Як реагувати на хамство?

reaguvaty-na-hamstvoБатьки з дитинства вчили нас бути ввічливими з іншими людьми. Зокрема, вони нас вчили не грубіянити старшим і шанобливо ставитися до молодших.

Однак, на жаль, це вірно далеко не для всіх людей. Є люди, які вибирають хамство головним способом довести людині свою правоту. Чи варто засуджувати їх, вони ж так виховані, по-іншому не вміють?

У наші дні людина стикається з хамством мало не кожну хвилину свого життя. Уявіть собі ситуацію – рано вранці ви, як і колись, зібралися на роботу в піднесеному настрої, зайшли в маршрутне таксі і абсолютно випадково наступили на ногу людині, яка стоїть попереду вас .

Як поведе себе в даній ситуації культурна вихована людина? Безумовно, вона повернеться до вас, щоб подивитися, хто посмів потривожити її хід думок настільки нахабним чином.
І тоді ви, дивлячись людині прямо в очі, винувато говорите: “Вибачте будь ласка, я не навмисне”, на що людина спокійно відповість вам: “Нічого, все гаразд”.

Зовсім інакше йде справа з людиною некультурною і погано вихованою, для якої хамство – річ буденна. Ви навіть не встигнете відкрити рот, щоб вибачитися за те, що наступили їй на ногу, як почуєте на свою адресу: “Що ти робиш! Зовсім очманіли, топчуться як слони в посудній лавці! І звідки ви такі взялися”.
І тоді ви, як людина вихована, розумієте, що з одного боку ви винні, однак з іншого боку ваш вчинок не так жахливий, щоб викликати у співрозмовника настільки агресивну реакцію.

Отже, напевно, ви неодноразово стикалися з ситуаціями, в яких вам незаслужено нахамили. У даній статті піде мова про те, як людині слід поводитися у випадках хамства з боку інших людей.

Хто такі хами і що спонукає їх до хамства?

Хами – це люди, які бачать в будь-якій комунікації з іншими людьми мету образити співрозмовника, принизити його або залякати будь-яким доступним способом.
Іноді, щоб образити людину, показати її нікчемність, хами використовують усмішки, які говорять красномовніше будь-яких слів.
Приклад: Одна подруга розповіла знайомій, що познайомилася вчора з хлопцем у кафе, на що та єхидно посміхнулася і запитала: “Ти з кимось познайомилася ?!” – і додала – “тааак, він, мабуть, той ще Казанова”. Що в перекладі на людську мову означає: ти настільки некрасива, що навряд чи на тебе хтось зверне увагу.

Найчастіше з метою образити хами проявляють до людини агресію, опускаючись до банальної істерики. У даній ситуації хами не вважають за потрібне говорити завуальовані фрази, кажучи про людину все що думають прямо в обличчя. Формула такого хамства проста – слово “Ти” + всі слова, якими можна максимально зачепити самооцінку людини.

І ще одним видом хамства є … мовчання. Так-так, саме мовчання, а точніше повне ігнорування присутності співрозмовника. Так, якщо людина задає хамові питання з метою дізнатися точку зору останнього, а він у відповідь мовчить, це показує абсолютну байдужість хама до співрозмовника, що часом ранить гостріше будь-якого слова.

Які основні причини хамства?

1. Бажання хама бути поміченим оточуючими його людьми, дефіцит спілкування, любові та уваги.

Безумовно, дана причина є основною. Хамами найчастіше стають люди, яким батьки в дитинстві не говорили слів похвали, яким не приділяли достатньо уваги, до слів яких не ставилися серйозно.

Кожній дитині увага і любов батьків необхідні як повітря – це факт, а тому дитина, не отримавши увагу батьків природним шляхом, прибігає до жахливої поведінки і грубості. І тоді-то батьки дитини скоюють, можливо, головну помилку в житті самої дитини – вони дають їй бажане, звертають на неї увагу і починають їй потурати. Дитина помічає для себе,  що цей спосіб дає результат, і продовжує користуватися ним у дорослому житті.
Ось так-то і з’являються на світ хами. Саме тому ігнорувати подібні способи досягнення мети з боку дитини – найбільше, що можуть зробити для дитини його батьки.

2. Прагнення хама до самоствердження за рахунок хамської поведінки.

Коли співрозмовник не може гідно відповісти на хамство, хам помічає це і починає принижувати людину, підносячись у власних очах. Найчастіше людина не може відповісти хамові тому, що боїться його або залежить від хама. Немає необхідності відзначати, що в подібних умовах факт хамства не заслуговує не те що поваги – навіть розуміння і прийняття.

Хами просто користуються своїм становищем для самоствердження. Як би людина ніяк не залежала від хама, останній навряд чи б вдавався в розмові до хамства. Найчастіше такі хами зустрічаються серед людей, що володіють навіть мінімальної владою. Начальники часто зриваються на своїх підлеглих, а ті, спонукувані страхом доган та звільнення, покірно мовчать і слухають.

3. Стан розчарування, втоми і відчаю.

Перебуваючи в одному з цих станів кожен з нас здатен ні з того, ні з сього нахамити співрозмовнику, навіть не будучи при цьому хамом. Як правило, після того, що сталося людина вибачається, а співрозмовник (якщо звичайно він не є хамом) приймає її вибачення. Однак, якщо культурна людина нахамила людині менш культурній (тобто хамові), то ніякі його вибачення не пройдуть, бо хам буде вже на взводі, зробивши все для початку конфлікту.

Також слід зазначити, що до хамства може призвести невміння людини чітко аргументувати свою точку зору. Коли двоє людей сперечаються, і один з них наводить конкретні доводи щодо правильності власної точки зору, інший, будучи абсолютно впевненим у своїй правоті, але не маючи можливості донести свою позицію до співрозмовника, вирішує все ж йти до кінця і переходить на відверте хамство. Як правило, в 99% випадків, перейшовши на рівень хамства, співрозмовник не тільки програє в суперечці, а й показує оточуючим людям свій низький рівень культури.

Як реагувати на хамство?

Реакція у людини на хамство може бути сама різна. Однозначна відповідь на питання щодо того, як не варто поводитися, – реагувати, як поводяться невпевнені в собі люди, коли їм нахамити. Невпевнені в собі люди приймають всі зауваження і образи хама на свій рахунок, чим ще більше підривають в собі залишки впевненості. Вони вважають, що якщо їм нахамили, значить для цього абсолютно точно є передумови. Так, якщо невпевнену в собі жінку назвуть “слоном”, вона почне вважати себе не в міру вгодованою і в неї розвинеться комплекс неповноцінності.

Для захисту своїх прав та інтересів, а також збереження високої самооцінки рекомендується слідувати наступним порадам по правильному реагуванню на хамство:

1. Не дозволяйте хамові захопити абсолютний контроль над ситуацією.

Якщо хамові вдасться контролювати ситуацію, мало вам не здасться. Пам’ятайте – незалежно від того, який статус вашого співрозмовника, ви маєте право вимагати до себе поваги. Якщо ж співрозмовник грубіянить вам і ні в що не ставить – читаємо пораду номер два.

2. Поставте хама “на місце”.

Дуже часто хами так захоплені своєю грою, що втрачають почуття контролю, і їх несе в словесному потоці хамства. У таких випадках на хамство краще також відповісти хамством, щоб стримати запал самого хама. Пам’ятайте – навіть якщо ви не хам, ви також є людиною і накопичуєте емоції, як позитивні, так і негативні.
Тому, якщо ви промовчите у відповідь на хамство, прийшовши додому, ви виплеснете весь ваш негатив не на хама, якого ви вперше побачили і, можливо, ніколи більше не побачите, а на рідних і близьких вам людей – на свою сім’ю. Багато хамів, вдаючись до неповажного способу спілкування, щиро вірять у свою безкарність.
Ваше завдання – розвіяти цей міф. Чим частіше відповідати хамові в жорсткій формі, тим рідше у нього буде з’являтися бажання грубіянити.

Слід зауважити, що коли ви будете грубіянити у відповідь на хамство, вам слід контролювати межу, зайшовши за яку ви опуститеся до рівня цього хама і станете нітрохи не краще, ніж він. Нехай ваше відповідь хамство буде адресовано виключно хамові і не носить характер показового виступу (гучний крик, розмахування руками і т.д).

3. Не приймайте всі негативні фрази хама на свій рахунок.

Коли хам починає відверто грубіянити вам, обзиваючи вас невтішними словами, найкраще що можна зробити – поспівчувати йому і не приймати його слова близько до серця. Ці слова сказані не особисто вам, а всьому, що відбувається навколо цієї людини.
Людина не може бути задоволена своїм життям, якщо допускає хамство по відношенню до інших людей. Швидше за все жалість і розуміння – єдине, що заслуговує ця людина.

Якщо людина в процесі нормального діалогу починає грубіянити, це показує те, що вона слабше вас, а хіба можна всерйоз сприймати слова більш слабкої людини, ніж ви. Звичайно, ні. Ви такий, яким себе вважаєте самі, а не яким вас бачать інші люди.
Якщо людина хоче бачити тільки погане – вона його і бачитиме. І ви ніяк цю людину не переконаєте в тому, що насправді в житті є багато прекрасного. Ось так і щодо оцінки хамом вас, як людини, – ви хоч мільйон разів доводьте, що він ви не такий – він буде стояти на своєму. Тому просто ігноруйте всі негативні зауваження, кинуті хамом на вашу адресу.

4. Придушіть хамство гумором.

Іншими словами, просто висмійте всілякі спроби хама принизити або образити Вас. Наступного разу, коли вам безцеремонно хамлять прямо в обличчя, дайте відповідь на хамство усмішкою, яка як би скаже співрозмовнику: “Хами, хоч лопни від злості, мені твоє обурення до лампочки “. І нехай ваша злегка єхидна посмішка викликає у хама цілу бурю негативних емоцій, нехай він ще інтенсивніше почне обзивати вас, вам це буде байдуже. Більше того, згодом це може викликати у вас нестримний сміх. І тоді хам зрозуміє, що зазнав нищівної поразки, не викликавши у вас нічого, крім глузування.

Коли ви бачите, що хам скипів подібно нагрітого чайнику, добийте його питанням: “А чому ви нервуєте? Вас щось зачіпає? Невже ви хочете образити мене? “.І знов розпливайтесь в усмішці, що остаточно придушить вашого співрозмовника.
Намагайтеся зробити так, щоб останнє слово завжди залишалося за вами, а коли хам психологічно буде надламаний, ви захопіть нитку розмови в свої руки.

5. Пожалійте хама.

Хами завжди на хамство відповідають відповідним хамством, тим самим підживлюючи енергетикою конфлікту подібно енергетичного вампірові. Коли в розмові сходяться два хама, розмова перестає носити характер діалогу, перетворюючись на два монологи, в якому кожен із співрозмовників кричить на іншого і звинувачує його у всіх гріхах, при цьому абсолютно не чуючи того, що йому відповідає інший. Втрачається головна риса діалогу – зворотний зв’язок.

Розумна, ввічлива та психічно адекватна людина, почувши хамство на свою адресу, не стане відповідати кривдникові тим же, а просто проігнорує його слова. Однак є ще більш прекрасний спосіб придушити всіляке бажання хама принизити вас – пожаліти його. Природним очікуваним відповіддю на хамство для кожного хама природно служить хамство. Проте раптово ви починаєте жаліти хама: “Ви напевно погано відчуваєте себе?”, “Ви виглядаєте втомленим, чи не хочете відпочити?”.
Також можна не вдаватися до жалості, а просто відповісти хамові у ввічливій формі: “Вибачте, шановний, ви, напевно, мене з кимось переплутали”.

Хами заслуговують співчуття. Згоден, складно проявляти співчуття, коли тебе в обличчя абсолютно необгрунтовано “поливають брудом”. Але, повірте, куди гірше відповісти хамством, що означає встати на один інтелектуальний рівень з хамом, а нам це ні до чого. Людина за своїм хамством нерідко приховує власні комплекси, з якими він не здатний впоратися.

Тому поставтеся до хама, як до убогої людини, – йому і так дісталося від життя, бідоласі. Ваша нестандартна з погляду хама реакція зіб’є його з пантелику і зруйнує всі його плани по емоційному підживленню вашими нервами і переживаннями.

6. Спілкуйтеся з вищестоящим керівництвом.

Дану пораду застосуємо у випадках, коли вам хамлять в якій-небудь установі (банк, ресторан, магазин, заправна станція і т.д.). Якщо раптом у процесі обслуговування один із співробітників починає вам в нахабно грубіянити, він тим самим посягає на ваші права. У такому випадку грубіянити у відповідь цьому співробітникові марно, бо це не більше ніж марна трата сил і енергії.
Уточніть у менеджера, хто є його безпосереднім начальником, і зверніться до нього зі скаргою на якість обслуговування клієнтів. У будь-якому разі не можна залишати випадки хамства з боку працівників сфери обслуговування безкарними, бо співробітник-хам не зрозуміє допущеної ним помилки і наступного за вами клієнта він обслужить точно також, а тому необхідно дати співробітнику урок ввічливості. Після спілкування з начальником співробітника-хама слід попросити книгу скарг і описати в ній все, що відбулося. Пам’ятайте про те, що у вас є права, і кожен, хто задіяний у сфері обслуговування, повинен поважати ці права і рахуватися з ними.

7. Підключіть фантазію.

Коли хам висловлює все, що він про вас думає вам в обличчя, ви можете уявити собі, ніби хам знаходиться за великим склом і ви абсолютно не чуєте того, що він говорить вам – жодного слова. Цей прийом дуже веселий – ви бачите, як хам розмахує руками, ворушить губами, намагається всіляко заволодіти вашою увагою, але все марно – ви не чуєте його.

8. Поговоріть з хамом.

Бувають такі ситуації, коли хамство не можна просто проігнорувати або висміяти. Зокрема, це стосується до ваших близьких людей, знайомих, друзів і колег, оскільки спілкування з цими людьми ви в кожному разі будете продовжувати, незважаючи на хамство з їхнього боку. У таких випадках найкраще, що ви можете зробити для себе і для хама – поговорити з ним по душах. Запитайте його, що у нього сьогодні скоїлося, як він почувається, дізнайтеся у нього, навіщо він говорить вам неприємні речі, чим обумовлено його поведінку і т.д.

Основна мета цієї розмови – дозволити хамові поглянути на себе з боку, переосмисливши свою поведінку.

9. Перебудовуватися на позитивний лад.

Як правило, до хамства в процесі розмови вдаються люди з негативним поглядом на життя. Основне правило: “Подібне притягує подібне” ще ніхто не відміняв, тому можна зробити висновок, що людей з негативним поглядом на життя ви притягуєте самі допомогою власних думок. Відстежите, які думки, позитивні чи негативні, переважають у вашій голові.

Якщо ви помітите, що негативних думок істотно більше, ви повинні почати роботу по заміні негативних думок на позитивні допомогою позитивного погляду на світ. Змініть власні думки і ви здатні будете змінити вашу реальність.

Який би спосіб реагування на хамство ви не вибрали, пам’ятайте одне – не хаміть у відповідь на хамство, сучасні хами тільки цього й чекають, щоб підживитися вашою енергетикою. Краще просто проігнорувати хамство і не приймати його на власний рахунок. Удачі вам.

Оцініть статтю
Додати коментар