Як перестати скаржитися і жаліти себе.

yak-perestaty-skarzhytysya-i-zhality-sebeНіхто з нас не застрахований від невдач. У багатьох бувають періоди в житті, коли здається, що все погано і почалася суцільна чорна смуга. Що більшість з нас робить в такі моменти? Починає щосили жаліти себе. Замість того щоб розібратися в ситуації, подивитися на неї з боку і спробувати щось змінити її, або прийняти.

На думку психологів, існує два види жалості до себе:

  • мотивуюча;
  • патологічна.

Перша, судячи з назви, зовсім не зло, а та, що допомагає впоратися зі стресом і вийти з пригніченого стану. Дійсно, коли трапляється якась травмуюча подія, перша реакція – пожаліти себе. Сказати собі: «Бідна-бідна дівчинка, як же ти примудрилася! Невже ти заслужила таке?». Ці слова, як не дивно, діють підбадьорливо. Проходить кілька днів і ви вже відчуваєте, що отримали достатню порцію жалості, сльози вичерпалися, стогони набридли і пора щось робити.

Наприклад, якщо від вас пішов партнер, – зайнятися своєю зовнішністю, спортом, взагалі собою: згадати про свої інтереси, піти вчитися чомусь новому, відновити відносини з колись близькими подругами. Цікаво, що до подібної активності нас штовхає в тому числі і уражене самолюбство, хоча ми можемо і не віддавати собі звіт в цьому. Виходить, саме жалість до себе в кінці кінців пробуджує в нас почуття власної гідності, загострює бажання стати краще, цікавіше, успішніше, щоб колишній партнер зрозумів, який скарб втратив в нашій особі. В результаті серцевий біль з часом вщухне, а ви тим часом кардинально зміните себе і своє життя.

Або інший приклад: у вас неприємності на роботі – вас недооцінили, або ви завалили проект і отримали наганяй від начальства. Гірко, прикро і шкода себе до сліз. Кілька днів ви тішитеся жалістю до себе, а потім починаєте розуміти, що шеф, по суті, мав рацію, і вам варто зайнятися самоосвітою, піти на курси, записатися на тренінг, словом, розвиватися, ставати більш професійною особистістю. У цьому випадку, як і в попередньому, жалість продуктивна, тому що мотивує на вчинки і в кінцевому рахунку допомагає вашому зростанню.

Коли ж мотивуюча жалість триває занадто довго, вона втрачає свій позитивний потенціал і стає патологічною. Тобто перетворюється в свого роду хворобу. Ви відчуваєте себе жертвою, а значить, ваша воля паралізована, пропадає критичність сприйняття, прагнення витягувати себе з травмуючої ситуації не виникає, адже від вас нібито нічого не залежить. Ви потрапляєте в замкнене коло, в якому є тільки два почуття: образа і жалість до себе.

Якщо залишити все, як є, то з часом патологічна образа може трансформуватися в справжню депресію, вийти з якої без допомоги психіатра деколи неможливо. Пам’ятайте про це, коли жалієте себе!

Як допомогти собі

Якщо ви розумієте, що допустили слабину і жалість до себе стає найгострішим і всеосяжним почуттям, дійте без зволікань.

1. Зізнайтеся в жалості до себе

Перше, що необхідно зробити, – відверто визнати, що жалієте себе. Як відомо, щоб впоратися з проблемою, потрібно знати, в чому вона полягає. Ваша проблема – в жалості до себе. Якщо ви це усвідомили, – вважайте, що ви вже стали на шлях одужання.

2. Жалість – це гальмо

Наступне, що ви робите, – визнаєте, що жалість у вашому випадку – аж ніяк не мотивує почуття, і якщо все залишити без змін, вона просто зруйнує вас. Страшні слова, правда? Але це не перебільшення. Адже жалість позбавляє нас волі і відповідальності за своє життя, заважає критично оцінювати ситуацію, приймати рішення, діяти і змінювати себе і свою реальність. Жалість – доля слабких, але ми ж не такі!

3. Задайте питання

Тепер ви повинні намітити шляхи виходу з кризи. А допоможуть в цьому правильно поставлені запитання. Наприклад: «Що я можу зробити вже зараз, щоб змінити ситуацію? Чого я хочу домогтися? До кого я можу звернутися за допомогою?». Питання задані і ви непомітно відволікаєтеся від теми жалості до себе, немов перенастроювати свою свідомість, і вона разом з підсвідомістю починає працювати в правильному напрямку.

4. Думайте позитивно

Саме час починати себе виховувати. Люди, які налаштовані оптимістично, мислять позитивно, сприймають світ як подарунок, – до всяких труднощів і невдач відносяться філософськи. Вони живуть легко, тому що нічому не надають надвеличезного значення, гіпертрофують успіхи і поразки, впевнені в собі і знають, що все буде добре. Звичайно, для недовірливої, тривожної, вічно сумніваючоїся людини змінити ставлення до життя – це важкий і нешвидкий процес, але без нього не обійтися. Ви не допоможете собі, якщо не займетеся самовихованням!

5. Оцініть обстановку

Тепер, коли ви виконали всі попередні кроки, саме час повернути собі здатність критично оцінювати ситуацію. Ще недавно те, що трапилося, уявлялося вам найбільшою трагедією, але зараз, коли ви стали приходити в себе, дуже важливо подивитися на ситуацію, так би мовити, новими очима. Може бути, все не так сумно, як вам здавалося, коли ви з усіх сил шкодували себе? І те, що ви розлучилися з партнером або, наприклад, наслухалися невтішних слів від шефа, – навіть на краще? Тому що в першому випадку ви зрозуміли, що відносини зжили себе і рано чи пізно все одно вас чекало б розставання, а в другому – що шеф мав рацію і вам необхідно працювати над собою.

6. Дійте

Якщо до цих пір ви задавалися питанням: «Чому це трапилося саме зі мною?», в сотий раз мучили близьких людей розповіддю про те, що трапилося, відгороджувалися від усього білого світла, скаржилися на несправедливість до вас, то тепер потрібно розірвати це порочне коло і перейти до дій. Ви і тільки ви відповідаєте за своє життя, саме від вас залежить, витягнете ви зі своєї історії урок і поставите на ній точку, щоб почати новий етап.

7. Проведіть експеримент

Забороніть собі жаліти себе і обговорювати з оточуючими проблемну ситуацію протягом тижня. Тільки сім днів! Звичайно, це нелегко, але спробуйте. До того ж ви повинні не тільки перестати скаржитися і сумувати над власною долею, а й написати на аркуші паперу або в блокноті список позитивних якостей, якими володієте, і окремо – список своїх досягнень мінімум на три пункти. Згадайте складні моменти в своєму житті і то, як ви впоралися з ними. У хвилини нападу гострої жалості до себе перечитуйте написане і продовжуйте зберігати мовчання. Через сім днів сформується нова звичка – не шкодувати себе, а віддавати собі належне і не обтяжувати оточуючих своїм ниттям.

8. Зверніться до психолога

Поради, як відомо, давати легко, а ось дотримуватися їх … Якщо ви занадто глибоко занурилися в печалі – уявні або реальні, і любительська психотерапія не полегшує ваш стан, запишіться на прийом до фахівця. Не варто доводити себе до депресії. Бережіть своє психічне здоров’я!

ГАРМОНІЯ
Додати коментар