Як раціонально і економно витрачати гроші.

vytraty

Питання про раціональне планування бюджету виникає мало не у кожного жителя нашої країни.

Для початку необхідно з’ясувати, з чим же пов’язана надмірна марнотратність сучасної людини і вже потім визначати, як економити гроші.

 

Причини марнотратства

  • Немає усвідомлення того, на що і в яких кількостях  витрачаєте кошти. До непередбачених витрат наводить той факт, що люди «смітять» грошима без ліку.
  • Задоволення власних слабкостей. Яскравий тому приклад – відвідування найдорожчих ресторанів тільки з тієї причини, що туди ходять знайомі.
  • Думка: «Що я, гірше за інших?», що не покидає свідомість людини. Так само, як і купівля дорогого автомобіля в кредит на 5 і більше років, що є ознакою невисоких фінансових можливостей людини, яка все ж вирішується задовольнити свої бажання в повній мірі, влізаючи в борги.
  • Людина вважає, що вона заслужила власною працею дозволити собі «невелику» розкіш, яка в кінцевому рахунку виявляється просто неймовірних розмірів.
  • Думки про те, що ось-ось з’явиться хороший заробіток. Однак шкуру невбитого ведмедя ділити не можна. Як можна планувати якісь майбутні уявні доходи, витрачаючи гроші в реальності вже зараз.

З причинами розібралися, залишається з’ясувати, як же заощадити?

Як навчитися економити гроші правильно?

Пропонуємо 16 способів правильної економії грошей:

1. Перш, ніж відправитися в магазин, обов’язково складіть список планованих покупок. У разі суворого дотримання всіх пунктів зайвих витрат вдасться уникнути.

2. Купуйте товари в недорогих магазинах економ-класу. Найчастіше торгова марка накручує ціну тільки за бренд, торгуючи при цьому тим же самим.

3. Приділіть увагу проведеним у магазині акціям. За ним завжди можна придбати продукти з хорошою знижкою. А якщо врахувати, що такі акції проводяться досить часто, то це шанс непогано заощадити.

4. Не використовуйте при оплаті пластикову карту. Психологи стверджують, що саме такий спосіб розрахунків веде до виникнення у покупця відчуття, що всі його покупки дісталися йому безкоштовно. Як наслідок – придбання непотрібних товарів.

5. Стримуйте пориви своїх раптово налинувших емоцій. Навіть у разі виникнення почуття закоханості в той чи інший товар віддавайте собі звіт в тому, чи потрібен він в дійсності.

6. Зберігання коштів у великих купюрах – прекрасний привід заощадити. Розмінювати їх не захочеться, а, значить, і витрачати будете набагато менше.

7. Намагайтеся уникати кредитів. Особливо це стосується довгострокових позик. Чим тривалішою буде її термін, тим більша загальна процентна ставка буде нарахована.

8. Економте на транспорті. Якщо до місця роботи цілком можна дістатися і пішки, не відмовляйте собі в цьому задоволенні і прогуляйтеся. Це корисно для здоров’я і для гаманця.

9. Якщо зібралися виїхати у відпустку, спробуйте заощадити на квартплаті. Зверніться в службу ЖКГ з проханням про перерахунок вартості наданих послуг на період відсутності вдома.

10. Заощаджуйте на відвідуванні салонів краси і спа-процедур. Можна обійтися і підручними засобами. Наприклад, манікюр в змозі зробити собі і самі.

11. Не купуйте одяг в дорогих бутіках, відкладіть походи в ресторани.

12. Правильно економити гроші допоможе ведення здорового способу життя. У цьому випадку зможете заощадити на сигаретах, спиртному і ліках від виниклих захворювань.

13. У разі придбання будь-якого товару при можливості намагайтеся завжди торгуватися з продавцем.

14. Завжди зберігайте чеки, гарантійні талони та договори купівлі-продажу. У разі поломки товару не доведеться переплачувати за його ремонт або купівлю нового.

15. Постійно порівнюйте ціни в різних магазинах на один і той же товар. Проводьте регулярний моніторинг ринку.

16. Щоб навчитися економити гроші, будьте обережні в отриманні порад від людей, що надають послуги або продають товар. Вони завжди працюють тільки для власного блага та отримання прибутку.

16 способів «як навчитися економити гроші», при їх дотриманні в житті, реально допоможуть поліпшити Ваш фінансовий стан.

Методи конвертів.
Окремо, мабуть, слід вказати воістину унікальні методи конвертів. При потребі контролювати власні фінанси вони допомогають чітко регулювати різні напрямки витрат.

Разом з простотою і універсальністю ці методи мають і кілька недоліків. По-перше, не дуже зручно їх використовувати, коли гроші приходять до не готівкою, а на пластикові картки або електронні рахунки. По-друге, не дуже зручно їх використовувати, коли доходи нерегулярні і є кілька джерел заробітку. Також в деяких варіаціях досить складно оцінювати виконання бюджету.

Але якщо ви тільки починаєте, то поекспериментуйте. Ви точно не пошкодуєте і отримаєте хороший досвід.

Класичний метод конвертів.
Цей метод використовували наші батьки. Ідея полягає в тому, що всі витрати поділяються на категорії і для кожної категорії заводиться свій конверт. На ньому пишете назву і суму. Категорії можуть бути у всіх свої. Можна робити їх крупніше або дрібніше. Наприклад, це можуть бути такі статті: харчування, одяг, комунальні платежі, машина, розваги, накопичення, свята і подарунки.

Всі доходи за місяць розподіляються по конвертах. І коли потрібно витратити гроші, потрібно брати їх саме з потрібного конверта. Якщо в одному конверті гроші закінчилися, то, відповідно, дану статтю виключаєте з витрат. Звичайно, якщо вона не дуже важлива. Наприклад, якщо гроші в конверті «розваги» закінчилися, то з конверта «харчування» їх брати не варто. А от навпаки – можна, але тільки не забудьте в наступному місяці переглянути свій бюджет.

Якщо в кінці місяця в конвертах залишилися гроші, можете відкласти їх накопичення або порадувати себе чим-небудь приємним.

Метод чотирьох конвертів.
Тут все трохи інакше. Автор цього методу – Макс Крайнов – пропонує наступну схему:

1. Підрахувати загальну суму доходів за місяць

2. Відняти від неї 10-20% на накопичення і великі покупки

3. Відняти від решти суми гроші на регулярні витрати (харчування, квартплата, інтернет, телефон)

4. Те, що залишиться, розділити на 4 частини (точніше на 4 або 5 Залежно від того, скільки тижнів у місяці) і вийде 4 конверта. По одному конверту на щотижня.

5. Витрачати гроші з тижневого конверта на що завгодно, не виходячи за рамки бюджету.

Метод глечиків.
У цьому методі пропонується взяти 6 глечиків, баночок або конвертів і кожен з них підписати за статтями витрат:

1. 55% – Найнеобхідніші витрати і поточні витрати (харчування, комунальні платежі, одяг, транспорт, медицина)

2. 10% – Рахунок фінансової свободи. Це вкладення у майбутнє. Ці гроші можна інвестувати і використовувати для отримання пасивного доходу.

3. 10% – Освіта. Цю інвестицію вважають найнадійнішою. Не забувайте про свій розвиток. Це можуть бути витрати на книги, тренінги, репетиторство.

4. 10% – Резервний фонд. Це «подушка безпеки». Ця стаття особливо важлива в кризові часи і дозволить Вам завжди відчувати себе впевнено.

5. 10% – Розваги. Не забувайте відпочивати, інакше життя стане нудним і буденним. Крім того, ми постійно кудись ходимо – кафе, кіно, боулінг. Нехай це будуть заплановані витрати.

6. 5% – Подарунки та благодійність. Не забувайте, що навколо нас є близькі люди, яким ми даруємо подарунки. Ці витрати обов’язково повинні входити в наші плани. І ще не забувайте про благодійність. Раніше всі багаті люди завжди платили «десятину» церкви (10% від доходів) і їх доходи завжди збільшувалися. Можете віддавати ці гроші до церкви або в дитячий будинок. Головне – розлучайтеся з грошима з радістю і вони будуть повертатися збільшеними.

Далі розподіляєте ці гроші по судинах або конвертах. Процентні співвідношення можуть відрізнятися, але не глобально. Деякі конверти можна робити віртуальними, наприклад, інвестиції та накопичення можуть зберігатися на банківському рахунку або на пластиковій картці.

Метод 60-10-10-10-10.
Автор цього методу – Річард Дженкінс. Метод дуже схожий на попередній. Вибирайте для себе більш відповідний.

Всі доходи автор пропонує розділити на 5 частин, 60% з яких використовується на поточні витрати:

1. 60% – Поточні витрати. Все як в попередньому методі.

2. 10% – Пенсійні накопичення. У нас є спеціальні накопичувальні пенсійні програми, в тому числі і державні. Але якщо ви їм не довіряєте, то можна організувати такий накопичувальний рахунок самостійно.

3. 10% – Довгострокові покупки і виплати. Рахунок накопичень на великі покупки – машина, будинок, ремонт або плата за іпотеку. Якщо є поточні борги, то їх можна погашати з цієї статті.

4. 10% – Нерегулярні витрати. Це непередбачені витрати – ремонт техніки, лікування, подарунки.

5. 10% – Розваги.

Якщо у вас багато боргів, то на їх погашення можна і потрібно направляти 10% пенсійних накопичень. І намагатися не виходити за межі магічної цифри 60.

Вибирайте для себе найбільш прийнятний метод і використовуйте!

Оцініть статтю
Додати коментар