Як правильно просити вибачення.

yak-pravylno-prosyty-vybachennyaКожен з нас час від часу потрапляє в ситуацію, коли розуміє, що сказав або зробив щось не так і тим самим підвів або образив іншу людину. У такій ситуації, звичайно, потрібно попросити пробачення, щоб відновити порушений баланс взаємин. Про те, як правильно просити пробачення ми і поговоримо в цій статті.

Як ми вже сказали – прощення вдає із себе своєрідний механізм відновлення порушеного балансу. Коли ми робимо іншій людині погано, ми повинні за це заплатити власним благополуччям – так діє закон рівноваги всесвіту. І він вступає в силу, не залежно від того, знаємо ми про нього чи ні. Коли ж ми перепрошуємо, ми тим самим як би повертаємо на місце порушену рівновагу, відновлюючи справедливість.

Прощення зовсім не обов’язково просити у самої людини, по відношенню до якої ви вчинили неправильно, особливо, якщо це важко в силу будь-яких обставин. Цілком достатньо буде, якщо ви зробите це символічно, наприклад, написавши їй листа, або, попросивши прощення у образу цієї людини у вас в голові. Можна також робити це опосередковано, наприклад, звертаючись до Бога. Головне в проханні про прощення – це щирий жаль про допущену помилку і бажання її виправити.

Навіть, якщо ви нанесли сильну образу іншій людини і вона не може вас пробачити, це другорядне у порівнянні з вашим щирим каяттям і жалем про зроблене. Всі ми різні і володіємо різною здатністю прощати, тому залиште цю частину роботи з людиною, яку ви образили. Ваша ж задача – допомогти їй пробачити вас, але зробити це за неї ви не зможете. Це вже її зона відповідальності, на яку ви можете вплинути тільки побічно.

Як правильно просити вибачення.

1. Підготуйтеся. Просити прощення – це складна робота, подвійно складна від того, що ви, найчастіше, відчуваєте сильне почуття провини. А вона поганий помічник у будь-якій справі, тому що сильно спотворює сприйняття реальності.

Продумайте, які слова ви скажете, як будете себе вести. Але робіть це не як актор перед виходом на сцену, репетируючи кожен жест, щоб справити на «публіку» максимальне враження, а з тим, щоб продумати, як краще донести до партнера свої почуття і глибину каяття.

Подумайте, які у вас очікування щодо того, як сприйме ваші слова співрозмовник. Якщо ви очікуєте, що він тут же простить вас, подумайте, що ви будете говорити, як будете діяти і що відчувати, якщо цього не станеться. Якщо ж навпаки, очікуєте, що вас ні за що не пробачать, продумайте свої почуття в протилежній ситуації. Це дасть вам можливість підготуватися до будь-якого результату, яким би він не був.

Комусь може здатися, що мої рекомендації дуже схожі на маніпуляцію, але це не так. Будь-яка ситуація вимагає підготовки, якщо ми хочемо отримати хороший результат. А в даному випадку обидві сторони зацікавлені в такому результаті, але набагато більша відповідальність за нього лежить на плечах «кривдника». Тому його «борг» докласти максимум зусиль, щоб результат був якомога більш сприятливий.

2. Не виправдовуйтеся і прийміть на себе відповідальність. Виправдання свідчать про бажання знизити ступінь своєї провини, показати, що не все залежало від вас і що були обставини, які спонукали вас вчинити таким чином. Цілком можливо, що все це так. І ви можете вказати на ці обставини, але ні в якому разі не пояснюйте свою провину тільки ними.

Прийміть на себе відповідальність за скоєне. Така поведінка не тільки покаже вашу внутрішню силу, але і розуміння всієї тяжкості свого проступку. Адже виправдовуючись, ви як би принижуєте значимість скоєного для іншої людини, повторно завдаючи їй образу. Ви як би говорите, що у неї немає підстав для настільки великої образи і бурхливої реакції, а ситуація, по суті, «яйця виїденого не варта».

Але і «посипати голову попелом» теж не потрібно. Не збільшуйте свою провину, розписуючи всю глибину і тяжкість власного проступку, а то, дійсно виявиться, що ви всьому винні тільки ви і вас потрібно негайно розстріляти. Досить просто сказати, що ви зрозуміли, що вчинили не правильно і вам дуже шкода. Ви хотіли б загладити свою провину, якщо це можливо, оскільки ваші відносини дуже цінні для вас і, якщо ваш партнер дозволить, то ви готові зробити все, щоб виправити завдану йому шкоду.

Бувають ситуації, коли виправити нічого не можна. Тоді ви говоріть про те, що хотіли б, щоб цього не було, але виправити, до вашого превеликий жаль, нічого не можете. І, якщо людина знайде в собі сили і бажання пробачити вас, то ви будете щасливі і докладете всіх зусиль, щоб допомогти і їй стати щасливим поруч з вами. Якщо ж ні, то буде дуже шкода, що допущена вами помилка зруйнує то багато і важливе, що між вами існує.

3. Підкріпіть слова. Набагато вагомішими слів є наші вчинки. Тому, подумайте, які ваші дії можуть підкріпити сказане або засвідчити ваше бажання налагодити відносини. Можливо, ви пам’ятаєте про якесь бажання партнера, яке не було здійснено, або знаєте, що йому доставляє величезну радість. У такому випадку, ви можете підготувати для нього приємний подарунок.

Але пам’ятайте, що подарунок ні в якому разі не може замінити вибачення, якщо тільки це не звичний для ваших відносин спосіб просити прощення «без слів». І подарунок потрібно дарувати вже після того, як все було сказано, і крапки над і розставлені. Інакше ваші дії можуть сприйматися як бажання відкупитися від партнера, що викличе ще більший негатив, образу і відторгнення з його боку.

4. Подякуйте партнеру. Яке б рішення не прийняв ваш партнер – пробачити вас чи ні, поставтеся до нього з повагою, адже він має право чинити так, як вважає за потрібне. У будь-якому випадку подякуйте йому, за те, що він знайшов сили пробачити вас, або за те, що просто вислухав вас. Пам’ятайте, що пробачити буває дуже нелегко, і потрібен час, щоб образа притупилася. Можливо, партнер все ж простить вас, але трохи пізніше. Дайте йому таку можливість. Скажіть, що поважаєте його рішення, але все ж сподіваєтеся, що він змінить його.

5. Не будьте нав’язливі. Якщо людина не готова вас пробачити, «відпустіть»  її на якийсь час. Не намагайтеся приводити додаткові аргументи, чому їй це потрібно зробити. Ви повинні розуміти, що такою поведінкою ви надаєте на неї тиск, що змушує її захищатися. А для того, щоб щиро пробачити, людині потрібна свобода вибору. Тому нічого, крім шкоди ви такою поведінкою не доб’єтеся.

Звичайно, часто буває важко визнати свою провину і попросити вибачення, особливо, якщо в ситуації винні обидві сторони. Але зробити це потрібно, оскільки без прощення не буде подальшого розвитку відносин. Якщо ви просто замнете ситуацію, зробивши вигляд, що нічого не сталося, то вона буде постійно нагадувати про себе, повертаючись у вигляді подібних ситуацій, що виникають у вашому житті. До того ж, і не обговорена,  не виплеснута, образа буде давати про себе знати.

Тому, попросити вибачення завжди краще, ніж не попросити його. Крім, того, сподіваюся, вам приємна буде думка, що, як щиро прощати, так і просити вибачення здатна тільки дійсно сильна духом людина.

Оцініть статтю
Додати коментар