Як позбутися боязкості і соромливості.

pozbutysya-boyazkosti-i-soromlyvostiБоязкість або сором’язливість – риса, властива дуже багатьом людям. У всякому разі, так вважають психологи. Невпевненість в собі і в той же час зацикленість на своїх думках і відчуттях, хвороблива залежність від чужої думки, нездатність до рішучих вчинків, почуття болісної незручності в багатолюдному суспільстві, м’язова скутість, скутість мови – ось ознаки цієї поширеної і дуже неприємної риси характеру.

Зрозуміло, що жити з нею важко. Вона фактично позбавляє радощів вільного спілкування і віддаляє від інших людей. Але найгірше, що боязка людина в уявленні багатьох – це невдаха.

Звідки береться боязкість?

Боязкість, як і інші особливості характеру, може бути вродженою, а може бути і придбаною. З вродженою все ясно: якщо, приміром, батько боязкий, несміливий, то і дитина, отримавши у спадок відповідні гени, може вирости такою ж. Боязкість придбана – результат неправильного виховання.

Боязку людину в дитинстві напевно часто критикували, порівнювали з однолітками не в її користь і мало хвалили. Розбив чашку або впав і тут же чує: який ти незграбний. Не дається якесь заняття – батьки обов’язково повинні привести в приклад сусідської дитини, яка, припустимо, вже вільно читає не тільки буквар, але і газетний текст, або годинами натхненно розучує гами, чи має ще якісь фантастичні вміння.

В результаті такого виховання виникає цілий букет комплексів. Людина вважає себе гіршою за інших, не відчуває самоповаги, часом навіть не любить себе. Звідси помилкова впевненість, що і інші сприймають її точно так само.

Де сміливий знайде, там боязкий втратить

Так говорить народна приказка. І дійсно, боязка людина ніби не помічає підказок долі, не вміє використовувати щасливий шанс, відступає убік, коли удача сама йде в руки. Не дарма ж боязкість у багатьох асоціюється з невдачливістю. Боязку людину як ніби зазомбували на поведінку собі ж на шкоду.

Ставимо «діагноз»

Зазвичай нам немає необхідності задаватися питанням: чи боязкого я десятка? Про себе і так все ясно. Але все ж давайте виділимо основні риси, що характеризують боязкість як особливість характеру.

  • Чужі думки

Ви постійно переживаєте про те враження, яке справляєте на інших людей. Що вони по вашому приводу думають, як до вас ставляться. Ці думки є важкими, вони сковують вашу ініціативу, заважають вести себе природно і невимушено. Вам постійно здається, що ваш зовнішній вигляд непоказний,  вчинки безглузді, слова нерозумні.

  • Невпевненість у собі

Ви боїтеся не тільки заговорити з незнайомою людиною з якогось приводу, але і, наприклад, виступити на робочому зібранні перед співробітниками, звернутися до начальства з пропозицією, невимушено спілкуватися в гостях… Вам здається, що ви виставите себе в поганому світлі, що на вас якось не так подивляться, над вами посміються.

  • Порівняння не на свою користь

Цей процес нескінченний: ви постійно порівнюєте себе з іншими, при чому щоразу переконуєтеся в тому, що всі інші – краще, розумніше, здібніше. Поганий моральний стан від цього, звичайно ж, тільки посилюється.

  • Ідеалізація

Інші люди представляються вам майже досконалістю. Ви захоплюєтеся їх умінням вільно вести себе, не відчувати страх публічних виступів, не мимрити у відповідь на запитання, поставлене мало знайомою людиною, а відповідати впевнено і красномовно, бути дотепним за дружнім застіллям. Про себе ж ви думаєте як про вмістилище всіх можливих негативних якостей.

Позбавляємося від боязкості

Крок перший

Усвідомити свій недолік. Так, ви боязкі, сором’язливі. Ви розумієте, що це заважає в житті. Тому готові змінюватися, хоча і знаєте, що це буде нелегко.

Крок другий

Зрозуміти, що оточуючі зовсім не налаштовані по відношенню до вас упереджено, не намагаються спіймати вас на чомусь, принизити і посміятися над вами. За великим рахунком, їм немає до вас ніякого діла. Людям взагалі властиво цікавитися переважно собою, а не іншими. Ну і ще публічними персонами, знаменитостями, зірками, але ви ж не зірка! А якщо і залучаєте їх увагу, то інтерес до вас найчастіше щирий і доброзичливий. Так що заспокойтеся і перестаньте переживати про те, що про вас думають інші. Повірте, у більшості випадків – нічого не думають.

Крок третій

Перестати ідеалізувати інших і порівнювати себе з ними. Поспостерігайте за людьми – як вони виглядають, ведуть себе, розмовляють, і ви переконаєтеся, що нічого особливого в них немає. Вони звичайні – такі ж, як ви.

Крок четвертий

Прийняти і полюбити себе. Так, дозвольте собі бути самим собою. Скажіть: я саме такий і маю на це повне право. Перестаньте себе критикувати та принижувати.

Крок п’ятий

Згадати, коли і у зв’язку з чим ви стали помічати за собою боязкість. Які події вплинули на ваше самовідчуття – чия критика, або глузування, або невдачі… Звичайно, ідеальний варіант – звернутися до психолога, але ж можна і самостійно проаналізувати травмуючі фактори і зрозуміти, що з часом вони стали дрібними і незначними.

Крок шостий

Почати змінюватися. Уявіть собі, як ви виглядаєте, коли вам доводиться мати справу з незнайомцями: перелякані очі, застиглий вираз обличчя, нечленороздільна мова, скуті рухи… Зізнайтеся, така людина навряд чи викличе симпатію і бажання спілкуватися з нею. Тому, в першу чергу, вчимося посміхатися людям. І дивитися прямо в очі. Спочатку, звичайно, посмішка може бути вимученою, а від однієї думки, що не можна відводити погляд, вас кине у фарбу, але на десятий раз вийде.

Крок сьомий

Позбутися від м’язової скутості. Як стверджують психологи, боязкість йде, коли тіло розслаблене. Поспостерігайте за собою: які м’язи напружені в той момент, коли ви відчуваєте незручність і сором’язливість. Тому вчимося розслаблятися. Головний помічник у цьому – йога. Запишіться на курси йоги або знайдіть в Інтернеті відповідні вправи і займайтеся.

До речі, помічено, що володіюча своїм тілом людина і веде себе вільно. Так що вам можуть допомогти не тільки заняття йогою, але танці і вправи в тренажерному залі, і навіть звичайна пробіжка.

Крок восьмий

Розвивати самоіронію. Навчитеся ставитися до себе з певною часткою іронії. Підтрунюйте над собою, над своєю невпевненістю, і ви виявите, що через якийсь час від неї не залишиться і сліду. Тому що коли людина сміється, вона почуває себе вільно.

Крок дев’ятий

Дивитися на себе з боку. Культивуйте легку відстороненість по відношенню до себе. Цей психологічний прийом допомагає позбутися від надмірної тривожності та зосередженості на собі.

Крок десятий

Наслідувати. Поспостерігайте за тими людьми, чиї манери вам імпонують. Придивіться уважно, як вони тримають себе, як рухаються, жестикулюють. Вслухайтеся в їх мову – які обороти вживають, як починають розмову. Якщо ви будете трохи копіювати їх, в цьому немає нічого принизливого. Навпаки, так вам буде легше подолати свій недолік.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар