Як справити враження на аудиторію.

spravyty-vrazhennya-na-audytoriyuЯк навчитися ефективно виступати на публіці – практичні поради письменника і лектора Брюса Касаноффа.

В останній рік я став починати свої публічні виступи з парадоксального заходу. «Я не такий вже хороший оратор, – кажу я. – І ще я не розумніший і не успішніший за вас». Моя мета не в тому, щоб знизити очікування аудиторії. Я хочу підкреслити, що все, чого добився я, можуть домогтися і вони. Кожен принцип, який працює на мене, може працювати і на них.

А ще у мене є інша вкрай важлива мета: бути собою.

Давним-давно я зрозумів, що в світі повно людей, які вище, енергійніше і харизматичніше мене. Якщо я буду виступати з важливою промовою, спираючись на харизму, я потерплю повну поразку. Але якщо я буду діяти по-своєму – буду впевненим, але вразливим, зі своєю думкою, але готовим прислухатися до інших, – високі шанси, що я знайду контакт з аудиторією.

Ось мій короткий список того, що потрібно, щоб бути успішним оратором. Ці уроки застосовні незалежно від того, перша це ваша промова і ви страшенно налякані, або ж ви вже двадцять років стоїте за трибуною.

1. Цінуйте перші 60 секунд. Не витрачайте цей час на подяки організаторам або колупання з пультом управління. Саме в ці секунди аудиторія вирішує, приділити вам серйозну увагу або уп’ястися в телефон.

Уявіть, що перед вами розстрільна команда, і її командир говорить: «Назви мені одну причину, через яку я не повинен розстріляти тебе прямо зараз». Ваші перші слова повинні бути досить гіпнотизуючими, щоб він наказав своїй команді опустити гвинтівки, сісти і прислухатися.

2. Якщо ви налякані, використовуйте це на початку промови. Безглузда затія – дивитися промову Тоні Роббінса, а потім намагатися повторити те, що зробив він. Ви не настільки впевнені в собі і не настільки професійні, як Тоні. І взагалі-то, ймовірно, ви і відчуваєте себе стоячим перед розстрільною командою. Це прекрасна новина! Тепер у вас є щира емоція, якою ви можете поділитися з аудиторією.

Придумайте веселий спосіб поділитися тим, як ви налякані, і попросіть аудиторію вам допомогти. Але є важливий момент: недостатньо просто зізнатися, що вам страшно. Потрібно ще розповісти аудиторії, що такого важливого в вашому виступі, чому воно варте того, щоб зіткнутися віч-на-віч зі своїм страхом.

3. Знайте свою аудиторію. Це критично важливо у всіх сенсах. Знайте, хто сидить в цій аудиторії і чому вони тут. Зрозумійте, що вони знають – і чого не знають – про вашу тему виступу. Оцініть широту знань та інтересів присутніх. І найголовніше, дізнайтеся, що відбувається до і після вашого виступу. Якщо ви останній виступаючий перед коктейльних прийомом, то ваш підхід повинен бути іншим, ніж коли ви виступаєте першим на заході.

4. Керуйте простором, як режисер. Я завжди приходжу в зал заздалегідь і встаю на місце спікера, а також прошу включити світло так, як воно буде горіти під час моєї промови. Потім я ходжу по кімнаті і оцінюю обстановку з точки зору аудиторії. Нарешті, я повертаюся до сцени і поправляю те, що потрібно.

У перші кілька разів, коли я займався цим, я відчував себе фальшивкою, переляканим новачком, який прикидається досвідченим оратором. Але ці дрібні деталі мають величезне значення. У багатьох випадках я міняв формат своїх слайдів, тому що вони були не дуже доречні в тому просторі. Іноді я віддаю перевагу позбутися трибуни  або приклеїтися до неї – в залежності від облаштування залу.

5. Пригальмуйте. Я найбільше всіх близький до розуміння ейнштейнівською теорії відносності, коли я виступаю. Час для оратора рухається дуже швидко, а для аудиторії – дуже повільно, якщо тільки перед ними не найфантастичніший спікер. Найважчий в освоєнні навик оратора – це вміння уповільнити мову або навіть зробити паузу для ефекту. Наприклад, якщо ви задаєте аудиторії питання, візьміть довгу паузу, щоб у неї встигла сформуватися відповідь в голові.

6. Міняйте свій тон, гучність мови, час і спосіб дій. На сцені не можна говорити так само, як люди кажуть в повсякденній мові. Щоб виглядати цікавим перед двадцятьма або двомастами людьми, ви повинні бути трохи непередбачувані. Я багато років щільно обмотував навколо двох пальців стрічку з гумкою, щоб нагадувати собі про необхідність зміни темпу.

7. Підкреслюйте свої 10%. Кармен Саймон навчила мене, що яким би гарним не був спікер, аудиторія запам’ятає лише 10% того, що він говорить. Хороші оратори контролюють, які саме 10% запам’ятає аудиторія. Я вважаю за краще не ризикувати і прямо кажу слухачам, в чому полягають мої 10%, і підкреслюю це за допомогою спеціальної графіки, повторень і такої кількості креативу, який мені вдається з себе видавити. Вам варто діяти таким же чином.

8. Дійте. Приблизно до моменту, поки до виступу не залишиться півгодини, я ставлю під сумнів буквально все в моїй презентації і намагаюся її поліпшити. Але безпосередньо перед виходом на сцену я міняю свою установку. У цей момент пора бути впевненим на 100%. Яке б послання ви не приготували, вкладайтеся в нього по максимуму. Час сумнівів пройшов. Тепер час блищати.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар