Як підвищити самооцінку і зміцнити силу своєї особистості.

samootsinkaНавколишній світ для кожної людини є дзеркалом, що відображає її власний внутрішній світ. Це означає, що ваше бачення світу залежить від ваших власних почуттів, думок, переконань, установок, світовідчуття. Ще одним важливим компонентом взаємовідносин у соціумі є уявлення людини про саму себе, її власна оцінка своєї особистості.

На формування самооцінки впливають різні фактори, серед яких можна виділити виховання, соціальне оточення, особливості професійної діяльності.

Оскар Уайльд говорив, що любов до себе означає роман, довжиною в життя.
І це правда, адже індивідуальне відчуття щастя, спокою і благополуччя людини можливе тільки при адекватній оцінці себе як значимої особистості та прийнятті своєї індивідуальності. Щоб дізнатися, як підняти самооцінку і знайти конкретні способи підвищення власної самооцінки, прислухайтеся до порад психолога і спробуйте виконати вправи, спрямовані на підвищення самооцінки.

Як ми оцінюємо себе

Американський психотерапевт К. Роджерс, автор знаменитої клієнт-центрованої психотерапії, вважав, що основним компонентом структури особистості є «Я-концепція» – уявлення людини про себе, яке формується в процесі соціалізації, іншими словами, в його взаємодії з суспільством. У цьому процесі бере участь механізм інтеріоризації – прийняття оцінок своєї особи іншими людьми як своїх власних, а також механізм ідентифікації – можливість поставити себе на місце іншої людини і таким чином оцінити свою особистість.

Кожна людина при народженні має особисте феноменальне поле – порожній простор життєвого досвіду. У процесі індивідуального розвитку це поле наповнюється, починає проявлятися особисте «Я» людини, формується його «Я-концепція». Роджерс вважав, що фінальною крапкою розвитку особистості є самоактуалізація – реалізація всіх потенційних можливостей.

Самооцінка є центральним компонентом «Я-концепції», адже саме раціональна оцінка людиною самої себе, своїх можливостей і якостей дає реальну можливість досягти поставлених цілей. Самооцінка виконує захисну і регулюючу функцію, впливає на взаємини з іншими людьми, поведінку і розвиток людини. Від неї залежить самокритичність і вимогливість до самого себе. Самооцінка є основою ставлення людини до своїх успіхів і невдач, вибору цілей певного рівня складності, що і характеризує рівень домагань особистості.

Можна виділити конкретні види самооцінки, спираючись на окремі її ознаки:

Реальність: адекватна і неадекватна самооцінка (занижена або завищена). Адекватна самооцінка дає можливість людині ставитися до себе критично, правильно оцінювати свої сили і можливості. Неадекватна самооцінка виявляється в переоцінці або недооцінюванні своїх сил і можливостей.
Час: ретроспективна, актуальна і прогностична. Перша характеризує оцінку людиною свого минулого досвіду, друга – своїх нинішніх можливостей, а остання означає думку людини про свої можливі успіхи або невдачі.
Рівень: висока, середня і низька. Сам рівень самооцінки не настільки важливий, адже в різних ситуаціях і сферах діяльності самооцінка може бути як низькою, так і високою. Наприклад, людина компетентна у сфері фінансів і у неї високий рівень самооцінки в цій сфері, але домашні справи вона вести не вміє і досить низько оцінює себе в цій справі. Високий або низький рівень самооцінки не грає ключової ролі, насамперед, вона повинна бути адекватною.
Знаменитий американський психолог У. Джеймс запропонував визначати рівень самооцінки за формулою:

Самооцінка = Успіх / Рівень домагань
Рівень домагань – це та верхня межа досягнень людини, до якої він прагне. Сюди можуть входити різні види успіху: кар’єра, особисте життя, соціальний статус, матеріальне благополуччя.

Успіх – це конкретний доконаний факт, конкретні досягнення зі списку домагань особистості.

Очевидно, що підвищити самооцінку психологія пропонує двома способами:

  • знизити рівень домагань
  • підвищити ефективність і результативність власних дій.

