Як розвити концентрацію і стійкість уваги у дитини

Як розвити концентрацію і стійкість уваги у дитиниЗапам’ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним
— С. Джонсон

Від того, наскільки розвинена увага, залежить спрямованість і тривалість розумової діяльності людини. Увага допомагає в тренуванні пам’яті і волі.

Стала увага починає активно розвиватися тільки в 9-10 років. До цього часу увага має, як правило, мимовільний, нестійкий, короткочасний характер. Дітям легко сконцентруватися на тому, що їм подобається і цікаво, в інших випадках потрібна достатньо зусиль, щоб зосередитися. Тому важливо сформувати в дитини звичку бути уважним, так як недостатній розвиток уваги тягне за собою ряд проблем.

Ознаки неуважності

  • Дитина не може зосередитися на деталях, допускає помилки через неуважність.
  • Існує нездатність утримати увагу і вслуховування у дитини при звертанні до неї.
  • Підвищена відволікаємість.
  • Дитина не може довести справу до кінця самостійно, без сторонньої допомоги і нагадувань.
  • Негативне ставлення до завдань, де від дитини потрібна напруга

Уникнути таких проблем можна, якщо врахувати індивідуальні особливості дитини і застосовувати вправи, які спрямовані на розвиток уваги.

Ефективні вправи для тренування концентрації та стійкості уваги

1. Викреслювання букв

За основу цієї вправи взято тест Бурдона, який спрямований на виявлення розвитку концентрації, стійкості, а також переключення уваги. Вам знадобиться аркуш паперу, на якому у випадковому порядку рядами розташовані букви. Замість букв можна використовувати цифри, фігури. Можна взяти текст з газети або журнальний текст.

Мета: необхідно викреслювати задану літеру (знак або фігуру), яка була вказана в інструкції.

Інструкція: «Переглядаючи ряд за рядом, зліва направо, викресли усі букви «К».

Варіанти вправи: викреслювати поєднання літер«З», «КА»; викреслювати одну букву, іншу обводити; одну букву (цифру, фігуру) підкреслювати, іншу викреслювати; використовувати букви української і англійської (німецької, французької і т. д. в залежності від досліджуваної дитиною мови); поєднувати букви і цифри (фігури, літери, цифри-фігури).

Приклад: «фивакпервоцип вуклждьтсрлоукарофлстк пралпжбиьоки имрльхвщаготрло ктвфпроутаолктйрл алкортоцгкзко тмтирокл лктккдфотфввакккйй цвсткккдмплтфдловзщ»

2. Знайди слова

Дана вправа є модифікацією тесту Мюнстерберга, який спрямований на діагностику вибірковості і концентрації уваги.

Завдання: максимально швидко читаючи текст, обвести слова.

Інструкція: « Перед тобою аркуш паперу, на якому є набір букв, серед яких заховані слова. Швидко читаючи цей текст, тобі необхідно знайти всі слова. Тут їх вісім (п’ять, десять)».

Кількість захованих слів буде залежати від ваших цілей і особливостей розвитку уваги дитини. Краще починати з більш простих завдань, поступово ускладнюючи, додаючи 2-3 слова з кожним новим виконанням. Це дозволить створити ситуацію успіху і буде мотивувати дитину досягати нових висот у виконанні вправи.

Варіанти проведення: можна закладати в набори букв слова за певною тематикою. Це можуть бути самі різні теми: школа, марки автомобілів, транспорт, фрукти, овочі, словникові слова і т. д.

Відмінним варіантом стане завдання, де ви врахуєте інтереси дитини. Можна використовувати іноземну мову, так ви зможете не тільки розвинути увагу, але і повторити вивчену тему.

Приклад: «підручникйциф тетрадабжюздручка чсмяпортфельфячмитпе налвнгккнигаэждлмелйфвм карандашхжрпн», «zxqwdecember lmkimayxcvbjul ysdfgjanuarynm weaprilbnvhgjun enbvewfebruaryv bncxmarchoiuyt augustpoqwsept embervrdfnovem bercxzsdoctoberqweui»

3. Знайди помилку в тексті

Завдання: знайти помилку у тексті.

Інструкція: Перед тобою невеликий текст. Прочитай уважно і знайди помилки. Намагайся працювати швидко, але будь уважним: не пропусти ні однієї помилки і не викресли жодної зайвої.

Варіанти проведення: починаємо з більш простого варіанту, поступово збільшуючи кількість речень та кількість закладених помилок. Можна брати будь-який текст, але відповідний до віку дитини.

Приклад: «Йшли сабі десь розум та щастья та й засперечались. Розюм каже, що він силніший, а щастя — що воно. Спиречались вони, сперечались та й разійшлись. Щастя пішло у ліс, а розум пішов та адному хлопчикові і вліз у голову. » ( з української народної казки «Розум та щастя»)

4. Арифметичні задачі

Ця вправа допомагає розвивати концентрацію і слухову увагу.

Завдання: вирішити озвучену вправу і написати відповідь.

Інструкція: «Зараз я буду вимовляти завдання. Твоє завдання – уважно слухати й виконувати дії, які я називаю. Коли я вимовлю слово «Пиши!», ти повинен записати отриману відповідь. Все зрозуміло? Тоді давай спробуємо.»

Приклад: « Є два числа 5 і 4. Склади ці два числа, відніми три, додай два. Пиши! (відповідь: 8)

Варіанти проведення: залежно від рівня математичних знань дитини. Можна брати двозначні, тризначні числа, використовувати множення, ділення, робити ланцюжок вираження більш довгою. Наприклад: «Є два числа 23 і 46. Другу цифру першого числа додай до другої цифру другого числа, відніми першу цифру першого числа, помнож на першу цифру другого числа. Пиши! (відповідь: 28).

5. Таблиці Шульте

Ще одна вправа, яка відмінно розвиває концентрацію і стійкість уваги — робота з таблицями Шульте.

Завдання: шукати цифри в певній послідовності.

Варіанти проведення: ви можете шукати цифри в прямому і зворотному порядку; попросіть дитину шукати лише парні або непарні числа.

Ознайомитись детальніше з Таблицями Шульте  можна тут.

Висновок

Розвивати, тренувати увагу, так само важливо і необхідно, як і навчати дитину читати, писати, рахувати. Формування звички бути уважним дозволяє розвивати уважність як властивість особистості.

Запропоновані вправи можуть бути застосовані не тільки в роботі з дітьми, але й для тренування концентрації та стійкості уваги дорослих. 

Оцініть статтю
Додати коментар