Як стати більш цілеспрямованою людиною в будь-якому віці.

yak-staty-bilsh-tsilespryamovanoyu-lyudynoyu-v-bud-yakomu-vits

На жаль, більшість людей живуть, не маючи мети. Вони ходять на роботу, відпочивають після неї перед телевізором, весело або не дуже проводять вихідні. Часом хворіють, сумують, мають якісь бажання і мрії. Деякі з цих мрій та бажань волею випадку здійснюються, але більша частина – ні.

У привітаннях друзям і родичам ми бажаємо їм здійснення мрій, а треба б бажати досягнення особистих цілей. Людину, яка живе безцільно, можна порівняти з кораблем, що втратив управління. Ніхто не знає, чим закінчиться подорож, порятунком або загибеллю, чи буде погода безвітряною або корабель потрапить в шторм, який розіб’є його об скелі, або сяде на мілину. Римський філософ Сенека порівнював людей, що живуть безцільно, з билиною, що пливе по річці туди, куди її винесуть хвилі.

Мати життєві цілі – це поставити їм напрямок. Той, хто ставить цілі і досягає їх, сам господар своєї долі, і це піднімає його самооцінку, дає прилив сил і енергії, щоб рухатися вперед.

Мрії ні до чого не зобов’язують. Але якщо ми хочемо, щоб вони збувалися, необхідно перетворити їх в цілі і прагнути до їх досягнення – стати цілеспрямованим. Американський письменник і фахівець з менеджменту Зіг Зіглар говорив, що «Більшість людей, які хочуть досягти мрії і зазнають невдачі, терплять її не через відсутність здібностей, а від нестачі цілеспрямованості».

Можливо, комусь така риса характеру, як цілеспрямованість, передалася з генами. Можливо, цілеспрямованими виростуть діти цілеспрямованих батьків. Але що ж робити іншим, хто не хоче в цьому житті плисти за течією? Американський психолог Орісон Марден вивів свою формулу досягнення мети: «… це визначеність мети, знання, чого людина хоче, і пекуче бажання досягти цього».

1. Щоб стати цілеспрямованим, потрібно визначити свої особисті цілі

Це вже половина успіху. Але для багатьох людей визначення цілей – складне завдання. На питання про цілі вони відповідають плутано і невизначено. Класик американської літератури В. Ірвінг взагалі вважав, що більшість людей живуть, керуючись своїми бажаннями, а ставити цілі здатні тільки «високі уми».

Отже, якщо ми маємо намір змінити своє життя, якщо ми хочемо керувати ним, грати в ньому головну роль, потрібно письмово відповісти на кілька запитань.

Питання наступні:

  • Чого я хочу досягти, перш ніж помру?
  • Чим володіти?
  • Яке хотів би мати житло?
  • Де хотів би побувати?
  • З якими людьми хотів би зустрітися особисто?
  • Скільки хотів би заробляти?

На кожне питання потрібно дати розгорнуті докладні відповіді (крім останнього, який передбачає однозначну відповідь). Наприклад, зустрітися з Еланом Маском, Річардом Бренсоном, Девідом Бекхемом, Гаєм Річі і т. д. Побудувати заміський будиночок в стилі «Прованс» і детально розписати, яким ми бачимо цей будиночок. А може, ми мріємо про міську квартиру в будинку споруди XIX століття – якою ми її собі уявляємо? Або ж хочемо побувати на щорічному карнавалі у Венеції?

Питання нескладні, і навіть приємні, але вони вимагають зосередженості. Експеримент показав, що з 10-ти осіб, які отримали в ході тренінгу домашнє завдання дати на них відповідь, його виконав лише один. Як же люди хочуть змінитися і стати цілеспрямованими, якщо не дають собі праці детально розписати свої цілі? Більшість з них із задоволенням планують свої весілля, продумуючи деталі, але не вважають важливим планувати своє життя! Вони знайдуть сто приводів, аби не робити цього.

Докладні відповіді на перераховані вище питання грають ще одну роль: під час роздуми над ними ми можемо прийти до висновку, що якась мета – «не наша», і ми легко викреслимо її зі списку своїх бажань.

Процес визначення і формування цілей називається цілепокладанням. Цей термін особливо популярний на тренінгах та курсах для управлінців.

