Як розвинути впевненість в собі і своїх силах

excited womanВпевненість в собі – одна з якостей людської особистості. Вона необхідна кожній людині, адже впевненим у собі людям легше домогтися своїх цілей як в особистому житті, так і на роботі.

Їхні партнери по особистому житті сподіваються поруч з такою людиною знайти захищеність і впевненість у завтрашньому дні. У робочій обстановці такі люди здатні переконати співробітників в правильності своїх рішень, тому роботодавці віддають перевагу впевненим у собі людям при прийомі на роботу.

Яку людину можна назвати впевненою в собі?

Впевнену в собі людину визначають за манерою вести себе, по зовнішньому вигляду, словам і вчинкам.

Людину можна назвати впевненою в собі, якщо вона:

 • знає свої достоїнства і недоліки, але при цьому усвідомлює свою індивідуальність і відчуває себе гідною поваги інших людей;
 • ніколи і ні перед ким не підлещується і не втрачає своєї гідності;
 • уникає лицемірства та брехні і щиро висловлює свої думки;
 • не покладається в своїх оцінках на думку більшості, а самостійно аналізує події, що відбуваються;
 • в будь-якому колективі легко висловлює власну думку і вміє настояти на своєму;
 • успішно виступає перед публікою;
 • гідно реагує на зауваження, критику і образи;
 • приймає інших людей такими, якими вони є.

Які риси характеру притаманні невпевненим людям?

Серед наших знайомих напевно знайдуться розумні, красиві, інтелігентні люди, які без будь-яких видимих причин не впевнені в собі і в своїх силах.

Людину можна назвати не впевненою у собі, якщо вона:

 • ніяковіє в будь-яких життєвих ситуаціях;
 • безініціативна;
 • потребує того, щоб її дії завжди схвалювали інші люди;
 • мовчки зносить образи і образи, постійно виправдовується;
 • дозволяє маніпулювати собою або використовувати себе в інтересах інших людей, не вміє відмовляти і говорити «ні»;
 • боїться висловлювати свою думку, побоюючись здатися некомпетентною.

Чим відрізняється впевненість в собі від самовпевненості?

У той же час нерідко зустрічаються люди, що не володіють ні красою, ні незвичайними здібностями, які своєю впевненістю в собі вселяють оточуючим зворотнє. Таку властивість характеру називають самовпевненістю і її не варто плутати з упевненістю в собі. Впевненість в собі означає віру в себе, впевненість у власному «я», які підкріплені знаннями і вміннями.

Самовпевненість ж – негативна риса характеру. Самовпевнена людина впевнена в собі необгрунтовано і схильна переоцінювати свої можливості. Самовпевнені люди зазвичай дуже образливі і самолюбні, але в той же час вони схильні провокувати конфліктні ситуації, сперечатися з аби-якого приводу, прагнуть до домінування, слави і влади над людьми.

Психологи вважають, що самовпевнені люди – це люди, які дуже не впевнені в собі. І їх самовпевненість – це захисна реакція. Свою невпевненість вони намагаються приховати за допомогою показної зарозумілості, незворушності, бравади і навіть агресивності.

Які причини невпевненості і самовпевненості?

І впевненість в собі, і невпевненість, і самовпевненість – властивості особистості, які формуються в дитячому віці. Неправильне виховання або несприятливі зовнішні фактори сприяють тому, що у людини розвиваються невпевненість в собі або самовпевненість.

Жорстоке поводження з дитиною, постійні докори, відсутність в житті дитини людини, яка була би  гідним прикладом для наслідування, або друга-наставника, зрада, розлучення батьків, смерть близьких, втрата сенсу життя – фактори, під впливом яких закладаються невпевненість або самовпевненість .

Самовпевненим людям нерідко бувають притаманні такі якості, як злість і образливість, бездіяльність і пасивність, брехливість і пристосуванство тощо.

Як стати впевненим у собі?

На жаль, людей, яких неправильно виховували, не так уже й мало. Тому багатьом з тих, хто страждає від невпевненості в собі, що заважає і в особистому житті, і в побудові кар’єри, доводиться самим виховувати в собі впевненість. Впевненість з’являється тоді, коли людина досягає перемог.

А для цього їй необхідно побувати в різних обставинах і гідно вирішити виникаючі життєві ситуації. При цьому психологи радять не тільки покладатися на власні здоровий глузд і інтуїцію, але і читати відповідну психологічну літературу.

Порада № 1

У кожної людини бувають напади поганого настрою і невпевненості в собі, коли здається, що нічого не варто в цьому житті, а всі здібності, досягнення і радісні моменти забуваються. У такі хвилини варто взяти аркуш паперу і скласти на ньому табличку з трьох колонок: «Мої таланти», «Мої досягнення», «Мої найкращі риси характеру». Цей лист варто частіше перечитувати, щоб додати собі бадьорості і підняти настрій.

Можна завести блокнот і кожен день записувати в нього все хороше, що сталося за день. Впевнена в собі людина, як правило, людина з позитивними емоціями, яка ставиться до себе з любов’ю і повагою.

Порада №2

Люди, невпевнені в собі, часто схильні до самознищення або самобичування. Вони схильні подумки повертатися до минулих подій і негативно оцінювати велику частину своїх вчинків. Але ж кажуть, що до нас ставляться так, як ми дозволяємо до себе ставитися. Якщо ми самі постійно ставимося до себе з надмірною критикою, то не дивно, що і інші люди будуть нас недооцінювати.

Слід позбавлятися від такого безперервного виснажуючого самоаналізу, понижуючого самооцінку, відразу кажучи собі «стоп». І робити це необхідно до тих пір, поки не піде звичка негативно оцінювати всі свої дії. В якості стимулу можна пообіцяти собі який-небудь подарунок.

Порада №3

Не варто порівнювати себе з іншими людьми. Подібне порівняння може як знизити, так і завищити самооцінку. Щоб домогтися успіхів, можна порівнювати себе лише з собою вчорашнім.

Порада №4

Впевнена в собі людина представляє інтерес для інших людей. Щоб розвинути в собі риси, які можуть позитивно оцінити оточуючі, приносити радість і користь людям, необхідно працювати над собою. Людина, що опанувала мистецтвом бесіди, танцю, музики, впевнена в собі, оскільки знає собі ціну і є бажаним гостем в будь-якій компанії.

Порада №5

Набуття впевненості в собі допоможе робота над своєю зовнішністю і манерою поведінки. Всі ми помічали, що впевнена у собі людина поводиться розкуто і природно, а невпевнена – скуто і напружено. Невпевнені в собі люди побоюються зайвий раз привернути до себе чужу увагу.

Для подолання невпевненості важливо вміти розслабляти своє тіло: час від часу необхідно думкою як би «переглядати» його, розслабляючи м’язи і знімаючи напругу і затискачі. Кілька глибоких вдихів і видихів також допоможуть скинути м’язову напругу.

Люди, впевнені в собі, як правило, мають гарну – «царську» поставу, а невпевнені – сутуляться, ніби вибачаючись за те, що забирають чужу увагу.

Можна взяти собі за звичку при ходьбі не розглядати своє взуття, а дивитися на верхівки дерев або подумки витягати тіло вгору. Звичайно, важливо не перестаратися, щоб не виглядати неприродно.

Варто стежити і за своїм голосом: невпевнених людей видають боязкі «здавлені» або «півнячі» інтонації. Перш ніж вступати в розмову, фразу можна проговорити подумки і уявити, з якою інтонацією вона буде виголошена.

Видають непевність і напружений поворот голови, застиглий вираз обличчя, відведений або метушливий погляд. Оптимальний варіант: трохи піднесена голова, доброзичливий вираз обличчя, спокійний погляд.

Психологи вважають, що не обов’язково дивитися співрозмовнику прямо в очі, оскільки такий контакт несе в собі сильний енергетичний заряд, і тут важко не розгубитися і зберегти впевненість в собі. Якщо співрозмовник знаходиться на відстані приблизно 2 м, то можна плавно переводити погляд по контуру його голови, дивитися по черзі на його лоб, брови, нос, губи, підборіддя. За рахунок відстані погляд буде сприйматися як очі в очі.

Існує чимало способів виховання впевненості в собі, серед яких кожен може вибрати те, що підійде саме йому. Цілком можливо, що не зайвою буде і допомога психотерапевта.

Оцініть статтю
Додати коментар