На рівень домагань впливають різні успіхи і невдачі в житті людини. Якщо рівень домагань адекватний – людина ставить перед собою реально досяжні цілі . Людина з високим адекватним рівнем домагань здатна ставити досить високі цілі, знаючи, що здатна успішно їх досягти. Помірний, або середній рівень домагань означає, що людина здатна відмінно справлятися із завданнями середнього рівня складності і при цьому не бажає збільшувати свої результати. Низький, і навіть занижений рівень домагань характерний для людини не занадто амбіційної, яка ставить досить прості цілі. Такий вибір пояснюється або заниженою самооцінкою, або «соціальної хитрістю». Останню психологія пояснює як свідоме уникнення складних завдань і відповідальних рішень.

Поради психолога

Яскравий, неординарний образ самооцінки формується в дитячому віці, коли можливості людини перебувають у стані розвитку. Саме з цієї причини самооцінка дорослої людини найчастіше буває заниженою, коли дійсні можливості набагато вище, ніж особисті про них уявлення. Розібравшись в особливостях формування самооцінки і її видах, стає очевидним, що робота з цим компонентом особистості означає саме підняття самооцінки до рівня адекватною.

Підняття самооцінки – процес нелегкий, але ж можливостям людини немає меж. Про те, як підняти самооцінку, вам підкажуть дієві поради психолога, серед яких ви знайдете ефективні вправи.

Порада №1. Не слід порівнювати себе з іншими людьми. Навколо вас завжди знайдуться люди, які в різних аспектах будуть гірше або краще за вас. Постійне порівняння просто заведе вас в глухий кут, де ви з часом можете не тільки отримати низьку самооцінку, а й зовсім втратити впевненість у собі. Пам’ятайте, ви унікальна особистість, знайдіть свої переваги і недоліки і навчитеся використовувати їх залежно від ситуації.

Вправи: напишіть список своїх цілей і позитивні якості, які допоможуть досягти цих цілей. Також створіть список якостей, які є перепоною до досягнення цілей. Таким чином ви зрозумієте, що ваші невдачі є наслідком ваших вчинків, а ваша особистість тут ні при чому.

Порада №2. Перестаньте шукати в собі недоліки, лаяти себе. Всі великі люди домоглися висот у своїй сфері, навчаючись на власних помилках. Головний принцип – помилка змушує вас вибрати нову стратегію дії, підвищити ефективність, а не опустити руки.

Вправи: візьміть аркуш паперу, кольорові олівці і намалюйте самого себе таким, яким ви ходите себе бачити, з усіма атрибутами успіху. Також можете придумати і зобразити особистий символ успіху. Малювання допоможе вам краще висловити свої бажання і підвищити впевненість.

Порада №3. Завжди сприймайте компліменти інших людей з вдячністю. Замість «не варто» відповідайте «спасибі». Такою відповіддю психологія людини приймає цю оцінку своєї особистості і вона стає її невід’ємним атрибутом.

Вправи: спробуйте використовувати спеціальні затвердження (афірмації). Кілька разів протягом (спочатку дня – обов’язково) чітко і вдумливо промовляйте фрази «я – унікальна неповторна особистість», «я зможу досягти цієї мети», «я володію всіма необхідними якостями».

Порада №4. Змініть коло спілкування. Наше соціальне оточення несе ключовий вплив на зниження або підвищення самооцінки. Позитивні люди, які здатні дати конструктивну критику, адекватно оцінити ваші здібності і підвищити вашу впевненість повинні стати вашими постійними супутниками. Намагайтеся постійно розширювати своє коло спілкування, знайомитися з новими людьми.

Порада №5. Живіть, керуючись власними бажаннями. Люди, які постійно роблять те, що від них вимагають інші, ніколи не дізнаються, як підняти самооцінку. Вони звикли слідувати чужим цілям, живучи не своїм життям. Займайтеся тим, що вам подобається. Працюйте там, де відчуваєте повагу і можете реалізувати свої здібності. Намагайтеся більше подорожувати, втілюйте в реальність давні мрії, не бійтеся ризикувати і експериментувати.

Вправи: складіть список ваших бажань і зробіть їх реальними цілями. Розпишіть покроково, що вам потрібно зробити для досягнення цих цілей і починайте рухатися в обраному напрямку. Також ви можете скласти маршрут найближчої подорожі, зробіть її незвичайною. Якщо ви зазвичай їздите до моря, то цього разу рушайте в похід, в гори. Ви можете навіть не підозрювати про власні можливості, тому що ніколи не намагалися вийти із «зони комфорту».

Оцініть статтю
Додати коментар