Креативність.

yak-rozvynuty-kreatyvnistОстаннім часом все частіше в переліку вимог, висунутих роботодавцями до бажаючих отримати роботу, можна побачити креативність. Під креативністю мається на увазі вміння мислити нестандартно, приймати неординарні новаторські рішення, здатність вирватися з полону шаблонів і генерувати нові ідеї, що дозволяють рухатися вперед, а не плентатися позаду.

Креативні люди – успішні люди, з ними цікаво спілкуватися, вони заражають своєю енергією, шукають і знаходять вихід зі складних ситуацій. Їх можна порівняти з цікавою книгою, яку скільки не перечитуєш, завжди знайдеш для себе щось нове.

Британський психолог Едвард де Боно, який створив систему творчого мислення, який розробив схему латерального, нешаблонного мислення (розриву шаблону) і автор книг «Навчіть себе думати», «Народження нової ідеї» і багатьох інших, сказав, що люди зобов’язані своїми успіхами креативності: «Ніхто не сумнівається в її необхідності. Вона дуже корисна в хороші часи і просто необхідна – в погані».

Загальні риси креативних людей

Повчитися креативності потрібно у креативних людей. До речі, у них є спільні риси, що відрізняють їх від інших. Це:

1. Заперечення буденності, шаблонів, стереотипів

Доведено, що люди поступово деградують. В жорсткі рамки норм і шаблонів їх заганяють соціологи і психологи, вчителі і психіатри, політики і вчені, які розповідають, як потрібно жити, що таке добре і що таке погано.

Тих же, хто не хоче думати, як все, часом називають ненормальними і приписують їм психічні відхилення. Хоча небезпека для психіки людини представляє саме мислення по нав’язаному шаблону.

Креативність і дотримання встановлених кимось стандартам несумісні. Той, хто мислить стереотипами, ніколи не створить нічого нового, його життя буде нудна й одноманітна: школа, інститут, робота, весілля, діти, старість і кладовище.

Креативність передбачає індивідуальний розвиток особистості, самостійне планування людиною свого життя. І якщо його що-небудь в ньому не влаштовує, вона повинна не критикувати і не злитися, а шукати рішення, що і як можна змінити.

Прикладом подолання стереотипів в бізнесі може служити досвід ресторанчика швидкого харчування в Лас-Вегасі Heart Attach Grill, що в перекладі звучить як гриль-кафе серцевого нападу. Страви, що подаються тут, позиціонуються як найшкідливіші в світі. Гарненькі офіціантки в формі медсестер і зі стетоскопами попереджають відвідувачів: бургери і напої в закладі висококалорійні і містять багато холестерину.

Ті, в чиєму замовленні буде понад 7 тисяч калорій, як бонус отримають пачку міцних сигарет без фільтру. Їм же дозволять покататися в інвалідному візку.

Завдяки такій креативній ідеї в ресторанчику немає відбою від відвідувачів.

2. Сміливість

Можна мати безліч нестандартних ідей, але що в них толку, якщо ніхто про них не дізнається. Креативні ідеї гинуть, якщо їх автор несміливий і боїться зробити помилку. Той, хто не готовий помилятися, ніколи не зробить нічого оригінального. Цікаво, що не бояться помилитися діти, тому вони так часто дивують нас своїми незвичайними ідеями і вчинками.

Якби не було сміливих людей, люди тупцювали би в своєму розвитку на місці. Завдяки креативним людям стрімко розвиваються сучасні технології.

Здавалося, зовсім недавно з’явилися кнопкові мобільні телефони, як незабаром японська компанія Sharp створила перший в світі смартфон з сенсорним дисплеєм Sharp PMC-1. Ризикувала вона? Звичайно. Але перемагають ті, хто має сміливість ризикнути.

3. Своєчасність

Для креативної ідеї важлива її своєчасність. Вона може виявитися абсурдною в одних часових рамках і геніальною в інших. Наприклад, персональний комп’ютер не міг з’явитися раніше, ніж він з’явився. Ще сто років тому сама ідея про нього виглядала б казковою.

Режисера «Титаніка» Джеймса Кемерона називають самим креативним режисером. Під час зйомок своїх фільмів він застосовує найкрутіші технології і закликає інших режисерів сміливіше до них звертатися. Він сказав, що був обережний при зйомках «Аватара», оскільки не був упевнений, як глядачі сприймуть 3-мірний фільм, що триває 3 години. Тепер же він заявив, що буде ще більш вільним у своїх експериментах.

Його голова була наповнена креативними ідеями і раніше, проте їм не відповідала тодішня техніко-технологічна база.

4. Допитливість і активність

Зразок допитливості, активності і креативності – Річард Бренсон, який створив бренд Virgin. Я робив все по-своєму і отримував задоволення від життя, написав він у своїй книзі «Втрачаючи невинність». За що він тільки не брався: займався і музичним бізнесом, і космічним туризмом, і залізничними перевезеннями, і розробкою екологічного палива. І всюди процвітав. «Бути другим – для мене ніщо!», – каже він.

5. Широкий кругозір

Той, хто живе нудним одноманітним життям, не прагне отримати нові знання, не здатний бути креативним. І навпаки, чим ширше кругозір людини, тим неординарні будуть її ідеї. Людину, мислячу стандартно, можна порівняти з набором конструктора, в якому всього 10 деталей. Чи багато з них не збудуєш? У наборі того, хто мислить оригінально, деталей в кілька разів більше. Якими б хотіли бути ми?

Креативність і діти

Знаменитий Пабло Пікассо, говорив: «Всі діти – художники. Проблема в тому, щоб залишитися художником, коли ти виріс».

Хто ж не дає дітям залишатися художниками? Дорослі, причому з кращих спонукань, які змушують їх мислити шаблонно, стандартно.

Англієць сер Кен Робінсон, відомий фахівець з розвитку творчого мислення, автор багатьох книг на цю тему, зокрема «Освіта проти мислення», розповів про випадок на уроці малювання в одній з англійських шкіл. Вчителька звернула увагу, що одна з учениць не слухає її і зайнята чимось своїм. «Що ти малюєш?» – Запитала вона її. «Я малюю Бога». – «Але ж ніхто не знає, який він!». «Через хвилину дізнаються», – відповіла дівчинка.

У своєму виступі на інтелектуальної конференції TED Кен Робінсон розповів і про англійку Джилліан Лінн – найвідомішому хореографа і режисера, постановницею мюзиклів “Кішки”, “Привид опери», «Моя прекрасна леді» і ін.

Що ж незвичайного в її історії? Шкільні вчителі були дуже незадоволені семирічною Джилліан: її непосидючістю, неуважністю, огидним почерком. Вона вважалася відстаючою ученицею, і її мамі порадили перевести дівчинку в школу для дітей з обмеженими розумовими здібностями. Ця перспектива не влаштовувала ні саму Джилліан, ні її маму, яка вирушила з нею до психолога, щоб він допоміг усунути проблему.

Психолог поспостерігав за Джилліан, поговорив з нею, а потім разом з мамою вийшов з кімнати, залишивши дівчинку одну. Попередньо він включив музику. У спеціальне вікно дорослі стали спостерігати за нею: Джилліан, залишившись одна, відразу ж схопилася зі стільця і почала танцювати. Причому рухалася вона з незвичайною грацією і в такт музиці.

«Немає ніякої психологічної проблеми», – сказав лікар. – Дівчинці потрібно дозволити займатися тим, що їй подобається, і не мучити її предметами, до яких не лежить її душа». Джилліан перевели в іншу школу – балетну. З 17-ти років вона танцювала в Королівському балеті, в Лондонському Палладіум і стала найвідомішим хореографом-постановником, який не боявся експериментувати з різними танцювальними напрямками.

У більшості наших шкіл дитяча креативність не заохочується: уроків, розвиваючих у дітей творчі здібності, мало, їх привчають думати і діяти стандартно. «Чому ти малюєш квадратне сонце, адже воно кругле?», «Сонце потрібно малювати в лівому верхньому кутку, а будиночок справа», «Чому в тебе заєць зелений? Це не правильно».

«З вашою дитиною щось не так – вона не така, як усі», – кажуть вихователі мамі з татом. Але батьки повинні не засмучуватися, а радіти, тому що у них росте дитина, яка мислить нестандартно, у якої є всі шанси вирости креативною, якщо вони, звичайно, не задушать цю креативність своїми руками. Головне їхнє завдання – виявити здібності дитини і допомогти їй їх розкрити.

Чи здатні ми мислити креативно?

Якщо у лівшів більше розвинена права півкуля головного мозку, то у правшів – ліва. Є люди, які однаково вільно володіють і правою, і лівою руками. Їм все одно, якою рукою писати, чистити зуби, виконувати інші дії – у них «обидві руки праві». Людей з такими здібностями називають амбідекстерами (від латинських слів ambi і dexter – «обидва» і «правий»). Амбідекстером був Леонардо да Вінчі, який прекрасно володів дзеркальним листом – легко писав лівою рукою справа наліво.

Існує думка, що у людей, мислячих нестандартно, права і ліва півкулі розвинені однаково добре.

Візьмемо в праву і ліву руку фломастери різного кольору і спробуємо одночасно написати одне і те ж слово. Подивимося, що у нас вийде. А раптом ми – амбідекстер з неординарним мисленням, тільки не підозрювали про це і не застосовували свої здібності на практиці!

Якщо ж ліва рука виявиться, як і у більшості людей, неробоча, її можна натренувати. Це допоможе зміцнити нейтронні зв’язки між обома півкулями і розвинути здатність до нешаблонного мислення.

Протягом декількох хвилин щодня малюємо одночасно правою і лівою рукою:

  • вертикальні хвилясті лінії;
  • знаки нескінченності;
  • пишемо «почерком Леонардо», або дзеркально.

Хто знає, може, після таких тренувань нам буде простіше приймати неординарні рішення.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар