Як приборкати неконтрольований стрес.

Як приборкати неконтрольований стрес.« У мене депресія… Життя – суцільний стрес!» За останні роки багато медичних термінів перекочували в повсякденний лексикон, розгубивши при цьому частину свого значення. І в цьому небезпека: наприклад, стрес може привести до куди більш серйозних наслідків для організму, ніж нам здається, – особливо якщо йдеться про стрес неконтрольований. 

Основні ідеї статті:

– Стрес – це природна реакція організму на новизну.
– Неконтрольований стрес виникає при неможливості пристосуватися до ситуації, її уникнути і передбачити її наслідки і кінець.
– Серйозніше всього травмує психіку неможливість встановити контроль над ситуацією.
– Щоб впоратися зі стресом, важливо шукати в ситуації плюси і вибудовувати систему посеред хаосу.

Словом «стрес» ми звикли описувати різні свої стани: тривогу, дискомфорт, напругу. Але з біологічної точки зору стрес – це лише реакція на новизну. Тому щоденні поїздки на метро до роботи і назад навряд чи можна вважати стресом: так чи інакше, ми готові до того, що нас там чекає, пристосовуємося, адаптуємося.

Стрес – реакція біологічна і в цьому сенсі за мільярди років нічого не змінилося. У моменти стресу на роботі у нас включаються ті ж механізми, що й у нашого предка, на якого нісся тигр. Наш організм готується захищатися. Природа придумала для цього дві основні стратегії.:

«Бий-або-біжи» чи «замри, помри, воскресни»?

У нашому арсеналі два типи реакцій: «бий або біжи» і завмирання. Першу найяскравіше ілюструє притча про жабу, яка впала в казан з молоком. Вибравши боротьбу, вона збила масло і врятувалася. Така стратегія актуальна в екстремальних умовах: наприклад, під час війни.

У повсякденному житті, як не дивно, виграють ті, хто завмирає. Розуміючи, що боротися марно, вони потихеньку адаптуються до нових умов.
Цю стратегію ілюструють результати експерименту з акваріумними рибками. Обмеживши подачу кисню в акваріум, дослідники помітили, що риби розділилися на дві групи: частина почала кидатися, частина завмерла, економлячи кисень. Вижили саме «застиглі» рибки: їх запанікувавших побратимів отруїв рівень адреналіну.

Ворога треба знати в обличча

Незважаючи на те, що людина за своєю природою прагне до розвитку, пізнання, відкриття чогось нового, у цього нового повинні бути рамки, межі. Ми повинні відчувати себе впевненими у завтрашньому дні, повинні знати, що можемо на нього вплинути, здатні контролювати ситуацію.

В іншому випадку виникає неконтрольований стрес, який несе загрозу здоров’ю і може призвести до розвитку неврозів і депресії. Він з’являється в разі неможливості:

  • …пристосуватися до ситуації,
  • …уникнути ситуації,
  • …передбачити наслідки і кінець ситуації.

Неконтрольований стрес призводить до порушення трьох функцій: когнітивної (розумової), афективної (чуттєвої) і моторної (все, що стосується наших рухів). Сильніше всього психіку при цьому травмує неможливість встановити контроль над ситуацією.

Яскравим прикладом того, як людей вганяли в неконтрольований стрес і що з ними відбувалося згодом, були трудові табори нацистської Німеччини, куди відправляли супротивників нацистського режиму.

Правила та умови в таборах постійно змінювалися: в’язні виконували безглузду роботу, ніколи не знали напевне, коли почнеться і закінчиться їх трудовий день. Як тільки вони починали звикати до правил, ті змінювалися на протилежні. Люди поміщалися в ситуацію, яку ніяк не могли собі пояснити, проконтролювати, передбачити, і це поступово вводило їх у стан «вивченої безпорадності».

Але виявилося, що з цим станом можна боротися. Серед в’язнів був психолог Бруно Беттельхейм. Він зрозумів: для того, щоб протистояти неконтрольованому стресу, потрібно виключити хоча б одну з трьох умов його виникнення. Так, він не міг контролювати, де і коли буде працювати, що саме буде робити, у скільки ляже спати і прокинувся, але він міг вирішувати, коли робити зарядку, які саме вправи виконувати, скільки разів і коли чистити зуби.

Коли мозок зосереджується на тому, що ми самі вирішуємо, прогнозуємо, на що самі впливаємо, він не піддається неконтрольованому стресу. Тому так важливо створити «острівець контролю», логіки і послідовності.

Як приборкати неконтрольований стрес?

На щастя, сьогодні мало хто з нас потрапляє в такі екстремальні ситуації. Справа в тому, що найпростіший спосіб ввести дорослу людину в стан неконтрольованого стресу – це позбавити її фінансової стабільності. І цим часто зловживають роботодавці. У корпоративному середовищі прийнято вважати, що, коли людина адаптується до роботи, починає виконувати її впевнено і досягає певної планки, їй стає комфортно і вона перестає рухатися вперед.

Отже, для того, щоб компанія росла і розвивалася, потрібно періодично – не частіше, ніж раз в три роки – виводити співробітників із зони комфорту. Як? Вганяючи їх у стан стресу: змінюючи щось в умовах роботи чи оплати. Одні роботодавці різко скорочують зарплатну частина і змінюють систему преміювання, інші підвищують план продажів, треті забирають у співробітників базу клієнтів.

В цілому з точки зору компанії це правильний підхід: змінювати умови періодично потрібно, інакше виникає застій. Але опинившись у такій ситуації, співробітник перестає контролювати, скільки він заробляє, не знає, чи зможе виплатити кредит, іпотеку. Така ситуація сильно б’є по його самооцінці, знижує його продуктивність і лояльність до компанії.

Якщо при зміні умов не поспілкуватися з кожним співробітником, не пояснити, навіщо це було зроблено, що це дасть, як особисто він може повернути собі звичний рівень доходу, то бізнес в кінцевому рахунку тільки програє.

Головне – вибудувати систему

Припустимо, ми опинилися в такій ситуації, але відразу кардинально змінити її (наприклад, звільнитися) не можемо.

Як в такому випадку впоратися зі стресом?

1. Намалювати картину майбутнього – в максимально можливих деталях і подробицях. Яку роботу ми хочемо знайти? Що будемо робити? Що це нам дасть? При цьому оцінити реальний наш план, чи існує таке місце роботи, про яку ми мріємо. Якщо мрії далекі від реальності, варто скорегувати їх.

2. Якою б негативною не була ситуація, потрібно вибудувати в хаосі систему і знайти в поточних обставинах плюси. Це може бути що завгодно, будь-яка дрібниця, важлива конкретно для вас: гнучкий графік, приємне оточення, близькість до будинку, плаваюча перерва на обід (а значить, можливість в цей час зайнятися якимись своїми справами).

Як не банально це звучить, треба, щоб у житті, крім роботи, було щось ще: спортзал, басейн, хобі. Важливо знати, що робочий день закінчиться і після нас чекає щось приємне, заплановане нами, щось, на що ми можемо переключитися. Розвантаження необхідне, в іншому випадку навіть зміна роботи не завжди допомагає.

Щоб надалі уникати подібних ситуацій, важлива профілактика. Фахівці радять раз на три роки міняти місце роботи. Це дозволить вам розвиватися, набувати різний досвід, бути в курсі ситуації на ринку. В цьому випадку зміни в компанії і перехід на нову роботу не стануть для вас стресом.

Звичайно, в короткостроковій перспективі від цього можна програти: як в посаді, так і в грошах. Але в довгостроковому плані виграє той, хто рухається.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар