Як розвинути навички критичного мислення

yak-rozvynuty-navychky-krytychnogo-myslennyaЛюдина, яка володіє критичним мисленням, — це скептик. Для неї не існує істин і авторитетів, яким вона сліпо довіряє. Вона сумнівається у всьому і нікому не вірить, подібно Мюллеру, герою Леоніда Бронєвого у фільмі «Сімнадцять миттєвостей весни», який наставляв Штірліца: «Вірити …не можна нікому, навіть самому собі». (Правда, далі він іронічно додавав: «Мені – можна».)

«Земля кругла? Доведіть!», «В горах з’явився снігова людина? А де докази?» — скептик спитає або сам перериє гори літератури в пошуках істини. І чим складніше і неординарніше буде твердження, тим більше доказів йому буде потрібно, щоб спростувати думку або погодитися з нею. Скептик діє згідно з правилом «Довіряй, але перевіряй».

Ідеї крайнього скептицизму і висловлював сумніви філософ-емпірик шотландець Девід Юм, який писав, що «істинний скептик так само недовірливо ставиться до своїх сумнівів, як і до філософських творів».

Скептиків, які ніколи й нічого не приймають на віру і задають питання, не можна порівнювати з циніками, які критично сприймають які-небудь твердження і без всяких сумнівів заперечують їх, не маючи бажання докопатися до істини.

Психолог Бенджамін Блум писав, що «критичне мислення не означає необгрунтовану критику чи негативність суджень. Це зважений підхід до будь-яких тверджень, вміння нічого не приймати на віру, без доказів».

Деякі люди не хочуть мислити критично

Напевно, їм так зручно – не треба напружувати мізки, адже хтось вже вирішив для них, що «Партія – наш рульовий!», «На роботу – з радістю, а з роботи – з гордістю!», «Пийте, діти, молоко – будете здорові!» і т. д. Вони вибирають кумирів і їм беззастережно вірять, не даючи собі змоги засумніватися у проповідуваних ними істини.

Бажання дізнатися те, як влаштований цей світ,  виникає в ранньому дитинстві. Недарма маленьких дітей називають “чомучками”. Чому коник зелений, чому Сонце не падає на землю, чому кішки нявкають, а собаки гавкають – ці і безліч інших мислимих і немислимих питань задає дитина мамі з татом кожен день. «Тому, що «тому» закінчується на «у» — відповідають деякі батьки задоволені своєю дотепністю. Хоча, швидше за все, вони і самі не знають відповіді, тому що ніхто не навчив їх не лише критично мислити, але і взагалі мислити.

У більшості шкіл дітей також не вчать ставити під сумнів те, що написано в підручниках. Не потрібно сумніватися – необхідно просто завчити, зазубрити те, що підноситься як істина.

Чому необхідно мислити критично?

Отже, діти повинні просто повірити. Навіщо їм навички критичного мислення?

Адже напевно є зацікавлені у відсутності у людей здорового скептицизму, бо тоді ними простіше керувати: вони сліпо вірять ЗМІ, тому, що говорять з телеекранів, і не дають собі праці засумніватися в представлених фактах і перевірити їх. Тому, багато хто намагається лікувати серйозні хвороби перекисом водню або уриною і довіряють екстрасенсам.

Не вміючи мислити критично, вони дозволяють себе залякати і таким чином собою маніпулювати. Адже, як відомо, більшість людей, поки не задовольнять базові потреби, зокрема в їжі і безпеці, не стануть думати про духовний розвиток.

Відсутність критичного мислення призводить до того, що деякі міфічні і науково не підтверджені затвердження переходять в розряд справжніх. Наприклад:

  • «Очі – дзеркало душі». Скільки поетичних слів написано про них! «Очі вміють говорить, але брехати вони не можуть», «Мова може приховати істину, а очі – ніколи!» і т. д. В дійсності очі можуть брехати і володар прекрасних довірливих очей цілком може виявитися шахраєм;
  • «Протилежності притягуються. Шлюб буде міцнішим, якщо в чоловіка та жінки різні характери – вони будуть доповнювати один одного». Однак різниця характерів зовсім не є запорукою вдалого шлюбу. Навпаки, різні звички, погляди, спосіб життя можуть згодом, коли почуття вщухнуть, стати причиною сварок або розлучення;
  • «Мозок людини задіяний лише на 10%». Це твердження з посиланням на якісь дослідження психологів не відповідає дійсності і є псевдонауковим. Чималу роль в тому, що воно було розтиражовано, зіграли фільми «Люсі», «Області пітьми» та ін. Однак нейробіологи, зокрема Баррі Бейерштейн, наводять наукові аргументи, які спростовують цей міф. Інтелект за допомогою вправ можна розвинути, але в роботі мозку здорової людини насправді задіяні усі його ділянки.

Подібних міфів, що міцно увійшли в наше життя із-за відсутності у людей звички піддавати все сумніву і перевіряти, перш ніж довіряти, чимало.

Чи завдає відсутність критичного мислення шкоду? Безсумнівно.

В якості прикладу можна навести випадок, що мав місце в реальному житті. Жінка взяла на виховання дівчинку, але її став турбувати той факт, що дівчинка не відчувала до неї дочірніх почуттів, як їй того хотілося. І тоді вона звернулася до «психологів»,  які практикували техніки переродження. Вони припустили, що у біологічної матері дівчинки були складні болісні пологи, з-за чого новонароджена пережила стрес, що не дозволяє їй любити матір.

Ці «психологи» за 30 тис. доларів взялися організувати повторні «пологи», які повинні були дати можливість дівчинці переродитися і визволити її з полону блокуючих її свідомість страхів. Була створена «сприятлива» обстановка: для створення відповідної атмосфери нижню частину тулуба матері і всю дівчинку накрили кількома ковдрами, а на дівчинку ще й сів один з «психологів». Вона кричала, що не хоче перероджуватися, але її крики порахували природними, відповідними процесу появи на світ. В результаті дівчинка задихнулася. Всі учасники цього дійства, в тому числі і «мати», були арештовані і засуджені.

Ось так невміння мислити критично й сумніватися, сліпа віра «психологів», з їх «новаторським» методом призвели до такого сумного результату.

Чи можна розвинути критичне мислення?

Це зовсім неважко, варто лише захотіти. Потрібно тільки не лінуватися:

1. Задавати питання і не приймати на віру все, що нам пропонують

Чим складніше твердження, тим більше повинно бути питань, адже складне твердження і спростувати важче.

«Сало їсти шкідливо – воно підвищує холестерин», — переконували нас вчора. «Щоб очистити кровоносні судини від поганого холестерину, потрібно їсти сало», — чуємо ми сьогодні. «Каву пити шкідливо, вона може спровокувати гіпертонічний криз, вона вимиває кальцій з організму», — і ми відмовляємося від кави. «Кава служить профілактикою хвороби Паркінсона, інсульту і серцево-судинних захворювань», — ми полегшено зітхаємо і знову варимо собі її на сніданок. А де ж питання, за допомогою яких ми визначимо істину?

Знак питання порівнюють з рибальським гачком, на який ловиться риба. Кожен може мати такий гачок, але у кожного вийде її спіймати? Слово «питання» на англійській мові звучить як question, а воно походить від слова quest, що означає «пошук». Роль питання – запустити пізнавальну діяльність, спрямовану на пошук вирішення проблеми. Людство не буде розвиватися, якщо люди перестануть ставити запитання. Але хороше питання може задати лише інтелектуально розвинена людина.

«Лише ті, хто вміє мислити, вміють і задавати питання», — говорить психолог А. Кінг. Вона констатує факт, що переважна більшість людей задають примітивні питання, відповідаючи на які достатньо лише трохи напружити пам’ять. Але навик задавати питання, вважає вона, можна розвинути;

2. Шукаємо докази, що підтверджують або заперечують отриману інформацію

Складне твердження потребує більш вагомих доказів. Твердження «Всі люди смертні» або «У квадрата всі сторони рівні, а його протилежні сторони паралельні» довести набагато простіше, ніж твердження «Кожну ніч на Землю опускаються літальні тарілки і інопланетяни викрадають людей».

Останнє твердження на повному серйозі висловлювали провідні уфологи. Вони відзначали, що тільки 1988 р. в СРСР безслідно зникли понад 17 тисяч людей, і пов’язували ці зникнення з агресією інопланетних прибульців. Їх статті публікувалися у відомих авторитетних виданнях того часу, зокрема в журналі «Вогник» і «Комсомольській правді».

Зібрати і проаналізувати дані, які б доводили чи спростовували думку авторитетних учених, тоді було непросто! Зараз, в епоху інтернету, це зробити простіше. Тим більше що багато людей володіють іноземними мовами і їм доступно більше інформації, дозволяє зробити об’єктивний висновок;

3. Накопичуємо знання, розширюємо світогляд

Щоб знати, де і як шукати інформацію, вміти її об’єктивно оцінити і відхилити помилкові ідеї, потрібно володіти певними знаннями та мати широкий кругозір. Чим більше людина знає, чим простіше їй розібратися в питанні і тим важче збити її з пантелику, змусити піти по хибному шляху.

Важливо уміти визнавати свої помилки, бути об’єктивним і не йди на поводу своїх упереджень, приймати чужу думку і погоджуватися з нею, навіть якщо вона суперечить нашій, але всі докази свідчать на її користь.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар