Як правильно підвищити самооцінку?

 

Саме слово “cамооцінка” говорить за себе: самостійна оцінка. Але проблема в тому, що ми не оцінюємо себе самотужки. Насправді ми беремо чужі критерії та оцінюємо себе згідно з цими критеріями.

Як правильно підвищити самооцінку?

Справа в тому, що люди соціальні істоти. Наші предки залежали від оточення. Щось не те зробив, щось не те сказав і тебе виганяли, залишивши без їжі, даху над головою та можливості продовжити рід.

Наша психіка улаштована так, що громадська думка – це питання фізичного виживання .

Отже самооцінка неефективна з погляду еволюції і ми будемо оцінювати собі відповідно до чужих цінностей. Ми звикли мати низьку самооцінку, щоби не виділятися, але хоча б зберегти собі життя. Це є інструментом виживання в агресивному соціальному середовищі.

Чому зазвичай поради щодо підняття самооцінки не працюють?

Коли людина піднімає самооцінку, вона протистоїть своїй сутності, яка формувалася мільйони років.

Зазвичай поради щодо самооцінки звучати приблизно так:

  • Приведи тіло в порядок,
  • Почни багато заробляти,
  • Гарно одягнись,
  • Знайди статусного партнера
  • і таке інше.

Але є й інший спосіб . Для цього необхідно розібратися, як формується самооцінка.

Як формується самооцінка?

Наша самооцінка формується у дитинстві. Наприклад, коли дитина вчиться малювати. Якщо батьки чи однокласники сміються з її діяльності, то це відбиває бажання діяти. А якщо оточуючі не підтримують ні в малюванні, ні в спорті, ні в написанні книг, ні в тому, який гарний будиночок маля збудувало із піску, через пару років відпадає бажання взагалі щось пробувати.

Інстинкти кажуть: краще нічого не роби, бо хтось побачить, якою ти є незграбою, і ти втратиш свій авторитет.

І чим більше таких людей навколо нас, тим гірша самооцінка. Люди зі зниженою самооцінкою банально бояться зробити неправильний крок . Пізніше це почуття поглиблюється і ось ти вже не задоволений своєю зовнішністю, голосом та одягом.

Лінь – це ознака низької самооцінки

Людина з низькою самооцінкою намагається не зробити помилки . Підсвідомо їй здається, що вона погана у всьому і більше нічого не пробує. Це почуття приходить до неї автоматично та паралізує її.

А людина з високою самооцінкою, навпаки, готова робити помилки заради успіху і пробує багато нового.

Відчуваєте різницю? Боятися зробити помилку або бути готовим робити помилки.

Через низьку самооцінку люди лінуються. Доросла людина має досвід з дитинства про те, що в неї ніхто не вірив і висміював. Було боляче та прикро.

Вже доросла людина, створюючи ідею в голові, зважує всі “за” і “проти”. Починається боротьба із внутрішнім страхом . Страхом того, що знову нічого не вийде. Цей страх багато хто не усвідомлює . Він виявляється у вигляді лінощів. Лінь – це не економія сил чи двигун прогресу. Лінь – це страх нового, страх змін, страх помилки. Цей страх випливає з дитинства

Хороша новина полягає в тому, що чому б ми не навчили свою свідомість у дитинстві, ми завжди можемо її перевчити. Для того, щоб почати змінювати свою самооцінку, потрібно змінити свою свідомість. Це можна зробити за допомогою чотирьох простих кроків.

Як почати змінювати свою самооцінку

Згадайте своє життя

Проаналізуйте його. Перші невдачі, перші косі погляди та перші негативні оцінки близьких.

Так, це неприємно, спливають темні епізоди, які ти так старанно від себе ховав(ла). Але треба зрозуміти: відлуння яких подій не дають діяти зараз.

Підходити до цього потрібно з мінімумом емоцій. Дивитися збоку, ніби проводимо аналіз чужої життя.

Знайти найболючіші моменти та прийняти їх. Проаналізувати, чи цей досвід навчив нас чогось і чому ми тепер так не робимо.

Або усвідомити, що людина, яка заклала в нас цю травму, була неправа.

Подумати, що ми робили, якби були зі зворотного боку, як ми би вчинили.

Якщо це дитяча травма, просто пожалійте себе. Себе маленького чи маленьку. Ви ж дитина. Діти часто помиляються. Скажіть цій дитині, що зараз все добре, вона не зробила нічого поганого, таке трапляється.

Оточіть собі самодостатніми людьми

Це мають бути люди з високою самооцінкою.

Більшість вашого оточення самі страждають низькою самооцінкою і намагаються підняти її, принижуючи всіх навколо, у тому числі й вас. Це відбувається автоматично та невідомо, захисна реакція.

Ви розпочали новий бізнес? А ваш друг може висловити мільйон сумнівів і сто разів нагадає, як мало ви знаєте про бізнес.

Ваше оточення має складатися з людей, котрі люблять своє діло, собі та поважають інших. Намагайтеся уникати людей, які несуть лише негатив і на кожну вашу дію вони мають десяток слів, щоб покритикувати вас. І нуль слів підтримки

Почніть пробувати нове

Так, якщо у вас низька самооцінка, страшно спробувати щось нове. Але це треба зробити.

Якщо хочете відчути свою фізичну силу, доведеться йти до спортзалу і піднімати важку штангу. Так само й тут.

Бо сила є у всіх, хоча не всі про це знають. І чим більше ви робите спроб, тим більше своїх сильних сторін стане відомо вам і вашому оточенню.

Припиніть орієнтуватися на інших

Порівнювати собі з іншими можна, але не сподівайтеся знайти високу самооцінку, якщо ви женетеся за чужими успіхами.

Яким би крутим ти не був, завжди буде хтось крутіший, той, хто понизить твою самооцінку. Найкраща людина для орієнтира – це ти в минулому.

Підіб’ємо підсумок. Не намагайтеся підняти самооцінку, вона піднімається автоматично, коли ви усвідомлюєте свою силу. Коли ви починаєте робити те, що ви боялися.

 

Оцініть статтю
Додати коментар