Як розвинути в собі хоробрість

Як розвинути в собі хоробрістьХоробрість — це виробляєма риса характеру, при якій людина долає свій страх задля конкретної мети. І це та якість, яку необхідно розвивати незалежно від статі.

Кожна людина в своєму житті буде стикатися з великою кількістю проблем, які потребують здатності діяти, незважаючи на страх. Причому, якщо не розвивати себе як особистість, можна дійти до того, що заговорити з незнайомцем на вулиці буде вважатися проявом хоробрості.

Зміст
 1. Атрибути хоробрості
 2. – Відчувати страх, але все одно діяти
 3. – Бути наполегливим перед обличчям негараздів
 4. – Йти за покликом свого серця
 5. – Розширювати свої горизонти, відпускати звичне, виходити із зони комфорту
 6. – Стояти на своєму, якщо є повна впевненість, що ви праві
 7. – Стикатися зі стражданнями з гідністю і вірою
 8. Види хоробрості
 9. – Фізична хоробрість
 10. – Інтелектуальна хоробрість
 11. – Моральна хоробрість
 12. Як розвинути в собі хоробрість
 13. Крок перший: нагадайте собі про минулі успіхи
 14. Крок другий: створіть список ресурсів
 15. Крок третій: задавайте собі правильні питання
 16. Крок четвертий: збільшуйте фізичну і психічну витривалість
 17. Крок п’ятий: ретельно плануйте
 18. Крок шостий: вивчайте біографії успішних і мужніх людей
 19. Крок сьомий: створюйте мантри і афірмації
 20. Крок восьмий: створіть журнал страхів
 21. Крок дев’ятий: регулярно робіть те, чого боїтеся

Атрибути хоробрості

Так як є багато визначень хоробрості, важливо, щоб ви самі з’ясували, що вона значить для вас. А для цього необхідно з’ясувати, які існують її атрибути. Ця вправа також допоможе виявити ваш рівень і зрозуміти, куди варто прагнути.

– Відчувати страх, але все одно діяти

Хоробрість — це йти вперед, навіть коли ви боїтеся. Це не відсутність страху, а, швидше, перемога над ним.

Уявіть, що ви йдете розламоючомуся дерев’яному мосту, а внизу непроглядна темрява. Перейти потрібно, адже від цього багато чого залежить. Однак не все: якщо ви повернете, вас мало хто засудить. Ви не помрете з голоду і світ не опиниться в хаосі. Але якщо пройдете, то отримаєте перемогу над самим собою і зробите трохи краще себе і своє оточення.

– Бути наполегливим перед обличчям негараздів

Проблеми — це частина буття. Ніколи не буде спокою, завжди будуть існувати негаразди і невдачі. Але той, хто не відступить, а буде йти вперед, не тільки досягне успіху, але і загартує свій характер.

Ральф Емерсон писав: «Герой відрізняється від звичайної людини тим, що виявляє хоробрість на п’ять хвилин довше».

– Йти за покликом свого серця

Дуже важко виявляти хоробрість, коли в душі немає пристрасті, немає якоїсь вищої мети. А з нею нехай і страшно, але зрозуміло, навіщо проходити через усі поневіряння. Одіссей знав, навіщо ризикує і долає всі перешкоди.

Якщо в серці є пристрасне прагнення, воно поведе вас в правильному напрямку.

– Розширювати свої горизонти, відпускати звичне, виходити із зони комфорту

Світ просто вимагає, щоб його досліджували і вивчали. Незважаючи на розвиток науки і техніки, кожен день якась наполеглива і хоробра людина відкриває щось нове.

Як тільки ви втратите інтерес і цікавість до світу, то загинете як особистість. Але якщо є прагнення вивчати та пізнавати, то ви будете частіше проявляти хоробрість, ризикувати і заходити так далеко, куди не заходив ніхто.

– Стояти на своєму, якщо є повна впевненість, що ви праві

Якщо ви в чомусь впевнені, особливо якщо вивчили питання, придбали солідний досвід, тоді стійте на своєму до кінця. У світі є непорушні речі: захистити слабкого, домогтися справедливості і не мовчати, коли навколо всі вірять в брехню. Завжди є спокуса зачаїтися і не висовуватися зі своєю думкою, щоби не постраждати, отримати більше грошей або нову посаду. Але тільки це буде роз’їдати вас зсередини.

Кожен раз, коли ви мовчите у ситуації, що вимагає морального впливу, світ стає більш темним і неприємним місцем, а ви самі перестаєте поважати себе.

– Стикатися зі стражданнями з гідністю і вірою

Дейл Карнегі говорив про те, що які б перешкоди не випали на долю людини, вона повинна йти по життю з трояндою в петлиці. Аристотель писав, що його заворожує той, хто, зіткнувшись з труднощами, зустрічає їх з гідністю і вірою.

Як ви реагуєте, коли з вами трапляється неприємність? Приймаєте її як даність і спробувати все виправити або шукайте винних, звинувачуєте обставини і злу долю?

Види хоробрості

Проявляти хоробрість можна по-різному. Залежно від цього давайте розсортуємо її за видами.

– Фізична хоробрість

Найчастіше саме цей вид спадає нам на думку, коли ми чуємо слово «хоробрість». Міфи і розповіді про мужніх воїнів, які рятують інших, ризикуючи життями, заповнили наші дитячі спогади. Кожна країна пишається своїми героями, знімає фільми, пише книги, складає балади.

– Інтелектуальна хоробрість

Людство в усі часи свого існування стикалося з величезною кількістю проблем: нестача їжі, забруднення повітря, ґрунту і води та багато іншого. Ми надихаємося прикладами багатьох геніїв або простих смертних, яким вистачило сміливості заперечувати старі ідеї і створювати нові.

Багато людей віддали свої життя за те, що проявили інтелектуальну хоробрість: від Сократа до Галілея. Інших переслідували довгий час — Френсіса Бекона, Чарльза Дарвіна, Рене Декарта — але вони не відступали.

Ці люди, за рідкісним винятком, не брали в руки меч або автомат, але ризикували часом не менше, ніж ті, хто хоробро захищав свої будинки.

– Моральна хоробрість

Моральну хоробрість можна охарактеризувати як силу і рішучість дотримуватися того, що, на думку людини, є правильним, незалежно від несхвалення інших. Історія сповнена прикладів подібних людей, які виявляли моральну мужність.

Першим на думку спадає приклад Ганді, який звільнив Індію, не маючи ні армії, ні політичного впливу. Єдине, що у нього було — це моральна хоробрість. Він знав, за які цінності стоїть і не відступав ні на крок. Його могли вбити, йому погрожували і вимагали здатися. Але це означало зрадити самого себе і Ганді не пішов на це.

Людство потребує в особистостях, готових проявити фізичну, інтелектуальну й моральну хоробрість. Саме вони рухають історію вперед і дозволяють вірити в те, що людина — це не просто наступний щабель розвитку дикої тварини.

Як розвинути в собі хоробрість

Щоб розвинути в собі хоробрість, буде потрібно час, тому що вона пов’язана зі страхом. А скрізь, де він присутній, потрібно проводити велику роботу і володіти великим терпінням.

Що потрібно зробити, щоби розвинути в собі мужність?

Крок перший: нагадайте собі про минулі успіхи

Одна з найбільш ефективних вправ, що допоможе розвинути мужність і впевненість у собі.

Не має значення, наскільки похмура нинішня ситуація, в минулому були моменти, в яких ви досягли успіху. Навіть якщо цих успіхів ви досягли в інших сферах життя.

Чим частіше ви будете нагадувати собі про те, як вже проявляли мужність, тим швидше налаштуєте свою психіку правильним чином. Запитайте себе:

 • Які мої найбільші успіхи?
 • Де я досяг успіху в минулому, що допоможе мені черпати натхнення у цьому?
 • Як мені вдавалося подолати перешкоди, які заважали в минулому? Що конкретно я зробив? Про що конкретно думав?
 • Яким проявом мужності я пишаюся найбільше?

Безсумнівно, у вас в житті були моменти, коли потрібно було проявити мужність і це вдавалося. Причому не всі планувалося заздалегідь, а, швидше, були спонтанним рішенням. Використовуйте ці спогади для нинішньої ситуації. Якщо вже минуле впливає часом негативним чином на наші дії, то чому б не використовувати його і для позитивних змін?

Крок другий: створіть список ресурсів

Часто нам не вистачає мужності, тому що ми просто не вважаємо, що у нас достатньо навичок, підтримки, знань або досвіду для досягнення бажаних цілей. Якщо це так, то важливо почати розробку списку ресурсів.

Список ресурсів можна скласти, просто перерахувавши все, що може знадобитися для підвищення впевненості в собі і досягнення цілей. Це схоже на те, як ви збираєте рюкзак в похід: вода, компас, ковдра, телефон, запасний акумулятор для нього та інші корисні предмети. Вам необов’язково користуватися усіма з них, але важливо знати, що вони є.

Можливо, вам потрібно прочитати кілька книжок, щоб отримати цінні знання. Хтось може сказати, що це не справжня хоробрість, адже таке планування не потрібне мужній людині: вона може просто взяти шматок хліба і пляшку води і спробувати вижити в складних умовах. Але це дурна порада. Виявляйте хоробрість, а не нерозсудливість.

Деяким людям все одно буває важко зважитися на щось хоробре, тому що страх усередині надзвичайно сильний. В цьому випадку потрібно рухатися невеликими кроками. Якщо хочете підкорити Еверест, для початку хоча б проведіть вихідні за містом в наметі. Це буде відмінним досвідом і дозволити побачити, які ресурси потрібні і як саме ними потрібно користуватися. Словом, починайте набувати практичний досвід.

Крок третій: задавайте собі правильні питання

Мужність проявляється, коли ми стикаємося з неприємностями. У такі моменти не можна відступати в свою зону комфорту, потрібно рухатися вперед, чого б це не коштувало.

Але це не означає, що потрібно сліпо йти вперед. Для початку проаналізуйте ситуацію, в якій опинилися. Задайте собі питання, орієнтовані на вирішення:

 • Як я можу це подолати?
 • Яким буде наступний крок?
 • Які у мене є можливості?
 • Як я можу їх використовувати?

Якщо ви будете задавати собі такі питання кожен раз при зіткненні з неприємністю, це увійде в звичку. Тепер ви не будете реагувати звичною втечею, а почнете думати, як подолати проблему. Це дозволить розвивати гнучкість мислення.

Крок четвертий: збільшуйте фізичну і психічну витривалість

Проявляти мужність на рівному місці неможливо, якщо ви до цього не вміли це робити. Щоб почати зустрічати життєві негаразди хоробро, потрібно підвищувати свою витривалість як фізичну, так і психічну. Це підвищить поріг стресу: так ви навчитеся справлятися з високим рівнем напруги без емоційного розладу. У вас з’явиться здатність приймати мужні рішення протягом всього дня, а не тільки коли настрій відповідний.

Рух створює позитивні емоції, тому займіться спортом: бігайте, плавайте, відвідуйте тренажерний зал. Чим краще ваш фізичний стан, тим легше увійти в бойовий стан.

Щоб підвищити психічну витривалість, медитуйте, а також займайтеся дихальною гімнастикою.

Крок п’ятий: ретельно плануйте

Одна з причин, з якої вам не вистачає мужності — невизначеність. Коли ви не впевнені в тому, що може статися, то не хочете рухатися вперед. І, звичайно, одним із способів зменшити цю невизначеність є планування.

Планування — це оцінка ризиків і створення відповідного плану дій, який зведе до мінімуму вплив потенційних перешкод, з якими можна зіткнутися під час життєвого подорожі.

Іншими словами, потрібно визначити список можливих проблем, оцінити їх вплив, а потім розробити відповідний план дій. Доблесні і славні лицарі минулого не прагнули зробити героїчний вчинок, не подумавши, як саме будуть діяти. Звичайно, елемент експромту часто присутній, але готуватися потрібно завжди.

Крок шостий: вивчайте біографії успішних і мужніх людей

У мужніх людей специфічні переконання, цінності і світогляд, які допомагають їм набути достатній рівень хоробрості, щоб досягти своїх цілей. Більше того, вони певним чином розмовляють з самими собою, приймають тверді рішення і роблять рішучі дії.

Перебуваючи в їх суспільстві, ви зможете перейняти більшість їхніх звичок і почати змінювати свою особистість.

Але якщо навколо таких людей дуже мало або з ними важко познайомитися і підтримувати тісне спілкування, допоможуть книги або фільми. Наприклад, для багатьох з тих, хто хоче пожити в тундрі або інших складних умовах, кумиром став Беар Гріллс. Його називають єдиною людиною, якої будуть боятися зомбі при зомбіапокалипсису.

Звичайно, книги і відео не замінять реального досвіду, зате можуть підштовхнути вас до рішучих дій.

Крок сьомий: створюйте мантри і афірмації

Хоробрі люди також користуються мантрами і афірмациями, так що не думайте, що це якийсь варіант обману, коли мужність замінюється набором думок про мужність. Це цілком звичайна практика сильних людей.

Те, як хоробрі люди говорять з самими собою, допомагає йти вперед, незважаючи на страх. Всі ведуть всередині себе діалог. Тільки слабкі використовують зовсім інші фрази та слова.

Створити свою мантру можна, починаючи зі слів:

 • Я хоробрий.
 • Мої страхи тільки підсилюють, але не лякають мене.
 • Я сильний і зможу пройти через всі перешкоди.

Так, зрозуміло, це лише слова, не підтверджені діями. Але зараз це не має значення: головне, що вони несуть потрібні емоції і дозволяють подивитися в очі своєму страху.

Якщо ж ви будете представляти свою мантру, тобто використовувати візуалізацію, це буде тільки перевагою. Уявляйте в своїй голові складності і те, як ви з ними справляєтеся. Коли уявляєте образ за допомогою сильного слова, це створює емоцію, яка дозволяє вам рухатися вперед.

Крок восьмий: створіть журнал страхів

Сама назва «журнал страху» не викликає ніяких приємних емоцій. Ну хто в здоровому глузді захочеш записувати свої страхи і викликати їх у своїй уяві? Але саме так і чинять сильні люди. Вони так часто дивляться своєму страху в очі (хай навіть в уяві), що перестають боятися.

Коли ви навчитеся приглушати свій страх, а ваші коліна перестануть тремтіти, то, нарешті, зможете проаналізувати свої думки і емоції, а потім і керувати ними.

Що ще більш дивно, записавши деякі страхи, можна з’ясувати, що вони і яйця виїденого не варті. Коли ми називаємо фобії і острахи своїми іменами, то найчастіше розуміємо, що у них немає абсолютно нічого жахливого. Що вас лякало, так це страх думати про страх.

Що ще позитивного ведення такого журналу, так це те, що можна витягати уроки з досвіду. Наприклад, зіткнувшись з одним з страхів, потрібно в той же день сісти в тихому місці і поставити собі два запитання:

 • Який урок я можу отримати?
 • Як я можу використовувати це для того, щоб розвинути свою хоробрість?

Незалежно від досвіду, такі запитання дозволяють поглянути на страх з абсолютно іншої точки зору.

Крок дев’ятий: регулярно робіть те, чого боїтеся

І останнє: регулярно робіть те, чого боїтеся. Для початку знову зверніться до журналу і запишіть, чого ви боялися протягом дня і не змогли зробити. Ваша мета на наступний день — зробити половину з того, що ви вчора боялися зробити. Зрештою, це найкраща практика. Підготуйтеся до нових пригод і вперед в бій.

Бажаємо вам удачі!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар