Як поза впливає на вашу особистість

Як поза впливає на вашу особистістьЯк пов’язана впевненість у собі і пряма постава? В якій позі краще працювати: стоячи, лежачи або сидячи? Сьогодні це вже не питання етикету, а завдання для психологів, які досліджують взаємозв’язки між тілом і свідомістю.

Змініть положення свого тіла — зміниться і настрій. Можливо, ваша мама не думала про це, коли казала: «сядь прямо і не сутулься», але в цілому вона була права. Численні дослідження показують, що поза сильно впливає на наш настрій, пам’ять і навіть здібності до навчання. Наприклад, упевнена поза і рівна постава роблять більш впевненим у собі — також як посмішка може зробити більш щасливим.

Люди завжди відчували, що тіло і свідомість сильно пов’язані один з одним. Античні мислителі філософствували, походжаючи по галереям, а Фрідріх Ніцше часто порівнював свою філософію з танцем. Кращі ідеї більшості людей приходять не за робочим столом, а уві сні, під час прогулянки або поїздки на машині.
Мова тіла тісно пов’язана з нашим внутрішнім станом.

У лабораторних експериментах психологи намагаються розкрити ці взаємозв’язки. За цими дослідженнями стоїть концепція «втіленого пізнання» (embodied cognition), згідно з якою розум можна адекватно зрозуміти тільки у зв’язці з тілом і навколишнім середовищем. Яким же чином поза, постава, жестикуляція пов’язані з настроєм, креативністю та пізнавальними здібностями?

Пряма постава допомагає боротися зі стресом

У нещодавному дослідженні Оклендського університету вчені попросили випробуваних виконати завдання, яке гарантовано викликає у людей стресові емоції. Їм потрібно було підготувати промову і виступити з нею перед вимогливим журі, причому кожне слово і жест записувалися на відеокамеру. Така методика використовується нерідко і навіть носить спеціальну назву — «соціальний стрес-тест Тріра».

Всі випробовувані проходили тест сидячи. Учасники з першої групи зберігали пряму поставу, а учасники з другої сутулились і злегка нагинались вперед (в обох групах поза спеціально підтримувалася з допомогою фізіотерапевтичної стрічки). В кінці тесту учасників попросили заповнити опитувальники, вимірюють їх рівень стресу, збудливості, самооцінку і настрій.

З’ясувалося, що люди з прямою спиною були більш задоволені собою, краще налаштовані і менш полохливі, ніж учасники з другої групи.

Крім того, у своїх виступах вони частіше вживали слова, пов’язані з позитивними емоціями і менше концентрувалися на собі.

Дослідники роблять висновок: пряма постава допомагає краще справлятися зі стресом і відчувати себе сильніше.

Можливо, справа в тому, що вона підвищує рівень збудливості, робить більш активним, в той час як «зігнута» позиція викликає почуття пасивності і безпорадності. Сидіть рівно — і ваше тіло буде думати, що ситуація під контролем, якою б складною вона не була.

Дослідження соціального психолога Емі Кадді, про які вона розповіла в популярному діалозі на TED, кажуть, що мова тіла в прямому сенсі слова формує нашу особистість.

Прийняття «сильних» поз, пов’язаних з почуттям впевненості, змушує відчувати цю впевненість — причому зміни відбуваються вже через дві хвилини і відображаються на гормональної активності: «сильні» пози підвищують рівень тестостерону, а «слабкі» його знижують, в той час як рівень кортизолу (гормон стресу) в другому випадку зростає.

Деякі жести і пози можуть посилити творчі здібності

У дослідженні 2012 року, результати якого опубліковані в журналі Psychological Science, учені просили деяких учасників жестикулювати двома руками (як би втілюючи собою вираз «з одного боку — з іншого боку»), а інших учасників — тільки однією рукою. Звичайно, учасники експерименту не просто жестикулювали, але і відповідали на запитання: їм потрібно було запропонувати рішення якої-небудь проблеми.
У результаті ті, хто користувався обома руками, висловили значно більше ідей, ніж люди з іншої групи.

У наступному експерименті деякі учасники просто бродили навколо, а деякі ходили строго по периметру квадрата або сиділи на місці. Виявилося, що випробовувані з першої групи були найбільш креативними. В іншому дослідженні з’ясувалося, що лежача поза дозволяє краще запам’ятовувати і вирішувати анаграми. Деякі дослідники вважають, що горизонтальне положення стимулює креативність і просторове мислення. Можливо, справа в тому, що в лежачому положенні ми більш розслаблені, і сила тяжіння розподіляється по всьому тілу майже рівномірно.

Дослідження 2010 року, опубліковане в Social Psychological and Personality Science, побудовано на конфлікті між тілом і свідомістю. Учасники з першої групи згадували приємні події зі свого життя, роблячи при цьому розстроєне обличчя, і навпаки — посміхалися, згадуючи про щось сумне. Учасники з другої групи координували емоції і вираз обличчя більш звичним чином.

З’ясувалося, що учасники з першої групи називали більш незвичайні асоціації і легше приймали дивні ідеї. Творчість часто виникає там, де поєднується непоєднуване — тепер у цієї думки є ще одне підтвердження.

Пряма постава підвищує впевненість у своїй позиції і допомагає менше концентруватися на негативному

У дослідженні 2009 року, результати якого опубліковані в European Journal of Social Psychology, одну групу учасників просили сидіти рівно з піднятою головою, а другу — зігнувшись, направивши обличчя в бік колін. У такій позі учасники повинні були письмово перерахувати три позитивних або негативних особисті риси, які в майбутньому можуть вплинути на їх задоволеність роботою і рівень професіоналізму.

Учасники з першої групи в результаті були більш впевнені в тих характеристиках, які вони перерахували — неважливо, чи були вони позитивними чи негативними.
Учасники з другої групи набагато менше вірили в те, що написали.

У подібному дослідженні 2014 року брали участь люди з депресивним розладом. Добровольцям показували на екрані позитивно та негативно забарвлені слова (наприклад, «краса» і «стомлення»). У першій групі учасники підтримували рівну поставу, у другій — сиділи, нахилившись вперед.

Через кілька хвилин учасників просили пригадати якомога більше показаних слів. Як правило, депресія підштовхує людину до того, щоб не звертати уваги на все, що може викликати в нього позитивні емоції, і змушує цілком концентруватися на негативному. З’ясувалося, що люди з прямою поставою, на відміну від учасників з другої групи, запам’ятали приблизно рівну кількість позитивних і негативних слів.

Пряма постава не тільки допомагає справлятися зі стресом, але і послабляє схильність до того, щоб бачити все в темних тонах.

Працюйте в «динамічній позі»

Деякі лікарі і журналісти називають стілець чи не головним ворогом людства: він викривляє поставу, псує наше здоров’я і самопочуття. Ми проводимо велику частину свого життя на стільці — і це нас вбиває. Людське тіло було створено для того, щоб рухатися, а не сидіти перед комп’ютером майже цілу добу.

У забавній і захоплюючій книзі Бернда Бруннера «Мистецтво лежати» відстоюється ідея, що вільна думка тісно пов’язана з горизонтальною позицією. З неї все бачиться інакше: світ як би відступає, прописні істини, вже не здаються такими очевидними. Про переваги лежачого положення говорив і американський письменник Трумен Капоте – ” Я — абсолютно горизонтальний автор. Я не можу думати, поки не ляжу в ліжко або не ляпнуся на дивані, і поки немає під рукою кави і сигарет.”

В останні роки багато хто знову стали повертатися до вертикального положення. Столи для роботи стоячи в інтернет-магазинах набирають популярність, фахівці говорять про підвищення продуктивності «вертикальних» працівників і зниження ризику захворіти цілою купою захворювань. Але майже всі згодні, що якоїсь однієї найбільш правильної пози немає.

Необхідно змінювати положення тіла під час роботи, переносячи навантаження з одних частин тіла на інші.

Фахівці називають це «динамічною робочою позою». Краще півгодини посидіти на стільці, потім постояти, пройтися, потім знову сісти, ніж сидіти нерухомо, симулюючи зосередженість. Зовсім відмовитися від стільців не можна, але можна навчитися сидіти на них правильно. І час від часу підніматися.

Змініть позицію свого тіла — зміняться і думки. Краще не чекайте, а зробіть це прямо зараз.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар