Як приймати важкі рішення.

yak-pryjmaty-vazhki-rishennyaПро незвичайний метод спростити життя розповідає Пітер Брегман, глава консалтингової компанії Bregman Партнерс:

Я кілька хвилин вивчав меню, намагаючись побороти свою нерішучість. Кожна страва чимось мене манило. Може, замовити все відразу? …

Це безглузде рішення, що не заслуговує обмірковування?

Можливо. Але напевно і ви з такою проблемою стикалися, будь то їжа або що-небудь ще. Ми витрачаємо нерозумну кількість часу і колосальну енергію на вибір між привабливими варіантами в повсякденних ситуаціях. Але хоча вони і можуть бути однаково привабливими, кожен з них  все ж привабливий по-своєму, і завжди потрібно знайти якийсь компроміс. Навіть якщо це вибір між капустяним салатом (здорова їжа), лососем (багато білка) і равіолі (смачно, але багато вуглеводів).

Якщо навіть такі буденні рішення висмоктують з нас енергію і час, то уявіть, що відбувається з більш важливими і серйозними рішеннями! Наприклад, в бізнесі, коли доводиться вирішити, які продукти залишити, а від яких відмовитися, кого найняти, кого звільнити, і приступити, нарешті, до важкої розмови. І за цими питаннями слідують інші. Якщо я все-таки почну цю розмову, то коли це зробити? І з чого саме почати? Зателефонувати або написати? Поговорити публічно або приватно? Наскільки ділитися інформацією? І так далі…

Як приймати всі ці рішення більш ефективно?

Я використовую три методи. Про два я розповідаю в своїй книзі Four Seconds, а третій відкрив буквально минулого тижня.

Перший метод – знижувати втому від рішень за допомогою звичок і автоматичної поведінки. Наприклад, ви взяли в звичку завжди їсти на обід салат. Тоді ви повністю уникаєте необхідності приймати рішення і можете зберегти свою енергію для інших справ.

Це допомагає в разі з передбачуваними і рутинними рішеннями.

А як бути з непередбачуваними?

Другий метод – використовувати принцип «якщо … то …». Наприклад, мене хтось перебиває і я не знаю, як відреагувати на це. Я можу передбачити просте правило: якщо людина перебиває мене двічі за час нашої бесіди, я на це скажу якусь певну фразу.

Дві цих техніки – звички і якщо / то – допомагають спростити дуже багато типових ситуацій вибору. Але ми ще не розібралися, як бути з більш масштабними і стратегічними рішеннями, які не можуть стати рутиною і не можуть бути передбачені.

Я виявив просте рішення для таких випадків, яке допомагає робити важкий вибір, минулого тижня, коли спілкувався з керівництвом однієї високотехнологічної компанії. Вони зіткнулися з необхідністю прийняти ряд унікальних, нетипових рішень, результати яких неможливо було точно передбачити: як відреагувати на загрозу з боку конкурентів, в які продукти більше інвестувати, як правильніше інтегрувати нещодавно придбану компанію, де скоротити бюджет, як підвищити ефективність звітності і т. п.

Такі рішення люди, буває, відкладають на тижні, місяці або навіть роки, і вони реально гальмують розвиток організацій. Такі питання неможливо вирішити за допомогою простих правил – і у них немає чіткої, ясної відповіді. Тому керівники компанії починають збирати все більше даних, все більше зважувати за і проти, запитувати додаткову експертизу, відкладати і відкладати, поки – як вони сподіваються – чи не з’явиться чітке рішення.

Але що, якщо ми скористаємося тим фактом, що чіткого рішення немає, щоб прийняти рішення швидше? Я думав про це, поки ми обговорювали те ж саме рішення, яке обговорювали вже давно – що робити з певним бізнесом. І тут втрутився CEO компанії.

«Зараз 3.15, – сказав він. – Нам потрібно прийняти рішення за 15 хвилин».

«Почекайте, – сказав фінансовий директор. – Це складне рішення. Напевно, нам варто продовжити розмову на наступній зустрічі».

«Ні, – твердо сказав CEO. – Ми приймемо рішення за наступні 15 хвилин».

І знаєте що? Ми прийняли його.

Так я і виявив третій метод прийняття важких рішень: скористайтеся таймером.

Якщо питання, яке ви обговорюєте, піддається розумному і ретельному осмисленню, варіанти приблизно порівнянні, і чіткої відповіді все одно немає, визнайте, що у вас немає однозначно правильного варіанту – і просто прийміть рішення.

Добре, якщо масштаб рішення можна зменшити і протестувати його з мінімальними інвестиціями. Але якщо не можна, то все одно просто прийміть його. Припинивши ці безглузді обговорення, ви заощадите масу часу, а значить, серйозно виграєте в продуктивності.

Зачекайте, скажете ви. Якщо почекати ще скількись часу, відповідь з’явиться.

Але:

1) ви і так вже витратили чимало дорогоцінного часу в пошуках цієї ясності;

2) прагнучи до цієї ясності, ви не просто тягнете час, але не даєте собі розібратися з іншими – можливо, більш важливими – рішеннями.

Так що прийміть рішення і дійте.

Спробуйте прямо зараз. Виберіть рішення, яке ви якийсь час відкладали, дайте собі три хвилини – і прийміть його. Якщо на вас тисне вантаж великої кількості рішень, запишіть їх на аркуші паперу. Дайте собі деякий час і потім, рухаючись по списку, приймайте кращі рішення, які ви тільки можете прийняти за цей обмежений відрізок часу. Саме прийняття рішення – будь-якого рішення – зменшить вашу тривогу і дозволить вам йти далі. Коли ви відчуваєте себе перевантаженими, краща протиотрута – набрати швидкість і рухатися вперед.

А що стосується обіду, я замовив капустяний салат. Чи був це найкращий варіант? Не знаю. Але принаймні, я вже не сиджу і не втомлюю себе болісним вибором.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар