Як почати мислити нестандартно.

Як почати мислити нестандартно.Діяти самостійно, мислити вільно, щиро бажати нового – стати по-справжньому творчою людиною може кожен з нас. Надихніться незвичайними рішеннями, які пропонує експерт з креативності Майкл Михалко (Michael Michalko).

Підприємець Томас Едісон запатентував за своє життя 1093 винаходи. Погодьтеся, це сильне досягнення. Він поставив собі за мету: кожні десять днів робити маленький винахід і кожні півроку – вигадувати що-небудь значне.

Вам важко уявити себе в ролі винахідника?

Почніть тоді щоденні тренування розуму з чогось більш простого і зрозумілого.

Представляємо Вашій увазі ідеї Майкла Михалко (Michael Michalko), одного з провідних фахівців з креативності в світі. Будучи офіцером НАТО, він організував групу вчених, які стали працювати над класифікацією та дослідженням методів креативного мислення. Він – автор кількох бестселерів, в тому числі – «Ігри для розуму» (Michael Michalko «Thinkertoys») та «Креативний вибух» (Michael Michalko «Cracking Creativity: The Secrets of Creative Genius»). У книзі «Рисовий штурм і ще 21 спосіб мислити нестандартно» (Michael Michalko «Thinkertoys: A Handbook of Creative-Thinking Techniques») він зібрав десятки технік вироблення ідей, ігор і вправ для розвитку інтелекту. Ми вибрали для Вас шість з них.

1. Записуйте свої ідеї

Почніть вести журнал ідей. У багатьох з нас є такі блокноти, але не всі вміють ними користуватися. Ефективність журналу Ви зрозумієте згодом, коли зможете вибудовувати аналогію. Наприклад, Ви жуєте жувальну гумку і раптом Вам приходить в голову ідея придумати жувальну гумку – антистрес. Ви відкриваєте журнал і записуєте цю думку. Через якийсь час Ви дивитеся рекламу зубної пасти, де говорять про те, що дуже важливо підтримувати показник pH для людини. Тут Ви згадуєте про свою ідею з жуйкою. І модернізіруете ідею: а що, якщо гумка буде показувати рівень pH? Якщо гумка стає синьою – значить, Ви здорові, якщо вона червоніє, значить, з рівнем pH щось не так.

2. Заведіть банк даних

Це спеціальний контейнер, куди Ви можете додавати ідеї і так звані «спускові механізми». Це можуть бути незвичайні візитки Ваших нових знайомих, оригінальні рекламні проспекти, парадоксальні цитати, може бути, якісь невеликі предмети незвичайної форми. Загалом, будь-які «речові докази» креативності інших людей, які будуть підштовхувати Вас до нових звершень.

3. Полюбіть спонтанність

Пообіцяйте частіше дивувати себе. Замість того щоб поїхати після роботи додому, сходіть раптово в кіно або на виставку. Пробуйте нові рецепти. Прийміть замість душу ванну. Змініть час сну. Змініть час роботи. Познайомтеся зі своїм листоношею. Помийте машину на інший автомийці. Словом, ламайте усталений розпорядок, щоб Ваш мозок постійно підживлювалося чимось новим.

4. Спіть наяву

Скористайтеся прийомом, який допомагав Сальвадору Далі придумувати нові ідеї. Він сідав у крісло, а на підлогу біля підлокітника – ставив залізну тарілку. Руку він поклав на підлокітник, взявши в руку залізну ложку. І починав потихеньку засипати. Коли він вже майже засинав, його організм розслаблявся, ложка вислизала з рук і падала в тарілку. Цей звук будив художника. І як раз в цьому прикордонному стані мозку, в якому він був, йому приходили в голову його знамениті гіпнотичні образи. Ви теж можете спробувати цей спосіб. Кажуть, дійсно приходять осяяння.

5. Малюйте вільно

У Леонардо да Вінчі теж був свій цікавий метод. Він розслаблявся, сідав за столом і поцятковував аркуш паперу довільними лініями і карлючками. Він хаотично водив по листу, а потім зупинявся. Далі він міг протягом півгодини розглядати те, що вийшло. Зазвичай він бачив у цьому якісь образи і нюанси, які допомагали йому намалювати нову картину або зробити ще один науковий винахід.

6. Засвойте техніку SCAMPER

SCAMPER – це перелік запитань, здатних пожвавити народження новаторських ідей, де
S = Substitute? – Замінити?
C = Combine? – Комбінувати?
A = Adapt? – Адаптувати?
M = Modify? = Magnify? – Модифікувати? = Збільшити?
P = Put to other uses? – Запропонувати інше застосування?
E = Eliminate or minify? – Усунути або зменшити?
R=Revers? = Rearrange? – Змінити на протилежне? = Реорганізувати?

Щоб скористатися цією технікою, потрібно на кожному етапі обмірковування нової ідеї ставити собі правильні питання. Виконавши цю процедуру у відношенні кожного етапу, Ви виробите максимальну кількість ідей, що стосуються покращення ситуації.

Тепер припустимо, що виробник скріпок для паперу хоче вдосконалити продукцію, що випускається. Пошук ідей він може почати з наступних питань:

  • Що можна замінити на скріпці?
  • З чим можна скомбінувати скріпку, щоб вона перетворилася в щось нове?
  • Що можна адаптувати по відношенню до скріпки?
  • Як можна модифікувати скріпку?
  • Чим можна її доповнити?
  • Які інші способи застосування можна запропонувати для скріпки?
  • Що можна прибрати з скріпки?
  • Що можна поміняти в скріпці на протилежне?
  • Який вид скріпок найкращий?

Один фабрикант вирішив замінити метал пластиком, додав до цього колір і створив різнокольорові пластикові затиски, які не тільки скріплюють аркуші паперу, але і позначають їх – тим самим всім знайомій скріпці було знайдено ще одне застосування. Подумайте і Ви над цими питаннями.

ГАРМОНІЯ
Додати коментар