Як побороти звичку відкладати справи на потім.

yak-poboroty-zvychku-vidkladaty-spravy-na-potimЧас … Здається, що його так багато і що все життя попереду.

Так думає багато людей, які не бажають поспішати жити – і абсолютно марно, адже ніхто не може знати, що буде з нами завтра. Що чекає людину в майбутньому – загадка, яку людина розгадує лише тоді, коли це майбутнє наступає і стає теперішнім.

Однак, пускаючи ситуацію на самоплив і абсолютно не думаючи про формування прекрасного майбутнього, ми часто створюємо собі незавидне справжнє. Сьогодні пропоную вам розглянути дуже серйозну проблему багатьох потенційно успішних людей, які так і не стають такими.

Більше того, саме внаслідок цієї проблеми людина втрачає всяке бажання досягти хоча б чогось вартого у своєму житті і все це, не зважаючи на солідні інтелектуальні та фізичні її можливості.
На жаль, лише деякі люди, які зіткнулися з цією проблемою, бачать в ній проблему – решта ж просто вважають, що це зовсім не проблема, а звичайна звичка, яка ніяк не позначається на результатах їх діяльності.

Отже, мова піде про звичку відкладати все на потім – прокрастинацію. Ми дуже часто відкладаємо важливі справи на потім, пояснюючи це необхідністю виконати одночасно “багато важливих справ”.

Однак що ж при цьому виступає в якості справ, яких ми називаємо важливими?

Як правило, це перегляд телевізійної програми, перевірка електронної пошти, прогулянка по парку, заварювання чергової чашки чаю, відпочинок після відпочинку і т.п.
Безумовно, деякі з цих справ життєво необхідні, однак не тоді, коли у людини пройшли всі критичні терміни для виконання звіту, підготовки до іспиту і т.п.

У людини, яка хоча б раз вирішила відкласти важливі справи на потім, починає вироблятися звичка відкладати вирішення важливих питань, що згодом виливається в неприємності на роботі, втрату довіри близьких людей і колег, фінансові втрати і упущені сприятливі можливості і т.д.

Така людина протягом усього відведеного їй періоду виконання завдання всіляко відтягує час, витрачаючи його на абсолютно непотрібні справи, і, коли людина усвідомлює, що всі можливі терміни пройшли, вона або відмовляється від виконання завдання, або намагається виконати все за нереально короткий термін.
Не секрет, що і в першому, і в другому випадку її чекає невдача.

Прокрастинація здатна викликати почуття провини і відчаю, неймовірну втрату продуктивності та віри людини у власні сили. Коли людина витрачає свою енергію на другорядні справи, у неї постійно посилюється почуття тривоги, вона розуміє, що подібні дії не призведуть її до позитивного результату, але продовжує марно витрачати свій час.

Коли часу залишається зовсім мало, людина починає що є сили виконувати завдання, але тільки вже занадто пізно і ці відчайдушні спроби лише вбивають в людині залишки віри в успіх.

Давайте ж разом з вами розглянемо основні причини прокрастинації:

1. Страх зазнати невдачі.

Страх невдачі, безумовно, є першочерговою причиною прокрастинації, бо, якщо б людина нічого не боялася, вона би просто бралася за важливу справу і спокійно доводила її до кінця. Але так ні ж – в голові багатьох схильних до прокрастинації людей постійно крутяться неприємні думки – “а що, якщо у мене не вийде?”, “бути може, мені не варто братися за цю справу?”, “у мене немає достатньо якостей для досягнення успіху в цій справі”  і т.п.

Особливо небезпечний страх невдачі для людей, звиклих все завжди робити правильно і нікого не засмучувати. Якщо йдеться про навчання, ці люди прагнуть завжди отримати найвищу оцінку і бояться іншого для себе результату. Ці люди називаються перфекціоністами і більше ніж хто-небудь саме вони схильні до прокрастинації.
Якщо людина звикла завжди все робити правильно, але при цьому не впевнена на 100%, що доб’ється потрібного результату, вона докладе всі сили для того, щоб відтягнути час виконання завдання. І коли в її розпорядженні залишиться всього півгодини, людина починає розуміти, що відступати нікуди і намагається виправити ситуацію, але все марно. Перфекціоніст не потерпить не те що невдачу, але навіть думку про неї і абсолютно марно, бо втрачає можливість вчитися на власних помилках, отримуючи важливі знання.

2. Нездатність людини розставляти пріоритети і діяти відповідно до них.

У такої людини є або дуже багато завдань, які вона одночасно намагається виконати, не замислюючись про ступінь важливості кожної з задач, або вона не виділяє у своїй роботі ніякі завдання і воліє, зайнявши позицію “що буде – то буде”, плисти за течією життя , У людини просто немає розуміння того, яке із завдань є найбільш важливим і здатне забезпечити бажаний результат, а тому і виконуються в першу чергу завданні малозначущі, на які людина витрачає велику кількість енергії і, коли приходить час виконати дійсно важливе завдання, у людини просто не вистачає сил на його виконання.

3. Небажання долати перешкоди.

На шляху до мети кожну людину очікують перешкоди – і це факт. Однак прокрастінатор чудово усвідомлює, як багато зусиль йому доведеться затратити, і вирішує просто пустити ситуацію на самоплив. Замість руху до мети він витрачає свій час на порожні заняття – перегляд пошти, комп’ютерні ігри і т.д.
Безумовно, відмовитися від мети значно простіше, ніж бути готовим пожертвувати заради її досягнення часом і енергією. І ,вже напевно, жити у віртуальному, придуманому світі часто приємніше, ніж в реальності, однак чи потрібне вам таке життя?

Сенс життя – в постійному розвитку і там, де немає розвитку, присутня деградація. Якщо замість того, щоб пізнавати нову важливу інформацію і опановувати навички, які будуть міцним фундаментом для вашого майбутнього успіху, ви будете марно витрачати свій дорогоцінний час на байдикування, ви, тим самим, усвідомлено вирішуєте стати на шлях деградації.
Тільки не варто після цього дивуватися, чому інші домагаються успіху, а ви так і залишилися у своїй відправній точці. Візьміть на себе рішучість подолати всі необхідні перешкоди і почніть робити це прямо зараз, поки на це у вас є необхідні час і сили.

4. Емоційне голодування.

Саме емоційне голодування є однією з основних причин виникнення звички відкладати важливі справи. Для досягнення успіху людині нерідко доводиться виконувати одноманітну монотонну роботу протягом всього дня. І, навіть, якщо людині подобається те, чим вона займається, одноманітна робота здатна відняти багато життєвої енергії, бо вимагає витримки і постійної концентрації уваги на цілі. Природно, людині схильній до прокрастинації, досить швидко одноманітна робота набридає, вона забуває про цілі і вирішує “розвіятися” і відпочити, тим самим максимально віддаляючи термін виконання важливої ​​роботи.

А як найчастіше людина воліє “розвіюватися”? Звичайно – за допомогою головних поглиначів часу – сидіння в Інтернеті, перевірці електронної пошти, комп’ютерних іграх, розмовами ні про що по телефону, переглядом чергової телевізійної передачі і т.д.

Цими діями людина “вбиває двох зайців” – позбавляється від емоційного голоду і ефектно ухиляється від роботи. Проте надалі людині все більше починає подобатися це байдикування, що, власне, і не дивно, бо лежати на дивані куди приємніше, ніж витрачати сили і долати перешкоди на шляху до бажаного результату.
Все це призводить тільки до одного – за час свого перебування в пасивному стані людина упускає безліч потенційних можливостей, а також починає картати себе за те, що не діяла, коли була реальна можливість змінити своє життя на краще.

5. Бажання показати свою незалежність.

Будь-який рух до мети пов’язаний з необхідністю принесення людиною власної свободи в жертву. Людина стає буквально залежною від своєї мети, приділяючи на її досягнення свої сили і час. Цілеспрямована людина прекрасно розуміє всю необхідність такої “жертви”, а тому не дозволяє собі відволікатися на сторонні речі до тих пір, поки мета не буде досягнута. Однак найчастіше рано чи пізно внутрішній голос починає говорити людині: “Подивися тільки, ким ти стала! Ти перетворилася на абсолютно залежну людину, яка не вільна робити те, що вона хоче. Адже ми народжені вільними – так насолоджуймося своєю свободою! Залиш, нарешті, цю роботу, і піди, відпочинь “.

На що бажаюча показати свою незалежність людина відповідає: “А адже це правда! Скільки можна “вкалувати” заради результату, який буде досягнутий невідомо коли? Потрібно адже і про себе подумати “.

Як результат, людина відкладає всі важливі справи і починає проявляти свою незалежність – жити в своє задоволення. Але при цьому людина також забуває і про те, що прагнення довести свою незалежність і бажання досягти мети – дві абсолютно протилежні речі. Зрештою, людина, яка прагне здаватися незалежною, витрачає всі можливості для успіху і стає по-справжньому залежною, бо нічого із задуманого у житті так і не встигає реалізувати.

6. Боязнь новизни.

Нерідко для того, щоб ефективно подолати всі перешкоди на шляху до мети, від людини вимагається змінити свої дії, модель і стереотипи поведінки, режим роботи і т.д., що для багатьох є досить тяжким вибором, бо будь-які істотні зміни викликають в людині страх. Людина нерідко зовсім не бажає нічого в собі міняти, її і так все в собі влаштовує. Але в той же час людина розуміє, що без змін, які так страшать її, успіх не може бути досягнутий.
Тому-то, не наважуючись змінитися і, в той же час, будучи не здатною відмовитися від своєї мети, людина просто починає перемикатися на заняття, не пов’язані з досягненням мети, витрачати свій час даремно.

7. Самообмеження.

Дуже часто людина відкладає виконання важливої ​​справи на потім внаслідок страху перед успіхом …. Так, як не парадоксально, але багато з нас боятися бути успішними, не вирішуються зробити все від себе залежне для того, щоб виділитися з натовпу, побоюються критики, заздрості й ненависті з боку інших людей. Іншими словами, людина боїться показати себе краще, ніж інші люди.

Людині ніщо не допоможе досягти успіху в якій-небудь справі до тих пір, поки вона не впорається зі своїми внутрішніми обмеженнями. Вона зобов’язана усвідомити своє право бути такою, яка є – навіть якщо фактично вона краще і розумніше всіх людей на землі.

8. Неясність життєвих цілей.

Якщо людина не визначилася з тим, яку мету збирається досягти в своєму житті, вона не буде знати відповідь на одне з головних питань: “Для чого я це роблю? Чого я досягну в результаті своїх дій? “. Живучи без життєвої мети, людина починає сумніватися у важливості будь-якого завдання, а тому не прагне переходити до його виконання. Більше того, не маючи мети, людина швидко впадає в депресію і починає відчувати втому від усього, що відбувається в її житті.

9. Необхідність виконання ненависної роботи.

Якщо людині не подобається все те, чим займається, вона зробить все від себе залежне для того, щоб якомога довше не приступати до ненависної роботі. Ну от, з причинами, що змушують людей відкладати важливі для досягнення успіху справи на невизначений термін, ми розібралися.

Зараз саме час назвати основні способи боротьби з прокрастинацією:

1. Якщо вас здолало бажання залишити важливу справу і перейти до заняття, що не приносить вам користі, або просто до бажання відкласти справу у “довгий ящик”, вам краще зробити невелику перерву і пройтися по вулиці на свіжому повітрі. Дана прогулянка додасть вам упевненості у власних силах і бажання добитися успіху. Не забувайте про гарний відпочинок і повноцінний сон, надмірна втома ще нікому не допомагала на шляху до бажаної мети.

2. Вчіться планувати свій час. Тільки володіючи навиками планування ви здатні зробити вашу роботу продуктивною і якісною, а також підвищити власну ефективність. Наявність у вас чіткого реального плану не дозволить займатися не пов’язаними з досягненням кінцевої мети справами і, відповідно, у вас не з’явиться бажання відкласти справи на потім.

3. Розвивайте в собі твердий характер і силу волі. Саме сила волі і твердий характер дозволять людині залишитися вірною своїй мети навіть тоді, коли бажання опустити руки і змиритися з поточним станом справ досягне свого максимуму. Кращий спосіб розвинути в собі силу волі – заняття спортом. Щоденна ранкова гімнастика повинна бути присутньою обов’язково. Дисципліновано виконуйте її кожен день в один і той де час, що дозволить вам також дисципліновано підходити й до виконання важливих завдань.

4. Змініть своє ставлення до трудомістких і, на перший погляд, складних завдань. Дуже часто людина прагне відтягувати час виконання важливого з точки зору досягнення успіху завдання виключно тому, що це завдання лякає своєю трудомісткістю.
Людина просто не вірить у те, що вона здатна виконати завдання, і зовсім не розуміє, з чого ж почати. Для того, щоб завдання не лякало вас своєю неможливістю, розбийте сам процес його виконання на певні етапи і після кожного з етапів робіть перерви з метою відновлення ваших життєвих сил. Також не забувайте після проходження кожного з етапів процесу заохочувати себе яким-небудь чином, щоб ви протягом усього процесу досягнення бажаного не забували про те, що після виконання завдання вас чекає гідна нагорода, а для її отримання варто затратити зусилля і час.

5. Оголосіть війну справжній причині прокрастинації – страху, який сковує вашу волю і паралізує бажання проявляти ініціативу. Найчастіший страх, який відчуває прокрастінатор – це страх невдачі. Його лякає все невідоме, він раніше не стикався з подібним завданням і тепер боїться, що одна невірна дія здатна звести всі зусилля на “ні”.
Буває й так, що людина навпаки, неодноразово виконувала якесь важливе завдання, але при цьому постійно зазнавала невдачі, і тепер при одній думці про повторення виконання завдання у людини в пам’яті одна за одною спливають ці невдалі спроби домогтися успіху, в результаті чого пропадає всяке бажання діяти, щоб не допустити повторної невдачі. Перемогти страх часом буває дуже складно, але людині з сильною волею і пекучим бажанням досягти успіху це по плечу.

Розглянемо коротко основні способи подолання страху перед невдачею:

– Візьміть за правило: кожна невдача не є втратою, а якраз навпаки – вона є придбанням необхідного життєвого досвіду.
Але якщо так, то виходить, що в будь-якому з результатів ви залишаєтеся у виграші – або вас чекає успіх і досягнення бажаної мети, або в гіршому з випадків – отримання важливого досвіду і знань, здатних перешкоджати допущенню вами повторних помилок. Вам варто зробити конкретні кроки для того, щоб досягти успіху, чи не так? Адже ви в кожному разі будете переможцем!

– Завжди майте запасний план. Для того, щоб зменшити втрати від можливого невдалого результату ваших спроб досягти бажаного вам слід завжди запастися запасним планом, згідно якого у разі провалу ви і будете діяти.
Таким чином, якщо з першого разу ваші спроби досягнення мети не увінчалися успіхом, ви будете знати, які кроки вам необхідно зробити надалі. При наявності у вас резервного плану невдача не застане вас зненацька – ви будете підготовлені до неї, а тому ваші подальші дії будуть не панічними і хаотичними, а спокійними і обдуманими, що істотно збільшить ваші шанси на успіх;

– Щоб не сталося – дійте!
Не відмовляйтеся від дії ніколи, навіть коли цей вибір представляється украй скрутним. Найголовнішою причиною, по якій людина починає картати себе у разі провалу, є бездіяльність. Набагато краще вчинити десяти провалів з десяти, але при цьому знати, що ти діяв і намагався змінити ситуацію в кращу сторону, ніж нічого не роблячи не допустити жодної помилки;

– Активно застосовуйте візуалізацію. У процесі візуалізації людина подумки уявляє, що успіх вже досягнуто, і в яскравих фарбах бачить і відчуває все те, що відчувала би і бачила, якби успіх і в правду був би досягнутий. Кращий час для візуалізації – перед сном.
Розташуйтеся зручніше, закрийте очі і уявіть, як ви легко і впевнено крок за кроком наближаєтеся до своєї мети. В яскравих фарбах уявіть собі той невимовний захват і щиру радість, яку ви випробуєте після того, як ваша мета буде досягнута. Після цього в реальності ваша впевненість у власних силах істотно виросте, а разом з нею збільшаться і шанси на досягнення бажаного результату.

6. Не ховайтеся від проблеми, а чесно визнайте її.

Яка б проблема не змушувала вас робити все можливе, щоб відтягнути її рішення, вам слід чесно визнати її наявність. Якщо ви будете просто закривати на проблему очі і думати, що все гаразд, врешті-решт, ця проблема і стане головною причиною вашого провалу. Коли проблема визнана людиною, вона знає, з чим їй боротися і планує конкретні дії і методи для досягнення перемоги в цій боротьбі.

7. Прийміть на себе повну відповідальність за результат.

Гадаю, це один з найкращих способів боротьби зі звичкою відкладати важливі справи на потім. Коли людина не любить визнавати свою абсолютну відповідальність за результат, вона думає: “Навіщо мені що-небудь робити прямо зараз? Все одно, в разі невдачі будуть винні обставини / злий рок / карма / сусід Вася (потрібне підкреслити) “.
І ось вже несподіванка – невдачі дійсно трапляються з людиною! Як говоритися, хто б сумнівався. Якщо ви хочете перемогти звичку відкладати важливі справи в довгий ящик, вам слід зрозуміти, що за результат будь-якої організованого вами справи відповідальні ви і тільки ви. Коли ви зрозумієте це, вам буде що втрачати. І ви зробите все від себе можливе для того, щоб виконати завдання точно в строк і виключно якісно.

8. Якщо прокрастинація пов’язана з тим, що ви не отримуєте ніякого задоволення від своєї роботи, вам слід серйозно задуматися над тим, щоб змінити місце роботи.

 9. Не забувайте робити перерви.

Якою би енергійною людиною ви не були, вам теж слід відпочивати в проміжках між роботою, щоб відновити сили і знову з ентузіазмом взятися за вирішення важливих завдань. Якщо ж ви вважаєте, що і без жодних перерв здатні впоратися із завданням будь-якої складності, рано чи пізно ви ризикуєте “перегоріти”, втративши сили і бажання рухатися вперед до наміченої мети.

Ідеально, якщо в процесі роботи ви зможете виділяти 5 хвилин часу щогодини для того, щоб розслабитися або подихати свіжим повітрям. Для цього прийміть за правило – “за 5 хвилин до кінця кожної години роботи я виділяю час для себе” – і чітко дотримуйтесь цього правила.

10. Ставте жорсткі часові рамки виконання кожної з задач.

Якщо вам належить виконати за день кілька завдань, здатних наблизити вас до підсумкового результату, визначте для себе чіткі часові відрізки виконання кожної з задач і слідуйте їм. Не потрібно планувати, що ви виконаєте, наприклад, “п’ять завдань за сьогоднішній день”, бо так ви точно не виконаєте їх. Краще планувати так: “З 9:00 до 10:30 – завдання 1; з 10:35 до 11:50 – завдання 2”  і т.д.

У кожному разі, кожна задача повинна мати свій дедлайн – той час, пізніше якого завдання не має права бути виконаним. З часом застосовуючи цю пораду ви будете здатні виконувати дуже багато завдань за порівняно короткий проміжок часу.

І, щоб не сталося, пам’ятайте про те, що все в цьому житті залежить від вас, а тому не дозволяйте прокрастинації забирати у вас дорогоцінний час, який ви здатні використовувати з користю для себе та інших.

Оцініть статтю
Додати коментар