Як перестати сумніватися в своїх діях.

Як перестати сумніватися в своїх діях.Муки сумнівів при прийнятті рішення знайомі кожному. І це муки, які отруюють наше життя. Сумніваючись, ми подумки програємо різні варіанти розвитку подій в тому чи іншому випадку, радимося з друзями і близькими, витрачаємо неймовірну кількість душевних сил і енергії, і в кінці кінців відчуваємо спустошення, що не дозволяє нам радіти, навіть якщо результат виправдає очікування. Як писав італійський письменник Сільвіо Пелліко, «…хто любить копатися в сумнівах, позбавляє свою душу сил».

Людина, що дає волю сумнівам, в результаті взагалі втрачає здатність до прийняття рішення, адже воно передбачає відповідальність, якої вічно сумніваючися люди намагаються уникнути. Вони вважають за краще не висловлювати свою думку, посилаються на чужу або уникають відповіді.

Але і наказати собі не сумніватися і слідувати пораді «якщо сумніваєшся, робити чи не робити, краще цього не робити» — теж не вихід. Англійський письменник Гілберт К. Честертон іронічно зауважив, що «сумнівів не знають лише матеріалісти й божевільні». А австрійський дипломат Ш.-Ж. де Лінь з цього приводу сказав: «Є два рода дурнів: одні не сумніваються ні в чому, інші сумніваються в усьому».

Є ще одна точка зору на сумніви, згідно з якою це великий недолік, слабкість і навіть гріх. Сумніви служать гальмом на шляху людини до розвитку і досконалості. Вони говорять про слабкість її розуму, не здатного до адекватного аналізу, прийняття рішення і втілення його в життя. «Розум, який сумнівається, — безплідний і неефективний», «Сумніваючуся людину можна назвати свідомо програвшою», «Сумніви позбавляють сил, забирають життєву енергію», «Його гризе хробак сумніву» – такі різкі висловлювання супроводжують людей, схильних до тривалих роздумів і коливань при вирішенні життєвих завдань.

Сумніви умовно поділяють на позитивні і негативні. Наявність позитивних зрозуміла і виправдана. Наприклад, у нас є можливість відкрити в своєму районі аптеку, але ми сумніваємося, тому що їх тут вже предостатньо. Невірне рішення призведе до того, що замість очікуваного прибутку ми отримаємо збитки.

Інша справа, якщо наші сумніви викликані невпевненістю в своїх силах і низькою самооцінкою. Це негативні сумніви, підсумок яких — відмова від планів, можливості реалізувати себе, а може, і від кращого майбутнього. Вільям Шекспір називав такі сумніви зрадниками, бо: «… вони позбавляють нас і того добра, яке часто ми могли б придбати».

Що змушує нас сумніватися?

1. Існує думка, що сумнів — стан невизначеності, коли ми вагаємося винести судження, прийняти рішення, зробити остаточний вибір — закладений в людині від початку і тісно пов’язаний з інстинктом самозбереження.

Адже приймаючи те чи інше рішення, ми йдемо на ризик. Сумнів нам підказує, що щось йде або може піти не так. Наш розум не в змозі охопити всі фактори, які можуть змінити перебіг подій і вплинути на результат справи. Якась нова незначна деталь, раптово виникші обставини, які неможливо передбачити, можуть втрутитися в наші чітко сплановані дії і стати причиною великих проблем. Як казала всім відома Агата Крісті, «Сумніви є завжди, в усьому. Несподівано може з’явитися якийсь фактор, який неможливо врахувати і він перекине візок з яблуками».

2. Відсутність необхідних знань, вміння аналізувати, низька самооцінка та невпевненість у своїх силах також служать причиною сумнівів. Вони притаманні людям, які вважають себе вічними невдахами і тому заздалегідь налаштовують себе на негативний результат. Свої сумніви вони пояснюють стандартними фразами: «Не з моїм щастям…», «У мене все одно нічого не вийде», «Я невдаха».

Їх довгі роздуми і вагання, бо «і хочеться, і колеться», зазвичай закінчуються відступом без спроби випробувати себе. Цікаво, що в негативний результат справи і негативні твердження люди вірять набагато охочіше, ніж позитивні.

3. «Що люди подумають? А раптом вони не схвалять?». Людина не може зробити вибір, тому що її роздирають сумніви: вона хоче того, що, на його думку, засудять колеги, друзі, батьки.

Розлучитися з дружиною або чоловіком? Життя стало нестерпним, попереду морок без всякої надії на поліпшення відносин. Але як же зобов’язання, відповідальність? Ніхто не зрозуміє, всі відвернуться.

Помилився у виборі спеціальності, хочеться змінити роботу — ти що, дурень? Де тобі ще стільки будуть платити? На що ми будемо жити? Сумніви такого роду настільки вимотують, що людина вважає за краще залишити все як є.

4. Страх вийти з зони комфорту, побоювання втратити більше, аніж знайти. Одружуватися чи не одружуватися? Піти або залишитися? Купити чи не купити? Нести або кинути?

Якщо ми задаємося такого роду питаннями, значить нас в нашому житті щось не влаштовує і ми хочемо змін. Але зміни — це невідомість. Ніхто не дасть нам гарантію, що той чи інший вибір буде кращий і ми згодом у ньому не покаємося. У нинішньому ж положенні неприємно і погано, зате стабільно і передбачувано.

Що зробити, щоб позбутися від довгих сумнівів?

1. Плюси і мінуси

Виділити час і записати на папері в одну колонку плюси, а в іншу мінуси події, яка послідує за прийняттям рішення. Поки наші роздуми носять абстрактний характер і більше схожі на фантазії, визначитися важко. Записи ж стимулюють мислення, здатність аналізувати аргументи і факти, мислити практично, наближають до реальності.

2. Повірити в себе

Якщо коливання пов’язані зі страхом не зуміти, не впоратися, не виправдати довіру, потрібно зайнятися тренінгами з підвищення самооцінки, вихованню в собі самоповаги і внутрішньої гідності.

Девізом людей, що мають звичку пережовувати по сто разів одні і ті ж думки, повинні стати слова: «Боїшся — не роби, робиш — не бійся, зробив — не шкодуй».

3. Ранок вечора мудріший

«Лягай-но спати-спочивати; ранок вечора мудріший!» — цю фразу ми добре пам’ятаємо по дитячим казкам. Її сенс — не треба на ніч дивлячись шукати вихід із скрутного становища і вирішувати важливі проблеми. Втома і нервова напруга, що накопичилася за день, завадять адекватно оцінити ситуацію. Часом те, над чим ми безуспішно б’ємося ввечері, легко вирішується вранці, коли сили відновлені.

4. Бути позитивним

Постійно сумніваючись, люди майже завжди шкодують про прийняте рішення, яким би воно не було, і подумки кілька разів програють одну і ту ж ситуацію, займаються самоїдством, даремно розтрачуючи свій час, сили і життєву енергію. А адже існує думка, що сумніви переслідують саме тих людей, у яких такої енергії занадто мало.

Але адже ми ж собі не ворог? Тому живемо тут і зараз, забуваємо про минулий свій і чужий негативний досвід і концентруємося на позитивному, шукаємо і наповнюємо життя позитивними емоціями, які перекриють можливий негатив.

5. Не робити нічого

Якщо ми не можемо визначитися з вибором, постараємося на якийсь час забути про його необхідність. І в один прекрасний день рішення прийде до нас — ми раптом ясно усвідомлюємо, чого хочемо.

Оцініть статтю
Додати коментар