Тим, хто не може визначити цілі, Брайан Трейсі, автор кількох книг з саморозвитку, радить:

  • На питання про свою головну мету потрібно відповісти швидко – протягом 30 секунд. Те, про що ми подумаємо протягом цього часу, і буде для нас головним;
  • Відповісти на питання: якби ми знали, що жити нам залишилося не більше півроку, що б ми хотіли встигнути зробити за цей час?

Про безперечну користь цілей, записаних на папері, каже ще один експеримент: випускників одного з поважних університетів запитали, хто з них має чітко розписані цілі на майбутнє. Таких було всього 3%. Через кілька років соціологи повернулися до долі цих молодих людей, і виявилося, що саме ті, хто мав докладні цілі, домоглися великих успіхів і матеріальних благ, в порівнянні інші.

2. Складаємо дерево цілей, або великі цілі розбиваємо на маленькі

Наприклад, ми задумали купити будинок – це буде головна мета. Від неї малюємо відгалуження з підцілі. Що нам потрібно, щоб виконати свою мрію? Вирішити фінансові питання. Як ми можемо це зробити, щоб не розтягувати це задоволення на роки? Знайти роботу, де будуть платити більше. Але для цього нам потрібно освоїти іншу мову програмування, підучити англійську та т. д. Щоб у нас вистачило сил витримати робоче навантаження, ми повинні подбати про своє здоров’я. З цією метою ми можемо записатися на заняття йогою, плаванням та ін. Не зайве подумати і про повноцінний відпочинок, а значить, запланувати поїздку в гори, на море чи ще кудись.

Все підцілі розбиваємо на ще більш дрібні. Наприклад, плануючи відпочинок, ми бронюємо квитки, готель, купуємо пляжні речі. В результаті у нас повинно вийти своєрідне дерево, зване «деревом цілей».

3. Конкретизуємо терміни

«Завтра, завтра, не сьогодні, – всі ледарі говорять», – говорить німецьке прислів’я. Якщо ми складемо дерево цілей, але не визначимося з термінами, то вони так і залишаться нереалізованими. «Завтра», «з понеділка», «з наступного місяця», «з нового року», «коли-небудь» – досягнення цілей розтягнеться на роки або вони не будуть реалізовані взагалі через те, що було втрачено терміни!

4. Займаємося візуалізацією

Коротко можна сказати, що це уявне представлення себе бажаної мети так, немов ми вже її досягли. Перш ніж практикувати візуалізацію, варто опанувати м’язовою релаксацією, запропонованою американським лікарем Е. Джекобсоном, – вона допоможе зняти емоційну і м’язову напругу, що заважає зосередитися на візуалізації.

Крім того, активізувати наші дії будуть милі погляду і серцю картинки і фотографії з відображеними на них предметами наших бажань, які можна розвісити на видному місці.

5. Постійно моніторимо ситуацію з наближенням до мети

Мало визначити терміни виконання завдань на шляху до мети, потрібно ще стежити за тим, наскільки ми в них вкладаємося. Тому не забуваємо хоча б раз на тиждень звірятися зі своїми планами.

6. Користуємося методом SMART

Назву методу дали перші літери слів specific, measurable, attainable, realistic, timed, що відповідно означає конкретний, вимірний, досяжний, реалістичний, що співвідноситься з часом.

Досягнення мети безпосередньо залежить від того, наскільки вона відповідає цим п’яти характеристикам. Наприклад, якщо ми поставимо собі за мету за місяць заробити на новий автомобіль, то вона буде заздалегідь приречена на провал, якщо, звичайно, ми випадково не виграємо в лотерею. Такою же нереальною буде мета швидко схуднути на 20 кг без шкоди для здоров’я.

Ставити недосяжні і нереальні цілі – значить заздалегідь прирікати себе на поразку.

7. Нікому не розповідаємо про свої цілі

За винятком, може бути, людей, яким ми довіряємо. Іноді радять, навпаки, присвятити в свої плани якомога більше людей. Це нібито має з’явитися стимулом для їх виконання – хто ж захоче уславитися пустодзвоном!

Але тут є інша небезпека: нам іронічно скажуть щось на зразок «ну-ну, подивимося, що у тебе вийде», «високо зібрався злетіти – боляче падати буде». І в нас згасне іскра, опустяться руки, і не вистачить сил для того, щоб рухатися до мети. Присвятити в свої плани можна лише того, хто скаже: «Я в тебе вірю!».

ГАРМОНІЯ
Додати коментар