Як розвинути силу волі?

rozvynuty-sylu-voliУ вас бувало таке: ви хотіли завести нову корисну звичку, наприклад, приймати вранці контрастний душ або їсти побільше фруктів, але вам не вистачало на це сили волі?

Порадую вас – ви не одні. Це відбувається з багатьма людьми.

Так як же розвинути силу волі і виховати в собі силу духу? Розвиток сили волі – процес непростий, але в результаті ваше життя значно зміниться на краще. Головне почати!

Наприклад, у мене є знайомий, який, будучи людиною фізично активною, постійно пробує себе в різних видах спорту протягом вже багатьох років. Але досягти майстерності ні в чому йому так і не вдалося. Коли я запитав, чому він не займається цілеспрямовано чимось одним, він мені відповів: «Моя проблема в тому, що я занадто швидко занурююся у щось нове, тому так само швидко і спливаю». Йому просто не вистачає сили волі і він не намагається її розвинути.

Приступаючи до нової справи, кожна людина підсвідомо оцінює її за двома критеріями:

  • Чи варта вона того, щоб нею займатися?
  • Чи зможе людина її виконати?

Перше – це мотивація. Якщо справа зможе принести користь, то виконувати її наш герой буде охочіше, ніж щось марне.
А ось друге – це впевненість, сила волі (раніше говорили – сила духу). Це означає, чи зможе людина виконати справу в строк, чи вистачить їй старанності, навичок і вмінь?

Чому не варто покладатися на одну мотивацію?

Я часто читаю різні статті по мотивації. У них наводиться безліч порад і вивертів, що допомагають підвищити свою мотивацію при виконанні роботи. Але на практиці від них мало толку – на одній мотивації далеко не виїдеш!
Мотивація – не якість людського характеру. Скажімо так, мотивація – це задоволення від процесу або від результату. Дивіться, як виходить:

  • Ви вирішили щось змінити у своєму житті. Припустимо, щоранку півгодини приділяти ранковій зарядці. Ви знаєте, що це корисно. З’являється мотивація.
  • Ви починаєте робити зарядку вранці. Ви так захоплені цим, що протягом дня читаєте різні статті, підбираєте вправи, обговорюєте це з друзями. Ваша мотивація дуже висока.
  • Через кілька днів ваш ентузіазм вщухає. Вправи, колишні в новинку, вже приїдаються, мозок перемикається на якісь інші справи, і поступово мотивація зникає. Ви починаєте пропускати зарядку і врешті-решт припиняєте займатися. Ви начебто розумієте, що це потрібно, корисно, але зовсім не знаєте, як повернути первісний інтерес. Вам знайоме це відчуття?

Я зіткнувся з цим, коли вперше почав займатися бодібілдінгом. З роботи я приходив дуже пізно і в мене залишалося всього лише два-три години вільного часу до сну. Спочатку я без проблем приділяв годину занять, але поступово вправи стали тягарем. Бодібілдінг забирав багато сил та вільного часу і, не дивлячись на хороший прогрес, моя мотивація зникла. Я почав знаходити причини пропустити тренування, знизив кількість вправ і врешті-решт практично закинув тренування. На щастя, я вчасно усвідомив, що йду неправильним шляхом і вирішив як слід розібратися і з’ясувати, чому моє ставлення до занять так змінилося.

Виявилося, що мені не вистачає сили духу.
Справа в тому, що для будь-якої справи мало одного лише ентузіазму. Мотивація – вона як погода, штука мінлива і залежить від безлічі факторів. Наприклад, якщо ви втомилися і зголодніли, то мотивація на будь-яку справу буде низькою. А якщо ви відпочили і набралися сил, вона зросте.

Як розвинути силу волі? Чотири стратегії

Якщо ви хочете не тільки спробувати щось змінити у своєму житті, але й закріпити зміни, перетворивши їх в звичку, вам потрібна сила волі. І якщо хтось скаже: «Ууу … у мене немає сили волі і я не знаю, як її розвинути», то заткніть йому рота будь-яким зручним способом. Сила волі є у кожного, достатньо тільки копнути глибше.

До речі, рекомендую всім прочитати на цю тему відмінну книгу Келлі МакГонігал «Сила волі. Як розвинути і зміцнити?», яка свого часу просто підірвала мій мозок. Це, на мою думку – краща книга про силу волі і, до слова, книг про це досить мало, і більшість з них є науковими працями, що не розраховані на широке коло читачів. Якщо знаєте ще які-небудь хороші книги – напишіть мені.

Стратегія 1. Обіцянка

Уявіть собі, що ви говорите своїм друзям, знайомим і навіть ворогам про те, що ви вирішили скинути 10 кілограмів ваги за наступні три місяці, і зробите це в щоб те не стало. Якщо побоюєтеся робити гучні заяви, то розкажіть про це хоча б близьким друзям і членам сім’ї, якщо не боїтеся – зробіть публічну заяву, наприклад, колегам по роботі або парі сотень друзів із соціальних мереж. А вже після цієї обіцянки дійсно починаєте вживати ряд дій для досягнення цієї мети.

Люди, яких ваша заява зацікавила, починають періодично справлятися про прогрес. Деякі з них бажають вам успіху, але обов’язково знаходяться і ті, хто з величезним задоволенням буде чекати вашого провалу і в глибині душі бажати вам не скинути, а поправитися на 10 кілограмів.

Погодьтеся, що ви будете почуватися просто жахливо, коли не виправдаєте надій перших і дасте другим привід ще більше знущатися і поливати вас брудом? Так от, ця стратегія якраз розрахована на ваш інстинкт самозбереження – небажання сісти в калюжу буде вас підстьобувати і зміцнювати ваше бажання досягти результату. Хтось із древніх називав подібну стратегію, правда у військовому справи, «стратегією смерті» – або ви берете на себе зобов’язання, виконуєте їх і заробляєте перемогу, або ви програєте і вас знищують. Отже, перша стратегія по зміцненню сили волі – прийняття на себе таких зобов’язань, які ви просто не можете не виконати.

Стратегія 2. Хороші звички

Перша стратегія може здатися досить екстремальною, але вона дійсно працює, змушуючи вам зусиллям волі слідувати обраному курсу. Гарним доповненням до неї може стати стратегія номер два.

Як відомо, будь-якої мети можна досягти, якщо регулярно і без зупинок просуватися до неї хоча б маленькими кроками. Якщо ви хочете прокачати свою силу волі, то регулярно змушуйте себе робити те, що принесе вам в майбутньому користь. Можна назвати це хорошими звичками. Зарядка вранці, душ, пробіжки – ось приклад хороших ранкових звичок.

Хочу розповісти вам маленьку історію. Героїчний дослідник Африки Генрі Мортон Стенлі взяв за правило щодня голитися незалежно від того, знаходиться він удома, в комфорт або ж в диких джунглях центральної Африки, страждаючи від утоми, голоду й малярії і не уявляючи, чи зможе він з товаришами зустріти світанок завтрашнього дня.
Звичка голитися і підтримувати в цілому «людський» зовнішній вигляд не була критично важливою, проте дозволила зберегти йому своє обличчя і авторитет серед компаньйонів. Гоління нагадувало йому про те, що їхнє завдання – не тільки вижити, але і виконати свою важливу місію, адже це був не стільки спосіб утримувати особу в чистоті, скільки виклик людини ворожій навколишній природі, бажання довести, що він настільки сильний, що в будь складній ситуації має силу залишатися людиною.

Якщо ви регулярно робите щось корисне, то через три-чотири тижні це входить у вас в звичку, і вам вже не доводиться змушувати себе це виконувати. Якщо ви постійно таким чином прокачиваете свою силу волі, то будь-які труднощі зможете переносити набагато легше.

Стратегія 3. Примусове включення.

Хороший спосіб зміцнити силу волі – це призначати високий пріоритет таких справах, які треба робити, але хочеться їх робити найменше. Припустимо, вам потрібно виконати складний і нудний проект по роботі або по навчанню, зателефонувати неприємній людині, перемити гору посуду або розгребти мотлох в коморі. Зазвичай подібні заняття радості не доставляють, але нас вони цікавлять насамперед тим, що здатні зміцнити нашу силу волі.
Дійсно, якщо справа складна, але цікава, то ми її робимо із задоволенням, тому що у нас є мотивація, інтерес. Якщо ж справа задоволення не доставляє, то для її виконання потрібна вже сила волі. Так навіщо ж чекати моменту, коли нам знадобитися «включити» силу волі в несприятливих умовах, коли можна зробити це прямо зараз, попередньо підстеливши соломки?
На перших порах робити нецікаві справи може бути важко і це основний з ознак слабкої волі.

Стратегія 4. Спорт

Ну і наостанок хочеться сказати, що заняття спортом – відмінний спосіб гарту сили волі. Спорт має під собою не просто ті чи інші тренування, але й досягнення результатів. Пам’ятаєте старий спортивне гасло: «Швидше! Вище! Сильніше!». Спорт – це змагання не тільки з іншими спортсменами, але і з самим собою. У будь-якому виді спорту, будь то футбол, теніс, єдиноборства, легка або важка атлетика, ви ставите собі планку і намагаєтеся її досягти.
На шляху обов’язково зустрінеться і згасання інтересу, і невдачі, і досягти результату вийде тільки на одній силі волі.

Зате уявіть, якою солодкою буде перемога! Краще пройти шляхом спортивних невдач і розчарувань, ніж шляхом проб і помилок в реальному житті. Тому моя порада – займайтеся спортом. Наприклад, почніть з бігу – в ньому дуже просто відзначати свої результати і ставити нові цілі.

Перед тим, як обіцяти собі щось змінити в житті, подумайте, чи зможете це виконати? І, один раз сказавши собі: «Я зможу», залишайтеся чесним перед самим собою і дотримуйтеся даної обіцянки.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар