Як розвинути в собі силу волі і самодисципліну.

yak-rozvynuty-v-sobi-sylu-voli-i-samodystsyplinuЯк часто багато з нас чули спочатку від батьків, потім від вихователів і вчителів, що у нас немає сили волі, що її треба в собі виховувати, в іншому випадку ми виростемо слабовільними або, що зовсім погано, безвільними людьми.

Часом дорослі чоловіки, які не можуть або не досить сильно хочуть позбутися шкідливої звички, кажуть про себе: «Сила є, волі немає».

Що таке сила волі?

Що ж це за таємнича сила волі, якою неодмінно потрібно володіти? Сила волі – це риса характеру, що дозволяє людині управляти своєю поведінкою і вчинками,  здатність діяти під впливом розуму, контролювати себе і не йти на поводу своїх почуттів, бажань і примх.

Відомий мислитель Карлос Кастанеда сказав: «Воля – це те, що змушує тебе перемагати, коли твій розум говорить тобі, що ти вже переможений».

Говорячи про когось, що він вольовий, ми маємо на увазі цілеспрямований, витриманий, сильний, що вміє долати труднощі, а значить, гідний наслідування і поваги. Людина, що володіє сильною волею, має розвинене мислення, своє аргументовану думку і здатність концентруватися на виконанні складних дій.

І навпаки: безвольні люди викликають жалість, зневага і навіть презирство. І як їх тільки не називають: ганчірками, хлюпиками, амебами, лохами, матрацами, безхребетними, м’якотілими! Вони легко піддаються чужому впливу і дозволяють собою маніпулювати. З ними рідко рахуються, тому що вони не відповідають за свої слова і вчинки, не виконують взяті на себе зобов’язання і не доводять розпочату справу до кінця. Про них говорять, що вони пливуть за течією.

Багато талановитих, але безвольних людей так і не змогли повністю розкрити свій талант і реалізувати себе через відсутність волі до боротьби і нездатності долати навіть незначні труднощі, нерідко ламаючись під впливом критики.

Звідки беруться безвольні люди?

Психологи вважають, що в багатьох випадках безвольність – «родом з дитинства» і є наслідком неправильного виховання. Якщо турботливі батьки негайно дають дитині все, що вона забажає, навіщо ж їй докладати зусилля, щоб отримати бажане? У неї в свідомості закріплюється, що все можна отримати без жодних зусиль, не напружуючись. Навіщо ж тоді розвивати або проявляти силу волі? І ця риса характеру в подібних умовах поступово атрофується.

Те ж саме відбувається, коли батьки обмежують дитину в діях, фактично пригнічуючи її самостійність. Вони пояснюють це турботою про неї і бажанням уберегти її від травм і помилок, але в дійсності ж обманюють себе і керуються в першу чергу міркуваннями власного спокою. Воля дитини придушується і вона стає пасивною. Так виростають бездіяльні і безвольні мрійники на зразок Манілова з «Мертвих душ» М. Гоголя.

Безвольність характерна і для людей з конформним типом характеру ( «конформний» від слова «конформіст» – так називають людей-пристосуванців, думка яких залежить від думки більшості, тому їх легко схилити в будь-яку сторону). Такі люди не мають власної волі і принципів – вони думають і роблять, «як всі».

Безвольність також є наслідком вживання речовин, які гальмують розумову діяльність, зокрема алкоголю і наркотиків.

Як допомогти собі виховати силу волі?

Сила волі подібна м’язу, а значить, піддається тренуванню.

1. Будьте реалістами

Отже, ми повинні бути реалістами і розуміти, що наша сила волі не безмежна. З її допомогою ми можемо домогтися багато чого, але і вона має межі. Існують спокуси, яким вона не завжди здатна протистояти.

Наприклад, психологи провели наступний експеримент: дві групи студентів повинні були вирішити складну головоломку. Для цього їх запросили в аудиторію, наповнену запаморочливим запахом випічки. Одній групі дали її спробувати, а другий – ні. Ті, хто почастувався випічкою, довше проявляли наполегливість у вирішенні завдання. Ті ж, кому дістався лише запах, відмовилися від її рішення раніше. Психологи пояснили це тим, що свою силу волі вони «витратили» на те, щоб боротися зі спокусою, а не вирішити головоломку.

2. Виконуйте важливі справи з ранку

Багато хто помічав, що з ранку наші думки більш «правильні», а ми самі наповнені енергією і бажанням зробити якомога більше. До вечора, у міру того, як наші сили тануть, стає все важче умовити «взяти себе в руки». Тому, щоб не піддаватися спокусі відкласти незакінчені справи на завтра і не відчувати зайвий раз силу волі, краще максимально проявити її в ранкові години.

3. Силі волі не зайве вчасно «підкріпитися»

Цю думку підтверджують дослідження психологів, які вважають, що нам буде легше “умовити” свою силу волі активізуватися і змусити себе діяти ефективніше, якщо ми з’їмо або вип’ємо щось солодке. Адже в міру зниження рівня глюкози в крові знижується і наша здатність до самоконтролю.

Так само, як і продукти і напої з вмістом глюкози, «підкріплюють» силу волі продукти з високим вмістом білків і складних вуглеводів.

4. Хваліть себе

Кажуть, сам себе не похвалиш, ніхто не похвалить. І все ж хвалити себе ми не звикли, зате лаяти – завжди будь ласка. І недотепою, і невдахою – часом і приводу не треба. Але ось психологи запевняють, що себе треба любити і хвалити, причому хвалити – постійно. І це обов’язково принесе в наше життя удачу. Так це чи ні, кожен може переконатися на власному досвіді.

Але ось наша сила волі від заохочення і похвали тільки зміцніє. Слова «Я зроблю це!» будуть стимулювати нас, а значить, сприяти досягненню мети.

5. Зберігаємо спокій

Самоконтроль неможливий в стані стресу або паніки, коли людина керується інстинктами, а не логікою. Піддаючись емоціям, ми забуваємо і про власну волю, дозволяючи почуттям взяти гору і управляти нами. Тому виховання сили волі включає в себе і оволодіння методами збереження спокою і самовладання в будь-якій ситуації.

6. Сон як «помічник» вольової людини

Кажуть, що сонна людина – все одно що п’яна. Її свідомість затуманена, увагу розконцентрована і зробити вольове зусилля їй набагато складніше, ніж людині, яка не відчуває дефіциту сну.

Працюючи над своєю силою волі, варто пам’ятати, що ми сильніші, ніж собі здаємося, і наші здібності набагато вище, ніж ми їх оцінюємо.

Оцініть статтю
Додати коментар