Як практикувати кайдзен?

Як практикувати кайдзен?Будь-яке важке завдання спочатку може здатися недосяжним, якщо розглядати його в цілому. Ключ до успіху – в поділі її на кілька маленьких кроків – короткочасних цілей. Виконання декількох маленьких завдань веде до вирішення середньої, проміжної мети, а додавання останніх і є кінець вашої подорожі, виконання головної мети і успіх. Поставити перед собою завдання досить просто, якщо слідувати декільком правилам. Мета повинна бути досяжною, але досить важка. Дуже важливо переконатися, що вона лежить поза зоною вашого комфорту. Не встановлюйте планку занадто низько. Крім того, переконайтеся, що мета вимірюваєма, щоб ви могли стежити за своїм прогресом. І найважливіше – відзначати свій успіх. Кожен раз, досягаючи нової мети, знайдіть спосіб себе чимось порадувати.

Як організувати своє мислення таким чином, щоб послідовно домагатися своїх цілей?

Потрібно навчитися ставити собі правильні питання. Тут знадобиться японська методика кайдзен.

Що відрізняє мета від мрії? Насамперед – план. Якщо у вас є план досягнення мети, ви готові йти до неї. Як привчити себе діяти планомірно? Використовуйте кайдзен-питання!

У перекладі з японської «кайдзен» означає «поліпшення, зміни на краще». Ця техніка народилася в Японії після Другої світової війни під впливом американських технік самоорганізації і традицій, що мають місцеві коріння. Між іншим, саме період активного використання кайдзен збігається з часом підйому японського господарства, феноменом, який пізніше охрестили «економічним дивом» Японії. Зі світу підприємництва методи кайдзен перекочували в сферу повсякденного життя.

Що особливого в кайдзен?

Головне достоїнство кайдзен-техніки в її максимальній конкретності та послідовності. Всі цілі, які ви ставите перед собою, починаючи з самих прозаїчних (навести порядок у будинку) і закінчуючи глобальними (знайти фінансове благополуччя, високий статус, домогтися успіху в роботі), повинні методично розбиратися по пунктах.

Інша важлива риса – усвідомленість. Якщо ми хочемо скласти працюючий план досягнення мети, важливо не тільки щоранку мотивувати себе, але і привчати себе стежити за своїм просуванням, постійно торсати себе, відзначати кожен зроблений крок.

Основа кайдзен – направляючі питання, які потрібно періодично ставити собі. При цьому самі питання ранжуються за їх величиною: від маленьких, на які ви можете витратити не більше 30 секунд (на зразок «Що мені слід вибирати на обід, щоб схуднути?»), до великих, в яких відображається зміст життя («Що я хотів би робити, щоб відчувати задоволення від роботи?»). Великі потрібні для того, щоб окреслювати напрямок руху, а маленькі – безпосередньо для роботи над метою.

Щоб зрозуміти, як діє кайдзен, особливо важливо оволодіти мистецтвом ставити невеликі, але точні питання. Основними їх параметрами повинні бути:

  • Конкретика.Щоб оперативно працювати над метою, потрібно ставити питання чітко і ясно.
  • Реалістичність. Питання повинно бути сформульовано так, щоб стимулювати вас до дії. Чим менше вам потрібно, щоб зробити цю дію, тим більше шанс, що ви не перерветеся на півдорозі.
  • Послідовність. Переходьте до питання тільки тоді, коли розібралися з попереднім.
  • Регулярність. Не пропускайте жодного дня. Якщо випадково пропустили, задайте питання двічі на наступний день – вранці і ввечері.

Як практикувати кайдзен?

Для початку виберіть яку-небудь мету, яку ви б хотіли добитися. Припустимо, ви хочете навчитися пекти чудові тістечка. Запитайте себе: який конкретний крок я можу зробити, щоб наблизитися до мети? Уникайте питань, на які не можна відповісти настільки ж конкретно. Скажімо, перед тим як написати цю статтю, я задав собі питання: «Яку конкретну корисну ідею я хочу висловити за допомогою цієї статті?».

Відповідь зрозуміла: «Я хочу сказати, що кайдзен – зручний спосіб організувати своє мислення таким чином, щоб послідовно домагатися своїх цілей».

Випишіть своє питання і ставте його собі регулярно, краще всього – в один і той же час. Записуйте відповідь, даючи собі трохи часу на роздуми. Не намагайтеся придумати щось розумне і суттєве. Якщо нічого не виходить – пишіть перше, що приходить в голову. Будь-які відповіді, які народжуються протягом дня, теж потрібно фіксувати.

Пам’ятайте, що ваш мозок може знайти відповідь не тільки в процесі роботи над завданням, але і в той час, коли ви зайняті зовсім іншими справами або навіть спите. Більше того – часто саме під час відпочинку вивільняються творчі сили. Раз на тиждень проводьте ревізію: чи актуальне це питання зараз? Можливо, ви вже навчилися пекти тістечка і хочете перейти до більш складних страв? Або ви хочете застосувати свої знання на практиці? Тоді більш доречно було б запитати: «Що мені зробити, щоб продемонструвати іншим моє кулінарне мистецтво?».

Почати потрібно з постановки невеликих, але суттевих питань на хвилюючу вас проблему:

  • Здоров’я: Що я можу зробити протягом дня, щоб поліпшити свою фізичну форму?
  • Робота: Який один маленький крок наблизить мене до завершення проекту?
  • Відносини: Яку одну маленьку гарну річ я можу сказати про цю людину?
  • Ставлення до себе: Яку одну маленьку гарну річ я можу сказати про себе?
  • Саморозвиток. Яку маленьку дію я можу зробити сьогодні, щоб дізнатися щось нове?
ГАРМОНІЯ
Додати коментар