Як реагувати на критику.

yak-reaguvaty-na-krytyku«Чесну критику вислуховувати важко, особливо від рідних, знайомих, друзів і чужих» — колись жартівливо зауважив письменник Франклін Джонс. Критика не подобається нікому. Навіть якщо людина усвідомлює, що критика справедлива, вголос зізнатися в цьому їй не так просто. Зазвичай вона тут же нападає у відповідь на критикуючого, пригадуючи йому його гріхи: «А ти сам-то чим краще?!» або «Подивися на себе — в своєму оці колоди не бачиш, а в моєму соломинку розгледів». Продовжувати розмову безглуздо, сварка неминуча. І не дивно: Дейл Карнегі порівнював критику з поштовим голубом: подібно йому, вона завжди повертається назад.

Винні у сварці будуть, швидше за все, обидва. Перший — тому що неправильно критикував, а другий — тому що неправильно реагував. Один нападав, а другий оборонявся. Критика — це справа, яка вимагає, щоб до неї підходили з розумом. І тоді у виграші залишаться обидва.

Що таке критика? Це обговорення, аналіз та оцінка будь-яких явищ. Критика буває конструктивна і неконструктивна, розумна і нерозумна. Нерозумну критику називають критиканством. Як жартував кінокритик Кеннет Тайнен, «Критик — це людина, яка знає, як проїхати, але не знає, як водити автомобіль».

Критикан — людина, схильна до причіпок, її зауваження необгрунтовані і образливі. У них явно проглядає мета принизити, «поставити на місце» іншу людину, підкреслити її другорядність. І ця мета замаскована під благі наміри: «Я тобі вказую на твої помилки, тому що хочу тобі добра». Критикан любить критикувати прилюдно, закликаючи оточуючих в свідки: «Я ж казав, що тобі не можна нічого довірити!», «У тебе нічого не вийде», «Ця мета нереальна» і т. п.

Правда, критикани рідко направляють свої стріли на людей, впевнених в собі, від яких негайно прийде відповідь. Об’єкти їх нападу — люди ранимі й чутливі, у яких після їх причіпок і зауважень опускаються руки, падає самооцінка і пропадає мотивація.

Тим не менш, психологи вважають, що правильно ставитися до критики, навіть конструктивної, мета якої — допомогти, підказати, навчити, — вміють далеко не всі. Більшість у відповідь ображаються, виправдовуються, мовчать або платять тим же. А дарма: з будь-якої критики можна отримати користь, перетворивши критика до свого порадника.

Як же ставитися до критики на свою адресу?

1. Знайти раціональне зерно

Керівник однієї великої компанії розповідає, що на загальних зборах деякі співробітники з числа підлеглих часто піддають сумніву, шукають недоліки або критикують його пропозиції та ідеї. Градус спілкування підвищується, обстановка розжарюється, погрожуючи перерости у виробничий конфлікт, що веде від вирішення проблеми.

Зазвичай критиків не люблять, вважають їх конфліктними людьми і незручними з-за того, що вони ніби зосереджені на негативі. Часом їх навіть називають шкідниками і навіть вбивцями планів і благих намірів. Однак наш керівник підійшов до критики інакше. Він розумів, що підлеглі переживають за успіх компанії не менше, ніж він сам, тому побачив в критиці позитивну мета: акцентувати увагу на помилках, критика допомагає йому реалізовувати його плани. Скількох невдач довелося б уникнути, якщо б він в свій час не відмахнувся від критики, а поставився до неї, як до поради!

Цей керівник зауважив, що працівники, які виступають з критикою, нагадують йому батьків, які бажають уберегти дітей від помилок. А французький філософ П’єр Буаст відгукнувся про ролі критиків так: вони «повинні наслідувати добрим пастушим собакам, які ведуть, зупиняють, приборкують, гавкотять, але нікого не кусають».

Щоправда, критика потрібно вміти розговорити, «витягнути» з нього суть критичного зауваження, розшифрувати його. Не варто звертати уваги на іронічну посмішку або роздратований тон, якими зазвичай супроводжується критика. Занадто хвороблива реакція на критику, демонструє слабкість характеру. Тримаємо себе в руках.

Отже, у відповідь на пропозицію керівника компанії подумати про способи збільшення продажів нового виробу критик скептично зауважує, що нічого не вийде, ідея нездійсненна. Не потрібно пропускати його зауваження повз вуха як неконструктивні, адже він напевно керується якимись міркуваннями.

Саме правильне в цій ситуації запитати його: «Що ти хочеш цим сказати?», «В чому суть твого заперечення?», «Яка мета твого зауваження?». Передбачувані відповіді: «Ви занадто поспішаєте зі своєю ідеєю, так як ще не вирішені важливі технічні питання» і т. п.

Зрозуміло, що від критики, має раціональне зерно, набагато більше користі, ніж від похвали, під якою ховаються лестощі та підлабузництво.

2. Перевести критику в позитивну площину

Критик напевно перетвориться в порадника і спільника, якщо у відповідь на критичне зауваження запитати його: «Як, на твою думку, можна вирішити цю задачу?», «Запропонуй свої варіанти, як обійти проблему» і подібне.

Якщо ж на його коментар зауважити: «І чому ж ти так вважаєш?», він відчує себе противником, який повинен або нападати, або тримати оборону. Дивись, до нього приєднаються і інші підтримуючі його точку зору співробітники. І замість конструктивного обговорення питання розпочнеться безглузда суперечка.

3. Завоювати довіру

Щоб критики стали порадниками, керівник повинен завоювати їх довіру, показати, що всі вони — гравці однієї команди.

Тоді замість того, щоб ставати в позу і висловлювати невдоволення, співробітники-критики будуть приходити з конструктивними пропозиціями.

4. Визначити тип критика

Критика, який є розумним і якому є що сказати, можна зробити своїм порадником. Однак у ролі критика іноді виступає людина, мета якої — не спільна робота на результат, а перепалка. Можливо, вона грає роль неформального лідера і таким чином показує свою значимість, завойовує авторитет, підвищує самооцінку. А може, намагається маніпулювати, принижуючи ідею, ставлячи її під сумнів і змушуючи від неї відмовитися. Або ж вона — психологічний вампір, і критика для неї — свого роду розвага, спрямована на те, щоб вивести опонента з себе, змусити кричати і нервувати.

Не варто йти на поводу у такого критика, або, скоріше, критикана, і грати за його правилами. Він тільки й чекає цього. Не потрібно звертатися до нього з питанням на кшталт: «Ти можеш запропонувати кращу ідею?». Це передбачає дуже просту відповідь — «так» або «ні». І така відповідь не принесе ніякої користі запитуючому.

Критикану можна поставити питання типу – «Чого ти добиваєшся своїм зауваженням?», що змусить його на кілька секунд замислитися, і в цей момент можна відволіктися від нього і звернутися до інших співробітників: «У кого є пропозиції, як оптимально вирішити цю задачу?».

Такого критика, який не бажає ставати партнером, краще ігнорувати і не витрачати на нього душевні сили, підживлюючи енергією. Ну і, звичайно ж, існують інші заходи, якщо критиканство переходить всі межі.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар