Як сарказм розвиває творче мислення

Як сарказм розвиває творче мислення
Вдалий саркастичний жарт – це завжди несподівано і не завжди зрозуміло. Сарказм дозволяє іронізувати з приводу людей, чия поведінка дратує і навіть обурює нас, а також дає можливість відчути себе вище опонента інтелектуально.

Чи є сарказм найбільш прийнятною манерою спілкування, коли ви хочете похвалити свою дружину? Звичайно, ні. Але його можна використовувати як прекрасний інструмент для розвитку ваших творчих і інтелектуальних здібностей.

Сарказм вимагає деякої кількості інтелекту, а також здатності аналізувати і розуміти складні думки.

Це було проілюстровано дослідженням, опублікованим Національним центром біотехнологічної інформації. Вчені досліджували здорових учасників, а також пацієнтів з легким ушкодженням головного мозку. Добровольці прослухали записи казок, кожна з яких відтворювалася двічі: у саркастичному дусі і в звичайній манері. Після чого дослідники визначали, хто з учасників виявлявся здатним ідентифікувати історію, яка містить в собі саркастичні нотки, а хто ні.

Дослідники виявили, що у учасників з ураженням лобової частки мозку, яка відповідальна за вирішення складних завдань і соціальну поведінку людини, виникали складнощі з ідентифікацією саркастичних зауважень. Це свідчить про те, що використання сарказму в спілкування вказує на здатність мозку людини виконувати складні функції.

Ще одна серія досліджень, проведених вченими Чи Хуангом, Франческою Джино і Адамом Д. Галінським, підтвердила цю теорію. Вони прийшли до висновку, що хоча сарказм часто ініціює конфліктні ситуації, він також може бути каталізатором творчості. Це пов’язано з тим, що обмін вдалими саркастичними зауваженнями вимагає абстрактного творчого мислення від усіх сторін конфлікту. Дослідження показало, що учасники, які спілкувалися з іншими людьми з сарказмом, володіли більш розвиненим творчим мисленням, ніж ті, хто вів розмови, не вживаючи їдких фраз.

Дивно, але це ж дослідження показало, що сарказм не завжди шкодить відносинам. Фактично, єдина саркастична розмова, яка привела до конфлікту в ході експерименту, що стався між учасниками, раніше не знайомими. Таким чином, вживання адекватної частки сарказму в спілкуванні з близькими людьми підвищує творчий потенціал, не завдаючи при цьому шкоди відносинам.

Зв’язок між сарказмом і творчим мисленням — результат того, що різні півкулі мозку функціонують по-різному. Ліва півкуля, яка відповідає за логічне мислення, розшифровує буквальне значення сказаних слів. Між тим права сторона мозку, яка відповідає за творче мислення, дозволяє читати «між рядків». Тому сарказм задіює обидві сторони вашого мозку, в той час як більшість інших форм спілкування впливають лише на одну з них.

Але як ми можемо застосувати це знання в повсякденному житті? Як пише Harvard Gazette, нам варто позбутися негативних стереотипів, якими оточений саркастичний гумор, щоб використовувати його більш вільно, особливо на робочому місці.

«Замість того, щоб боротися з використанням сарказму на робочому місці, як це відбувалося раніше, керівники компаній могли б пояснити людям з саркастичним мисленням, коли варто застосовувати такий тип спілкування, а коли краще від нього відмовитися. Це дозволить використовувати творчий потенціал таких співробітників максимальним чином», — вважає Джино.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар