Як подолати вікову депресію.

podolaty-vikovu-depresiyuДепресія – одна з головних проблем сучасного суспільства. Кожна людина хоча б раз переживала депресію, а ті, хто стверджує, що депресія обійшла їх стороною, або дуже позитивні особистості, або просто не вміють брехати.

Багато людей не вважають депресію захворюванням, а лише тимчасовим погіршенням емоційного самопочуття. За подібне халатне ставлення до себе депресія жорстоко карає, ще більш втягуючи людину у свої тенета.
Під час протікання депресії людині притаманні почуття безнадії, спустошеності, пригніченості, зневіри, провини, підвищений рівень самокритики, зниження активності і загальний стан втоми. Людині настільки все стає байдуже, що вона не бачить сенсу якимось чином намагатися вплинути на ситуацію і вийти зі стану депресії.

Повну картину безвиході під час депресії додають проблеми людини з серцево-судинною системою, порушення сну, повна відсутність апетиту і зниження сексуального потягу.
При депресії людина повністю занурюється у свій внутрішній світ і стає абсолютно байдужою до всього, що відбувається навколо неї. Людина починає подумки “копатися” в собі, акцентувати увагу на власних вадах, нерідко вигаданих, повторювати про себе і вголос яка вона жахлива і погана і що через це у неї не клеїтися життя.

Безумовно, депресію лікувати можна і потрібно. Справитися з депресією допомагає відволікання людини на іншу діяльність (наприклад, прибирання в квартирі, пробіжка по стадіону і т.д.), відпочинок, постановка мети і прагнення до її досягнення, прослуховування приємної музики, зміна обстановки, очищення думок від негативу і т. д.
Дані поради чудово допомагають людині справитися з депресією.

Тим не менш, існує один різновид депресії, в боротьбі з якою універсальні поради виявляються безсилими, бо ця депресія має свої характерні риси і причини появи. Мова йде про вікову депресію.

Чому вікова депресія небезпечніше, ніж депресія, притаманна молодим людям?

Тому що у людей “у віці” в значно більшому ступені відчувається відчуття непотрібності й безвиході. Люди, що виходять на пенсію, виявляються абсолютно незатребуваними на ринку праці по причині власного віку, особисте життя таких людей стає не таким яскравим і насиченим, яким воно була в їхні молоді роки.

У житті людей у ​​віці перестають відбуватися зміни, які були раніше, погіршується здоров’я і знижується рівень загального самопочуття.
Діти, які потребують постійної опіки батьків, що дають їм можливість проявляти свої батьківські почуття, як правило, до пенсійного віку батьків вже створюють окремі сім’ї і йдуть з батьківського дому, в кращому випадку телефонуючи своїм батькам по вихідним. Все це накладає хворобливий відбиток на життя людини, викликаючи вікову депресію.

При віковій депресії людині стає значно складніше вписатися в існуючу навколо неї реальність. Зовнішність людини також змінюється не в кращу сторону.
Перебуваючи в товаристві інших людей свого віку, бачачи, як вони мучаться від проблем зі здоров’ям і нерозуміння подальшого життєвого шляху, лаючи все навколо – молодь, уряд, громадські організації та нарікаючи на власне життя в цілому, людина ще більше впадає у вікову депресію.

Особливо негативно на людину впливає втрата роботи – якщо раніше людина звикла бути зайнятою мінімум по вісім годин на день, чудово знала, куди йти і що робити, то зараз вона змушений сидіти вдома і дивитися телевізор.

Хоча, як відомо, душа людини не старіє, на відміну від його тіла.

Виходячи на пенсію людина б і рада знову зайнятися корисною для суспільства справою, застосувати свої навички та вміння в улюбленій галузі, але роботодавці не прагнуть брати таку людину на роботу.

При цьому найгіршим є не втрата здоров’я з причини віку, а втрата головного, що є у людини – віри в те, що все налагодиться і життя знову засяє яскравими фарбами. У віці від 70 років вікова депресія здатна прогресувати значними темпами і нерідко призводять до необхідності надання людині психіатричної допомоги.

Побутує думка, ніби в літньому віці люди самі не хочуть звертатися за медичною допомогою до психіатрів, проте це не зовсім вірно. Почасти це пов’язано з тим, що самі медичні працівники автоматично відносять симптоми відхилення поведінки людини від загальноприйнятої поведінки нормальної здорової людини по причині природних вікових змін.
При цьому справжні причини вікової депресії, що ніяк не пов’язані з віком людини, залишаються проігнорованими і непоміченими.

Безумовно, кожна людина має особливості психіки, якими не володіє жодна інша, і відносити зміни в поведінці людини виключно до віку в корені неправильно. Однак результат залишається тим самим – літня людина, не отримавши ніякої допомоги медичних працівників, відчуває себе ще в більшій мірі залишеною напризволяще і самотньою.

Таким чином, проявляючи повну байдужість до причин вікової депресії, медичний працівник може вчинити злочин, бо недовиявленія причин вікової депресії здатне призвести до:

– Істотного погіршення якості життя літньої людини і життя її найближчого оточення;

– Підвищеному ризику суїциду (людина бачачи, що залишилася абсолютно нікому не потрібною, вирішує перервати своє життя, не бачачив ньому подальшого сенсу);

– Погіршенню психічного самопочуття і більш активного прояву вікової депресії;

– Ускладнення соціальної адаптації в сучасному суспільстві;

– Зниженню тривалості життя людини внаслідок інфаркту міокарда та ішемічної хвороби серця.

Нерідко вікова депресія змушує людину критично поглянути на все своє життя, кардинально переоцінити його. Часом людина може навіть поставити під сумніви всі життєві принципи і цінності, яким слідувала все своє життя і завдяки яким досягла всього того, що має на даний момент.

І, на жаль, така переоцінка цінностей не приносить людині нічого позитивного, бо вона побудована на невдоволенні людиною власним життям. При цьому людина може заробити до старості солідні статки, але під дією вікової депресії прийняти невірні рішення і все спустити.
Яскравим прикладом є вкладення пенсіонерами своїх “кровних” грошей в сумнівні кредитні організації, що пропонують їм оформити депозити під нереальні відсотки. Вони просто користуються наївністю і не проінформованністю літніх людей, обіцяючи їм поліпшити їх матеріальне становище за короткий термін. І вони таки покращують, тільки не їх матеріальне становище, а своє.

Отже, давайте все ж опустимо весь негатив вікової депресії і спробуємо розібратися з вами, як же все-таки уникнути цієї підступної долі на схилі своїх літ.
Якщо ж ви досить молоді й енергійні і така інформація особисто для вас не є актуальною, у вас, напевно, є родичі, які підійшли до пенсійного віку.

Розповівши їм про ці способи подолання вікової депресії, ви надасте їм неоціненну допомогу.

1. Живіть сьогоденням, плануйте майбутнє і не озирайтеся на минуле.

Часом здається – така слушна, а головне, проста порада. Але як же складно слідувати їй. Дана порада підходить також для позбавлення депресії молодих людей.
Однак варто обмовитися, що чим старшою є людина, тим важче їй жити сьогоденням. Вся справа в тому, що в перебігу життя людиною накопичується певний досвід і чим старша людина, тим більшу кількість досвіду вона накопичує.

У більшості з нас є згубна звичка – ми при здійсненні кожної важливої дії озираємося назад і дивимося, чи не було при скоєнні подібного дії в минулому негативних результатів. Виявивши, що подібні випадки були, людина вирішує відмовитися від вчинення цієї дії на користь власної безпеки. Людині і в голову не приходить, що цього разу результат її рішень може бути іншим – у неї просто спрацьовує захисна реакція, немов подушка безпеки в автомобілі при ударі.

Минуле необхідно виключно для того, щоб не повторювати зроблених раніше людиною помилок, але воно жодним чином не повинно впливати на сьогодення людини. Слід зрозуміти, що ситуації, що мають місце з минулому і сьогоденні ніколи не повторюються з абсолютною точністю, а тому при прийнятті рішення про які-небудь дії потрібно враховувати фактори, що мають місце в даний час.
Радійте своїм успіхам в сьогоденні, а не намагайтеся підвищити власну значимість в успіхах з минулого.

2. Займіться улюбленою справою.

Вихід на пенсію – це не вирок. Нехай вас більше не беруть на ту роботу, яка вам подобалася найбільше, але вас ніхто не приковує до крісла і не прирікає на вічний перегляд телевізора і нескінченне бурчання відносно не ідеальності вашого життя.

Ви, можливо, здивуєтеся, але дуже багато людей знаходили своє призначення вже після виходу на пенсію. І тоді вони кажуть собі: “Ось воно, це саме те чим я хочу займатися! Боже, і на що я витратив своє життя? Але зараз я енергійний і готовий віддатися справі свого життя цілком “.

Вихід на пенсію – не привід впадати в абсолютну зневіру і неробство. Активність, праця і бадьорість духу є незмінними складовими довгого і здорового життя. Робота стане для людини запорукою морального і психічного здоров’я.

Головне, не дайте пенсійному віку застати вас зненацька – виберіть, чим ви хочете займатися, за п’ять-десять років до настання пенсійного віку. Найкраще працювати на свіжому повітрі (наприклад, на дачі), тому всерйоз варто задуматися над ідеєю заняття садівництвом. Робота на свіжому повітрі піднімає настрій, покращує апетит і продовжує життя.

3. Захистіть себе від негативних емоцій.

Чим старшою стає людина, тим вона стає більш сприйнятливою до впливу стресу. А стрес, як відомо, вкорочує життя. Тому людям, які досягли пенсійного віку, слід серйозно задуматися над тим, щоб захистити себе від стресоутворюючих факторів. Захистіть себе від усього, що викликає у вас почуття гіркоти і жалю, страху і образи, ненависті і люті, горя і туги.

Якщо близькі вам люди викликають у вас ці почуття, не варто себе захищати від них цілком, так як є ймовірність і зовсім залишитися одному. Скоротіть спілкування з цими людьми до мінімуму, або, що ще краще, поговоріть з ними про те, що саме в їх поведінці дратує вас.

Не бійтеся бути переконливим і наполегливим – якщо ви по-справжньому потрібні цій людині, вона зрозуміє вас і постарається не приносити у ваше життя негативних емоцій. У той же час намагайтеся внести у своє життя більше позитивних почуттів, таких як радість, задоволення і щастя, що дозволить вам довше залишатися здоровим і активним.

4. Ні в якому разі не уникайте спілкування з іншими людьми.

Людям похилого віку, як нікому, потрібне спілкування з іншими людьми, їм важливо усвідомлювати, що вони не одні, що у важку хвилину поруч є людина, готова вислухати і допомогти. Коли людина починає замикатися у власному внутрішньому світі, це лише сприяє появі вікової депресії, викликає роздратування і появу безлічі негативних емоцій.

Самотність змушує людину відчувати себе нікому не потрібною, що нерідко призводить до вирішення людини доживати свої року далеко від людей. Це неправильне рішення. Не обмежуйте себе в спілкуванні з позитивними людьми, бути може, саме це спілкування розфарбує ваше життя новими позитивними фарбами.

Серед довгожителів немає самотніх людей. Міцна та дружна сім’я є основою довгої і повноцінного життя людини.

5. Ведіть активний спосіб життя.

Вам важко піднімати гантелі і бігати щодня по 15 кілометрів на день, як ви могли це робити в молодості? А вам і не потрібно все це! Поняття “активний спосіб життя” для молоді та людей похилого віку істотно відрізняються.

У випадку людей старшого покоління, активний спосіб життя передбачає прогулянки на свіжому повітрі, танці, водні процедури, ранкову гімнастику. Мета – захистити себе від сидячого способу життя. Ученими з Лос-Анжелеского центру дослідження старіння, які досліджували людей у ​​віці старше 80 років, було виявлено, що більшість з цих людей веде активний спосіб життя і ризик їх смерті в найближчі 3-5 років істотно нижче, ніж у людей, що ведуть сидячий спосіб життя.

Тому рекомендується в похилому віці вести активний спосіб життя. Якщо у вас достатньо сил – займіться легким бігом вранці. Це допоможе вам продовжити ваше життя, зменшивши ймовірність появи інфаркту.

Покажіть приклад молоді, якачасто забуває про користь спорту!

6. Відпочивайте!

Для людей, що досягли пенсійного віку, відпочинок набуває колосальне значення. Якщо в молодості людина могла дозволити собі відпочивати всього по 4-5 годин на день, то зараз, досягнувши похилого віку, дуже важливо відводити на повноцінний відпочинок не менше 9-11 годин, що дозволить зменшити навантаження на серце, тим самим зберігши здоров’я. Більшість психічних розладів в старечому віці пов’язані з безсонням і порушенням повноцінного відпочинку.
Тому більше відпочивайте, і не займайтеся розумовою та фізичною діяльністю перед сном.

7. Правильно харчуйтеся.

У молодості наш організм здатний перетравлювати велику кількість важкої їжі без негативних наслідків для організму. Тому в молодості людина нерідко харчується для свого задоволення, не особливо замислюючись про здоров’я. Однак, якщо ми говоримо про людину похилого віку, слід ретельно вибирати їжу, яку можна їсти.
Не секрет, що багато людей шукають своє спасіння від депресії споживанням їжі. Як правило, до головних “антидепресантів” люди зараховують шоколад і алкоголь.

Але в молоді роки не багато хто замислюється над тим, що саме ці два продукти здатні як позбавити від депресії, так і втягнути людину в ще більшу депресію, і додатково до цього ще й принести проблеми зі здоров’ям.

Корисно буде знати, що надмірне споживання шоколаду призводить до підвищення артеріального тиску, бо в ньому міститься значна кількість кофеїну. Також внаслідок вмісту в шоколаді цукру, його регулярне споживання сприяє розвитку серцевих захворювань. А про те, що шоколад завдає серйозної шкоди зубам людини і його фігурі, відомо давно.

Що стосується алкоголю, то його шкода значно істотніша, ніж шкода, що наноситься здоров’ю людини шоколадом. Алкоголь згубно впливає, в першу чергу, на психіку людини. Відразу після вживання алкоголю людині здається, ніби світ прекрасний і всі її проблеми вирішені, а депресію і зовсім як рукою зняло.
Проте вже після пари годин всі проблеми повертаються, додатково принісши з собою головний біль. При вживанні алкоголю людина стає вкрай дратівливою, впадає в страшну депресію. Саме тому людям пенсійного віку слід категорично відмовитися від вживання алкоголю для уникнення розвитку вікової депресії.

Багато психологів не втомлюються повторювати своїм клієнтам, що між психічними хворобами і раціоном харчування людини існує тісний взаємозв’язок, і з ними важко не погодитися.

Так що ж рекомендується вживати при віковій депресії?

Дуже часто причиною депресії стає недостатнє споживання людиною фолієвої кислоти. Відповідно, щоб запобігти розвитку вікової депресії, необхідно внести в свій щоденний раціон продукти, багаті фолієвою кислотою. До цих продуктів відносяться: апельсини, мандарини, капусту брюссельську і білокачанну, банани, зелені листові овочі (листя ріпи, салат, кропива, щавель, шпинат), буряк, спаржу, телячу печінку, лимони, сочевицю, пивні дріжджі.

Також причиною виникнення депресії може служити нестача в організмі людини піридоксину, більше відомого як вітамін В-6, який необхідний для вироблення серотоніну (гормону щастя). Продукти, багаті вітаміном В-6: лісові горіхи (фундук), банани, лосось, куряче м’ясо, сочевиця, яловича печінка, насіння соняшнику, тунець, креветки.

Симптоми депресії і втоми, особливо у літньої групи населення, прекрасно знімає вживання продуктів, багатих вітаміном С. У великій кількості цей вітамін міститься в: плодах шипшини, цитрусових, часнику, чорній смородині, обліписі, ківі, цибулі, селері, шпинаті, посівному пастернаку, червоному перці, у квашеній капусті. Як загальнозміцнюючий засіб для боротьби з депресією рекомендується вживати: мед, гарбуз, яблука, волоські горіхи, курагу. Вживайте вищезгадані продукти якомога частіше і вікова депресія буде вам не страшна.

І, найголовніше, що слід пам’ятати людям “у віці” – бережіть ваші нерви!

Позбавтеся від усього, що привносить у ваше життя стрес, зберігайте душевний спокій в будь-якій ситуації і побільше оптимістичного погляду на життя. Не варто чекати гіршого, бо, якщо його чекаєш, воно, як правило, завжди приходить.

Живіть сьогоднішнім днем і пам’ятайте про те, що життя прекрасне, незалежно від того, двадцять років вам, чи шістдесят.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар