собі: «я хотіла б вставати раніше і зайнятися спортом».

Припиніть «звалювати на себе» все підряд і ви відчуєте себе набагато краще.

3. Посміхатися

Замість того, щоб зазвичай лаяти себе за нестачу швидкості, свій останній марафонський забіг я почала з наміром посміхатися стільки часу, скільки зможу. Це було найкраще, що я могла зробити.

Я відчула себе добре, це помітили і оточуючі. Вони також почали посміхатися, що, в свою чергу, наповнило мене ще більшою позитивною енергією.

Спробуйте посміхнутися прямо зараз і ви побачите, наскільки краще ви себе відчуєте. Уявіть собі, що ви посміхаєтеся самому собі весь час: навіть коли переходите дорогу або розмовляєте по телефону. Ви побачите, що маленька посмішка дуже швидко перетвориться на велику посмішку.

4. Говорити «так» собі і «ні» іншим

Я навчилася говорити собі «так», що іноді означає «ні» іншим людям. Тепер я завжди думаю, перш ніж відповісти «так» іншій людині.

Уявіть, якби ми всі говорили слово “так” іншим лише тоді, коли ми дійсно б відчували це бажання в своєму серці. Ми перестали б ображатися, так як здійснювали б свої вчинки з радістю.

5. Визнати, що ми не обов’язково повинні подобатися всім

Крім того, я почала менше турбуватися про те, що оточуючі думають про мене і мої рішення. І тепер я більше не кажу собі, що я погана людина тільки через те, що комусь не подобаюся.

Так само, як ми не відчуваємо особливої любові до багатьох оточуючих нас людей, багато оточуючих не люблять і нас, і це нормально. Ви можете бути здивовані, яке сильне почуття звільнення ви відчуєте, коли змиритеся з тим, що маєте право не подобатися іншим.

6. Питати себе: “Як це рішення вплине на моє самовідчуття?»

Тепер, перед тим, як прийняти рішення, я завжди запитую себе: “Чи буду я, зробивши цю дію, відчувати себе краще?”. Якщо я відповідаю – “ні”, то задаю собі наступне питання: “Що мені потрібно зробити, щоб я відчула себе добре?”.

Наприклад, перш ніж прийняти запрошення від «старого друга» зустрітися з ним, я беру паузу на роздуми і запитую себе: «чи мені приємно провести час з цією людиною?» Якщо відповідь негативна, то я приймаю рішення провести час з кимось іншим, чия компанія наповнить мене позитивною енергією.

Не забувайте ставити собі це питання і ви теж зможете приймати більше рішень, які будуть зміцнювати, а не руйнувати вас.

7. Ставити реалістичні цілі і святкувати досягнутий прогрес

Зараз я ставлю перед собою реалістичні цілі і завжди намагаюся похвалити себе за їх досягнення. Також я більше не критикую себе, якщо у мене їх так і не виходить досягти або досягаю їх не в повній мірі.

Ви можете відсвяткувати свої невеликі досягнення, відправившись на вечерю з друзями або купивши собі невеликий подарунок в якості нагороди. Як би там не було, переконайтеся, що святкуєте свою перемогу від усього серця, це зміцнить вашу самооцінку.

8. Навчитися йти геть

Крім того, я навчився припиняти спілкування з людьми, які не виявляють до мене належної поваги. Це завжди нелегкі рішення; однак, якщо я дозволяю іншим неповажно ставитися до мене, це руйнівно позначається на моїй самооцінці. До того ж, я дозволяю тим самим чинити зі мною подібним чином і іншим людям.

Пам’ятайте, що всі ми заслуговуємо того, щоб до нас ставилися з любов’ю і добротою.

Автор — Vanessa Heuser
За матеріалами — tinybuddha.com
Переклад та адаптація — garmonya.in.ua

Оцініть статтю
Додати коментар